İzlanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

İzlanda Vize Başvurusu

Bir kişinin İzlanda’ya giriş yapabilmesine ve belirli bir süre boyunca orada kalmasına izin veren vizeye İzlanda Vizesi adı verilmektedir. Esasen İzlanda Vizesi bir izin şeklinde olup, yolculuk yapan kişinin çıkartma veya damga şeklindeki izni olarak da tanımlanabilir.

İsveç Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023)

İzlanda Schengen Bölgesi’nde Mi Yer Alır?

Bu bilgi fazlaca bilinmiyor olsa da İzlanda Schengen Bölgesi sınırları içerisindedir ve Schengen Bölgesi üyesi ülkelerden bir tanesidir.

Izlanda ne vizesi istiyor?

Schengen ülkesi olduğundan dolayı kısa süreli seyahatlerde İzlanda Schengen vize başvurusunda bulunma şartı aramaktadır, uzun süreli vize başvurusu 90 günden fazla seyahatler için geçerlidir.

Izlanda vize veriyor mu?

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen ülkesi olan İzlanda’ya yapacakları ziyaretler için vize almak zorundadır.

Izlanda vizesi zor mu?

İlk kez yurt dışına çıkacak olan daha önce seyahat geçmişi bulunmayanlar açısından İzlanda vizesi almak zordur. Başvuru sahibi konsolosluğu ikna edici gerekçe sunmak zorundadır.

Bir ada ülkesi olan İzlanda Schengen Anlaşması’nı ilk olarak 19 Aralık 1996 tarihinde imzalamıştır ve bahsi geçen bu anlaşmanın Amsterdam Antlaşması ile AB hukukuna dahil edilmesinin hemen ardından 18 Mayıs 1996 tarihinde yeni bir anlaşma imzalanmıştır. İmzalanan yeni anlaşma ilkinin yerini almıştır. Anlaşmanın uygulamaya geçmesi için 25 Mart 2001 tarihinde olmuştur.

İzlanda Vizesi Gerekli Midir?

İzlanda Vizesi gerekli midir ya da hangi durumlarda gereklidir sorusunun cevabı esasen sizin sahip olduğunuz pasaport ile iilgilidir. Şayet İzlanda’ya seyahat etmek ve altı aylık bir süre içinde 90 güne kadar orada kalmak istiyorsanız, İzlanda Schengen vizesine başvurmanız gerekebilir ancak Schengen ile vize kolaylaştırma anlaşması olmayan ülkelerden birinin pasaportuna sahipseniz bu durumda İzlanda Vizesi için başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İzlanda’ya Seyahat Etmek İçin Hangi Vizelere Başvuru Yapılabilir?

İzlanda’ya seyahat gerçekleştirebilmek için atılan adımlarda bir vizeye sahip olmanızın önemli olduğu kadar hangi vizeye sahip olduğunuz da ziyadesi ile önem arz etmektedir. Öyle ki, hangi vizeye sahip olduğunuz hangi belgeleri sunmanız gerektiğini ve İzlanda’da gerçekleştirmenize izin verilen faaliyetleri tanımlar.

İzlanda’yı ziyaret etmek isteyen bir kişi her şeyden önce İzlanda’ya niçin seyahat etmek istediğini ve orada ne yapmayı planladığını en doğru bir şekilde karar vermelidir. Buna karar verdikten sonra kişi, hangi vize türünün kendisi için daha uygun olacağını da belirleyebilecektir.
İzlanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2021)
İzlanda Vizesi: Randevu ve Başvuru

İzlanda’ya seyahat için halihazırda kullanılmakta olan birden fazla vize türü bulunmaktadır ve belirtilmiş olduğu üzere vize türlerini genel hatları ile birbirinden ayıran ana unsurlar kişinin İzlanda’ya giriş amacı ve İzlanda’da kalış süresidir. Ülkeye giriş amacı ve ülkede kalış süresi, İzlanda Vize’lerini farklı şekillerde sınıflandırmaktadır.

