Norveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Norveç Vizesi Hakkında

Norveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
Norveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)

Schengen Vizesinde En Önemli Ayrıntı

Norveç kısa süreli vizeleri seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.

Norveç vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır. Norveç vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır.

Norveç uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Norveç’te çalışmak, evlenmek vb.) vizedir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Norveç arasında vize muafiyeti anlaşmasıyla Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Norveç Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

90 günü geçen nedenlerle Norveç’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Norveç Vize başvurularını yapmak zorundadırlar.

Bu başvurular sadece direk olarak Macaristan Başkonsolosluğu veya Norveç Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri Norveç konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar, turizm/seyahat acenteleri dir.

90 günü geçen seyahatler “aile birleşimi”, ”oturum izni”, ”çalışma izni” gibi diğer nedenlerle Norveç’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Uzun Süreli  Vize (D’Tipi) başvurularını yapmak zorundadırlar.

Bu başvurular sadece direk olarak Macaristan Başkonsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Norveç Vize Başvurusunda Dilekçe Nasıl Doldurulur ?

Norveç Turistik Schengen Vizesi müracaatında bulunacak şahsın bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Norveç konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

Norveç’ ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin kesin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

 

Norveç Vize Başvurusunda Form Nasıl Doldurulur ?

Norveç Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.

Norveç vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Norveç vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.

Norveç vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Norveç vize başvuru evraklarıyla tutarlı olması gerekmektedir.

Bu formda yapılan yanlış, hatalı ya da eksik olması Norveç vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

Schengen başvuru formunda ”Schengen bölümüne  seyahat etmeyi planladığınız tarih vizenin başlama tarihi bulunacaktır. Bu sebeple formun bu bölümünü dikkatli bir şekilde doldurunuz.

Gelir Durumu Kanıtlama Hakkında Bilgi

Norveç Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi;

 • Norveç Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000₺ bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.
 • Ayrıca Norveç vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

Norveç Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız ?

Norveç Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken belgeler eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ancak Norveç Vizesi başvuru işlemlerinin Norveç’de Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Norveç Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.

Bu nedenle Norveç Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen şahıslar Norveç seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.

Norveç vizesi başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile beraber vize başvurusunu değerlendirme süresi Macaristan Konsolosluğu ve  Norveç Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzayabilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilmektedir.

Norveç Vizesi Almak İçin Randevu Almanın Önemi

Norveç vize randevularını Norveç Konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize acentelerinden alınabilmektedir.

Norveç vize randevusu gerekli evrakları hazırlamak ve parmak izi verme prosedüründen ibaret olup mülakata gerek olmamaktadır.

Ancak Norveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda kişileri mülakata çağırabilmektedir.

Randevu sadece kişiye özel alınmış olup randevu günü ve saatine sadık kalınmalıdır. Aksi takdirde Norveç vizesi almak isteyen kişiler başka bir tarihte yeniden randevu almak durumunda kalacaklardır.

Norveç vizesi almak için mutlaka randevu alınması gerekir. Çok farklı durumlar dışında Norveç vize başvuru merkezi randevusuz kişileri kabul etmemektedir.

Yapılan başvurular bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin Norveç yoğun seyahat dönemleri olan yaz tatilleri, bayramlar gibi dönemlerde vize tarihleri daha ileri ki dönemlere verilebildiği için başvuruların daha erken en az 1 ya da 3 ay gibi süreler öncesinden yapılması gerekmektedir.

Norveç Seyahati Vizesi İçin Sağlık Sigortası Mecburi Mi ?

Bütün Schengen vize ülkelerinde yapıldığı gibi Norveç Schengen vizede de sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

Bu sigorta 30.000€ limitle yapılmakta olup seyahat sırasında başınıza gelebilecek her türlü sağlık sorunları için amaç edinilmiştir. Düzenleme seyahat sırasında kalacağınız gün sayısı kadar yapılmaktadır.

Üçüncü Ülke Vatandaşları(yabancı uyruklu) İle İlişkili Önemli Ayrıntılar

Türkiye Cumhuriyetinde geçerli oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Norveç vizesi başvurularını Türkiye’de olan Norveç temsilciliklerinde gerçekleştirilmektedir.

Norveç vize başvuru işlemlerini Türkiye’den yapacak olan üçüncü ülke vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç vize başvurularında gösterdiği evraklara ilaveten Türkiye’de ikamet izinleri (en az 6 ay geçerli) bulunduğuna dair belgelerini (oturum izni-çalışma izni) ibraz etmelidir.

Vize işlemlerinde bulunan kişiler Fince bilmemeleri halinde vize başvuru işlemlerini tercüman dahilinde  yapmalıdırlar.

Norveç Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken  Konular

Sizden istenmiş olan belgeler Norveç vize başvurusu için gerekli olan genel Norveç vize başvuru evraklarıdır. Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek belgeler isteyebilir.

Norveç vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli, eksiksiz hatasız olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Norveç vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan belgeler ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Norveç vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız kesinlikle vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği karar yetkisinin Norveç Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca size verilmekte olan vize süreleri de Norveç konsolosluğu tarafından karar verilmektedir. Yani size sadece turistik gezi yapmanız için vize verebiliriz. Uzun süreli vize alma talebinizi (Norveç’da yaşamak gibi) onaylamıyoruz.

