Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Turist Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen kişiler hangi pasaport türüne sahip olurlarsa olsunlar vize almak durumundadır. Birleşik Devletler için en çok başvurulan vize türlerinden biri Amerika Turist vizesidir. Vize merkezimiz Amerika vize danışmanlık hizmeti vermekte ve vize başvuru dosyalarının hazırlanmasını sağlamaktadır. Vize başvuru sahipleri Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerinden randevu almalı ve Amerika vize evraklarını bizzat konsolosluk yetkililerine vermeli, mülakata katılmalıdır.

Amerika vizesi almak diğer ülke vizelerini almaktan daha zor bir süreçtir. Vize başvurularında herhangi bir hata yapmamak için vize başvuru sahiplerinin uzman danışmanlarının desteğini alması çok önemlidir. Amerika vizesi için gerekli evraklar dosyasını hazırlayan kişiler bu başvuru dosyasındaki belgeleri hatasız ve eksiksiz bulundurmalıdır.

Amerikan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizeleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır; göçmen vizeleri ve göçmen olmayan vizeler. Göçmen olmayan vizeler pek çok kategoriye ayrılmıştır. Amerika göçmen olmayan vizeler içinde en çok başvuru yapılan vize türü Ticari veya Ziyaret amaçlı Ziyaretçi Vizesidir(B1/B2). Kültürel ve Turistik gezi amaçlı Amerika’ya gidecek kişiler, bunun yanında Aile Ziyareti yapacak ve Tıbbı tedavi amaçlı ABD’ye gidecek kişiler ABD B2 ziyaretçi vizesine başvuru yapmalıdır.

Amerika Turist vizesine başvuru yapmak için bir seyahat turu satın almak gerekmez. Hatta vize başvurusu sonuçlanmadan bir tur satın alınmamalıdır. Bunun yanı sıra ulaşım ve konaklama rezervasyonları yapılabilir.

ABD turist vizesi başvuru yapacak kişiler bir uzman vize danışmanı eşliğinde DS-160 Amerika Vize Başvuru formunu online olarak doldurmalı, gerekli vize evraklarını eksiksiz ve hatasız olarak hazırlamalıdır. Amerika turist vizeleri genelde 10 yıllık süre ile verilir, ancak bir yıl içinde 6 aydan fazla ABD’de kalınmasına genelde izin verilmez.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?
Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

ABD vize başvuru formunu dolduran ve ABD Konsolosluğundan randevu alan kişiler ABD Vize evrakları vize başvuru dosyası ile randevu günü ve saatinde Konsolosluk binasında şahsen bulunmalıdır. Vize merkezimizin uzman danışmanları bu süreçte vize başvuru sahiplerini yalnız bırakmamakta, yapılacak mülakat hakkında bilgi vermektedir.

Vize başvuru sahipleri ABD Turist vizesi için randevuda ilk önce ABD vize evraklarını teslim ederler, daha sonra mülakata girerek vize yetkilisinin sorularını cevaplarlar, bu görüşme sonrasında vize başvuru sahibinin vizesinin onay alıp almadığı belli olacaktır. Mülakat sonrasında ABD vize başvuru yanıtı olumlu ise vizeli pasaportlar vize başvuru sahibinin adresine posta aracılığı ile yollanır.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Turist vizesi almak isteyenler ABD dış temsilciliklerinin belirlediği vize başvuru evraklarını hazırlamalıdır. Bu belgelerde yapılacak hatalar ve eksiklikler vize başvurusunun kabul edilmemesine neden olacaktır.

Amerika Turist vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Geçerli Pasaport- Geçerli pasaportlar son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve iki sayfasının boş bulunması gerekir. Tüm pasaportların renkli fotokopileri de vize randevusu sırasında verilmelidir.
 • ABD DS-160 Vize Başvuru Formu- ABD DS-160 vize başvuru formu online olarak doldurulur ve vize randevusu alınarak bir onaylı çıktısı randevu sırasında teslim edilir. Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır, uzman vize danışmanları eşliğinde doldurulması gereklidir.
 • ABD Turist vizesi talep dilekçesi- Amerika seyahatinin amacını, tarihlerini ve seyahat masraflarını karşılama yöntemlerinin belirtildiği dilekçe konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmalıdır. Vize merkezimizden uzman desteği sağlanabilir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Beyaz arka zeminli biyometrik nitelikli 2 adet fotoğraf hazır olmalıdır. Vize başvuru formu için bir adet biyometrik fotoğraf da hazırlanmalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin kimlik belgeleri- Vize başvuru sahibinin kimlik kartı fotokopileri, meslek görev kimlikleri, öğrenci belgesi, çiftçi belgesi gibi kimlik belgeleri hazırlanmalıdır.
 • Çalışanların ve işyeri sahiplerinin iş belgeleri, mesleki belgeler- Emekli kimlik belgeleri, öğrenci belgeleri, görev kimlik kartlarının yanında çalışılan şirket belgeleri (faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri) hazırlanmalıdır. SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet dökümleri verilmelidir.
 • Amerika Turist vizesi başvuru sahibinin mali belgeleri- Bankadan onaylı banka hesap özetleri ve şirket onaylı maaş bordroları son 3 aylık olarak hazırlanmalıdır, tüm gelir kaynakları onaylı olarak belgelendirmelidir. Taşınmaz malların tapu fotokopileri verilmelidir.
 • Uluslararası seyahat sağlık sigortası- Uluslararası geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigorta poliçesi düzenlenmelidir.
 • ABD Vize Ücreti ödendiğine dair ödendi dekontu- ABD vize harç ücretinin ödendiğine dair dekont vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Bu belgeler dışında ABD Konsolosluğu vize başvuru sahibinden ek belge talebinde bulunabilir. ABD Turist vize belgeleri hakkında daha detaylı bilgiye Amerika vize evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Turist Vize Ücreti Ne Kadar?

