Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika turist vizesi nasıl alınır

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen kişiler hangi pasaport türüne sahip olurlarsa olsunlar vize almak durumundadır. Birleşik Devletler için en çok başvurulan vize türlerinden biri Amerika Turist vizesidir. Vize merkezimiz Amerika vize danışmanlık hizmeti vermekte ve vize başvuru dosyalarının hazırlanmasını sağlamaktadır. Vize başvuru sahipleri Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerinden randevu almalı ve Amerika vize evraklarını bizzat konsolosluk yetkililerine vermeli, mülakata katılmalıdır.

Amerika vizesi almak diğer ülke vizelerini almaktan daha zor bir süreçtir. Vize başvurularında herhangi bir hata yapmamak için vize başvuru sahiplerinin uzman danışmanlarının desteğini alması çok önemlidir. Amerika vizesi için gerekli evraklar dosyasını hazırlayan kişiler bu başvuru dosyasındaki belgeleri hatasız ve eksiksiz bulundurmalıdır.

Amerikan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizeleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır; göçmen vizeleri ve göçmen olmayan vizeler. Göçmen olmayan vizeler pek çok kategoriye ayrılmıştır. Amerika göçmen olmayan vizeler içinde en çok başvuru yapılan vize türü Ticari veya Ziyaret amaçlı Ziyaretçi Vizesidir(B1/B2). Kültürel ve Turistik gezi amaçlı Amerika’ya gidecek kişiler, bunun yanında Aile Ziyareti yapacak ve Tıbbı tedavi amaçlı ABD’ye gidecek kişiler ABD B2 ziyaretçi vizesine başvuru yapmalıdır.

Amerika Turist vizesine başvuru yapmak için bir seyahat turu satın almak gerekmez. Hatta vize başvurusu sonuçlanmadan bir tur satın alınmamalıdır. Bunun yanı sıra ulaşım ve konaklama rezervasyonları yapılabilir.

ABD turist vizesi başvuru yapacak kişiler bir uzman vize danışmanı eşliğinde DS-160 Amerika Vize Başvuru formunu online olarak doldurmalı, gerekli vize evraklarını eksiksiz ve hatasız olarak hazırlamalıdır. Amerika turist vizeleri genelde 10 yıllık süre ile verilir, ancak bir yıl içinde 6 aydan fazla ABD’de kalınmasına genelde izin verilmez.

ABD vize başvuru formunu dolduran ve ABD Konsolosluğundan randevu alan kişiler ABD Vize evrakları vize başvuru dosyası ile randevu günü ve saatinde Konsolosluk binasında şahsen bulunmalıdır. Vize merkezimizin uzman danışmanları bu süreçte vize başvuru sahiplerini yalnız bırakmamakta, yapılacak mülakat hakkında bilgi vermektedir.

Vize başvuru sahipleri ABD Turist vizesi için randevuda ilk önce ABD vize evraklarını teslim ederler, daha sonra mülakata girerek vize yetkilisinin sorularını cevaplarlar, bu görüşme sonrasında vize başvuru sahibinin vizesinin onay alıp almadığı belli olacaktır. Mülakat sonrasında ABD vize başvuru yanıtı olumlu ise vizeli pasaportlar vize başvuru sahibinin adresine posta aracılığı ile yollanır.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Turist vizesi almak isteyenler ABD dış temsilciliklerinin belirlediği vize başvuru evraklarını hazırlamalıdır. Bu belgelerde yapılacak hatalar ve eksiklikler vize başvurusunun kabul edilmemesine neden olacaktır.

Amerika Turist vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

  • Geçerli Pasaport- Geçerli pasaportlar son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve iki sayfasının boş bulunması gerekir. Tüm pasaportların renkli fotokopileri de vize randevusu sırasında verilmelidir.
  • ABD DS-160 Vize Başvuru Formu- ABD DS-160 vize başvuru formu online olarak doldurulur ve vize randevusu alınarak bir onaylı çıktısı randevu sırasında teslim edilir. Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır, uzman vize danışmanları eşliğinde doldurulması gereklidir.
  • ABD Turist vizesi talep dilekçesi- Amerika seyahatinin amacını, tarihlerini ve seyahat masraflarını karşılama yöntemlerinin belirtildiği dilekçe konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmalıdır. Vize merkezimizden uzman desteği sağlanabilir.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf- Beyaz arka zeminli biyometrik nitelikli 2 adet fotoğraf hazır olmalıdır. Vize başvuru formu için bir adet biyometrik fotoğraf da hazırlanmalıdır.
  • Vize başvuru sahibinin kimlik belgeleri- Vize başvuru sahibinin kimlik kartı fotokopileri, meslek görev kimlikleri, öğrenci belgesi, çiftçi belgesi gibi kimlik belgeleri hazırlanmalıdır.
  • Çalışanların ve işyeri sahiplerinin iş belgeleri, mesleki belgeler- Emekli kimlik belgeleri, öğrenci belgeleri, görev kimlik kartlarının yanında çalışılan şirket belgeleri (faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri) hazırlanmalıdır. SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümleri verilmelidir.
  • Amerika Turist vizesi başvuru sahibinin mali belgeleri- Bankadan onaylı banka hesap özetleri ve şirket onaylı maaş bordroları son 3 aylık olarak hazırlanmalıdır, tüm gelir kaynakları onaylı olarak belgelendirmelidir. Taşınmaz malların tapu fotokopileri verilmelidir.
  • Uluslararası seyahat sağlık sigortası- Uluslararası geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigorta poliçesi düzenlenmelidir.
  • ABD Vize Ücreti ödendiğine dair ödendi dekontu- ABD vize harç ücretinin ödendiğine dair dekont vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Bu belgeler dışında ABD Konsolosluğu vize başvuru sahibinden ek belge talebinde bulunabilir. ABD Turist vize belgeleri hakkında daha detaylı bilgiye Amerika vize evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Turist Vize Ücreti Ne Kadar?

Amerika Turist vize ücreti zaman içerisinde güncellenmektedir. 2021 yılı için geçerli olan ABD Turist vizesi ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir. Vize harç ücreti sadece konsolosluk harç bedelidir, vize başvuru sahibi vize merkezi danışmanlık hizmetlerini bu bedele eklemelidir. ABD vize ücret bedelleri vize başvuru merkezleri üzerinden tahsil edilebilir.

ABD vizelerinin ücret bedellerine ABD Vize Ücretleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi başvuruları seyahatten bir ay önce başlatılmalıdır. ABD vize başvuru formu doldurulması ve randevu alınması nedeniyle bu konuya dikkat edilmelidir. Vize başvuru sahibi ABD dış temsilcilikleri vize randevusuna katılıp mülakata girdikten sonra onay alınırsa vizeli pasaportlar bir hafta içinde vize başvuru sahibinin adresine gönderilmektedir. Vize başvuru sahibinin eline vizeli pasaportların geçmesi iki haftayı bulabilmektedir.

Amerika vizeleri hakkında daha fazla bilgiye Amerika vize sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

blog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×