İtalya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

İtalya Vize Başvurusu

Schengen bölgesinde vize sahibinin 6 ay süre içerisinde 90 gün kalmasına izin veren ve seyahat etmesini sağlayan bir vize türüdür. Schengen bölgesinde yer alan İtalya’ya bu vize ile giriş yapmak mümkündür. 90 günden daha fazla süreli olarak konaklamak isteyen kişiler için İtalya Ulusal vize alınması gerekmektedir. İtalya’ya bağlı kısa süre kalış için İtalya vizesine başvurmaya gerek yoktur. Birçok ülke pasaport ya da kimlik ile İtalya’ya seyahat imkânı sağlıyor.

İzlanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

İtalya Ziyareti İçin Vize Başvurusu Gerekli Mi?

İtalya Schengen vizesi başvuru kriterleri arasında hangi ülke vatandaşı olduğunuz konusu önemlidir. Aşağıda belirtilen kategorilerle birlikte İtalya’ya vizesiz giriş imkânı bulabilirsiniz.

Italya vize veriyor mu?

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya’ya giriş yapabilmesi için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Schengen vize başvuruları ne zaman başlayacak?

Schengen vize başvuruları için tavsiye edilen başlama süreci 90 günden daha seyahatlerde 180 gün, 90 günden fazla seyahatlerde ise 90 gün önce yapılmalıdır.

iDATA ne zaman acilacak?

iDATA çalışma ofisleri Türkiye genelinde hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde açık şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

İtalya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
İtalya Vizesi: Randevu ve Başvuru

Bunlar;

 • Schengen ülkeleri arasında yer alan vatandaşlar
 • AB ya da EEA üye devletlerine mensup vatandaşlar
 • İsviçre vatandaşı
 • Schengen vizesinden muaf tutulan AB, AEA ya da Schengen olmayan ülkelere ait vatandaşlar
 • Diğer Schengen ülkesi tarafından verilen oturma izni

Bunların dışında bir kategoride olmanız halinde ise vize başvurusu yapılması zorunlu işlemler arasındadır. İtalya’ya giriş için Schengen vizesi almak durumunda olan kategori listesini ise detaylı olarak sizlere sunacağız.

İtalya vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/italya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İtalya Havalimanı Geçişlerinde Vize Zorunlu Mu?

İtalya’dan transit geçiş yapmak için alınan transit vizesi, Schengen ülkeleri dışında olan bir ülkeye seyahat ederken, seyahat alanlarını değiştirdiklerinde sunulması gereken bir vizedir. Bu vizeyi geçişlerde göstermek zorunludur. Yabancı uyruklu vatandaşlara verilen bu vize için bazı gerekliliklere ihtiyaç duyulur.

San Marino ve Vatikan İçin İtalya Vizesi Nedir?

Mikro devletler arasında yer alan San Marino, şehir olan Vatikan seyahatlerinde Schengen bölgesinde, AB ve AEA olmadan da İtalya vizesi ile giriş yapmak mümkündür. İtalya içerisinde bulunması bu vizenin alınması adına en önemli etkendir. Vize kuralları bu nedenle bu iki noktada da geçerlidir.

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vizesine başvuru yapıldığında bazı adımları detaylı olarak takip etmeniz gereklidir.

Bunlar;

 • İtalya vizesi türlerini belirlerken en uygun olan seçilmeli
 • Randevu alınmalı
 • Başvuru süresinde gönderilmeli
 • Başvurunun hangi noktaya gönderileceği belirlenmeli
 • Vize başvuru formu doldurulmalı
 • Gerekli belgeler toplanmalı
 • İtalya vize başvurusu gönderilmeli
 • İtalya vize görüşmesine girilmeli
 • Vize ücretleri ödenmeli
 • Gerekli işlemleri yapılması beklenmeli

İtalya Vize Türü Nasıl Belirlenir?