Norveç vize ücretleri vize ret kararından sonra iade edilmemektedir, vize harç bedelleri ve vize başvuru merkezi hizmet bedelleri her başvuruda yeniden ödenir.

Norveç’e yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri varsa diğer aile fertlerinizin de seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

 

Norveç Vize İşlemleri

 1. Norveç Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar bulunmakta olup  ek evrak isteyebilmektedir.
 2. Konsoloslukların talep ettiği Norveç Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Acentemize yaptığınız arama sonrasında gerekli belge bilgileri şahsınıza e-posta yoluyla ücretsiz iletilecektir.
 3. Vize Randevu, Norveç Vize başvurularınız için şahsi ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Fotoğraflar istenilen standartlarda olmalı ve daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamalı, son altı ay içinde çekilmiş vize başvuru sahibinin güncel halini belirten fotoğraflar olmalıdır.

35×45 mm boyutlarında olan tüm biyometrik fotoğraflar leke yıpranma olmadan teslim edilmelidir. Fotoğraf çektirilirken yüzü kapatacak eşarp şal gözlük veya aksesuar kullanılmamalıdır.

Norveç Vize İşlemlerinde Reşit Olmayan Çocuklar Hakkında

 • Norveç’e yapılan vatandaşlık başvurularında aile fertlerinizin 18 yaş altı yaşam masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için kişi başına gerekli olan meblağı karşılayan banka bilgilerini bildirmeliler.
 • “Norveç’e seyahat etmek isteyen 18 yaş altındaki kişilerin velisi bulunan kişiden noter onaylı seyahat izin belgesi bulundurmaları zorunludur. Ayrıca boşanmış anne babalarda velinin tek kendisine ait olduğunu kanıtlar velayet belgesini de ibraz etmeleri gerekmektedir.”
 • Gelir belgesi beyan edemeyecek kişilerin yurt dışın’da ki yapmak istedikleri seyahatlerinde masraflarını karşılayacak olan kişilere sponsor denmektedir. Schengen ülkeleri de diğer ülkelerde gelir beyan etmeyen kişilerin sponsorlarının bilgilerini talep eder.
 • Meslek ya da kazanç gelirlerine göre istenen belgeler değişkenlik gösterir. Öğrenciler için de aynı durum geçerlidir. Yalnız onlar için sponsorluk edecek kişiler anne-baba olmalıdır.

Başvurular Nereye Yapılır ?

 1. 90 günü geçen seyahatler “aile birleşimi”, ”oturum izni”, ”çalışma izni” gibi diğer sebeplerle Norveç’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Uzun Süreli  Vize (D’Tipi) başvurularını yapmak zorundadırlar.
 2. Bu başvurular sadece direk olarak Macaristan konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliğine yapılmaktadır.
 3. Norveç kısa süreli vize seyahat süresi 90 günden az seyahatleriniz için alınması gereken (gezmek, tatil, aile ziyareti, fuarlar, 6 aydan az eğitim, ticari görüşme vb.) vizedir.
 4. Norveç vizesi almak istiyorsanız belirlemek gereken şey öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağıdır.
 5. Norveç vizesi uzun süreli vize ve kısa süreli vize olmak üzere iki türlü olmaktadır. Norveç uzun süreli vize seyahat süresi 90 günü aşan seyahatleriniz için alınması gereken (uzun süreli tedavi, uzun süreli eğitim, ikamet, Norveç’te çalışmak, evlenmek vb.) vizedir.

 

Norveç Turistik Vize

 1. Norveç Vize başvuru evraklarında zamanla farklılıklar mevcut olup ek evrak istenebilmektedir.
 2. Konsoloslukların talep ettiği Norveç Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Acentemize yaptığınız arama sonrasında gerekli evrak bilgileri şahsınıza e-posta yoluyla ücretsiz iletilecektir.
 3. Vize Randevu, Norveç Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal vize için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.
 4. Norveç doğal güzellikleri yanı sıra yaşam olanakları ile yüksek standartlara sahip ülkelerden biridir.
 5. Dünyada en çok kitap okunan satın alınan ülke Norveç tir. En pahalı şehirlere sahip olan Norveç’in başkenti Oslo dur. Resmi dili Norveçce’dir.
 6. Para birimi olarak Norveç Kronu kullanılmaktadır. Türkiye’ye saat farkı bir saat geride olan Norveç ülkesine giriş için vize istemektedir.
 7. En çok Turist çeken şehirleri Bryggen, Trondheim, Bergen, Lavangen, Oslo, Leknes tir. Mevsim okyanus iklimi sürmekte olup ılıman ve nemli bir havaya sahiptir.
 8. Kışları aralıktan Mart ayına kadar oldukça soğuk geçmektedir. Ülkede sütlü kahverengi peynir oldukça ünlü olup, somon füme’nin vatanı burasıdır. Ayrıca bolca ördek, geyik, ve kuzu tüketilmektedir.
 9. Norveç’i de diğer ülkelerden ayıran özellikleri bulunmaktadır. Mesela köpekler zorunlu olmadıktan sonra kısırlaştırma yapmak yasaktır. Ünlü İkea markasının ürettiği mobilya isimlerinin tamamı ülkedeki şehirlerin isimlerinden gelmektedir.
 10. Bilindiği üzere kayak sporunun ana vatanı’da Norveç tir. Ülkede gaz fiyatları oldukça yüksektir. Ülkede cezaevi mahkumları odalarında internet kullanabiliyorlar.
 11. Ülkede kitaplara olan değer paha biçilemez bir kitap ürettiğinizde önce devlet ülke genelinde dağıtım yapmak için satın alıyor.
 12. Norveç’te eğitim oldukça önemli hatta üniversiteler yabancılar için bile ücretsiz. Ülke tamamen özgürlüklerle yaşayan bir ülke medeniyette gerçekten bir numaralar.

