Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin ilk sorduğu sorusu Yunanistan vize istiyor mu, sorusudur. Yunanistan gezisi yapmak isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus Bordo pasaport sahipleri kısa süreli Yunanistan seyahatleri için vize almak durumundadır. Diplomatik pasaport, Hususi ve Hizmet Pasaport sahipleri 180 günlük süre boyunca 90 günü aşmayan seyahatleri için Yunanistan vizesinden muaftırlar.

Dubai Vize İşlemleri

Yunanistan Schengen vize bölgesi ülkelerinden biridir ve kısa süreli seyahatler için Schengen C tipi vize başvurusu yapılmalıdır. Schengen kısa süreli vizeleri ile Schengen vize bölgesi ülkelere gidilebilmektedir, ancak seyahat başlangıcında ilk olarak Yunanistan’a giriş yapılacaksa Schengen vize başvuruları Yunanistan dış temsilcilikleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Yunanistan Turistik Vize Veriyor Mu?

Yunanistan turistik vize verir.

Yunanistan Schengen Vizesi Veriyor Mu?

Schengen bölgesinde bulunan ülkeler için Yunanistan Schengen vizesi veriyor.

Yunanistana Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Schengen vizesi, Yunanistan Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştirilerek alınabilir.

Yunanistan Vizesi Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Kısa süreli Yunanistan seyahati yapacak kişiler doğrudan Yunanistan dış temsilciliklerine başvuruda bulunamaz. Yetkili vize merkezleri aracılığı ile Schengen vize başvuruları yapılmaktadır. Yunanistan vizesi için gerekli vize evrakları vize başvuru merkezine teslim edilir ve vize başvuru dosyaları vize merkezi aracılığı ile Yunanistan dış temsilcilikleri vize bölümüne iletilerek vize başvurusu değerlendirilir.

Uzun süreli Yunanistan vizeleri Schengen D tipi ulusal vize statüsündedir. Uzun süreli oturum, çalışma izni, Yunanistan Aile Birleşimi vizesi almak isteyen kişiler vize başvurularını şahsen Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Konsolosluklarına yapmak durumundadır. Bu başvuru sürecinde vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti almak mümkündür.

Schengen Yunanistan Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar

Yunanistan ve diğer Schengen vize bölgesi ülkeleri Schengen vize başvurularını titizlikle değerlendirmekte ve vize başvuru sahibinin gerekli kriterleri taşımalarını beklemektedir.

Schengen kısa süreli vize almak isteyen kişiler şu şartları taşımalıdır:

 • Schengen vize başvurularını eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamlamak- Vize başvuru sahibi Schengen vize başvuru formu ve dilekçesinde eksiksiz ve hatasız bir şekilde kişiler durumunu bildirmelidir. Yunanistan vizesi için istenen belgelerdeki bilgiler kesinlikle doğru olmalıdır.
 • Yunanistan seyahati sonrasında vize başvuru sahibinin ülkesine döneceğine dair güvence vermesi- Ülkesi ile sağlam aile ve iş bağları olan kişilerin Yunanistan Schengen vizesi alma şansı yüksek olacaktır.
 • Schengen vize başvuru sahibinin yeterli finansal gücünün bulunması- Vize başvurusunda bulunan kişinin düzenli bir geliri, seyahat masraflarını karşılayabilecek mal ve finansal varlığı olmalıdır. Tüm gelir kaynakları, banka hesap özetleri onaylı bir şekilde sunulmalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin bulaşıcı bir hastalığı olmamalıdır- Covid 19 sürecinde seyahat kısıtlamaları mevcuttur. Yunanistan seyahati yapacak kişinin bulaşıcı bir hastalığı olmamalıdır.
 • Güvenlik açısından bir tehdit oluşturmamak- Schengen vize bölgesine seyahat edecek kişilerin suç organizasyonlarıyla bağı olmamalı, daha önce sınır dışı edilmemiş olmaları gerekir.

Bu şartları taşıyan ve gerekli Yunanistan vizesi için gerekli evrakları tamamlayan kişiler Schengen vize başvurusunda rahatlıkla bulunabilir.

Yunanistan Vize Başvuru Süreci

Yunanistan vize başvurusu süreci yetkili vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilerek başlatılır. Birkaç adımda Yunanistan vize başvuru işlemleri tamamlanacaktır.

Yunanistan vizesi almak isteyen kişiler şu süreç adımlarını takip etmelidir:

 • Yunanistan vize başvurusu randevusu alınmalıdır. Vize randevuları yetkili vize başvuru merkezlerinden alınır. VFS Global ve Kosmos Vize Yunanistan, Yunanistan dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleridir.
 • Yunanistan vize başvurusu için gereken evraklar hazırlanmalıdır. Vize başvuru merkezinden Yunanistan Schengen vize evrakları listesi temin edilerek gerekli vize evrakları tamamlanır.
 • Vize randevusuna gidilmelidir, vize başvuru merkezlerinde vize başvuru dosyasın hazırlanır ve parmak izi verme işlemi tamamlanır. Son 5 yıl içinde Schengen vizesi için parmak izi veren kişiler tekrar bu işlemi yapmak zorunda değildir. Vize başvuru merkezimiz vize randevularınızın alınmasını sağlayarak sizin adınıza başvuru işlemini tamamlamaktadır.
 • Vize başvuru değerlendirmesini yetkili vize başvuru merkezleri VFS Global ve Kosmos Vize Yunanistan vize merkezleri İnternet sitesi üzerinden takip fişi numarası ile izlemek mümkündür. Olumlu sonuçlanan vize başvuruları sonucu vizeli pasaportlar vize başvuru sahibinin posta adresine gönderilecektir. Bu işlem kargo veya kurye ile yapılabilir.
Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?
Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vize Türleri Nelerdir?