 • İzlanda Transit Vizesi: seyahat etmekte olduğunuz Schengen olmayan varış ülkenize bir gemi veya bir uçak vasıtası ile geçiş yapmanız gerektiğinde gerekir.
 • İzlanda Turist ve Ziyaretçi Vizesi: bu vize İzlanda için kısa süreli bir vize türü olup tüm Schengen bölgesine de seyahat etme izni veriyor olması en büyük avantajları arasındadır. İzlanda’ya veya farklı bir Schengen bölgesine altı aylık bir süre içinde 90 güne kadar kısa süreli konaklama için seyahat etmeniz gerekiyorsa bu vizeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • İzlanda Ticari Vize: adından da anlaşılacağı üzere İzlanda Ticaret Vizesi Konferanslara veya iş toplantılarına katılmak zorunda olan ve 90 günden fazla kalmayacak olan İzlanda’ya iş seyahatinde olanlar için gerekmektedir.
 • Diğer: Bahsedilen İzlanda Vizeleri dışında olan vize türleri ise İzlanda Kültürel, Spor ve Dini etkinlik vizesi, İzlanda Tıbbi Tedavi Vizesi, İzlanda Uzun Süreli Konaklama Vizesi şeklinde sıralanmaktadır.

İzlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belirtilmiş olduğu üzere bazı adayların İzlanda’ya giriş yapabilmesi için Schengen vizesine ihtiyacı vardır. Sizin de bu vizeye ihtiyacınızın olup olmadığını yukarıda bahsedilmiş olan bilgilerden rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Diğer bir durumda ise sınır görevlilerinin size sorması durumunda, geçerli pasaportunuz ve seyahatinizle ilgili belgelerle de rahatlıkla İzlanda’ya seyahat edebilmeniz mümkündür.

Eğer İzlanda’ya giriş yapabilmek adına Schengen Vizesi gerekmekteyse bu vizeye sahip olabilmeniz için çeşitli adımları izleyerek istenen prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. İzlanda Schengen Vizesi için başvuru süreci birbirini takip etmekte olan birkaç adımdan meydana gelmektedir.

 • Bu vizeye sahip olabilmek için yapmanız gereken ilk işlem İzlanda vizesine ne zaman başvurmanız gerektiğini öğrenmektir.
 • Daha sonra İzlanda vizesi için nereye başvurmanız gerektiğini kontrol etmeniz gerekecektir.
 • Sonraki adımda İzlanda vize başvuru formunu doldurulmalıdır.
 • Sonra ise bir vize randevusu ayarlamanız gerekmektedir.
 • Bu adımda yapmanız gereken işlem ise vize görüşmesine katılmaktır.
 • Son adımda ise İzlanda Vize Ücreti ödeme işlemi gerçekleştirilmelidir.

İzlanda Vizesine Ne Zaman Başvuru Yapmak Gerekmektedir?

İzlanda vizesi başvurusuna başlamak için her şeyden önce yapılması gereken ilk işlem doğru zamanda vize başvurusu gerçekleştirmektedir. Dünyada hizmet vermekte olan bütün büyükelçilikler kişilerin vize başvurusu yapabilmesi işlemini bir süre ile belirleyerek sınırlandırmıştır. Kişilerin bu süreleri takip halinde kalması gerekmektedir. İzlanda bir Schengen üyesi ülkesi olduğu için vize alım süreci her üye ülkede olduğu gibi devam etmektedir. Otoritelerin vize başvurusu için zamanlama ayarlamaya yönelik olarak edilen tavsiye şu şekildedir:

 • Vize başvurusu için en erken tarih planlamış olduğunuz seyahatten altı ay öncedir.
 • Vize başvurusu için en son tarih ise planlanan seyahatten iki hafta öncedir.
 • Vize başvurusu için en uygun olduğu düşünülen ve önerilen ise seyahatten en az üç hafta öncedir.