Norveç Vize Başvurularını Ne Zaman Yapmalıyız?

 • Norveç Vizesi başvuru işlemlerinde vize başvurusu için verilmesi gereken evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanıp teslim edildiğinde, 20-25 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • Ancak Norveç Vizesi başvuru işlemlerinin Norveç  da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da Norveç Konsolosluğunun işlerinin yoğun olması sebebi ile bu günlere denk gelirse işlemlerin tamamlanması süreci uzaya bilmektedir.
 • Bu nedenle Norveç Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Norveç seyahatine çıkmak istedikleri ve planladıkları zamandan 15-20 gün önceki erken tarihlerde yapmalıdırlar.
 • Norveç vizesi başvuru işlemlerinde değerlendirme karar verme süresi ortalama 15 iş günü olarak belirtilmek ile birlikte vize başvurusunu değerlendirme süresi Macaristan Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliğinin yetkisi dahilinde olmakta olup bu süreler uzaya bilmektedir. Vize süreleriyle ilgili olarak başvuru sahibinin koşullarına göre değişimler olabilir.
 • NORVEÇ SCHENGEN VİZESİ (Kısa Süreli Vize) C TİPİ:Norveç Turistik Vize, Norveç Transit Vizesi, Norveç Ticari İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri, Norveç Kısa Süreli Eğitim, Öğretim, Staj Vizeleri, Norveç Aile – Akraba – Arkadaş Ziyaret Vizeleri, Norveç Kültürel – Sportif Faaliyet – Konferans Katılım Vizesi.
 • Norveç’e Ticari seyahat yapmak için davetiye ile gidebilirsiniz.
 • Norveç daveti gerçekleştiren kişi eğer Norveç’te yaşayan üçüncü ülke vatandaşı ise bulunduğu belediyeden onaylı ikamet/oturum izni ile birlikte davet mektubu, kimlik bilgileri, dilekçe ve pasaport fotokopisini birlikte sunmak zorundadır
 • Davetiye Norveç belediyesinden onaylı orijinal belge olmalıdır. Norveç’e davette bulunan kişinin Norveç Vatandaşlığı bulunuyorsa davet mektubu ile birlikte dilekçe ve pasaportunun da  fotokopisi bulunmakta olup bu evraklar eşliğinde bu daveti yapması gerekmektedir
 • Norveç vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacının Norveç ziyareti olması sebebi ile Norveç belediyesi tarafından onaylanmış DAVETİYE BELGESİ bulunması talep edilmektedir.

 

Norveç Ticari Vize

Norveç’e Ticari maksatlı yapmak istediğiniz seyahatler için vize almanız gerekmektedir. Ticari Vize 3 aydan kısa süreli 90 günü geçmeyen seyahatler için verilen schengen vize türüdür.

Ticari seyahatler için alınan vizelerde işveren, işçi, şirket sahibi, personeller olarak istenen evraklar değişiklik göstermektedir.

Ticari vize aldığınızda tek bir schengen  ülke değil de farklı schengen  ülkelere de gidecekseniz bunları da bildirmeniz gerekmektedir.

Norveç ile yaptığımız ticari alışverişler; ihraç ettiklerimiz, deniz ulaşım araçları, motorlu araçlarımız, tekstil ürünleri.. İthal ettiklerimiz, petrol gazları, hidrokarbonlar, ferro alyajlar ve balıktır.
Türkiye – Norveç Diplomatik ilişkiler 1926 da kurulmuştur. Siyasi alanda herhangi bir sorunumuz bulunmamaktadır.

1992 de kabul edilen Avrupa-Türkiye Serbest Ticaret Birliği ‘’EFTA’’ Serbest ticaret anlaşması içinde yürütüldüğünü anlaşma ile tadilat edilerek İzlanda’da imzalandı. Norveç’ten ülkemize gelen turistlerin sayısı 400 bin kişiden fazla olduğunu yeniden artışa geçtiği söylenmiştir.

Norveç Vize İşlemlerinde Dilekçe Nasıl Doldurulur ?

Norveç Turistik Schengen Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Norveç konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

Norveç’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Formu Nasıl Doldurmalıyız ?