İtalya vizesine başvuru yapmadan önce hangi ihtiyaçlara göre vizeye ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz. Size en uygun olan vize türünü seçmelisiniz. Seyahat amacınıza göre bu vize türünü belirleyebilirsiniz. İtalya ziyaretçi, iş ya da turist vizesi gibi türlere başvuru yapmanız amacınıza uygun olmalıdır. Vize türünü belirlerken vize türlerine ek olarak ihtiyaçlar farklılık gösterebilir. Vizeye şu amaçlarla başvurmak mümkündür;

 • İtalya Schengen vizesini aile ya da arkadaş ziyareti için isteyebilirsiniz.
 • Toplantı, müşteri görüşmeleri, konferans, iş ya da ortak şirket ziyareti gibi amaçlarla İtalya’ya gitmek isteyebilirsiniz. Bunun için İtalya ticari vize almanız gerekmektedir.
 • Yukarıda yer alan etkinliğe katılım sağlamak adına İtalya seyahat amacınız var ise spor, dini ya da kültürel etkinliklere uygun olan İtalya vizesi almanız gereklidir.
 • İtalyan Tıp Kurumu bünyesinde tedavi ya da seyahat amacınız var ise İtalya Tıbbi vizesi almanız gerekmektedir.

İtalya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

İtalya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

İtalya kısa süreli olan bir vizeye başvuru yapmak için;

 • En geç süre planladığınız seyahatten 2 hafta önce
 • En erken planlanan seyahatten 6 ay önce

İtalya Schengen vize başvurusu ile seyahat etmek istediğiniz süreden en az olmak kaydı ile 3 hafta önceden başvuru yapılmalıdır. Vize başvurusunun genellikle işleme alınma süreleri yaklaşık olarak 3 haftadır. Bazı belgeleri göndermeyi unutmuş olabilirsiniz. Bu durum işlem sürecini geciktirebilir, eksiklerin tamamlanması sonrasında tekrar başvuru işleme alınır. Ülkelere giriş işlemlerinde bazen randevu süreleri uzun sürer ve özellikle bazı saatlerde giriş yapmak isteyen kişiler bu durumu göz ardı etmemelidir. İtalya vizelerinin gönderileceği noktalar muhakkak belirlenmelidir.

İtalya Başvurularının Nereye Gönderileceğinin Belirlenmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

İtalya vize başvurularını yapmak isteyen kişiler genellikle başvurunun nereye gönderileceği konusunda zorluk yaşarlar. Hangi ülke sınırları içerisinden başvuru yapacaksanız ona göre başvurunuzu yapmanız gerekir.

Bunlar;

Bulunduğunuz ülke sınırlarında yer alan İtalyan Konsolosluğu ya da Büyükelçilik İtalya Hükümeti tarafından vize başvurusu için dış kaynak olarak belirlediği VFS Global, Cox and Kings, TLS gibi vize başvuru merkezleri Bulunduğunuz ülkede İtalya Konsolosluğu ya da elçilik yok ise başka Schengen ülkesine ait temsilciliğe başvuru yapılabilir.

Schengen Ülkelerine Birden Fazla Seyahat Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Schengen Ülkelerine Birden Fazla Seyahat Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Kısa süreli olan seyahat planlarında birden fazla Schengen ülkesi için vize almanız gerekebilir.Bu durumda İtalya’nın bir Schengen vizesi olduğu unutulmamalıdır.

İzin aldığınız günlerde kalmanız halinde İtalya vizenizle diğer Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz. Birden fazla ülkeye ziyaret etmeniz halinde İtalyan temsilciliğine başvuru yapmanız mümkündür. İtalya sınırlarında diğer seyahat edeceğiniz ülkelerden daha fazla kalmak istemeniz ve İtalya sizin ilk olarak ziyaret edeceğiniz ülke ise bu durum geçerlidir.

İtalya Vizesi Almak İçin Randevu Nasıl Alınır?

İtalya vizesi için başvuru yapmanız ve bunu nereye göndereceğiniz konusu önemlidir. İtalyan temsilcilikle görüşerek iletişim kurmalı ve randevu alarak başvuru yapabilmelisiniz. Aksi halde başvuru yapamazsınız. Başvuru tarihi birkaç hafta olmayabilir ve bekleme süreleri hesaba katılması gereken bir durumdur.