Amerika Turist vize ücreti zaman içerisinde güncellenmektedir. 2021 yılı için geçerli olan ABD Turist vizesi ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir. Vize harç ücreti sadece konsolosluk harç bedelidir, vize başvuru sahibi vize merkezi danışmanlık hizmetlerini bu bedele eklemelidir. ABD vize ücret bedelleri vize başvuru merkezleri üzerinden tahsil edilebilir.

ABD vizelerinin ücret bedellerine ABD Vize Ücretleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi başvuruları seyahatten bir ay önce başlatılmalıdır. ABD vize başvuru formu doldurulması ve randevu alınması nedeniyle bu konuya dikkat edilmelidir. Vize başvuru sahibi ABD dış temsilcilikleri vize randevusuna katılıp mülakata girdikten sonra onay alınırsa vizeli pasaportlar bir hafta içinde vize başvuru sahibinin adresine gönderilmektedir. Vize başvuru sahibinin eline vizeli pasaportların geçmesi iki haftayı bulabilmektedir.

Amerika vizeleri hakkında daha fazla bilgiye Amerika vize sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır Video;

Amerika Turist Vizesi

Turist vizesi B2 Kategorisi olarak tanımlanmaktadır. Bu kategoride başvurunuzu yaparak ve işlemlerinizi tamamlayarak Amerika’nın eşsiz topraklarına giriş yapabilirsiniz. Amerika turist vizesi konusunda en sık talep gören ülkeler arasında yer almaktadır.

Bu aşamada turist vizesi başvurularını ve diğer tüm vize işlemlerinizi bireysel olarak tamamlamanın yanı sıra danışmanlık firmalarından destek alarak da yerine getirebilirsiniz. Başvuru adımları ile bireysel olarak zaman harcamak istemeyen kişiler için muhteşem bir fırsat olacaktır.

Danışmanlık firmaları sizin için gerekli olan tüm bilgileri sunarken, aynı zamanda tüm adımlara dair sizi haberdar edecektir. Vize başvuru adımında yatırmanız gereken pasaport ücretinin yanı sıra bir de danışmanlık firmasının ücretini ödemeniz yeterli olacaktır. İlk vize başvurusundan olumsuz yanıt alan kişilerin özellikle danışmanlık firmalarından yardım alarak başvuru adımlarını tamamlaması tavsiye edilmektedir. Vize başvuru adımlarını tamamlarken pasaport detaylarını takip etmeli, güncellik ile alakalı bir sorun varsa öncesinde bu sorunun giderilmesini ve güncelliğin sağlanmasını mümkün kılmalısınız. Hem yurt içi hem de yurt dışı temsilciliklerinden pasaport işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Amerikan Turist Vizesi

Çalışmayanlar için vize kategorileri arasında en dikkat çekenlerin başında turist vizesi gelmektedir. Turist vizesi almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken hususlardan bazıları;

 • Başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğundan ve güncelliğinden siz sorumlusunuz. Bu nedenle doldurma işlemi sırasında dikkatli olmalısınız.
 • Güncel tarihli biri pasaportun sunulması gerekmektedir. Vize başvuru adımlarının öncesinde pasaportunuzun güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hem vizenin hem de pasaportun güncelliğinden bizzat kişiler sorumludur.
 • Başvuru formuna ek olarak 2 adet de biyometrik standartlarda fotoğrafın sunulması istenir. Bu fotoğrafların arka planı tek renk olmalıdır. Ayrıca son 6 aya ait olduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Bu şekilde giriş çıkış aşamalarında bir kimlik tespit sorununun meydana gelmesi de engellenmiş olacaktır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik belgelerinizi de sunmalısınız. Vize talep dilekçesi de eklenmelidir. Vize talep dilekçesi normal koşullarda konsolosluklardan temin edilirken, yapılan değişiklikler ile hareketliliğin azaltılması için konsolosluğun internet sitesi üzerinden de bu belgelere erişim sağlamanıza imkan verilmektedir.

Amerika vizeleri arasında kolaylıkla alınan seçeneklerin başında gelen turist vizesi sayesinde seyahatinizi sorunsuz şekilde planlayabilirsiniz. Amerika pandemi kısıtlamaları kapsamında güncellemeleri konsolosluk sayfası üzerinden yansıtmaktadır. Her an potansiyel değişimlere açık olduğu için kişilerin başvuru adımlarından ve seyahat planlamalarından hemen öncesinde seyahat kısıtlamalarının ne durumda olduğuna dair incelemeler yapılmalıdır.

