Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması vize

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından Birleşik Krallıkta iş kurmak ve yatırım yapmak isteyen kişiler Türk vatandaşlarına tanınan ayrıcalıkların devam edip etmediğini merak etmeye başlamıştır. İngiltere AB ayrılış sürecinden sonra Ankara Anlaşmasına dayanan yatırımcı başvurularını kabul etmemeye başlamıştır, fakat yeni bir açıklama ile bu başvuruların yeniden değerlendirileceği duyurulmuştur. İngiltere’de iş kurmak isteyen kişiler Ankara Anlaşması nedir ve ne gibi ayrıcalıklar sağlamaktadır sorusunun cevabını aramaktadır.

Ankara Anlaşması Nedir? İngiltere Ankara Anlaşması ile İş Kurma İmkânı

Ankara Antlaşması Türkiye ile AET (Avrupa Ekonomik Topluluğu) arasında 1963 yılında imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşmayla beraber bir ortaklık zemini hazırlanmış, Türk vatandaşlarına Avrupa ülkelerinde iş kurma imkanları tanınmıştır. Ankara Anlaşması vizesi ile Türk vatandaşları İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yatırım amaçlı olarak ülkede oturum ve çalışma izni alabilmektedir. İngiltere’de çok sayıda Türk vatandaşı Ankara Antlaşması vizesi sayesinde Birleşik Krallıkta iş kurabilme imkânı kazanmıştır.

Ankara Anlaşması ile İngiltere öncelikle 1 yıl vize vermektedir. Ankara Anlaşması iş kurma vizesi sayesinde bir yıl ülkede oturum izni kazanan Türk vatandaşları bu sürenin sonunda 3 yıl serbest mesleklerini ve yatırımlarını yaptıkları takdirde İngiltere’de sürekli oturma iznini (indefinite) almaya hak kazanırlar. İngiltere’de yatırım yapmak isteyen kişiler iş deneyimlerini gösteren özgeçmişlerini ve İngiltere iş planlarını vize yetkililerine sunmalıdır. Ankara anlaşması iş kurma vizesine başvuran kişiler iş kurma süresince yeterli mali güce sahip olduklarını kanıtlamalıdır. İngiltere iş kurma vizesi sahipleri aile bireylerini de İngiltere’ye getirebilirler, ancak bunun için finansal güçlerinin yeterli olması gerekir.

Ankara Anlaşması nedir sorusunun cevabını arayan yatırımcılar Ankara Antlaşması ile İngiltere yatırım planlarını oluşturmak için araştırma yapmaktadır. Ankara Anlaşması danışmanlık hizmetleri kurumumuz tarafından verilmektedir. İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Ankara Antlaşması Vize Şartları

İngiltere Ankara Antlaşması iş planı oluşturan kişiler Ankara Anlaşması vize şartları için uygun oldukları takdirde İngiltere iş kurma vizesine başvuru yapabilmektedir.

Ankara Anlaşması şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • İngiltere iş planında belirtilen iş alanında deneyim sahibi olmak
 • İngiltere iş kurma vizesine başvuran kişinin günlük düzeyde İngilizce bilgisine sahip olması. İş kurma vizesine başvuran kişiler İngilizce bilgilerini bir sınav ya da belge ile kanıtlamak zorunda değildir.
 • Ankara Anlaşması serbest çalışma vizeleri bir yıl süre ile verilmektedir. Vize sahibi kişi iş kurduğunu ve iş alanında faaliyet gösterdiğini kanıtladığı takdirde İngiltere oturum izni süresi 3 yıl uzatılmaktadır. İngiltere süresiz oturum izni alabilmek için serbest çalışma vizesi sahipleri Birleşik Krallıkta toplam 4 yıl iş faaliyeti sürdürmelidir. İş sahipleri İngiltere çalışma koşullarına uymalı, kendilerinin ve aile bireylerinin geçimlerini sağlayacak düzeyde bir kar oranına sahip olmalıdır. 4 yıllık sürenin sonunda vize sahiplerinin durumları değerlendirilir ve süresiz oturma izni verilebilir. Koşullara uygun olmayan kişilere sadece 1 yıllık bir uzatma hakkı tanınmaktadır.
 • İngiltere sürekli oturum izni sahipleri kişiler 5 yıl daha iş faaliyetlerini devam ettirdikleri takdirde İngiltere vatandaşlık başvurusu yapabilirler. İngiltere göçmenlik talepleri açısından Ankara Anlaşması ile başvuru yapmak en doğru yöntemdir.