İtalya Vizesi İçin Başvuru Formunun Önemi

İtalya vize başvurusu için gerekli olan başvuru formu online olarak alınabilir. Form imzalanmadan önce doldurulmalı, imzalanmalı ve o şekilde gönderilmelidir. Başvuru formu, kişisel bilgiler, çalışma, seyahat işlemleri gibi durumlar belirtilmelidir. Schengen vizesine sahip olup olmadığınız ise önemlidir. Başvuru formları belgeler dâhilinde eklenmelidir.

İtalya vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/italya-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Hangi Belgeler Gereklidir?

İtalya vizesi başvurusu öncesinde bazı belgeler sizden talep edilir. Bu belgelerin eksiksiz olması başvuru işlemleriniz için önemlidir. Başvurular yapılırken ek belgeler var ise sunulmalıdır..

İtalya Vize Başvurusunun Gönderilmesi ve Vize Randevu Görüşmesine Gidilmesi

İtalya Vize Başvurusunun Gönderilmesi ve Vize Randevu Görüşmesine Gidilmesi

Randevu aldıktan sonra İtalya temsilciliğine gelmeniz gereklidir. Vize memurları tarafından incelenir ve izlenimiz edinmelerini sağlarsınız. İtalyan vizesi almış olmanız konusu belirlenir. Randevu görüşmesine zamanında gitmeniz önemlidir.

Başvuru gönderimi sonrasında vize görüşmesine gidilir. 10–15 dakikalık süre zarfında seyahat, beslenme, kalacak yer ve kişisel hayatınıza dair bazı sorular yöneltilir. Tüm soruların doğru olarak cevaplanması, sıcakkanlı ve düzgün bir duruşa sahip olmanız iyi bir izlenim bırakmanız adına önemlidir.

İtalya Vize Ücretlerinin Ödenmesi

Başvuru sonrası vize işlem ücreti ödemeniz gerekli olur. İtalya dâhil olmak üzere Schengen ülkelerinde olan vize ücretleri kısa süreli vize olarak aynıdır. Başvuru sahipleri tarafından yapılan başvuruların reddedilmesi durumunda ücret iadesi söz konusu olmaz.

Yetişkin kişilerin Schengen vizesi için 80 Euro, 6–12 yaş çocuklar için ise 40 Euro indirimli ücret ödemesi gerekir. 6 yaş altı olan çocuklarda ise ücret alınmıyor. Bazı kategorilerde yer alan kişiler de vize ücretinden muaf olmaktadır.

İtalya vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/italya-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

İtalya Vize Başvurusunun İşleme Alınma Süreci

Başvurunun yapılması sonrasında inceleme işlemlerine girilir. Bir süre bekleyişte olmanız gereklidir. 2–3 hafta gibi bir süre içerisinde başvuru işleme alınmaktadır. Başvurunuzu yapmış olduğunuz ülke, kişisel koşullar dikkate alınır ve işlem süresi uzun sürer. İtalya vize süresi hesaba katılmalı ve daha önce başvuru yapılmalıdır.

Belgelerin gönderilirken titizlikle yollanması, eksik, hata gibi durumların düzeltilmesi önemlidir. Aksi halde başvuru hata ve eksiklikler nedeni ile geri yollanır. Vize sürecinin uzaması nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz.

İtalya Başvurusundan Kabul Almak

İtalya başvuru sonucunuzun olumlu gelmesi ve kabul görmesi halinde sizlere etiket verilir. Bu etiket Schengen bölgesi sınırlarına girişiniz için önemlidir. İtalya vizenizin düzenlenmesi, son kullanma süresi ve geçerlilik süresi vizede belirlenir.

İtalya Vizesi Başvuru Reddinde Ne Yapılmalıdır?

italya Vizesi Başvuru Reddinde Ne Yapılmalıdır

İtalya vizesi için başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi halinde nedenine ilişkin mektup gönderilir. Reddine ilişkin olan bu karara itiraz etme durumunuza dair sizlere bazı bilgiler verilir. Mektupta belirtilen itiraza uygunluk durumunuza göre İtalya avukatından yardım alarak 60 gün içerisinde İtalyan Mahkemesi’ne başvuru yapmanız gerekir.