10 yıllık Amerika vizesi almak isteyen kişiler için turist vizesi doğru bir tercih olmayacaktır. Çalışma maksadı ile ya da aile birleşimi kategorisinden talepte bulunarak başvuru adımlarını tamamlayan kişiler bu vizeyi talep edebilmektedir. Kıstasların turistler için hazırlanmış olan vize seçeneklerine göre daha ağır olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekir. Belgelerde ya da gerekli koşullarda bir sorun olması durumunda vize ret yanıtının alınabileceği de ayrıca bildirilmelidir. Turist olarak ülkeye giriş yapmak çok daha kolay olacaktır. Şartlar turistler için esnek belirtilmiştir. Diğer vize türlerinde belirli bir seviyede İngilizce bilme zorunluluğu varken turistlerin bu tür bir zorunluluğa tabi tutulmayacağının da ayrıca iletilmesi gerekecektir. Bu tür püf noktalarını gözden kaçırmamak ve her başvuru adımında tüm prosedürlere uygun adım atmak için konunun uzmanı olan firmalardan destek almak çok daha verimli olacaktır.

Amerika Turist Vizesi

Amerika Vize Danışmanlık

Amerika vize başvurusu yapma sürecinde danışmanlık firmalarının sunmuş olduğu fırsatlar vize alma adımınız sizin için oldukça kolay bir hale getirecektir. Koşulların takip edilmesi de dahil olmak üzere gerekli olan tüm detaylara dair bilgilendirileceksiniz. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin dahil edilmesinden, evrakların çoğaltılması ve iletilmesine kadar her aşamada uzman kadro yanınızda olacaktır. Amerika genellikle işlemlerini profesyonel danışmanlık firmaları üzerinden tamamlayan kişilere onay sunmaktadır. Bireysel başvurularda son tarihlerin kaçırılması ya da bazı kuralların ihlal edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Amerika randevu adımlarınızı tamamlayarak ekip ile anlaşma kurmalısınız. Artık işlemlerin hem konsolosluklarda hem de danışmanlık firmalarının büyük bir kısmında randevu ile yürümesi de memnuniyeti artıran hususlardandır. Pandemi sebebi ile kalabalık grupların oluşmasının önüne geçebilmek için randevuya daha büyük önem verilmektedir. Almış olduğunuz randevu gün ve saatinde yetkililer ile görüşerek değişimler yapabilirsiniz. Vize başvurularında ilk taleplerinde ret yanıtı alan kişilerin en azından bir sonraki başvurularında, profesyonel ekiplerden destek alması daha arzu edilir bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Amerika vize başvurularında harç tutarının yanı sıra danışmanlık firmanıza da komisyonu ödemelisiniz. İstifade ettiğinizi hizmetler ne kadar detaylı ve çeşitli olursa, ödemeniz gereken tutar da o kadar yüksek olacaktır.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi için gerekli evraklar arasında başvuru formunun doldurulması büyük bir önem arz etmektedir. Konsolosluğun Formlar kısmından bu dokümana sorunsuz şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Normal koşullarda dokümanların bizzat konsolosluklardan alınması gerekirken, pandemi sürecinin de etkisi ile formların konsolosluk aracılığı ile temin edilmesine de imkan verilmektedir. Göçmen olmayan kişilerin giriş aşamasında doldurması gereken form numarası D 160 olarak belirlenmektedir. Kişilerin başvuru formunda doldurması gereken bilgilerden bazıları;

 • Soyadınızın ilk 5 harfi, doğum yılınız, annenizin adı
 • Adınız ve soyadınız, uyruğunuz, telefon numaranız
 • Cinsiyet, edeni haliniz, varsa çocuğunuz, e-mail adresiniz

Bu bilgilerin güncelliğinden ve gerçekliğinden kişiler sorumludur. Belgelere dair bir sorun yaşanması durumunda bu sorun anında vize başvuru adımlarının ret yanıtı almasına neden olabilmektedir. Amerika iş vizesi almak isteyen kişilerin bu verilerin yanı sıra bazı temel mesleki yetkinliklerini tanımlayan belgeleri de sunması istenebilmektedir. Hangi vize türüne başvuruyorsanız onun için sunmanız gereken belgeler ve doldurmanız gereken başvuru formu da değişim addedebilmektedir. Danışmanlık firmalarından destek alan kişilerin her vize türüne ilişkin detaylara hakim olmaya çalışmak zorunda kalmadan, tüm yetkiyi ve işlem sorumluluğunu danışmanlık firmalarına iletme hakları bulunmaktadır. Bu şekilde vize talep ve takip sürecinin normalden çok daha kısa sürede tamamlanması da mümkün olacaktır. Danışmanlık firmaları özellikle ABD kapsamında büyük işlev sergilemektedir. Büyük bir çoğunluk ile bireysel vize başvuru adımlarını tamamlayan kişilerin başvurularının kabul edilmediği de fark edilmektedir.

Amerika Turist Vizesi

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

Amerika vizesi ne kadar sürede çıkar; bir aylık zaman diliminde vize başvurularınıza yanıt verilecektir. Vize başvuru adımlarında sunmanız gereken bilgilerden bazıları şu biçimde sıralanır;

 • Amerika vizesi başvuru adımlarında ilk olarak pasaportunuzu sunmanız gerekecektir. Pasaport sunma adımlarında güncelliğinden ve en az 3 sayfasının boş olduğundan emin olmalısınız vize başvuru adımlarının öncesinde gerekli olursa pasaportunuzun güncelleme adımlarını tamamlamak da sizin için verimli olacaktır.
 • Turist vizesi almak isteyen kişilerin otel rezervasyon bilgilerini belgeler halinde sunması gerekir. Buna ek olarak ülkeye giriş çıkış yapılacak olan uçak biletleri de sunulmalıdır. Uçak biletlerine ya da otel rezervasyona dair yanıltıcı bir bilgi sunulduğu fark edildiği anda sistemin vize başvurusunu reddetme hakkı vardır.
 • Turist vizesi almak isterseniz, maddi durumunuza ilişkin de bilgilendirme sunmanız istenecektir. Bu hesap özetinin iletilmesi ile tamamlanacak bir istektir. Kişilerin hesap özetlerinin istenmesinin sebebi ülkeye giriş yapılmasının sonrasında masrafların hangi birikim ile karşılanacağının analiz edilmesidir.