 1. Norveç Ticari Schengen vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Norveç vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen Norveç vize başvuru formu ıslak imzalı olmalıdır.
 2. Norveç vize başvuru formunda vereceğiniz bilgilerin sunduğunuz diğer Norveç vize başvuru evrakları ile tutarlı olması gerekmektedir.
 3. Bu formda yapılan yanlış, hatalı veya eksik olması Norveç vize talebinin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir
 4. Schengen başvuru formunda Schengen bölümüne  seyahat etmeyi planladığınız tarih vizenin başlama tarihi olacaktır. Bu sebeple formun bu bölümünü dikkatli doldurunuz.

Gelir Beyanı Evrak Hazırlıkları 

Ek Gelir Belgeleri ve Finansal Durumu Gösterir Belgeler; Norveç Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi;

 • Norveç Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000₺ bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Norveç vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

Pasaportlar Hakkında

 • Türkiye Cumhuriyeti ve Norveç arasında  vize muafiyeti anlaşması ile Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet), Siyah Pasaport (diplomatik) sahipleri 6 ayı aşmayan süre içerisinde 90 günden az seyahatler için Norveç Vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • 90 günü geçen sebeplerle Norveç seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Norveç Vize başvurularını yapmak zorundadırlar.
 • Bu başvurular sadece direk olarak konsolosluğa ve Norveç Büyükelçiliğine yapılmaktadır.  90 günden küçük seyahatler için başvuru yerleri Norveç konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar, turizm/seyahat acenteleri dir.
 • Norveç çalışma  başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun en az 2 yıl geçerlilik süresi olmalıdır. Eğer pasaportunuz uygun değilse en yakın emniyet müdürlüğünden pasaport çıkartabilirsiniz.

Norveç Vize Konusunda Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 • Sizden talep edilen evraklar Norveç vize başvurusu için gerekli olan genel Norveç vize başvuru evraklarıdır. Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen vize bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.
 • Norveç vize başvuru belgelerinizin bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Norveç vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulunmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.
 • Norveç vize başvuruları için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Norveç Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
 •  Ayrıca size verilmek üzere olan vize süreleri de Norveç konsolosluğu tarafından karar verilmektedir. Yani size siz sadece turistik gezi yapmanız için vize verebiliriz uzun süreli vize alma isteğinizi (Norveç’da yaşamak gibi) onaylamıyoruz da diyebileceklerini aklınızda tutmalısınız.
 • Norveç Vize başvurularında tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.
 • Norveç’e yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerinizin de seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

Norveç Transit Vize

Tek Girişli Ve Çok Girişli Vize Farkı Nedir

Norveç vizesini tek girişli ya da çok girişli olarak alabilme imkanınız bulunmaktadır. Tek girişli Norveç vizesi almak bir sefere mahsus Schengen bölgesine giriş yapmanıza olanak sağlar. Çıkıp tekrar girmek istediğinizde yeniden vize almanız gerekecektir.

Çok girişli Norveç vizesi alırsanız Schengen bölgesinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

Örneğin 5 ülkeden oluşan bir Avrupa turnesi seyahatinde bir ülkeden çıktığınızda vizeniz artık geçerli olmayacaktır ve  diğer Schengen bölgesine girmek için  vize işlemleri ile uğraşmak sizi zora sokacaktır. Çok girişli Schengen vizesi size Schengen bölgesinde birçok defa giriş izni tanımaktadır.
Norveç’e giderken geçmeniz gereken schengen ülkeleri için vize almanız gerekmektedir.

İki Aktarma Yapılacak Ülkeler İçin Transit Vize

Eğer gideceğiniz ülkeye iki aktarma yapmak zorundaysanız ve schengen bölgesi içerisinde olacaksanız seyahatiniz Norveç’ten başlıyorsa kesinlikle schengen vizesi almak zorundasınız.

Norveç Transit Vize Evrakları Hakkında

 1. Sizden istenmiş olan evraklar Norveç vize başvurusu için lazım olan genel Norveç vize başvuru evraklarıdır. Norveç dış temsilciliklerinin vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.
 2. Norveç vize başvuru evraklarınızın güncel evraklar olduğuna dikkat etmeniz, eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 3. Norveç vize başvurularında uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.
 4. Norveç vize başvurularında için evraklarınızı hatasız olması gerektiği gibi eksiksiz hazırlamanız mutlaka vize başvurunuzun onaylanması gerektiği anlamına gelmemektedir. Bu konu hakkında vizenizin kabul edilip edilemeyeceği kararı tamamen Norveç Konsolosluğunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
 5. Norveç’e yapılan vize başvurularında sizinle seyahat edecek olan başka aile fertleri var ise diğer aile fertlerini zinde seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamanız gerekmektedir.

 

Vize Ücretleri

Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir. Norveç vize başvurusu yapmadan önce Norveç Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir. Norveç vize ücreti ve Norveç vize harç bedelleri Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Norveç vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir Norveç Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Ücretler Hakkında Olumsuz Sonuçlar;

 • Ücretler geri iade edilmez.
 • Ücreti başkası için kullanamazsınız ve devredemezsiniz
 • Ücretleri sadece vize aldığınız ülke için kullanabilirsiniz.
 • Ücretler tek seferlik başvuru içindir.
 • Ret cevabı aldığınız durumda yeniden başvuruda ücret ödemek zorundasınız.

