İtalya Aile Birleşimi: Başvuru ve Randevu 2023

İtalya Aile Birleşimi Başvurusu

Halihazırda İtalya’da ikamet eden kişilerin, yakınları için oluşturulan ve konsolosluklar aracılığıyla alınabilen aile birleşimi vizesi, ikamet eden kişilerin eş ve çocuklarını da yanlarına almalarına imkan sağlamaktadır.

İtalya Oturum ve Vatandaşlık Başvurusu

İtalya eş vizesi adıyla da anılan bu vize, kişilerin yakını olan ailesini de yanına almasını sağlamakta, bu sayede ek vize uğraşlarından kişileri kurtarmaktadır. Bu vizeyi almak için AB vatandaşı olmak avantajlı bir durum olmakla beraber, AB vatandaşı olmayan kişiler de vizeden yararlanabilmektedir. Fakat AB vatandaşı olmayan kişilerin İtalya aile birleşim vizesi alabilmesi için, ilk olarak oturum izni adı verilen izni alması gerekir.

Italya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar?

İtalya aile birleşimi vizesi başvuru yapıldıktan itibaren 180 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Göçmenlik Ofisi tarafından vize başvuru gerçekleştirilen konsolosluğa gönderilir.

Italya ulusal vize kaç günde çıkar?

Tüm belgelerin eksiksiz hazırlanması ve vize işlemlerinin prosedüre uygun olarak yürütülmesi halinde İtalya ulusal vize başvuruları 5 ila 7 iş günü aralarında sonuçlanır.

Italya kaç yılda vatandaşlık veriyor?

İtalya vatandaşlığı için gerekli olan şartlar içerisinde 5 yıl ülkede aralıksız olarak ikamet etmek şartı aranmaktadır.

Aile Birleşim Vizesi Nedir, Ne İşe Yarar?

İtalya Aile Birleşimi: Başvuru ve Randevu 2021
İtalya Aile Birleşimi: Başvuru ve Randevu

Uzun süreli ikamet etmek isteyenler tarafından tercih olunan bu vize türü, başvuranlara 3 ay gibi uzun bir süreyle İtalya’da giriş hakkı tanımakta ve oturma izni almalarına fırsat vermektedir. Vizeyi tercih edenlerin, hali hazırda İtalya’da ikamet eden bir ailesinin bulunması yeterli olmakla beraber, kişinin AB üyesi olması da avantaj sağlamaktadır.

İtalya’ya giriş vizesi olarak da biline bu vize, AB üyesi vatandaşlar için daha büyük kolaylıklar dahilinde alınabilirken, üye olmayan kişilere daha zor şartlar dahilinde verilmektedir.

İtalya Aile Vizesinden Kimler Yararlanabilir?

Aile vizesinden sadece, İtalya’da ikamet eden veya etme izni bulunan kişilerin ailesi faydalanabilmekte ve ülke üzerinde ikamet hakkı elde edebilmektedir.

Bu kişiler şöyle sıralanabilir;

 • Eş,
 • 18 yaş altı çocuklar (diğer ebeveyn izin verdiği sürece evlilik dışı doğan çocuklar da dahil),
 • Sağlık problemleri yaşayan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan çocuklar,
 • Kendi ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek durumda olan ve size bağımlı bir hayat sürmek durumunda olan 65 yaş üzeri ebeveynler.

İtalya Aile Vizesi İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

İtalya Aile Vizesi İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

İtalya üzerinde uzun süreli ikamet etme imkanı sağlayan aile birleşim vizesine, oldukça kolay bir şekilde başvurulabilmektedir. Gerekli şartları taşıyanların başvurabileceği bu vize tipine, kişinin ülkesinde yer alan İtalyan konsolosluğu veya elçiliği aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir.

İtalya Aile Birleşimi vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/italya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

Nulla Osta Yetkilendirmesi Nedir?

Önemli olan bir nokta da, aile birleşimi vizesi başvurusundan önce, aile bireylerinin size katılma iznini vermesi gerekmektedir. Nulla Osta adı verilen bu durum, İtalya Göçmen Masası tarafından incelenerek ilgili elçilik veya konsolosluğa iletilmektedir. Bu sayede kişi aile birleşimi vizesi için başvuru hakkı kazanmaktadır.

Başvuru Süreci Nasıl Başlatılır?

Nulla Osta adı verilen aileye katılım izni, 6 ay süre ile geçerli olup, ilgili süre içerisinde hem sizin hem de ailenizin başvuru yapması gerekmektedir. Vize başvuru süreci genellikle hızlı sonuçlanmakta olup, sonuçlar tarafınıza elektronik olarak bildirilmektedir.

