İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de evlenmek ve aile birleşimi işlemlerini yapmak için konsolosluk üzerinden evlilik vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu aşamada vize merkezi, İngiltere vize işlemleri için evrak düzenleme ve rezervasyon işlemlerinde resmi olarak yanınızda olacaktır.

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de aile birleşimi ve evlilik için yıllık en az 18.000 pound kazancınız olması gerekmektedir. Standart geçinme kriteri olarak belirlenmiş olan bu miktar, iki kişilik bir aile kurumu için yeterli görülmektedir. Ancak çocuklarınızın olması ve aile birleşiminde ailenin büyük kişilerinin de evde yaşaması durumlarına bağlı olarak mali durumunuzda değişikliklerin olması gerekebilmektedir. İngiltere’de evlenmek için öncellikle İngiltere konsolosluğu üzerinden ‘’Evlilik vizesi’’ başvurusu yapılması gerekmektedir.

İngiltere’de İngiliz eşle evlenmek; İngiltere’de İngiliz vatandaşı olan eşle evlenmek için Türkiye konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapılması ve İngiltere’de işlemlerin devam etmesi için göçmenler dairesine giderek sürecin devam ettirilmesi gerekir.

Bu aşamada evlenecek çiftin, İngiliz vatandaşı olan tarafının ikametgah adresi, mali durumu, mesleği ve tarafların evlenecek kadar birbirlerini iyi tanıdıklarını kanıtlamaları gereken mülakat işlemleri yapılmaktadır.

İngiltere’de Türkiye vatandaşı ile evlilik; İngiltere’de evlenmek için iki taraftan birinin İngiliz olması gerekmektedir. İki Türk vatandaşı Türkiye’de evlenerek, aile birleşimi vizesiyle İngiltere’ye taşınma hakkına sahip olmaktadır. Aile birleşimi vizesi için de konsolosluğa başvuru yapılarak, eksiksiz evrak düzenlemeleriyle süreç takip edilmeli, vize danışmanlığıyla başvuru başlatılmalıdır. Daha sonra İngiltere’de göçmenler bürosuna giderek oturma izni ve evlilik belgesi verilmesi gerekir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere’de evlenecek partnerlerin aynı ırka mensup olması zorunlu değildir. İngiliz bir eşle evlenmek için Türkiye’li bir vatandaşın resmi olarak işlemleri vize başvurusuyla yapması gerekir. Evlenmeden önce ‘’Aile birleşimi’’ olarak vize başvurusu yaparak İngiltere vatandaşı ile evlenmek için ilk prosedürü yerine getirecektir. İngiltere evlilik ve partner vizesi olarak iki farklı uygulamaya tabi tutar.

 • Çiftlerin ilk etapta 30 aylık İngiltere yerleşim vizesi bulunmaktadır.
 • 30 ay için çiftlerin aynı ikametgah adresinde bulunması sonucu 60 aya kadar uzatma kabul edilmektedir.
 • Vize başvurusu için konsolosluktan eş ve partner ‘’aile birleşimi’’ olarak başvuru yapılması şartı vardır.
 • İngiltere’de evlenecek olan çiftin yasal olarak aile birleşimi vizesi üzerinden İngiltere’de evlenmek için süreci başlatması şartı bulunmaktadır.

İngiltere’li Biriyle Evlenmek

İngiltere’li biriyle evlenmek için minimum 18.600 Euro yıllık kazancının olması şartı bulunmaktadır. Nakit birikim, şirket ve kira kazancı seçenekleri gelir yeterliliğini kanıtlamak için yeterlidir. İngiltere’de evlenmek için emeklilik geliri, faiz getirisi de İngiltere’li eş için koşullar arasında bulunmaktadır. Çiftin beraber yaşayacağı ev, aile bireyleri ve menkul kıymet kazancı etmenleri de evlilik şartlarını İngiltere evlilik vizesi işlemleri için yeterli kıllanmaktadır.

Evlilik işlemlerinde İngiltereli vatandaşın geçim kaynağını partneriyle birlikte göçmenler dairesine bildirmesi gerekmektedir. Yaşam koşulları ve yıllık toplam gelirin birikimle birlikte sunulması da evliliğin yasal olarak kabul edilmesi için yeterli olacaktır.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

Evli olmayan çiftin İngiltere vatandaşı ile evlilik sürecini başlatması için partnerlerin 2 yıl beraber yaşadıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Son 2 yıl boyunca beraber yaşadıklarını ve birlikte evlilik kararını aldıkları süreçle birlikte toplam birikimlerinin de 62, 500 Euro olması şartı bulunmaktadır.

İngiltere evlilik işlemlerinde partnerlerin sahte evlilik yapmadığına emin olmak için yasal süreci uzatmıştır. Bunlardan en temeli 2 yıl boyunca aynı ikamet adresinde bulunmaları ve birlikte partner olarak yaşadıklarını kanıtlamalarını getirmektedir. Aynı zamanda kazançların ve çiftin gelir kaynaklarının standart bir İngiliz ailesinin totel değerlerine göre olması beklenmektedir. 18. 600 Euro gelirin altında olması durumunda birikimlerinin olduklarını kanıtlamaları şartı bulunmaktadır.