Norveç Şoför Vizesi

 1. Norveç Şoför Vizesi, Norveç’e nakliye, yolcu taşıma, mal taşıma amaçlı mesleği şoförlük olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının aldığı vize türüdür.
 2. Bu aracı kullanan şoförün, onu Norveç’e gönderen şirketin, yola çıkılan aracın bilgilerini ve evraklarını Macaristan Konsolosluğuna/Norveç Büyükelçiliğine bildirilmesi gerekmektedir. Aracı kullanan kişinin pasaportunun son 10 yıllık olması ve 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 3. Vize Randevu Acentesi olarak Norveç Şoför Vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanmasında, size bildirilmesi gerekli bilgileri vermekte ve bu süreçte size yardımcı olmaktadır.
 4. Vize işlemleri 2020 yılı evrak değişikleri bilgisi için acentemizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Acentemize yaptığınız arama sonrasında gerekli evrak bilgileri şahsınıza  e-posta yoluyla ücretsiz iletilecektir.
 5. Vize Randevu, Norveç Şoför Vize başvurularınız için kişisel ya da kurumsal Norveç Şoför Vize başvuru evraklarında yıllara göre farklılıklar göstermekte olup  ek evrak isteyebilmektedir.
 6. Konsoloslukların talep ettiği Norveç Şoför vize başvuruları için gerekli olan en doğru hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde size vermektedir.

Norveç Şoför Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Pasaport (10 yılı geçmemiş süreli)
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf son halinizi gösteren güncel fotoğraf olmalı.
 • Şirketin antetli kağıdına Norveç Konsolosluğuna yönelik yazılan vize talep dilekçesi. İngilizce yazılmalı.
 • İmza sirküleri
 • Kimliğinizin ön ve arka fotokopileri okunaklı ve yıpranmamış olmasına dikkat ediniz.
 • Faaliyet belgesi fotokopisi
 • SGK  işe giriş bildirge belgesi, hizmet dökümü
 • Daha önce schengen ülkelerine yapılmış seferlerin imzalı beyannamesi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Aile bireylerinin tamamının kimlik bilgilerinin ve adres kayıtlarının açıklamalı olarak gösteren resmi kağıt.
 • Mesleklere göre sunulması gereken ek belgeler
 • Sürücü Belgesi ve Gidilecek Aracın Ruhsat Bilgileri

Norveç Vize Reddi

Norveç Vize başvurularınız da tarafınıza bildirilmiş olan ret cevaplarından sonra yapmış olduğunuz harç bedelleri ve vize masrafları size geri verilmemektedir.

Konsolosluk sadece vize bölümü olarak uçak ve otel Ön Rezervasyonlarını kabul etmektedir. Norveç yapmış olduğunuz vize başvurusuna ret cevabı verdiğinde bu bir daha vize başvurusu yapamayacağınız anlamına gelmemektedir.

Tekrardan vize için gerekli olan evrakları hazırlayıp prosedürlere uygunluk sağlayıp başvuru yapabilirsiniz.

Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanabilir

Norveç vize başvurusu sonuçları başvuru tarihinden itibaren ortalama 20-30 gün (1 ay) içerisinde sonuçlanmaktadır.

Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları için bu süre biraz daha uzun olmaktadır. Norveç vize başvurusu yapan kişilerin seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sürenin uzaması ya da erken sonuçlanması Norveç Konsolosluğundaki yoğunluğun değişim göstermesi ile alakalı bir durumdur. Daha az süre kala yapılan başvurular seyahat tarihine yetişmeyebilmekle birlikte Vize Reddine sebep olabilir.

Norveç – Vatandaşlık

Norveç’te vatandaşlık almak için yabancılar yasasına göre birçok düzenleme bulunmaktadır.

Kişinin oturma izni süresi, oturma izin statüsü, geliş nedeni gibi nedenlerle yasanın hangi kolundan yararlanabilecekleri belirlenir.
Norveç Vatandaşlığına geçmek öncelikle kişinin kendi kararına bağlıdır. Norveç vatandaşlığına geçildiğinde seçme-seçilme hakkı, memur olma hakkı ve Norveç vatandaşları hangi haklardan yararlanıyorsa hepsinden yararlanabilme şansına sahip olurlar.
Norveç’te yaşayan hukuk ve toplumsal kurallara uyum göstermiş, anayasal hakları çiğnememiş ülkeyi benimsemiş, kendine burada bir dünya kurmuş her kişi için Norveç devleti bu kişilerin hakkını yasalarla sabitlemiştir.

