İngiltere Vizesi: Randevu ve Başvuru (2022)

İngiltere gidip görmek, eğitim almak ve çalışmak için en sık tercih ettiği yerlerden biridir. Birleşik Krallık’a giriş yapılabilmesi için birçok ülke vatandaşının vize alması gerekir. Yalnızca Avrupa ülkelerinin vatandaşları vizesiz bir şekilde Birleşik Krallık’a giriş yapabilirler.

Vizenin alınabilmesi için belirlenen şartların yerine getirilmesi ve aranan kriterlere uyulması gerekir. Bununla beraber, vize başvuru sürecinin de doğru takip edilmesi son derece önemli. İngiltere vizesi sahiplerine kara, deniz ve hava yoluyla ülkeye giriş yapma şansı vermektedir.

İngiltere Vize Başvurusu Hakkında

İngiltere vizesi için başvuru süreci, başvurulmak istenen vize türüne göre şekillenir. Hangi tür vize alınacaksa o vizenin şartlarına ve başvuru sürecinin bilinmesi gerekir. İngiltere vize başvurusu için belli adımların atılması gerekir.

 • İngiltere vizesine ihtiyaç olunup olunmadığı bilinmelidir.
 • Başvurulmak istenen İngiltere vize türü doğru olarak belirlenmelidir.
 • Online başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır
 • Birleşik Krallık vize başvurusu için gerekli olan belgeler eksiksiz olarak toplanmalıdır.
 • Birleşik Krallık vize başvurusu için randevu alınmalıdır.
 • İngiltere vize görüşmesine katılım sağlanmalıdır.

İngiltere Vizesine İhtiyaç Var Mı?

İngiltere Vizesine İhtiyaç Var Mı?

İlk adım başvuracak kişinin İngiltere vizesine ihtiyacı olup olmadığını öğrenmesidir. Zira, bazı vatandaşlıklarda ve bazı hallerde vize gerekliliğinden muaf olunabilir.

 • AEA Vatandaşı
 • Bir İngiliz Milletler Topluluğu Vatandaşı
 • İsviçre Vatandaşı

Belirtilen bu durumlar söz konusu olduğunda kişinin; İngiltere başta olmak üzere Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’ya seyahat için Birleşik Krallık vizesine başvurması gerekmez. Eğer başvuru yapmak isteyen kişinin vizeye ihtiyacı varsa o halde vize başvurusu için harekete geçebilir.

İngiltere Vize Türü Seçmek

İngiltere Vize Türü Seçmek

En önemli adımlardan biri vize türünün doğru seçilmesidir. Vize türünü; Birleşik Krallık’a ne amaçla gidileceği belirler. Yani, vize türünün seyahat etme amacına göre seçilmesi gerekir

Birleşik Krallık Turist Vizesi- Tatil yapmak, özel tıbbi tedavi görmek, arkadaş ya da aile üyelerini ziyaret etmek, evlenmek ve iş amacıyla Birleşik Krallık’a gidilecekse bu vize türüne ihtiyaç olacaktır.

Birleşik Krallık Transit Vizesi- Birleşik Krallık’tan başka bir ülkeye transit olarak geçilmek isteniyorsa transit vizesi alınması gerekir.

Birleşik Krallık Çalışma Vizesi- Birleşik Krallık’ta ücretli olarak faaliyette bulunmak isteyenler bu vize türünü seçmelidir.

Birleşik Krallık Eğitim Vizesi-Bir üniversite ya da eğitim kursuna kayıt yaptırmak için gidilmek isteniyorsa eğitim vizesi alınmalıdır. Eğer alınmak istenen eğitim kısa süreli ise İngiltere kısa dönem eğitim vizesine başvurulmalıdır. Ancak; eğitim uzun sürecekse vadeli izne ihtiyaç olacaktır. Bunun için de seviye 4 vizesi başvuru yapılmalıdır.

Diğer Vizeler- Bu vize türleri İngiltere’de iş bulmak isteyenlerin ve İngiltere’de bir aile yanında yaşamak için tercih edilecek vizelerdir.