Başvuru süreci ise şu şekildedir;

 • Ülkenizdeki bir İtalyan konsolosluk veya büyükelçiliğinden vize başvuru randevusu alın,
 • İtalya aile birleşim vizesi, başvuru formunu indirin ve doğru bir şekilde doldurun,
 • Talep edilen belgeleri toplayın ve uygun hale getirin,
 • Randevu tarihinizde, randevu aldığınız konsolosluk veya büyükelçiliğe giderek şahsen başvuru yapın,
 • İtalya vize başvuru ücretini yatırın,
 • Vize görüşmesine katılın,
 • Son olarak sonuçları bekleyin.

Vize başvuru bu sıralamada olup, bazı durumlarda ek işlemlere ihtiyaç duyulabilir.

İtalya Aile Vizesi Gereklilikleri Neler?

İtalya Aile Vizesi Gereklilikleri Neler?

Eğer bir kişi İtalya aile birleşimi vizesinden yararlanmak istiyorsa, hem kendisi hem de katılmak istediği aile gerekli şartları yerine getiriyor olmalı ve bunları belgeleyebiliyor olmalıdır.

Vize başvurusu ile beraber hem ailenin, hem de katılım sağlayacak kişinin, başta maddi bilgiler olmak üzere, adli durumu ve diğer bilgilerini, belgeli bir şekilde sunması gerekir.

Vize başvurusu ile birlikte aile üyelerinin şu belgeleri sunması istenir;

 • Nulla Osta belgesi (asıl veya kopya),
 • Oturma izni ile beraber kimlik kartı veya pasaport,
 • İtalya uzun süreli vize başvurusu formu (doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış halde),
 • Pasaport boyutuna uygun resimler:
 • 35 mm x 45 mm boyutlarda
 • Beyaz arka plan
 • Yüz boyutu, resim boyutunun en az %70’ini kaplamalı
 • Sabit yüz ifadesi
 • Vize bitimi ile beraber en az üç ay geçerliliği olan ve minimum iki boş sayfası olan pasaportlar,
 • İtalya’da ikamet eden kişinin, yanında olmasını istediği aile üyeleri için hazırlanmış olan beyan,
 • Var ise aile ilişkisinin kanıtı(evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgeleri vs),
 • Ödenmiş olan İtalya vize başvurusunun makbuzu,
 • Rezerve edilen uçak biletlerinin kanıtı,
 • 18 yaş altı bir bireyin, yalnız başına seyahat edeceği durumda, diğer ebeveynin izin veriyor olan yazılı izin,
 • Aile üyelerini karşılayabilmek için uygun konaklama alanının bulunuyor olması ve yeterli paranızın bulunuyor olmasının kanıtları,

Ebeveynlerinizi İtalya’ya getirmek istemeniz durumunda:

 • Asıl doğum belgesi,
 • Ebeveyninizin size bağlı olduğuna dair kanıt (para gönderiyor olması gibi),
 • Ebeveynlerinizin size bağlı olduklarını belirten yazılı açıklama.

Bunlarla beraber, aile üyelerinizi yanınıza getirebilmeniz için karşılanması gereken farklı şartlar da bulunmakta, bu şartlar dönemsel olarak değişiklik göstermektedir.

İtalya Aile Birleşimi vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/italya-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Maddi Gereksinimler Neler?

İtalya hükümeti tarafından belirlenen miktara göre kişinin mali ihtiyaçları, yıllık sosyal ödenekten düşük olamaz. Buna göre kişinin yılda en az 5.830,76 € kazanıyor olması ve aileye katılacak kişi sayısı kadar bu miktarın en az %50’sine sahip olması gerekir.

Yani bir eş ve bir çocuk bireyin ailenize katılması için, minimum 11,661,52 €’ya sahip olunması gerekir.

Kişi Başı Konaklama Gereksinimleri;

İtalyan hükümeti tarafından belirlenen hijyen koşullarına göre, belirtilen aile bireyi sayısına uygun olarak bir daireye sahip olmanız gerekmektedir.

 • 2 kişi için minimum alan 45m2 ( minimum yatak odası sayısı 1)
 • 3 kişi için 55m2 (2)
 • 4 kişi için 60m2 (2)
 • 5 kişi için 65m2 (2)
 • 6 kişi için 75m2(3)
 • 7 kişi için 90m2(3)
 • 8 kişi için 95m2(3)
 • 9 kişi için 105m2(4)
 • 10 kişi için 115m2(5)

Aile üyeleri, aile birleşim vizesi aldıktan sonra 6 ay süre ile İtalya’ya girebilirler. Girdikten sonra ise oturma izni için başvuruda bulunabilirler.