Amerika vizesi ne kadar zamanda çıkar; ortalama 4 haftalık bir zaman zarfında kişilerin vize başvurularının yanıtlanması sağlanacaktır. Vize başvurularına dair bir gecikme yaşanması durumunda konsolosluklardan gerekli bilgileri alabilirsiniz. pandemi koşulları sebebi ile birçok işlemde olduğu gibi vize başvuru adımlarında da birçok sorunun meydana geldiği fark edilmektedir.

Abd Vizesi Almak

Amerikan vizesi başvurusu yapılırken kişilerin vize harcını da ödemesi gerekmektedir. Vize harcı ödeme adımları için konsolosluk tarafından belirtilen IBAN numaralarını kullanmalısınız. Ödeme yapmış olduğunuza dair size sunulacak olan makbuzu da saklamalısınız. Vize başvurunuzun değerlendirmeye alınması için kesinlikle bu ödeme adımlarının tamamlanması gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında ret yanıtı almanız durumunda bu harcın tarafınıza iade edilmeyeceğini bilmelisiniz.

Amerika’ya turist vizesi kapsamında da aynı kural geçerliliğini korumaktadır. Ret yanıtı sonrasında ücret iadesi söz konusu değildir. Ret adımının sonrasında kişilerin yapabilecekleri tek şey, konsolosluğun belirlemiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunu iletmektir. Bu başvuru ile beraber kişilerin vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi mümkün kılınacaktır. Ret yanıtı alma olasılığının azaltılması için eğer mümkünse profesyonel bir vize danışmanlık firmasından yardım almak çok daha mantıklı olacaktır.

ABD vizesi kaç günde çıkar; ortalama 4 haftada çıkacak olan vizenizin tüm adımları ile bizzat danışmanlık firmaları uğraşacaktır. Danışmanlık firmalarının ücreti harcın haricinde ödenecektir. Firmalardan ne kadar fazla ek hizmet talep edilirse, ödenmesi gereken tutar da o kadar artış gösterecektir. Standart yararlanabileceğiniz danışmanlık paketleri de vardır. Pandemi sebebi ile hangi kısıtlamaların mevcut olduğundan hangi püf noktalarına dikkat ederek başvuru adımlarının tamamlanması gerektiğine kadar her aşamada danışmanlık firmaları size yardımcı olacaktır. Firma seçimi öncesinde daha evvelde bu firmalardan yararlanmış olan kişilerin hangi yorumları yaptıkları konusunda da bilgi almalısınız. Yorumlar firmaların genel hizmet akışı hakkında size bilgi verecektir.

Amerika Turist Vizesi

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesi kaç günde gelir; başvuruların prosedürlere uygun yapılması durumunda en geç 4 hafta içerisinde başvuru adımlarının sonuçlanması beklenmektedir. Fakat tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak başvuru adımının şekillendirilmesi gerekmektedir. Pandemi sebebi ile standart bir süre vermek zaman zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle katılacağınız kesin tarihli bir aktivite varsa bu gecikmeleri göz önünde bulundurarak başvuru adımlarını tamamlamanız sizin için çok daha verimli bir hal alacaktır.

Amerika turist vize başvurusu yapılırken verilen belgelerde eksiklik olması durumunda ret yanıtı alınacaktır. Konsolosluğun belge eksikliğini kişilere bildirme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle formda belirtilen tüm bilgilerin ve belgelerin eksiksiz bir biçimde iletilmesine dikkat edilmelidir. Amerika turist vizesi talep adımlarında kişilerin sorun yaşamamaları için eksiksiz bir yönerge hazırlamıştır. Ayrıca konsolosluk üzerinden pandemiye dair alınan güncel tedbirleri takip etmenize de fırsat verilmektedir.

Amerika Vizesi Aracı Kurum

Amerikan konsolosluğu vize başvurusu yapılırken aracı kurumlardan destek alma hakkınız mevcuttur. Aracı kurumlara bu iş için vize harcının dışında ek bir ödeme yapılması gerekmektedir. ABD vize randevusu nasıl alınır; vize randevu adımları da dahil olmak üzere belgelerin derlenmesi, çoğaltılması gibi hususlarda, tüm sorumluluk danışmanlık firmalarına ait olacaktır. Vize başvuru sürecine dair sorun meydana gelmemesi için ya da ilk başvurularında ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki başvuruda aynı olumsuzluk ile karşı karşıya kalmaması için danışmanlık firmalarından destek almak önlemlidir.