Online Başvuru Formu

Online Başvuru Formu

İngiltere vize başvuru sürecinde online başvuru formunun doldurulması gerekir. Bu formda istenen bilgiler doğru girilmelidir.

Formda istenen kişisel bilgiler şunlardır;

 • Ad-soyad
 • Milliyet
 • İkamet edilen ülke
 • Medeni hal
 • Pasaport numarası
 • İngiltere’ye gitme amacı
 • Personel sayısı
 • Vize başvurusu ile ilgili diğer bilgiler.

Tüm bunlar özenle ve dikkatle doldurulmalıdır. Girilecek bir tek yanlış bilgi başvurunun reddedilmesine neden olur.

İngiltere vize başvuru formu ile vize için mutlaka sunulması gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/ingiltere-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Gerekli Belgeler

İngiltere vize başvurusu için belirtilen tüm belgelerin toplanması gerekir. Başvuru sahibi, hangi belgelerin gerekli odluğunu bilmeli ve hepsini edinmelidir. Bu belgeler tamamlanarak bir dosya haline getirilmelidir.

İngiltere vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/ingiltere-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vize Randevusu

Randevu alımı çevrim içi olarak yapılır. Alınan randevunun bütün detayları başvuru sahibinin e-posta adresine yollanır. Bu e-posta yazdırılmalıdır. Daha sonra Birleşik Krallık vize başvuru merkezine gidilerek bu bilgiler sunulur.

Bu noktada önemli bir husus belirtilmelidir. Vize başvurusu için istenen belgelerin aslı başvuru merkezine sunulmalıdır. Bu sunum öncesinde başvuru sahibi, tüm belgelerini kontrol etmeli ve istenildiği gibi olduğundan emin olmalıdır. Bunun yanı sıra; randevular bir başkası adına yapılamaz. Herkes kendi adına randevu almalıdır.

İngiltere Vize Görüşmesi

İngiltere vize başvuru merkezine gidildiğinde başvuru sahibinin parmak izlerinin bir fotoğrafını ve dijital taramasını içeren biyometrik bilgileri sunması gereklidir. Vize görüşmeleri şahsen yapılmalıdır. 18 yaş alında olan başvuru sahipleri ise bir yetişkin eşliğinde görüşmeye katılabilir.

İngiltere Vize Başvurusunun Reddedilmesi

İngiltere Vize Başvurusunun Reddedilmesi

İngiltere vize başvurusunda her adımın dikkatli atılması ve tüm şartların yerine getirilmesi gerekir. Başvurunun başından itibaren yapılacak en ufak bir yanlış bile başvurunun reddedilmesine neden olabilir.

İngiltere vize başvurusunun reddedilmesine neden olacak bazı durumlar şunlardır;

 • Yanlış vize türü için başvuruda bulunmak
 • Sahte belgeler
 • Eksik belgeler
 • Suç geçmişi
 • Birleşik Krallık’ta kalma durumunun desteklenebilmesi için sahip olunan mali imkanların kanıtlanamaması
 • Bir önceki seyahatte fazla kalınmış olması

İngiltere Vize Başvurusu Reddine İtiraz Hakkı

İngiltere Vize Başvurusu Reddine İtiraz Hakkı

 • İngiltere vize başvurusu reddedildiğinde, başvurunun neden reddedildiği başvuru sahibine bildirilir. Bu bildirim sonrası başvuru sahibinin itiraz hakkı vardır.
 • İtiraz formu doldurulur. Bu itiraz formu IAFT-2’dir. Bu formun belirtildiği şekilde doldurulması gerekir.
 • Doldurulan bu form, Birleşik Krallık Göçmenlik ve İltica Odasına yollanır.
 • Bu kuruluş belgeleri aldıktan sonra ilgili makamlara gönderir.
 • Yeni bir karar alınarak başvuru sahibine yazılı bir şekilde iletilir.
 • Eğer ilgili makamlarca karar değiştirilmezse o halde başvuru sahibi önceki hatalarını düzelterek yeni bir vize başvurusu yapabilir.
İngiltere vize başvurunuz olumsuz sonuçlandı ise; >> vizerandevu.com/ingiltere-vize-reddi sayfasındaki adımları izlemelisiniz.