İzlanda Vize Başvurusu Yapmanız Gereken Yeri Kontrol Etmeniz Gerekmektedir

Vize başvurusu gerçekleştirilen noktalardan bir tanesi de büyükelçilik ve konsolosluklardır. Ancak dünyanın tüm ülkelerindeki İzlanda Büyükelçiliği veya İzlanda Konsolosluğu hizmeti veren yerler vize başvurusu almamaktadır. İzlanda tüm büyükelçilik ve konsoloslukları aracılığı ile vize başvurusu hizmeti vermek yerine diğer Schengen eyaletlerinin büyükelçiliklerine ve konsolosluklarına vize kabulü ve alayı için dış kaynak sağlamıştır. Dolayısı ile ikamet ettiğiniz ülkeye göre İzlanda vizesine nereye başvuracağınızı kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak şayet ,İzlanda kısa süreli vizesine başvuruyorsanız, ancak diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yalnızca aşağıdaki durumlarda İzlanda’ya vize başvurusunda bulunmalısınız:

 • İzlanda’da geçireceğiniz gün sayısı diğer Schengen ülkelerine kıyasla daha fazla olacaksa
 • Seyahat edeceğiniz ülkelerde eşit miktarda gün geçirecekseniz fakat Schengen’e İzlanda üzerinden geçiş yapacaksanız.

İzlanda Schengen Vize Başvuru Formunu Doldurmanız Gerekmektedir

Belirtilmiş olduğu üzere İzlanda Vize Başvurusu gerçekleştirmeden önce hangi vizeye ihtiyacınızın olduğu, nereye gideceğiniz ve ne zaman başvuracağınız gibi unsurları belirledikten sonra sıra somut adımlar atmaya gelmektedir. Somut adımlardan ilki İzlanda Vizesi için başvuru formu doldurmaktan geçmektedir. Bahsi geçen İzlanda Vizesi başvuru formu kişisel bilgilerden içeren sorulardan oluşmaktadır. İstenen bilgiler genel hatları ile şu bilgilerden oluşmaktadır:

 • Kişinin adı ve soyadı
 • Kişinin doğum tarihi ve doğum yeri
 • Kişinin milliyeti
 • Kişinin cinsiyet ve medeni durum
 • Kişinin ulusal kimlik numarası
 • Kişinin pasaport numarası
 • Kişinin ev adresi ve e-posta
 • Kişinin gezisinin amacı
 • Kişinin eğer varsa önceki Schengen gezileriyle ilgili soru
 • Kişinin İzlanda’ya planlanan varış tarihi ve planlanan ortalama kalış süresi
 • Kişinin İzlanda’da seyahat etme ve kalma maliyeti ve bunları kim karşılayacak vb.

Sizden istenen bilgileri verdikten sonra cevaplarınızın doğru olduğundan ve diğer belgelerdeki bilgiler ile tutarlı olduğundan emin olduktan sonra formu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra iki çıktı almanız ve her iki kopyayı da imzalamanız gerekmektedir.

İzlanda vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/izlanda-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Gerekli Olan Belgeleri Toplamanız Gerekmektedir

Gelinen bu aşamada İzlanda’ya Schengen vizesi için gerekli belgeleri tek tek toplamaya başlamanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken ana husus ise toplanmış olan tüm belgelerin Schengen yetkilileri tarafından belirlenen kriterlere uyduğundan emin olmanızdır. İzlanda Vizesi için gerekli olan belgelerin formatına dair aklınızda soru işaretleri varsa, formata dair ayrıntılı bilgi için ilgili belgeyi tekrar incelemeniz bir aksilik çıkmasının önüne geçecektir. Sonraki aşama ise vize randevusu aşamasıdır.

İzlanda Ticari vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/izlanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu Almanız Gerekmektedir

İzlanda Vize Mülakatı aşamasından önceki adımda muhakkak yapmanız istenen işlemlerden bir tanesi de İzlanda Vize randevusu işlemidir. İzlanda’yı temsil etmekte olan İzlanda Büyükelçilikleri ile İzlanda Konsolosluklarının başvuruları kabul etmediği unutulmamalıdır.