Amerika Turistik Vize

Amerika vize randevusu kaç günde verilir; ortalama 4 haftalık zaman zarfında başvuru belgelerine dair sorun yoksa vizenizi almanız için fırsat sunulmaktadır. 4 haftalık süreçte pandemi sebebi ile uzamalar söz konusu olabilmektedir. Amerika vize başvurusu Ankara temsilciliklerine başvurunuzu yapma sürecinde kesin tarihli bir aktiviteye katılmanız gerekiyorsa normal sürecin de öncesinde başvurularınızı iletmeniz sizin için daha verimli bir hal alacaktır. Bu şekilde olası aksaklıklara karşı da tedbirli olmuş olursunuz.

Amerika Turist Vizesi

Amerika Vizesi İzmir

Vize talep etmek isteyen kişilerin randevu almasının sonrasında belirlenen gün ve saatte istenen belgeler ile beraber randevuya gelmeleri gerekmektedir. Bu randevulu sistemin aktive edilmesinin asıl sebebi kişilerin kalabalık ortamlarda bulunmasını engellemek ve işlemlerin daha hızlı akmasını sağlamaktır. Konsolosluk işlemleri ve aracı kurumlar ile gerçekleştirilen vize talep adımlarının bu şekilde randevulu işlemesi sadece Amerika özelinde geçerli biri durum değildir. Diğer birçok ülkede de aynı durum geçerliliğini korumaktadır.

Amerika’dan Davetiye İle Vize

Ülkeye giriş aşamasında zorluk ile karşılaşmamak için kişilerin Amerika’da yer alan bir yakınlarından davetiye mektubu almasına imkan verilmektedir. Bu davetiye mektubu üzerinden işlemlerin normalden daha hızlı şekilde tamamlanacağı da görülmektedir. Ayrıca sadece bir yakınınızdan değil iş vereninizden de davetiye almanız mümkün kılınmıştır. Davetiye ile vize almak isteyen kişilerin davetiyenin tüm usullere uygun olduğundan emin olması gerekir. Konunun uzmanı olan danışmanlık firmaları davetiyelerin konsolosluğa sunulacak şekilde prosedürlere uygun olup olmadığını da kontrol etme vasfına sahiptir. Davetiyenin tarih, imza, şirket bandrolü bulundurması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kabul edilecektir. Kurumsal firmaların çalışma izni için davetiye sunması durumunda kişilerin hangi firma tarafından ile alındığı, hangi pozisyonda çalışacakları gibi hususlarda da bilgi sunması gerekir. İş ile alakalı özel uluslar arası konferanslara katılım için de davetiye talep edilebilmektedir. Özellikle bu tür kısa süreli ziyaretlerde davetiyenin de sunulması ile beraber başvurunun olumlu yanıtlanma olasılığı çok daha yüksek seviyeye çıkmaktadır.

Amerika Vizesi Almak

Amerika 10 yıllık vize almak için sadece çalışma amacı ya da turistik amaç ile başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda aile birleşimi için de talepte bulunmanıza imkan verilmektedir. Aile birleşimine dair dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Aile birleşimi başvurusunda bulunmak için ABD vatandaşı ile evlenmeniz gerekmektedir. BD vatandaşı ile evlenmeniz durumunda ülkede oturum izni almanızın diğer kişilere göre daha kolay bir hal alacağı görülmektedir.
 • Evliliğin remzi zeminde tamamlandığına dair gerekli olan tüm belgelerin noter onaylı şekilde İngilizceye çevrilmiş halinin sunulması gerekir.
 • Bu aşamada tam tekmil nüfus kayıt örneği de istenmektedir. Evlilik ve boşanmalar da dahil olmak üzere bu belgede tüm detaylar yer bulacaktır. Kişilerin daha öncesinde bir evlilik yapmaları durumunda bu evliliğin resmi olarak sonlandığına dair de bilgi sunmaları gerekmektedir. Ayrıca eğer varsa bu evlilikte olan çocukların velayetinin kimde olduğuna ilişkin de bilgilendirme sunulacaktır.
 • Evlilik yaptığınız ABD vatandaşının ikametgah adresinin ıslak imzalı ve resmi otoriterlerden alınmış belge ile sunulması gerekir. Kişilerin ikametgah belgesini online olarak gönderilmesine imkan sunulmamaktadır.
 • Aile birleşimi üzerinden oturum hakkı elde eden kişilerin çalışma hayatına atılım sağlayabilmesi için bunun için de ayrıca izin alması gerekmektedir.

Amerikan vizesi için gerekli belgeler arasında bir hata olması ya da yanıltıcı bir veri olması durumunda ret yanıtı alacağınızı bilmelisiniz. Kişilerin belgeleri derleme sürecinin yanı sıra, ülkeye giriş için gösterdikleri gerekçe ile sürecin tam uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin turist vizesi ile giriş yapan kişilerin ülkede usulsüz bir biçimde çalışması durumunda vizenin iptal edilmesi gibi cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir. Aile birleşiminde de aynı durumun ortaya çıkmaması için ikamet adresi olarak belirtilen veriye resmi ekipler belirli aralıklar ile kontrole gelmektedir. Bu durum sadece ABD kapsamında değil diğer ülkelerde de geçerli güvenlik tedbirleri arasında bulunmaktadır. Ülkeye yanıltıcı bir aile birleşimi bahanesi sunulmaması için tedbirler aktif tutulmaktadır.