İtalya Aile Vizesi Başvuru Süresi;

Ortalama vize başvuru süresi 3 hafta ile birkaç ay sürmektedir. Bu süre, sizin başvuru durumunuza, aile üyelerinizin başvurabileceği en uygun süreye ve dönemin koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca teslim edilen belgelerdeki bir eksiklik veya Nulla Osta alımı ile ilgili bir problem, size ek uğraşlar çıkaracak ve vize alımını bir yıla kadar uzatacaktır.

İtalya Aile Vizesi Onayından Sonra;

Aile üyeleri, aile birleşim vizesi aldıktan sonra 6 ay süre ile İtalya’ya giriş yapabilirler. Bununla beraber İtalya’ya girdikten sonra 8 gün içerisinde, yerel polis merkezi aracılığıyla oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Alınabilecek olan oturma izni kişilere, İtalya’da çalışma ve okula kayıt olma gibi imkanlar tanır.

İtalya Aile Uyum Vizesi

İtalya Aile Uyum Vizesi

Aile üyelerini İtalya’ya getirmenin bir diğer yolu olan İtalya Aile Birliği, aile üyelerinizin sizinle beraber ülkeye girişine ve akabinde oturma izni alabilmelerine imkan tanımaktadır. Ayrıca aile bireylerinin kayıtlı oldukları ülke için vize gerekmiyorsa, vize başvurusuna da gerek yoktur.

Aksi durumlarda diğer tüm şartlar geçerli olacak ve aile birleşim vizesine başvurulması gerekecektir. Bununla beraber aile bireylerinin İtalya’ya seyahat etmeden önce evlilik ve doğum belgelerini tercüme ettirmeleri ve hazır hale getirmeleri gerekmektedir.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışında yaşayan eş ya da çocukların yanına uzun süre ikamet etmek amacıyla gitmek için aile birleşimi vizesi alınması gerekmektedir. Aile birleşimi vizeleri her ülkenin kendi şartlarına göre şekillense de aslında temelde aynı unsurları barındırdığını söyleyebiliriz. Özellikle de Schengen ülkelerinin birinden aile birleşimi vizesi alacaksanız, bu ülkelerin vize prosedürlerinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Aile birleşimi vizesine dair merak edilen pek çok konu bulunmaktadır ki bunlar arasında başı; aile bileşimi vizesi kaç gündür sorusu çeker. Bu vize ile gitmek istediğiniz ülke sınırlar içerisinde 6 ay ila 12 aya kadar kalma hakkınız vardır. Fakat bu süre, hem ülkelerin vize şartlarına hem de biraz da onayı verecek olan kişinin insiyatifine bağlıdır diyebiliriz.

Aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı da oldukça değişkendir. Çünkü Almanya gibi ülkelerde aile birleşimi vizesinin açıklanma süresi 1-3 ayı bulurken, İngiltere ya da İsviçre gibi ülkelerde bu süreç 3-6 ay arasında olabilir. Yani bu konuda gitmek istediğiniz ülkenin aile bileşimi vize prosedürünü incelemeniz gerekmektedir.

Aile birleşimi vizesi gerekli evraklar içerisinde yer alan belgeler de ülkeden ülkeye göre farklılık gösterecektir. Ancak hemen hemen tüm ülkede aynı olan bazı evraklar aşağıdaki maddelerde yer almaktadır.

 • Pasaport
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde usule uygun olarak çektirilmiş biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Yurtdışına çıkacak olan eşin, banka hesap dökümleri, maaş bordrosu
 • Yurtdışında bulunan eşin kimlik bilgileri, banka hesap dökümleri
 • Yurtdışında birlikte ikamet edilecek eve dair kira sözleşmesi fotokopisi ya da tapu fotokopisi
 • Yurtdışı ulusal vize başvuru formu

Aile birleşimi vizesi fiyatları da yine ülkeden ülkeye farklılık gösteren hususlar arasında yer almaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiler almak ya da güncel evrak listelerine ulaşmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca hangi ülke için vize nasıl alınır sorusu konusunda da uzman kişilerin verdiği danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

İtalya Aile Birleşimi: Başvuru ve Randevu 2022 Video;

İtalya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×