Ülkelerin pek çoğunda vize randevusu alma işlemi çevrimiçi olarak alınmaktadır. Fakat çevrimiçi randevu alınmayan ülkelerde başvuru sahibinin bizzat randevu alması gerekmektedir. Bizzat başvuru gerçekleştirme işlemine dair daha fazla bilgi almanız için ikamet etmekte olduğunuz ülkenin İzlanda temsilcisine diplomatik yollar ile danışma gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Görüşmesine Katılım Gerçekleştirme Aşaması

Bahsi geçen vize görüşmesinden kastedilen, vize başvuru yapan kişi ile konsolosluk görevlisi arasında yapılan görüşmedir. Vize görüşmesi esnasında konsolosluk görevlisi size bir takım sorular yöneltecekti. Bu soruların içeriği sizin kişisel bilgileriniz ve planlamakta olduğunuz seyahatin detaylarından oluşmaktadır. Tüm bunlara ek olarak bu görüşme esnasında önceden hazırlanmış olan belgeleri de görüşme gerçekleştirmiş olduğunuz kişiye iletmeniz istenecektir.

Görüşmeden önce, görüşme esnasında ve görüşmeden sonra dikkat etmeniz gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce randevu merkezine, randevu saatinde veya mümkünse randevu saatinden daha önce gitmelisiniz. Görüşme esnasında sizi ciddi gösterecek olan kıyafetleri giymeyi tercih etmelisiniz ve görüşme öncesinde veya görüşme sırasında gergin olmamaya özen gösterin

Görüşme esnasında yapılması gerekenlere gelecek olursak, bu süreçte görevlilerin sizlere yönelttiği her soruyu yanıtlamaya çalışın. Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta görüşme sırasında size soru yönelten görevliye gereksiz bilgileri vermeyin. Mümkün olduğunca güler yüzlü olun ve görüşme sonuna gelindiği zaman görüşme yaptığınız konsolosluk görevlisine, size vakit ayırmış olduğu için teşekkür edin.

İzlanda Vize Ücreti Ödeme Aşaması

Bahsedilmiş olan tüm aşamaların arından sıra İzlanda Vizesi ücreti ödeme aşamasına gelmektedir. İzlanda vizesi için ödemeniz gereken miktarın bir standardı bulunmamakta olup vize için talep edilen miktar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İzlanda Vizesi ücreti belirleyici unsurları İzlanda’ya giriş amacınız, İzlanda’da kalacağınız süre ve yaşınız gibi konulardır.

Eğer İzlanda için kısa süreli vize başvurusunda bulunan bir yetişkinseniz, 80 € tutarında bir ücret talep edilmektedir. 12 yaşın altındaki çocuklar için 40 € ‘luk indirimli ücret söz konusudur. Altı yaşından küçük olan çocuklar için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Tüm bunlara ek olarak İzlanda’ya uzun süreli vize ücreti yaklaşık 56 € ‘dur.

Ayrıca eğer üçüncü taraf bir şirket aracılığıyla başvuru yapmaktaysanız ödemeniz gereken ücreti çevrimiçi olarak veya görüşme sırasında şahsen ödemeniz gerekecektir.

İzlanda vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleri ile birlikte >> vizerandevu.com/izlanda-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

İzlanda Schengen Vize Başvuru İşlem Süresi Ne Kadardır?

İzlanda Vizesi alma aşamasında en önemli unsurlardan biri olan İzlanda Schengen Vizesi başvurusunun işleme alınması en fazla 15 iş günü sürecektir. Elbette bahsi geçen bu süre ülkeden ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Ancak İzlanda farklı elçilikler tarafından temsil edilmekte olduğu için çoğunlukla başvuru ile ilgili kararlar sabit olup 15 iş günüdür.

İzlanda Schengen Vizesi Reddedilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İzlanda Schengen vize başvurusunun olumsuz olması durumu, İzlanda’ya asla seyahat edemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Başvurunuz reddedilmişse iki seçenek karşınıza çıkacaktır.