Aile birleşimi başvuru adımlarının sonrasında onay almanız durumunda 5 sene kadar ülkede kalma imkanını elde eder ve oturum iznini sorunsuz şekilde yenilerseniz 5 senenin sonunda süresiz oturum talep etmenize de imkan verilecektir. Süresiz oturum talep adımınızın kabul edilmesi için ABD’nin bazı temel kültürel ve tarihi verilerine hakim olmanız gerekmektedir. Ayrıca dil konusunda da yetkinliğinizi sınavlar ile kanıtlamış durumda olmanız gerekir. Bu taleplerin yerine getirilmesi sadece süresiz oturum ve vatandaşlık talep eden kişiler için geçerlidir. Turistlerden bu şekilde kültürel entegrasyona dair belgeler talep edilmemektedir.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? 1 – amerika turist vizesi 5

Amerika Turist Vizesi Ücreti

10 yıllık Amerika vizesi nasıl alınır; 160 Dolar değerinde vize harç ödemesinin yapılmasının sonrasında başvurunuz dikkate alınacaktır. Vize harcının ödemesinin yapıldığına dair teyidi içeren belgenin eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir. Turist vizesi almak isteyen kişilerin 10 senelik geçerliliği olan bir dokümana sahip olmasına imkan verilmeyecektir. Kişilerin maksimum 90 gün boyunca geçerliliği olan vize ile giriş yapmasına izin verilmektedir. Amerika vizesi başvurusu sırasında öğrenci olarak eğitime devam etmek isteyen ya da Amerika’da çalışmak isteyen kişilerin uzun süreli vize talep etmeleri gerekmektedir. Turist vizesi sadece kısa bir süre geçerliliğini korumaktadır. D tipi ve C tipi vize konsepti Amerika’da geçerli değildir. Amerika her tür vize için farklı bir bilgilendirme yapmaktadır. Konsolosluğun internet sitesi üzerinden başvuru türüne göre özel olarak hazırlanmış olan başvuru formlarına anında erişim sağlayabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Amerika’ya vize almak için başvuru yapılırken sunmuş olduğunuz pasaportun güncel olmasına büyük önem vermeniz gerekmektedir.

 • Pasaport başvuru adımlarını NVİ üzerinden tamamlamanız gerekmektedir. NVİ artık randevulu şekilde hizmet vermektedir. Dilerseniz 199 numaralı telefon hattından dilerseniz de internet sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Almış olduğunuz randevu gün ve saatinde değişiklik yapmanıza da imkan verilmektedir.
 • Başvuru formunun yanı sıra kimlik belgenizi ve pasaport türüne göre istenen diğer belgeleri de sunmanız gerekmektedir. Örneğin yeşil pasaport almak isteyen kişilerin bu pasaportu hak etmek için gerekli titre sahip olup olmadıklarını kanıtlamaları gerekir. Memurların birinci, ikinci ve üçüncü derecede sicilde olması durumunda yeşil pasaport almasına imkan verilmektedir. Yeşil pasaport birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Ortak bir zeminde buluşulan ülkelerde kişilerin yeşil pasaport ile vize başvuru adımları olmadan da giriş adımlarını tamamlamasına imkan verilmektedir. Yeşil pasaport almaya hak kazanan hamillerin eşi ve çocukları da bu imkandan istifade etme hakkını saklı tutmaktadır. Çocuklar 25 yaşına kadar yeşil pasaport sahibi olarak avantajlardan istifade edebilmektedir. Pasaport yenileme adımlarında kişilerden aynı belgelerin istenmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca geçmiş senelerde kullanmış olduğunuz eski pasaportlarınız dahi istenebilmektedir.
 • Pasaport harç tutarının yanı sıra bir de defter bedeli bulunmaktadır. Öğrencilerin sadece defter bedelini ödemeleri yeterli olacaktır. Tabi ki bu avantajdan istifade etmek isteyen kişilerin hala aktif olarak öğrenci olduklarını yansıtmaları gerekir.
 • Yeşil pasaportun yanı sıra, Umumi, Hizmet ve Diplomatik kullanıma özel olarak belirlenmiş olan pasaportlar da bulunmaktadır. Bu pasaportların başvuru adımlarını tamamlarken belgelerin güncelliğine ve doğruluğuna dikkat etmelisiniz.

ABD vize işlemleri sırasında pasaporta dair bu bilgilere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Pasaport başvurularını dilerseniz dış temsilciliklerden yürütme hakkınız da vardır. Normal koşullarda 5-7 gün arasında tamamlanan işlemler dış temsilciliklerde 10 güne kadar sürebilmektedir.

Amerikan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuru adımlarının ortalama bir aylık zaman diliminde sonuçlanması beklenmektedir. Bu zaman diliminde salgın koşulları sebebi ile sorunlar meydana gelebilmektedir. Başvuru adımınızın takibini yapabilmeniz için size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası üzerinden başvurunuzun ne durumda olduğunu ve değerlendirmenin hangi aşamada olduğunu takip etmeniz de mümkün kılınmıştır. Sürecin daha profesyonel ve hızlı şekilde tamamlanması için danışmanlık firmalarından yardım almak oldukça önemlidir.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? 2 – amerika turist vizesi 6

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Turist vizesi almak isteyen kişilerin başvuru formlarını konsolosluk aracılığı ile temin etmesi mümkündür. Başvuru formunun 2 nüsha halinde sunulması gerekmektedir. Turist vizesi almak isteyen kişilerin vizenin güncelliğini takip etmek kendi sorumluluğunda yer almaktadır. Bu noktada danışmanlık firmalarından destek alan kişilerin takip etme zorunluluğu yoktur, tüm tarih aralıkları konunun uzmanları tarafından size eksiksiz bir biçimde bildirilecektir. Gerekli belgelerin derlenmesi, doldurulması ve çoğaltılması konusunda da danışmanlık firmaları yardımcı olmaktadır. Bu belgeler arasında dil seviyenize dair bir belge talep edilmeyecektir. Fakat ülkeye öğrenci olarak ya da çalışan olarak girmek isterseniz dil bilgi seviyenize ilişkin sınav sonucu sunmanız istenebilmektedir. Turist vizesi alacak olan kişilerde bu tür bir zorunluluk aranmamaktadır. Vize başvurularında istenen belgeler talep edilen vize türüne göre değişim arz edebilir.