 • Suç dolayısı ile ceza almamış olmalı sabıkasız olmalısınız.
 • Geçimini sosyal yardımlar olmadan kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Norveç’in hukuksal ve toplumsal kurallarına uyumlu olmanız ve bunu kabul etmeniz gerekiyor.
 • Yeterli seviyede dil bilmeniz gerekiyor. Bunun için yazılı ve sözlü olarak sınava tabi tutulacaksınız.
 • Anayasaya bağlı olmak ve anayasaya karşı bir davranışta bulunmamanız gerekmektedir.
 • Kişi yabancılar yasasına göre sınır dışı edilmemiş olmalıdır.
 • Kişi vatandaşlığa geçmeden önce eski vatandaşlığından ayrılması gerekir. Çok elzem durumlarda mevcut vatandaşlıktan çıkması istenmez ve AB vatandaşı iseniz yine çıkmanız gerekmez.

Çocuklar İçin Norveç Vatandaşlığı

 • Vize İçin Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanı
 • 1 adet fotoğraf
 • Norveçli vatandaşın akrabalık kanıt belgesi
 • Boşanma – sevgiliden ayrılma- ölüm hakkında yeni beyan
 • 14 yaştan sonrası için sabıka kaydı
 • A1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi
 • Entegrasyon uyumu açısından en son karne beyan edilmelidir.
 • Yeterli konut sahibi olduğu gösteren belge.
 • Sağlık sigortası belgesi
 • Başvuru sahibi yada davet edenin gelecek kişinin masraflarını karşılayacağını kanıtlayan belge.
 • Davet eden kişinin kimliği ve pasaportu

Norveç vatandaşlığını sadece 1. derece yakınlık(kan bağı) ile alabileceğiniz gibi farklı nedenlerle de alabilme hakkına sahipsiniz. Vatandaşlık için Norveç’te belirli kategoriler bulunmaktadır. Kategorilerden hangisinde uyumunuz bulunmakta ise onunla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Norveç Yasal Haklar Yolu İle Vatandaşlık Şartları

 • Reşit olmayan yanı 18 yaşını doldurmayan çocuklar anne-baba Vatandaşlığı sayesinde direk Norveç Vatandaşlığına hak kazanırlar.
 • Bunun için kimlik kartı ve ikamet izni şartı aranmaktadır. Bunun yanında Norveç da 10 yıldır ikamet ediyorsanız vatandaşlık hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Kimi durumlarda bu süre 6 yıla kadar inebilmektedir. Eğer Avrupa Vatandaşlığınız varsa bu durumdan yararlanabiliyorsunuz.
 • Anne-babanız Norveç vatandaşı değil ise fakat ülkedeki ikamet süreniz 6 yılı tamamlamış ise yine hak kazanabilirsiniz.
 • Mesleki başarınız yada ülkedeki kültürel/sportif başarılarınızdan size Norveç Vatandaşlığına geçme hakkı verebilmektedir. Ülkede mesleğinize bağlılığından kaynaklı 15 yıldır ikamet ediyorsanız herhangi bir şart aranmaksızın ülke vatandaşlığına girişiniz kabul edilmektedir.

Nesep Yolu Norveç Vatandaşlık Şartları

Anne yada babanız Norveç Vatandaşı ise herhangi bir bekleyiş prosedüre gerek kalmadan vatandaşlığa hak sahibisiniz.

Başvuru İle Vatandaşlık Hakkı Kazanma Yolu

 1. Diğer iki şartlardan yararlanamıyorsanız Norveç da başvuru yaparak da Vatandaşlık alma hakkına sahip olabilme hakkı vardır. Tabi bu hakkı alabilmek için belli başlı şartları bulunmaktadır.
 2. En önemli şartlardan biri ekonomik kaynaklarınızın yüksek olmasıdır. Herhangi bir sosyal hizmet yardımı almadan yaşamanız gerekmektedir.
 3. Bir önemli şartsa ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel yapısına uyum içinde olmanızdır. Bu madde için teste tabi tutulursunuz.
 4. Mesleğinizin derecesi’de önemli bir nedendir. Norveç Vatandaşlık hakkı kazanmanız için sadece sabıka kaydı yeterli olmayıp herhangi bir idari para cezasının olup olmadığı hatta yüksek miktarda ödemediğiniz bir trafik cezanızın’da bulunmaması gerekmektedir.
 5. Vatandaşlık için geçerli olan önemli sebeplerden biride dil bilginizdir. Bunun için teste tabi tutulabilir ya da dil yeterliliği sertifikası sizden istenir.

 

Norveç – Oturum

 • Norveç’te herhangi bir sebeple 90 günden fazla konaklamamız gerekiyorsa oturum izni başvurusu yapmamız gerekiyor. Yalnız oturum izni başvurusundan önce ne için oturum izni almanız gerektiğine karar vermeniz ve belirtmeniz gerekir.
 • Çalışmak için gitmek isteniyorsa oturum izni gerekmektedir. Öncelikle iş bulmanız gerekir. Çalışacağınız iş ve dil yeterliliği çok önemlidir.
 • Norveç’te 3 aydan fazla süren eğitim veya okul eğitimi için ise eğitim iznine başvuru yapılmalı. Eğitim vizesi ile haftada 20 saati geçmeyecek şekilde ve hafta sonları tam saat olmak üzere çalışabilirsiniz.
 • Au Pair gibi çalışma yolunu seçerek dil bilginizi geliştirebilirsiniz. Norveç’te çalışmak, eğitim almak gibi konular için oturum iznine başvuru yapabilirsiniz.
 • Norveç’te çalışmak isteyen Türk vatandaşları İzmir, Ankara, Antalya’da ki başvuru merkezlerinden başvurularını yapabilirler.