İngiltere Vizesi Uzatma

Birleşik Krallık vizesi uzatılabilir. Ancak; bu işlem içinde bir şart vardır. Vize uzatma işlemi, Birleşik Krallık’ta bulunulduğu sırada yapılabilir. Vize uzatma işlemi, sahip olunan vize türüne göre değişir. Eğer kişi standart bir ziyaretçi vizesiyle Birleşik Krallık’ta bulunuyorsa Birleşik Krallık’ta geçirilen toplam süre 6 aydan az olduğu sürece vize uzatma başvurusunda bulunulabilir.

ABD’den İngiltere Vize Başvurusu

ABD’den İngiltere Vize Başvurusu

ABD’den İngiltere vize başvurusu yapılmak isteniyorsa bir takım özel prosedürler söz konusudur. Bu prosedürler çerçevesinde başvuru yapılabilir. ABD vatandaşlarının Birleşik Krallık ziyaretçi vizesine başvurmaları gerekmez. ABD vatandaşları vize başvurularını Puan Tabanlı Sistem’de yapabilirler.

İngiltere Vize Randevu

İngiltere, ülkesine gelecek olan kişilerin gelme amacına göre vize almasını zorunlu tutar. Seyahat, dil kursu, Erasmus, çalışma, ticari veya aile birleşimi gibi farklı vize türleri vardır. Bu vizelerden birine müracaat edilmesi için öncelikle İngiltere vize randevu tarihinin alınması gerekir. Randevu almak için İngiltere konsolosluğunu, yetkili vize merkezlerini arayabilirsiniz.

İngiltere vizesi online başvuru formunun doldurulması ile randevu alınmasına olanak tanır. Vize başvuru formu, İngiltere konsolosluğu tarafından yayınlanır. Bu formu doldurmanız ardından online randevu tarihi oluşturabilirsiniz. Randevu tarihinde başvuru formu ile birlikte gerekli diğer evrakları vize merkezine teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye İngiltere konsolosluğu İngiltere vizesi alma, pasaport alma ve pasaport yenileme gibi işlemlerin yürütülmesinde görevlidir. Bu işlemleri gerçekleştirmek isteyenlerin İngiltere konsolosluğundan randevu alması ve randevu tarihinde gerekli belgelerle birlikte konsoloslukta bulunması gerekir.

Adana İngiltere vize başvuru merkezi Adana ve yakın illerde yaşayan kişilerin vize almak için randevu alabileceği yetkili kurumlardan biridir. Vize randevusu alındıktan sonra belgeler bu kuruma teslim edilebilir ve vize ücretinin ödenmesi ardından başvuru işlemi tamamlanır.

İngiltere vizesi almak için gereken belirli şartlar vardır. Belgelerin dikkatli ve doğru bir şekilde hazırlanması, yabancı dil şartı aranan belgelerin tercüme edilmesi gerekir. Bu işlemleri daha kolay gerçekleştirmeniz için İngiltere vize danışmanlık merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

İngiltere vize randevu değiştirme için randevu alınan vize merkezinin veya İngiltere konsolosluğunun aranması gerekmektedir.

İngiltere vizesi, İngiltere konsolosluğu ve yetkili vize merkezlerinden alınır. Vize alınması için gereken belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması önemlidir. Vize randevu tarihinde İngiltere vize başvuru merkezi gerekli evrakları teslim alarak sözlü mülakat yapar. Mülakattan geçen ve belgeleri eksiksiz olan kişilere vize verilmektedir.

İngiltere konsolosluğu Ankara ve İstanbul illerinde faaliyet gösterir. Vize alacak olan kişiler, bu konsoloslukları arayarak vize işlemleri hakkında bilgi alabilir ve randevu tarihi belirleyebilir. Bu illere uzak bölgelerde ikamet edenler, vize işlemlerini yaşadıkları bölgeye yakın olan vize merkezlerinden yürütme hakkına sahiptir. Vize merkezlerinden randevu alınması ve belgelerin bu merkezlere teslim edilmesi başvuru için yeterlidir.

İngiltere Vize

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×