ABD Turist Vizesi

Amerika vize başvurusu için gerekli evraklar derlenirken kişilerin sabıka kayıtlarına ilişkin de belge istenecektir. Sabıka kaydı olan kişilerin ülkede giriş çıkışlarında ya da çalışma izni gibi taleplerinde ret yanıtı ile karşı karşıya kalabileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Turist vizesi almak isteyen kişilerin çok detaylı bir incelemeye tabi tutulmazken, çalışma izni talep eden kişilerin ya da kalıcı oturum isteyen bireylerin sabıka durumlarının en detaylı şekilde analiz edildiği de görülmektedir. Bu konuda işlenen suçun niteliği de durumu yakından etkilemektedir.

ABD vi̇ze başvurularında hesabınızda belirli bir tutar maddi birikimin de olması istenmektedir. Hem maddi birikim hem de sigorta detaylarının talep edilmesinin asıl sebebi ülkeye giriş yapacak olan kişilerin kendi ekonomik birikimleri ile ihtiyaçlarını karşılayacaklarından, bir sorun yaşandığı zaman sağlık hizmeti alabilecek bir aktif sigortaya sahip olacağından emin olunmasıdır. Bu şekilde ülkeye giriş yapan kişiler sebebi ile ülkenin öz sisteminde bir sorun meydana gelmesinin de önüne geçilir.

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır

ABD vizesi için gerekli belgeler çalışma başvurusunda bulunacak olan kişiler için değişim arz etmektedir. Kişilerin bu aşamada mesleki yeterliliklerini kanıtlamaları talep edilmektedir.

 • Öncelikli olarak sahip olduğunuz diplomalarınızı sunmanız gerekmektedir. Bu diplomaların ve sertifikaların İngilizceye noter onaylı şekilde çevrilmiş halinin iletilmesi istenmektedir.
 • Amerika’da üniversite okuyan kişilerin ise İngilizceye bilahare çevirmesine gerek kalmadan mevcut diplomalarını sunmaları yeterlidir. Bu aşamada ülkeye teorik ya da uygulamalı alanda katkı sağlayabilecek olan kişilerin, ülkeye çalışma izni ile girişlerinin çok daha kolay olduğu görülmektedir. ABD ülke ekonomisine, bilim dünyasına katkıda bulunacak olan kişileri desteklemeye devam etmektedir.
 • Daha öncesinde herhangi bir yabancı ülkede çalışmak için onay almanız durumunda onay almanız için bir pozitif özellik daha hak edeceğinizi de ayrıca bildirmek gerekir. Kişilerin başvuru adımlarında sorunla karşılaşmamaları için iş deneyimlerini noter onaylı şekilde İngilizceye çevrilmiş biçimde sunmaları gerekir. Eğer varsa referans mektuplarınızı da eklemelisiniz.
 • İş bulma arayışındayken çalışma izni talep eden kişilerin başvurularının büyük ölçüde ret yanıtı ile sonuçlandığı görülmektedir. Hali hazırda biri ABD firmasından onay alan kişilerin, bu firmanın davetiye mektubu ile ülkeye alınması kolaylaşacaktır. Bu firma hangi pozisyonda ve kaç liralık bir ücret karşılığında ülkede istihdam edildiğinize dair tüm bilgileri içeren bir davet mektubu yazmalıdır. Bu kurumlar bir nevi ülkeye girerken size referans olacaktır.
 • Ülkede çalışmak isteyen kişilerin orta seviyede dile hakim olması gerekmektedir. En azından temel anlaşma kabiliyetine sahip olması ve ülkeye girdikten sonra da dil konusunda kendini geliştireceğine dair taahhüt vermesi istenen temel unsurlardandır.

Amerikan vizesi yenileme aşamasında kişilerin sorun çıkartmadan erişim adımlarını tamamlamaları ve belgeleri iletmeleri için dilerlerse uzman danışmanlık firmalarından destek alma hakları da vardır. Çalışma izni için yapılması gereken başvurular daha detaylı prosedürlere tabi olduğu için uzman isimlerin desteğini almak çok faydalı olacaktır.