Norveç – Aile Birleşimi

 1. Aile birleşimi sebebiyle Norveç’te yaşamak için gelmeden önce oturum iznialınması gerekir. İstenen kriterlerden büyük şartları yerine getirenler için istisnalar olabilir.
 2. Varolan bir vize varsa giriş vizesi başvurusu yapılır. Giriş vizesinin amacı Norveç’e oturum izni alabilmek için polise sunabileceği belge olmasıdır.
 3. Giriş vizesi oturum izni alana kadar Norveçte konaklamanıza yarar. Aile birleşiminde şartların sağlandığından şüphe duyulmuyor ise D vize de verilmektedir. Kriterler karşılanmadığında başvuru kabul edilmez.
 4. Aile Birleşimi Vize başvurusu yanlızca Norveç Büyükelçiliğine yapılmaktadır ve Norveç’te ki kişi ile başvuru sahibinin birlikte yaşadıklarını gösteren belgeler beyan etmeliler.
 5. Oturum izni D olanların eşleri ve çocukları da oturum başvuru yapabilirler ve çalışma iznine de sahip olabilirler.
 6. Öncelikle alınan oturum izni C vize olup daha sonra D vizeye çevrilir. D vize başvuru sahibine çalışma izni vermez. asıl oturum iznine kadar konaklama imkanı sağlar.
  Norveç Aile Birleşimi Vizesi Türkiye Cumhuriyetin’de yaşayan vatandaşların Norveç de yaşamakta olan eşlerinin yada çocuklarının yanlarına yerleşmek veya Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan çocuklarını yanlarına alabilmek için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.
 7. Bu tip vizeler D TİPİ VİZE (uzun vize) kategorisinde olduğundan direk Norveç Büyükelçiliğine yapılmaktadır.
 8. Başvuru için Norveç tarafından istenen evraklar hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Duruma göre evraklarda değişiklik, ek evrak isteme, sürenin uzaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
  Gerekli Evraklar

Norveç’de Yaşayan kişilere Ait Evraklar Nelerdir

 • Norveç’de Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi:
 • Norveç’de yaşayan eşin bulunduğu bölgeye ait ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.
 • Norveç’de yaşayan eş ev sahibi ise tapu fotokopisi değil ise kira kontratı fotokopisi verilmelidir.
 • Norveç’de yaşayan kişi aile ile aynı evi paylaşıyor yada biriyle ortak yaşıyorsa bunu kanıtlayacak belge istenmektedir.
 • Norveç ‘de ikamet edeceğiniz evin genişliği yetkililer tarafından belirlenen standartlarda olmalıdır.
 • Norveç’de yaşayacağınız evde çocuklar yada başkaları’da yaşayacaksa buda dikkate alınmalıdır.

Norveç’te Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri:

 • Kişi Norveç’te doğmuş ise Norveç  doğum belgesi,
 • Norveç vatandaşı eş ise ait olduğu Norveç  Kimliği ve pasaport fotokopisi,
 • Türkiye Vatandaşı ise ait olduğu kimlik, pasaport fotokopisi ve ikametini sağlayan oturum kartı fotokopisi,
 • Eş yabancı uyruklu ise pasaportun güncel fotokopisi, oturma izni fotokopisi,
 • Eş hem Norveç  hem Türk Vatandaşı ise Norveç Vatandaşlarına göre uygulanan prosedür uygulanır ayrıca Türk Vatandaşlığı kimlik fotokopisi de istenir.
 • Maaş Bordrosu: Norveç’de yaşayan eşin gelir durumunu kanıtlar belge olması için maaş bordrosu göstermeli, ailenin geçimini sağlayacağını kanıtlamalıdır. Devlet tarafından verilen sosyal maddi yardımlar sayılmamaktadır.
 • Sağlık Sigortası: Başvuruda bulunurken En az 3 ay geçerli sağlık sigortası belgesini sunmanız gerekmektedir.
 • Eşlerin Önceki Evliliklerine Dair Belgeler: Eşler geçmişinde de bir yada birden fazla evlilik yapmış iseler evliliklerinin bittiğine ilişkin boşanma kararı ve Norveç veya Türkiye’den tanıma tenfiz kararı belgesi gösterilmelidir.Ölüm kaynaklı bir durum var ise ölüm kayıt örnekleri de sunulmalıdır. Ve bütün bu belgelerin tercümeleri verilmelidir.
 • Eşlerin Çocukları Hakkındaki Belgeler: Norveç’e çocuk yanında götürmek istiyorsa ona ait kimlik bilgisi açıkça gösteren nüfus kayıt örneği ve kimlik ön/arka yüz fotokopisi. Çocuk Norveç Vatandaşı ise Norveç kimlik fotokopisi, pasaport verilmelidir.
 •  16 yaşından küçük çocuklar için dil şartı aranmaz fakat 16 yaşından büyük çocuklar için dil yeterlilik sertifikası istenmektedir. Eşin önceki evliliğinden çocukları olup onları götürmek istiyorsa velayet belgesi ile birlikte eski eşinde izni olan belge verilmelidir.
 • Dil Bilgisini Kanıtlayan Belge

Norveç Vize Ücretleri Hakkında Bilgi

Norveç vize ücreti ve Norveç vize harç bedelleri Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Seyahatinizin amacı, süresi, ücretler üzerinde değişiklik göstermektedir.

