Yeşil Pasaporta Vize Geliyor mu?

Yeşil Pasaporta Vize Uygulanır Mı?

Yeşil Pasaport-Hususi Pasaport ve Gri Pasaport-Hizmet Pasaportu sahipleri kişiler AB üye ülkelerinin çoğunun bulunduğu Schengen vize bölgesine 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Avrupa Parlamentosu’nun 2020 yılında aldığı bir kararlar Yeşil pasaport ve Gri pasaport sahiplerine bazı sınırlamalar getirilmiştir, bu Yeşil pasaporta vize geliyor mu sorusunun sorulmasına neden olmuştur.

Polonya Erasmus Vizesi-Eğitim ve Öğrenci Vizesi

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 90 güne kadar olan seyahatlerde genelde Schengen vize bölgesi ülkeleridir. Avrupa Parlamentosu’nun son kararı ile yeşil ve gri pasaport sahipleri Schengen vize bölgesi ülkelerine seyahat etmeden önce gidecekleri ülkeden izin belgesi almak durumundadır. Bu karar ile birlikte yeşil pasaporta vize uygulaması sözü dillendirilmeye başlanmıştır. Yeşil pasaport ayrıcalıkları bu nedenle sınırlandırılmıştır.

Italya yeşil pasaporta vize istiyor mu?

90 güne kadar İtalya seyahatlerinde yeşil pasaport sahipleri vizeden muaftır, pasaportun vize bitiminden sonra 3 ay geçerli olması şartı yeşil pasaportlar için de geçerlidir.

Yeni Zelanda Yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Yeni Zelanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport ayrımı yapmaksızın vize talep etmektedir. Dolayısıyla yeşil pasaport sahibi vatandaşların ülkeye gidebilmek için vize alması gerekir.

Yeşil pasaportla yurt dışında ne kadar kalabilirim?

Yeşil pasaport ile vizesiz seyahat hakkı 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla turistik girişler için kullanılmaktadır.

Yeşil Pasaporta Vize mi Geldi? Yeni Süreç Nasıl İşler?

Avrupa Birliği ve Schengen vize bölgesine gitmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahipleri öncelikle güvenlik formu doldurarak seyahat planlaması yapmak durumundadır. Bu güvenlik formu İnternet üzerinden doldurulabilmektedir, bunun için ETIAS (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir.

ETIAS sistemine başvurularda 7 Euro harç bedeli ödenmesi talep edilmektedir. 18 yaş altındaki ve 70 yaş üzerindeki kişiler bu harç bedelinden muaftır. ETIAS harç bedelleri kredi kartı ve banka kartlarıyla ödenebilmektedir.

ETIAS sistemine ücret ödendikten sonra başvuru yapılıp güvenlik formu doldurulmaktadır. Güvenlik formunun incelenmesinin ardından başvuru yapan kişiye seyahat etmek istediği ülkeye giriş izni verilmektedir. Yeşil ve Gri pasaport sahipleri böylelikle daha önce herhangi bir başvuru yapmadan gidebildikleri Schengen vize bölgesi ülkelerine bu giriş izni olmadan giriş yapamamaktadırlar.

Yeşil Pasaporta Vize Geliyor mu?
Yeşil Pasaporta Vize Geliyor mu?

Güvenlik formu doldurularak alınan giriş izni 3 yıl süre ile geçerli olacaktır. Daha ayrıntılı bilgileri vize merkezimizin uzman danışmanları ile görüşerek ulaşabilirsiniz. Schengen vizesi hakkında bilgi almak için Schengen vize sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ETIAS Sistemi ve Çalışma Koşulları

ETIAS Sistemi Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi adı altında faaliyet göstermektedir. Schengen vize bölgesine vize almadan kısa süreli seyahatlerde bulunacak kişilere güvenlik izni veren elektronik bir takip sistemidir. Bu sistem sayesinde Avrupa Schengen vize bölgesine seyahat etmek isteyen kişiler güvenlik bilgileri sistemli olarak takip edilmektedir.

Sisteme giriş yapıldıktan ve harç bedeli olan 7 Euro ödendikten sonra seyahat edilmek istenen ülke seçilir ve o ülkeye ait güvenlik formu İnternet üzerinden doldurulur. Güvenlik formunda şu bilgiler yer almaktadır:

  • İsim-soy isim
  • Doğum tarihi ve yeri
  • Vatandaşlık bilgileri
  • Seyahat edilmek istenen ülke
  • Adres bilgileri
  • Telefon ve e-posta bilgileri
  • Eğitim bilgileri
  • İş yeri bilgileri
  • Sağlık durumu bilgileri

18 yaş altındaki kişilerin başvurularını yasal vasileri yapabilmektedir. AB üyesi ülkelerde aile yakını bulunanlar aile bireylerinin ikametlerini bildirmelidir.

Kısa bir sürede doldurulabilen güvenlik formu onaylandıktan sonra güvenlik soruşturması sistem üzerinden sonuçlanmaktadır. Onay verildiği takdirde seyahat edilmek istenen ülkeye 3 yıl süre ile seyahat etme imkânı doğmaktadır. Onay verilmediği takdirde belirtilen nedeni dikkatlice okuyarak bu karara itiraz edebilirsiniz.

ETIAS Sisteminin Gerekçeleri ve Hangi Durumlarda Giriş İzni Verilmez?

Avrupa Parlamentosunda alınan karar güvenlik nedeniyle alınmıştır, son yıllarda Schengen vize bölgesi ülkelerine güvenlik sorunları olan kişiler elde ettikleri yeşil ve gri pasaport sayesinde herhangi bir denetleme olmadan gidebilmektedir. ETIAS sistemi ile Schengen vize bölgesine giren herkesin güvenlik açısından takip edilmesi planlanmaktadır.

Bu kararın alınmasında Covid 19 Pandemi süreci de etkilidir, bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerin Schengen vize bölgesine girişine izin verilmemektedir. Ayrıca suç ve terör olaylarının azalması, usule uygun olmayan göçlerin önüne geçilmesi güvenlik soruşturması istenmesinin diğer nedenleridir.

ETIAS güvenlik sistemi ile yeşil ve gri pasaport ayrıcalıklarına sahip olan kişiler bir denetime tutulmaktadır. Pasaport nasıl alınır ve pasaport türleri hakkındaki detaylı bilgilere Pasaport nasıl alınır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

ETIAS sistemine harç bedeli ödeyerek güvenlik formunu doldurmak güvenlik soruşturmasından geçileceği ve ülkeye giriş izni verileceği anlamına gelmez. Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin güvenlik durumları sistem tarafından değerlendirilir, ülke yasalarına göre herhangi bir tehdit oluşturmayacak kişiler güvenlik soruşturmasından geçer. Sağlık problemleri, bulaşıcı hastalıkları olanlar, daha önce sınır dışı edilen kişiler, siyaset ve göç konularında problemleri bulunan kişilere ülkeye giriş izni verilmez.

Güvenlik soruşturmasından geçilse dahi sınır kapılarında görevliler izin vermediği sürece Schengen vize bölgesi ülkelerine giriş yapılamaz.

Yeşil Pasaporta Vize Geliyor mu Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×