 • İzlanda Schengen başvurusunun reddedilmesi durumunda size sunulacak ilk seçenek itirazda bulunmaktır. Size verilen red cevabının haksız yere verilmiş bir karar olduğunu düşünmeniz durumunda İzlanda Schengen vizesinin reddi için itirazda bulunabilirsiniz. Elbette itiraz talebinde bulunabilmeniz için sağlam bir temele dayanan gerekçeye sahip olmalısınız. İzlanda Schengen vizesinin reddi için bir itiraz yapma durumunu değerlendirecekseniz bir itiraz mektubu yazarak, gelen karara itiraz edebilirsiniz.
 • İzlanda Schengen başvurusu reddi durumunda yapılabilecek bir diğer işlem ise bu aşamaya kadar gelinen uygulamalardaki hataları düzeltmek veya İzlanda Schengen Vizesi için uygunluk kriterlerine uymak için içinde bulunulmakta olan mevcut durumu iyileştirmektir.

İzlanda Schengen Vizesi İptal Edilebilir Mi?

Akıllarda yer alan sorulardan bir tanesi de İzlanda Schengen Vizesi’nin iptal edilebilme durumudur. Kişinin vizeye sahip olma koşulları karşılanmıyorsa İzlanda Schengen Vizesi iptal edilebilir.

İzlanda Vizesi’nin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Tüm aşamalardan geçmiş ve İzlanda Vizesi almışsanız İzlanda vizenizin geçerlilik süresinin her zaman pasaportunuzdaki vize etiketinde belirtilmekte olduğunu görebilirsiniz. Elbette geçerlilik durumu sizin koşullarınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İzlanda Vizesi geçerlilik süresi üç gün olabileceği gibi iki hafta da olabilir, 90 gün de olabilmektedir. İzlanda’da geçireceğiniz süre vizenizde açıkça belirtilmektedir.

İzlanda kısa süreli vizenin geçerlilik süresine gelecek olursak bu vize türünün 6 ay içerisinde en fazla 90 gün olabileceğini belirtmek gerekmektedir. Bu koşul, 6 ay içerisinde 3 aydan daha fazla sürede İzlanda’da kalabilmenize izin verilmeyeceği anlamına gelmektedir ve burada unutulmaması gereken bir diğer konu Schengen Schengen ülkelerinin geri kalanına seyahat etmeniz durumunda da o günlerin sayılacağıdır. Elbette aktarılan bu bilgi İzlanda’ya üç ay için geçerli olan bir vize verileceği anlamına gelmemektedir.

Vizenizin geçerlilik durumuna, kişiye izin verilen kalış süresine ve izin verilen giriş sayısına karar veren kuruluş İzlanda’yı temsil eden ve vize başvurunuzu ikamet ettiğiniz ülkede işleme koyan diplomatik kurumdur. Ancak yine de şu unsurlara dikkat etmek gerekmektedir:

 • Kalma süresi: kalma süresi, İzlanda’da ve Schengen bölgesinde kalmanıza izin verilen gün sayısını ifade etmektedir ve örnek verecek olursak kalma süresi olarak 15 gün yazılmışsa 15 günden daha uzun süre burada kalamazsınız.
 • Vize Geçerliliği: vize geçerliliği, İzlanda’da kalabileceğiniz süreyi ifade etmektedir. Yine örnek vermek gerekirse vizeniz 1 mart – 30 mart gibi bir tarih aralığında geçerli ancak kalış süreniz 15 gün kadar ise, hakkınız olan 15 günü 1 mart – 30 mart tarihleri arasında kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.
 • Giriş sayısı: adından da anlaşılacağı üzere giriş sayısı, sahip olduğunuz vizeniz ile İzlanda’ya kaç kere girebileceğiniz belirten sayıdır. Örnek verecek olursak, vizenize göre giriş sayınız iki ise fakat kalabileceğiniz süre 15 gün ise, İzlanda’ya her girişinizde 15 gün ülkede kalabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Burada bahsi geçen 15 gün, 2 girişte toplam 15 gün kalabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bahsi geçen tüm bu bilgiler pasaportunuzda yer alan vize etiketinde bulunmaktadır. Sahip olduğunuz Schengen Vize etiketinde yer alan bilgileri okuma işlemini ilgili dokümanlar aracılı ile öğrenebilirsiniz.