Ankara Anlaşması ile İngiltere vize başvuruları hakkında bilgi edinmek ve İngiltere vize evrakları listesine ulaşmak için sayfamızı ziyaret ediniz.

Ankara Anlaşması Vizesi ile Avantajlar

Ankara Anlaşması nedir araştırmasını tamamlayan yatırımcı Türk vatandaşları Ankara Antlaşması ile birçok avantaja sahip olacaklarını görebilirler. İngiltere sürekli oturum izni ve vatandaşlık hakkı kazanabilmek için Ankara Anlaşması vizesi en avantajlı yoldur.

Ankara Antlaşması Vizesi ile vize sahiplerine şu avantajlar sağlanmış olur:

 • İngiltere’de belirtilen iş alanında kurulacak şirket sermayesinin bulunması yeterlidir.
 • İş yeri açma ve işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur, belirtilen iş planı alanında çalışmak yeterlidir.
 • İngilizce dil bilgisini bir sertifika ya da sınavla kanıtlama zorunluluğu bulunmaz.
 • Ankara Antlaşması çerçevesinde başvuru yapabilmek için üniversite eğitimi gerekmez. Belirtilen iş alanında deneyimleri kanıtlamak yeterlidir.
 • Ankara Antlaşması iş kurma vizesi sahipleri eşlerini ve 18 yaşından küçük çocuklarını İngiltere’ye getirebilir. Eşlerin çalışma izni bulunmaktadır.
 • İngiltere Ankara Antaşması vizesi sahipleri freelancer olarak çalışabilir, seyyar işlerde faaliyet gösterebilir, şahıs veya limitet şirket kurabilir, bir şirket ortağı olabilir.
 • Vize sahipleri Avukatlık, Gazetecilik, Öğretmenlik, Bilişim Uzmanlığı, Kafe-restoran-bar işletmenliği ve diğer serbest meslek alanlarında çalışabilir.

Ankara Anlaşması ile birlikte İngiltere Aile Birleşimi vizesinden yararlanma da mümkündür.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi ve Ankara Antlaşması

İngiltere Ankara Antlaşması nedir konusunda araştırma yapanlar aile bireylerini İngiltere’ye götürüp götüremeyeceklerini de merak etmektedir. İngiltere serbest çalışma vizesi sahipleri çocuklarını ve eşlerini bu vize kapsamında İngiltere’ye getirebilmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar ve eşler bu haktan yararlanmaktadır. Eşler otomatik olarak çalışma iznini sahip olmaktadır, belirtilen iş planları dışında herhangi bir işte çalışabilir veya yeni bir iş kurabilirler.

Ankara Anlaşması ile İşçi Vizesi Alımı

Ankara Antlaşması kapsamında sadece yatırımcılar başvuru yapmak zorunda değildir, İngiltere’de serbest bir işte çalışmak isteyen kişiler de bu haktan faydalanabilir. İşçi kapsamındaki kişiler aynı işverenle toplam 4 yıl çalıştıklarında sektör ve iş değiştirebilirler. Çalışma izinleri üçer yıllık süre ile uzatılmaktadır.

İşçi kişiler uzatma süresi ile ilgili durumlarını İngiltere Home Office yetkililerine bildirmek durumundadır. Kabul edilebilir nedenlerle işyeri değişikliği yapıldığında çalışma süreleri uzayabilir, süre uzatmak için bir ay öncesinden başvuru yapılmalıdır.

Ankara Antlaşması Vize Reddi İtirazı

Ankara Antlaşması vize başvurusu reddedilen kişiler idari itiraz hakkına sahiptir. Davalar İngiltere Göçmenlik Mahkemesi’nde görülür ve karara bağlanır. Vize reddi konusunda danışmanlık almak ve yasal süreci başlatabilmek için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

İngiltere vizeleri hakkında her türlü bilgiye vize merkezimizden ulaşabilirsiniz. İngiltere kısa süreli vizeleri ve uzun süreli çalışma ve oturum izinleri hususunda uzman vize danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.

 

 

 

blog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×