İtalya vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/italya-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

Schengen Vizesi İle İtalya Sınırlarında Kalınabilir Mi?

İtalya vizesi tüm Schengen bölgesinde kalmanızı sağlayan bir belgedir. 6 ay için en fazla 90 gün kalma hakkınız olur. İtalya Schengen Vizesi türlerine göre tek giriş, çift giriş ya da çoklu giriş olarak 90 günden az izin verilmesi mümkündür.

Bazı durumlarda, aldığınız İtalya Schengen Vizesinin türüne bağlı olarak (tek, çift veya çoklu giriş) vizeniz 90 günden daha kısa bir süre için verilebilir. Schengen vizesi kısa süreli bir kalış sağlar. Bu nedenle İtalya’da Schengen vizesi ile daha fazla kalmanız mümkün değildir.

Schengen Vizesi İle İtalya’ya Giriş Sayısı

Schengen vizesine başvurmanız halinde tek tip Schengen vizesi verilmektedir.

Tek tip olan Schengen vizesi;

 • İtalya tek girişli bir Schengen vizesi İtalya ya da Schengen ülkelerine bir kez giriş hakkına sahiptir. 90 gün gibi bir süre sınırı olan bu girişlerde daha uzun kalmak mümkün olmaz. Schengen bölgesine yapılan girişlerde ülkeler arasında seyahatler yapılabilir. Schengen bölgesi sınırları dışında ise vize süresini tamamlamasanız dahi tekrar geri dönmeniz mümkün olmaz.
 • İtalya çift girişli Schengen vizesi, Schengen bölgesine 2 kez girişle sınırlıdır. İtalya ya da Schengen bölgesinde kullanılır ve 6 aylık sürede 90 gün kalma hakkı tanır. Adından da anlaşılacağı üzere şayet İtalya’ya ya da diğer Schengen bölgesine bir ziyaret planlıyorsanız ve iki kez giriş hakkınız olsun isterseniz bu vize türünden almanız gerekmektedir.
 • İtalya çoklu giriş Schengen vizesi için öncelikle sınırlamalar kalkıyor. Tek ve çift girişli vizelerde olduğu gibi bir sınırlamaya maruz kalmıyorsunuz. İstediğiniz kez giriş yapabileceğiniz, İtalya ve Schengen bölgelerine sıklıkla gidebileceğiniz bu vize türünde birleşen girişlerde 90 gün süresini aşmanız mümkün değildir.
 • Bazı durumlarda insani gereklilikler ön plandadır. İtalya’da sınırlı olan bölgesel geçerlilik vizesi LTV alınabilir. İtalya Schengen vize türü olan bu vize ile İtalya ve bazı Schengen ülkelerine ziyarette bulunabilirsiniz. Diplomat ya da tanınmış kişilerin İtalya’ya sıklıkla gitmesi söz konusu olabilir. Böylesi durumlarda alınması gereken vize türü C1 1 yıllık, C2 2 yıllık, C3 3 yıllık, C5 5 yıllık geçerli olan bir C vizesi verilir.

İtalya Vizesi Uzatılır Mı?

İtalya Vizesi Uzatılır Mı?

İtalya vizenizin kısa süreli olduğunu biliyorsunuz. Kısa süreli bir vizenin süresini uzatmak İtalya için oldukça zordur. Ülkenize dönmeniz halinde koşullarınızın zor olması ve tehlikeyle karşılaşmanızın muhtemel olduğu insani durumlarda bu mümkündür. Dönüş sırasında yargılanma gibi durumlarda ya da İtalya’da olduğunuz zaman ülkenizde tehlikeli bazı durumlar vuku bulursa bu süre uzatılabilir. İtalya vize sürenizi uzatmanız için tek girişli Schengen vizenizin giriş tarihi sonrasında girmiş olmanızdır.