Norveç vize başvurusu yapmadan önce Norveç Konsolosluğu ile iletişim kurup ücretler hakkında bilgi alınması tavsiye edilir.

Norveç vize başvuru evrak hazırlama işlemlerini birebir kendiniz yapmak isterseniz evrak ücretlerini kendiniz ödemeniz gerekmektedir. Norveç Konsolosluğu anlaşmalı acentalar ise sizin hazırlık aşamasında olan evraklarınız dan herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

Norveç – Çalışma

Çalışmak için Norveçe gitmek istiyorsanız oturum izni almanız gerekmektedir. Çalışma izni vizesi için Norveç Başvuru portalı ile başvurunuzu yapmanız gerekir.

Bu portala başvuru yaptıktan sonra ücreti ödeyip hazırlıkları yapmak için Başvuru merkezinden randevu almanız gerekmektedir.

Başvurunuz Göçmenlik Müdürlüğünde 4 haftada incelenir. Başvurunuz hakkında karar verildiğinde ve karar olumlu olduğunda vizeniz pasaporta işlenir. Vize olumsuz olduğunda ret mektubu gönderilir.
Oturum izniniz kabul edildiğinde Norveç polisinden randevu almalısınız. Oturum kartı almadan önce işe başlayamazsınız.

Büyükelçilik tarafından giriş  vizesi almanıza pek destek verilmez çünkü giriş  vizesi ile çalışmanız mümkün değildir.
Oturma İzni Olmadan Çalışmaya Başlanabilir Mi ?

Normal durumlarda AB /AEA ülke vatandaşı olmayıp yabancı ülkeden gelen vatandaşlara çalışamazlar fakat, işçi vasıflı eleman ise polisten onay alırsa çalışabilir.

İşveren elemanı adına başvuruda bulunabilir ve erken çalışmaya başlaması için onay talep eder ve polis onay verdiği sürece çalışabilir.

Polis onay verirse, büyükelçiliğe bu onayı sunar ve büyükelçilikte giriş vizesi verir. Bunun için randevu almanıza  gerek olmaz.

Pasaport ve fotoğraf getirmeniz yeterlidir. Norveçe girdikten 7 gün içinde polise pasaportunuzu beyan etmeniz gerekir. Bu durumda polis tarafından oturum alana kadar çalışma imkanınız olur.

Norveç Çalışma İzni Vizesi Genel Evrakları

Sizden istenmiş olan evraklar Norveç vize başvurusu için gerekli olan genel Norveç vize başvuru evrakları dır. Konsolosluğun vize işlemleriyle ilgilenen bölümü durumundaki farklılıklara göre sizden ek evraklar isteyebilir.

Norveç vize başvuru evraklarınızın bulunduğunuz tarihe uygun güncel evraklar olduğuna dikkat etmeli eksiksiz hatasız olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Norveç vize başvurularınız da uyum şartlarına uygun bulundurmayan evraklar ile yapılan başvurularınızın kabul edilmeyeceğini ve yeniden hazırlık yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Norveç’te Çalışmak İçin Mavi Kart Sahibi Olmak

Norveç’e gelmek isteyen yüksek meslek grubu üçüncü ülke vatandaşları meslekleriyle alakalı işte çalışmak amacıyla geliyorlarsa yada yüksek öğretim maksatlı Norveç da yaşayacaklar ise Mavi Kart başvurusu yapabilirler.

Mavi Kart 

 • Avrupa Birliği Üyesi olmayan üçüncü ülke vatandaşı olmanız gerekir.
 • Tahsil durumunuzun yüksek yani üniversite mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Eğer üniversite eğitiminizi Norveç İçinde yapmamış iseniz üniversite diplomanız da denklik aranmaktadır.
 • Norveç’te bir yıl içerisinde en az 50.000€ maaş kazandığınız bir işte çalışıyor olmalısınız.
 • Avrupa Birliği Mavi Kart için dil bilmenize gerek yoktur. Mavi kart alım süresi 33 ayı kapsamaktadır
 • Başvurunuzu Türkiye Cumhuriyetinden yapıyorsanız öncelikle Türkiye’deki Norveç konsolosluklarına Ulusal Vize Başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.
 • Farklı bir ikamet izniyle Norveç da  yaşıyorsanız ve olması gereken şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız bağlı olduğunuz yabancılar dairesine giderek AB Mavi Kart başvurusu yapabilirsiniz.
 • Çalıştığınız iş yerinizde sözleşmeniz 4 yıl ya da daha fazla süre için yapılmış ise mavi kart geçerlilik süresi 4 yıl olduğundan daha sonra süreyi uzatmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir
Norveç Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×