İzlanda Schengen Vizesi Uzatılabilir Mi?

İzlanda Schengen Vizesi’nin uzatılabilmesi çeşitli faktörlere bağlı olmakla birlikte mümkündür. Ancak belirtilmiş olduğu üzere vezinizi uzatabilmek için bazı çok özel durumların yaşanması gerekmektedir. Mücbir sebepler veya ülkeyi terk etmenizi engelleyecek olan insani nedenlerden dolayı ülkeden çıkış yapamayacağınızı kanıt göstermeniz gerekmektedir.

İzlanda Vizesi İle Ziyaret Edilebilecek Diğer Ülkeler Hangileridir?

Schengen Vizesi oldukça güçlü bir vizedir. Schengen Vizesi, İzlanda ve tüm Schengen eyaletlerini ve çeşitli ülkeleri ziyaret etme imkanı vermektedir. Dünya üzerinde Schengen Vizesi’ne sahip olan kişilerin, bölgelerine de giriş yapmasın olanak tanıyan birkaç ülke bulunmaktadır.

İzlanda Schengen Vizesi ile Ziyaret edebileceğiniz ülkeler şu şekildedir:

 • Arnavutluk
 • Antigua ve Barbuda
 • Belarus
 • Bosna Hersek
 • Bulgaristan
 • Kolombiya
 • Hırvatistan
 • Kıbrıs
 • Gürcistan
 • Cebelitarık
 • Kosova
 • Kuzey Makedonya
 • Karadağ
 • Romanya
 • Sao Tome ve Principe
 • Sırbistan
 • Türkiye

İzlanda Vizesi’ni inceleyecek olursanız vizenizde TTV yazısını görebilirsiniz. Vizenizde bu yazı ile karşılaşmanız durumunda bu ülkelere veya Schengen eyaletlerinin geri kalanına seyahat edemezsiniz. Çünkü LTV, Sınırlı Bölgesel Geçerlilik anlamına gelmekte olup vizenin yalnızca verildiği ülke için geçerli olduğunu beyan etmektedir ve bu üzerinde durulması gereken bir husustur.

Tüm bunların dışında, İzlanda’ya kalıcı olarak yerleşmeyi istiyorsanız konuya dair ilgili bilgilere erişmelisiniz.

İzlanda’da 90 Günden Daha Fazla Kalınması Gerekirse Ne Olur Ve Ne Yapılmalıdır?

Özel bir gerekçe olmamasına rağmen İzlanda’da 90 günden daha uzun süre kalmak istemeniz durumunda İzlanda ikamet izni türlerinden bir tanesini almanız gerekmektedir.

Sahip olduğunuz İzlanda vizeniz kısa süreli bir vize ise 90 gün ülkede kalabilirsiniz. Vizenizin uzun süreli olması durumunda ülkede 180 güne kadar kalabilme fırsatı olmaktadır. Ancak kişinin kalış süresi 180 günden daha uzun olamamaktadır. Tüm bunlara ek olarak İzlanda uzun dönem vizesi için her 12 ayda bir başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Uzun süreli vizeye sahip olmanız durumunda Schengen bölgelerinde de seyahat edebilirsiniz. Fakat İzlnda’da uzun süreli vize sahibi olan bir kişi çalışamamaktadır.

İzlanda Uzun Süreli Konaklama Vizesine Herkes Başvuru Yapabilir Mi?

İzlanda’da uzun süreli konaklama imkanından yararlanabilmesi için kişinin ya güçlü bir nedeni olmalıdır ya da aşağıda belirtilen gruplardan bir tanesine mensup olmalıdır.