Turist Vizesi İle İngiltere’de Evlilik

Turist vizesi ile İngiltere’de evlilik işlemleri ‘’Aile birleşimi’’ vizesinden bağımsız ilerlemektedir. İngiltere’de evlenmek için çiftin partner olduğunu kanıtlaması ve ayrıca yerleşim vizesine göç eden eşin başvuru yapması şartı vardır. Turist vizesi ile evlenmek yasal beraberliği kanıtlar ancak ikamet etme hakkı vermez.

İngiltere evlilik hakkı; İngiltere’de İngiliz partner ile evlenmek için alınan turist vizesiyle sadece evlilik işlemini gerçekleştireceğiniz yasal düzenlemeler kullanılmaktadır. Partner ile evlenme hakkını eşcinsel bireyler ve heteroseksüel bireyler İngiltere’de kullanabilmektedir. Evlilik vizesi için turist vize başvurusu yapmanız sonucunda geriye kalan işlemleri İngiltere’de yapmanız gerekir. Yerleşim hakkınızı kullanmak için göçmenler bürosuna giderek, partnerinizle birlikte geçim kaynağınızı ve aylık geliriniz üzerinden yaşam standartlarınız hakkındaki evrakları vermeniz gerekmektedir. Evlilik dolayısıyla İngiltere’ye yerleşim talep ediyorsanız, partnerinizle olan Türkiye veya İngiltere’deki birlikteliğinizi ikametgah adresiniz üzerinden kanıtlamanız, en az 2 yıl boyunca beraber olduğunuzu ispatlamanız şartı bulunmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere’de evlilik vizesi için Türkiye’deki İngiltere konsolosluğuna başvuru yapılması ve evrak düzenlemelerini harfiyen yerine getirmesi şartı dikkate alınmalıdır. Evlilik vizesi başvuru formunun konsolosluk üzerinden doldurularak, en az 6 ay geçerli olan 2 sayfası boş ‘’ Yeşil, gri, siyah veya bordo’’ pasaport ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize işlemlerinde, eksik evrak bulunması durumunda, vize ret kararı alınacağı için vize merkezi üzerinden sürecin takip edilerek, başvuru işlemlerinizi yaparken dikkatli olmanız önemlidir.

İngiltere evlilik vizesi nasıl alınır; İngiltere evlilik vize işlemleri için Birleşik Krallık’ta ikamet etmekte olan partnerin davetiye göndermesi vizenizi almak için etkili olacaktır. Vize işlemlerinin kabul edilmesi için öncellikle Türkiye’de bulunan partnerle, İngiltere’de bulunan partnerin beraberliklerinin en az 2 yıl boyunca sürdüğünün kanıtlanması şartı bulunmaktadır. İki tarafın da 18 + yaş reşit haklara sahip olması gerekmektedir.

İngiltere evlilik vizesi evrak listesi;

 • Evlilik vizesi almak için ‘’Evlilik vizesi başvuru formu’’ alınması ve doldurulması gerekmektedir.
 • En az 6 ay geçerli pasaport bulunmalıdır.
 • Evliliği kanıtlayacak belge ve evlilik cüzdanıyla, nüfus kayıt örneği
 • Evlilik bağının bulunmaması durumda partnerlerin ilişkisini kanıtlaması ve ilişkinin 2 yıl sürdüğünün kanıtlanması
 • İngiltere’deki partnerin finansal düzeyini gösteren belge
 • A1 Seviyesinde dil yeterliliğinin bulunması
 • İngiltere’de ikamet edilecek adresin kira kontratı varsa tapu belgesi
 • 2 adet biyonmetrik fotoğraf

İngiltere’de Düğün

İngiltere’de düğün işlemleriniz için Türkiye’den gelecek olan davetlilere ‘’davetiye’’ göndermeniz gerekmektedir. Aile ziyareti veya arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinin yapılması için konsolosluğa düğün davetlilerinin sizin göndereceğiniz davetiyeyle başvuru yapması şartı bulunmaktadır. Kolay vize alınması için rezervasyon işlemlerinin ve gidiş dönüş tarihlerinin belirlenmesi davetlileriniz için önemlidir.

İngiltere’de evlenmek için davetlilerinize ‘’Evlilik davetiyesini’’ yasal düzenlemelerle göndermeniz ve vize geçerliliği için isim soyisim olarak her bir aile bireyi için yazmanız gerekmektedir. Ailenin çocukları ve büyükleri de dahil olmak üzere davetiyede yer almalıdır. Düğün davetiyesini göndermeniz de aile ve arkadaş ziyareti davetiyesi için yeterli olacaktır. Evrak düzenlemesi aile veya arkadaş ziyareti prosedürüne göre düzenlenmelidir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×