Giriş sürenizden çok sonra İtalya’ya giriş yapmanız halinde 2 hafta süreli bir uzatma söz konusu olur. Tüm durumlarda vizenizin süresini uzatma işleminiz, vize süreniz sonlanmadan 1 hafta öncesinden başvuru yapılmalıdır. Vize süresinin dolması ile yapılan başvurular sonucu sınır dışı edilirsiniz. Sahip olunan izin türünüze göre İtalya oturma izni uzatma işleminizi yapabilirsiniz. İtalyan ikamet izninizi 5 yıl süreye kadar uzatmanız mümkündür.

İtalya Vizesi Nasıl İptal Edilir?

İtalya vizesinin iptali bazı durumlarda söz konusudur. Vize alındığında farklı şartları taşıyabilirsiniz. Daha sonra oluşan şartlara göre ise İtalyan yetkililer tarafından vizenizin iptali söz konusu olabilir. Bunun için bazı koşulların oluşmuş olması gerekir.

Bunlar;

 • Suç işleme durumu
 • Başvurunuzda verdiğiniz yanlış bilgiler
 • Vize kurallarına uymamanız
 • İtalya’da vize alırken bazen çalışmamanız gerekebilir. Aksine çalışmanız halinde ise kurallara uymadığınız sonucu ortaya çıkar ve vizeniz iptal edilebilir.

İtalya’da Vize Olmadan Kalınır Mı?

İtalya’da Vize Olmadan Kalınır Mı?

AB üyesi olan devletler arasında olan İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda gibi ülke vatandaşları AB üye devletleri arasında olduğu için vizesiz kalma hakkına sahiptir. Bu ülkeler dışında bazı ülkelerde İtalya topraklarında en fazla 3 aylık bir süre için kalabilirler.

İtalya’da 90 Gün Süresinden Fazla Kalmak

90 günlük süre sınırı veren İtalya’da daha uzun süreli kalmak için Ulusal vizeye başvuru yapmak gerekir. İtalya Ulusal vizesi alma koşulları değişiklik gösterebilir. İtalya’ya giriş yapıldıktan sonra ise Permesso di Soggiorno adı verilen oturma izni başvurusu yapılır. Seyahat için bazı amaçlar olabilir.

Bu amaçlara göre;

 • İtalya Ulusal Vize başvurusu yapılabilir.
 • İtalya’da çalışma vizesi ile istihdam sürdürebilen yabancı ülke vatandaşları
 • İtalya’da serbest iş ve öz istihdam sağlamak adına gelen yabancı ülke vatandaşları
 • İtalya’da çalışma vizesi, İtalyan üniversitede kabul gören yabancı vatandaş, lise, teknik ve alanında uzmanlar
 • İtalya aile vizesi ile İtalya’da bulunan ailesine katılmak adına gelen yabancı vatandaşlar
 • İtalya’da tatilde çalışma programı için gelen yabancı vatandaşlar

İtalya Hakkında Bilinmeyenler

İtalya Hakkında Bilinmeyenler

İtalya; 60 milyon nüfusu ile ılıman bir iklime sahip olan, Akdeniz tarafından çevrilen bir yerdir. Mutfağı, lezzetleri ve güzel mimarisi ile görüşmeye değer bir yerdir. Tarihi alanları, doğa güzellikleri ile en fazla tercih edilen Avrupa ülkeleri arasında yer alır.

İtalya yüzyıllık geçmişi ile birçok şaire ilham kaynağı olmuş ve güzel ülke anlamında olan Bel paese adı verilir. İtalya’da göç etmek isteyen birçok vatandaş bulunur. Bunların yanı sıra her yıl 50 milyon turisti kendisine çeken özel bir ülkedir. İtalya’da geçerli olan pasaport ya da belge ile gelebilen turistler, ülkelerine göre bazen vize almak zorunda kalabilirler. Vizeler ülke vatandaşlarının uyruğuna, kişisel ve özel koşullarına göre değişir.

İtalya Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

İtalya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×