Vize başvuru adımlarında çalışma izninin alınması ile beraber kişilerin ABD kapsamında işgal ettikleri görevi legal olarak yerine getirmelerine imkan verilmektedir. Bu şekilde özlük haklarını korumaları için de fırsat verilmektedir. Kişilerin işten atılmaları durumunda yaşamlarına devam etmeleri için sunulan ek ödemlerden istifade etmesi için yasal izinleri olmalı ve çalışma durumlarının da illegal olmaması gerekir. Vize başvuru sürecinde kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur da belgelerin iletilmesi sırasında eksik, tahrip edilmiş ya da hatalı olmamasıdır. Çalışma izni sırasında bu tür hususlar daha da büyük önem arz eder. Çalışma izni olmadan işçi çalıştıran kurumlara da cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu tür durumlarda tespit edildiği anda kişilerin sınır dışı edileceği de eklenmelidir. Hem kurum hem de kişi için oldukça olumsuz bir durum meydana gelecektir.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır? 3 – amerika turist vizesi 7

Usa Vize Başvurusu

Ülkeye sadece turist olarak değil kalıcı olarak yerleşmek için de başvuruda bulunabilirsiniz. Formlar kapsamında göçmen olarak başvurmak isteyenlere özel hazırlanan D 260 formunun doldurulması gerekmektedir. Pandemi koşulları sebebi ile bu formun elektronik olarak da doldurulmasına izin verilmektedir. Form doldurma adımında verilerin kaybolması gibi sorunların yaşanmaması için kullandığınız cihazın işletim sistemine ve ağ bağlantısına dikkat etmenizi gerekir. D 260 formu kapsamında sizden talep edilen bilgiler;

 • Adınız ve soyadınız harf eksikliği olmadan istenen kutucuklara yazılmalıdır.
 • Anne ve babanızın adı, soyadı, doğum tarihi talep edilecektir. Bu tarihilerin de eksiksiz bir biçimde belirtilen alana yazılması gerekir.
 • Doğum tarihi, medeni durum ve cinsiyetinizi de ilgili kutucuklardan işaretlemelisiniz.
 • Bulunduğunuz ve pasaportunuz sunacağınız ülkeyi istenen alana girmelisiniz.
 • Daha sonrasında hangi pasaport türünü kullanacağınıza dair bilgi vermelisiniz. Pasaportun son geçerlilik tarihi de sizden istenecektir. Bu aşamada sorun yaşanmaması için pasaportunuzun geçerlilik tarihinin güncel konumda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Belirttiğiniz uyruğun yanı sıra farklı bir vatandaşlığınızın olup olmadığını da belirtmeniz gerekmektedir. Bu durum değerlendirmeleri yakından etkilemektedir.
 • Güncel telefon numaranızın yanı sıra son 5 sene içerisinde kullanmış olduğunuz diğer telefon numaraları da talep edilecektir.
 • Sosyal medya sayfalarınız da talep edilecektir. Sosyal medya sayfalarında ülkenin genel güvenliğine dair sorun oluşturabilecek gönderiler bulunduran kişilerin ülkeye göçmen olarak kabul edilmesine imkan tanımayacaktır.

Bu bilgilerin eksiksizi sunulması gerekmektedir. Konsolosluğun formlar sekmesi üzerinden diğer başvuru türlerine özel olarak hazırlanmış olan içeriklere de erişebilirsiniz. Formlarda verilen tüm bilgilerden kişiler sorumludur. Bu nedenle başvuru yapmadan önce detaylı bir biçimde incelemenin tamamlanması gerekir.

Amerikan Turist Vizesi

Amerika vizesi alanların yorumları incelendiği zaman belgelerin kontrolleri sırasında ne derece hassas bir bakış açısının geçerli olduğu fark edilmektedir. Bu nedenle başvuru adımında sizden talep edilen tüm belgeleri eksiksiz bir biçimde sunmaya özen göstermelisiniz. Turist vizesi talep adımlarında pasaport, fotoğraf, başvuru formu, kimlik fotokopisi, vize talep dilekçesinin yanı sıra kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri ve uçak bilet belgelerinin de eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir.

Vize başvurusu Amerika kapsamında yapılırken, belgelerin yanı sıra bir de davetiye mektubu eklenebilmektedir. Davetiye mektubunun Amerika’da ikamet eden bir yakınınız tarafından gönderilmesi yeterlidir. Bu şekilde vize alma adımlarının sizin için daha kolay bir hal alacaktır. Ülkede size dair bir sorun yaşandığı ve size ulaşılamadığı zaman davetiye mektubu ile giriş yapmanıza vesile olan kişilere ulaşılacaktır. Bu aşamada bir nevi ülkeye giren kişinin kefili olunmaktadır. Davetiyenin hangi tarihte, kim için ve hangi gerekçe ile hazırlandığına dair bilgi verilmelidir. Ayrıca tüm adres ve iletişim bilgilerinin de muhakkak yer alması gerekir.

Amerika Vizesi Ne Kadar?

Amerika vize başvuru adımlarının geçerli kılınması için vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Yapılan son değişimlerin akabinde vize tutarı 160 Dolar olarak belirlenmiştir. Kur değerinde değişimler olduğu için ödemeniz gereken TL karşılığında değişimler meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra danışmanlık firmalarından destek alan kişilerin, danışmanlık firmalarının ücretini de ayrıca ödemeleri gerekmektedir. Vize harcının ödenmesinin hemen sonrasında bu ödemenin yapıldığına dair tarafınıza verilen bilgilendirmeyi – makbuzu saklamalısınız. Tüm ödeme adımları mobile olarak da kayıt altına alınsa da makbuzu saklamanız sizin için daha verimli olacaktır. Her sene vize harcı olarak ödemeniz gereken tutar yenilenmektedir. Bu nedenle güncel tutarı ödediğinizden emin olmalısınız.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×