 • İzlanda’da yaşayan akrabaların olması durumu
 • İzlanda’da bir mahkemeye tanıklık edecek olmak veya mahkemede taraf olmak
 • Oturma veya çalışma izni istememe durumunda sanatçılar, bilim insanları veya sporcular gibi meşru bir amaç için ülkede bulunmakta olan yabancı olmak

İzlanda Uzun Süreli Konaklama Vizesine Başvuru Yapma İşlemi

İzlanda’da uzun süreli kalmak ve İzlanda Uzun Süreli Konaklama Vizesi almak istiyorsanız bu işlem oldukça basittir ve kısa süreli vize başvuru işlemlerine benzemektedir. Adım adım başvuru işlemini listeleyecek olursak:

 • Yapmanız gereken ilk adım m Mevcut durumunuzun İzlanda Uzun süreli vizesine başvurmanıza izin verip vermediğini kontrol etmektir.
 • Daha sonra İzlanda Uzun Vadeli vizesi için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.
 • Sonraki aşamada ise ücret ödemeniz gerekmektedir. İzlanda Uzun Süreli Vize ücreti 80 € ‘dur ve ücret Göçmenlik Müdürlüğünün resepsiyonunda ödenebilmektedir.
 • Son aşamada ise gerekli belgeler Göçmenlik Müdürlüğünün resepsiyon masasına teslim edilir.

Görüldüğü üzere İzlanda uzun süreli vizesi için istenmekte olan belgeler İzlanda Vize başvuru için istenen belgeler ile benzerlik göstermektedir.

İzlanda Uzun Süreli Vize Başvuru İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Öncelikle İzlanda uzun vadeli vizeniz için zamanında işlem yapıldığından emin olunmalıdır. Halihazırda kullanmakta olduğunuz vizenizin veya vizesiz kalışınızın sona ermesine 14 gün kalmışsa başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru tarihini kaçırmış olmanız durumunda başvurunun işleme alması gecikebileceği için cevap alamadan önce İzlanda’dan ayrılmanız gerecektir.

İzlanda Uzun Süreli Vize İşlem Süresi Ne Kadardır?

Vize işlemleri için gerekli belgeler sunulduktan sonra 14 iş günü içerisinde işlem gerçekleşecektir. Fakat istenen tüm belgelerin gönderilmemesi durumu, süreyi gerekli belgeler teslim edilene kadar uzatır. Aynı şekilde ek belgeler istenmesi durumunda da süre uzayabilir.

İzlanda Uzun Süreli Konaklama Vizesi Hangi Nedenlerle Reddedilir?

İzlanda uzun vadeli vizesi başvurusunun reddedilmesi için çeşitli gerekçeler bulunmaktadır. Peki, bunlar nedir?

 • İzlanda’da kalmak istemenizin nedeninin İzlanda oturma izinlerinden birine uygun olmaması durumu
 • Kamu güvenliğini tehdit edecek unsura sahip olmak
 • Yetkililerin ciro sona erdiğinde ülkeyi terk etmeyeceğinizden şüphelenmesi durumu
 • Uzun süreli vize gereksinimlerini karşılayamama durumu
 • Bir ceza davasında yanlış bilgilendirme yapmak

Kısaca İzlanda

İzlanda Vize işlemlerine dair bilgilerin aktarılmasının ardından İzlanda hakkında kısa bilgiler aktaracak olursak, İzlanda Kuzey Atlantik’te bulunmaktadır ve bir İskandinav ülkesidir. Dünyanın en seyrek nüfuslu ülkelerinden bir tanesi olan İzlanda 348.580 nüfusa ve 103.000 km2’lik bir alana sahiptir.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’tir. Başkent hem ülkenin en büyük şehridir hem de tüm İzlanda nüfusunun 2 / 3’ünden fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. Ülke, düşük vergi oranlarına sahip olmasına rağmen oldukça gelişmiştir. Son olarak İzlanda’nın üye olduğu örgütler Birleşmiş Milletler, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Avrupa Serbest Ticaret Birliği, Avrupa Konseyi, Schengen Bölgesi ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü şeklinde sıralanmaktadır.

İzlanda Vizesi: Randevu ve Başvuru (2023) Video;

İzlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×