Yunanistan Vize Türleri kısa süreli Schengen vize türleri ve uzun süreli Schengen vize türleri olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Vize başvuru sahipleri seyahat amaçlarına göre uygun vize kategorisine başvuru yapmak durumundadır.

Yunanistan’a 90 günden az seyahat yapacak kişiler kısa süreli Schengen Yunanistan vize türlerinden birine başvuru yapmak durumundadır. Kısa süreli Schengen vize türleri şunlardır:

 • Schengen Yunanistan Turistik Vizesi- Yunanistan’a kısa süreli olarak gezi amaçlı seyahat edecek kişiler Yunanistan Turist vizesine başvuru yapar.
 • Yunanistan Ticari Vizesi- Yunanistan’a iş amaçlı seyahatlerde bulunacak kişiler bu durumu belirterek Yunanistan Ticari vize talebinde bulunur.
 • Yunanistan Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi- Yunanistan’daki aile bireylerini, arkadaşlarını ziyaret etmek isteyenlerin başvuru yapacakları kısa süreli Yunanistan vize türüdür.
 • Yunanistan Eğitim Vizesi- 90 güne kadar olan eğitim amaçlı seyahatlerde kullanılan vize türüdür.
 • Yunanistan Kültürel ve Sportif Faaliyet vizesi- Yunanistan’da araştırma yapmak isteyen, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak isteyenlerin yararlandığı Yunanistan vize türüdür.
 • Yunanistan Öğrenci Gezi Vizesi- Yunanistan’a yapılan okul gezileri gibi seyahatlerde kullanılan kısa süreli bir vize türüdür.
 • Yunanistan Tedavi Vizesi- Yunanistan’a tedavi amaçlı seyahat yapmak isteyen kişiler bu vize türüne başvuru yapabilir.

Kısa süreli vizeler Schengen vize kriterlerine bağlıdır ve vize başvuru sahibi vize merkezleri üzerinden başvuru yapmak durumundadır.

Uzun süreli Yunanistan vizeleri D tipi ulusal vize kapsamındadır ve Yunanistan vize kriterlerine tabiidir. Yunanistan uzun süreli vizeleri şunlardır:

 • Yunanistan Aile Birleşimi vizesi- Yunanistan vatandaşları ile evlenenler veya Yunanistan’da çalışma ve oturma izni bulunan aile bireyleri bulunanların yararlanabileceği bir vizedir.
 • Yunanistan Oturum vizesi- Yunanistan’da belli bir süre ikametgâh hakkı tanıyan bir vize türüdür.
 • Yunanistan Çalışma Vizesi- Yunanistan’da çalışmak isteyenlerin başvuruda bulunacağı uzun süreli bir vize türüdür.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan kısa süreli seyahatlerinde istenen vize evrakları listesine vize başvuru merkezleri aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Yunanistan seyahat amacına göre ve kişilerin kişisel durumlarına göre istenen evraklar değişmektedir.

Yunanistan kısa süreli Schengen vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Yunanistan vize başvuru formu ve Yunanistan vize talep dilekçesi
 • Geçerli pasaport aslı ve fotokopileri
 • Vize başvuru sahibinin nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı fotokopisi, tüm kimlik belgelerinin fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus örneği ve adli sicil kaydı
 • Biyometrik fotoğraflar (2 adet)
 • Vize başvuru sahibinin mesleki durumunu ve iş yeri bilgilerini içeren belgeler (SGK belgeleri, işyeri vergi levhası, ticari sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri, faaliyet belgesi)
 • Yunanistan vize başvuru sahibinin gelir durumunu gösteren belgeler (Maaş bordroları, banka hesap özetleri, taşınmaz tapu kayıtları, diğer gelirlerin belgeleri)
 • Yunanistan seyahati için Uluslararası seyahat sağlık sigortası
 • Ticari seyahatler ve aile ziyareti vizesi için Yunanistan’dan gönderilecek davetiye

Yunanistan vize belgeleri hakkında daha detaylı bilgilere Yunanistan vize evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan kısa süreli Schengen vize ücretleri Schengen vize kriterlerine göre belirlenmektedir. 2021 yılı için geçerli Yunanistan vize ücreti şöyle belirlenmiştir:

 • Yunanistan Turistik Vize ücreti                                     80 Euro
 • Yunanistan Ticari Vize ücreti                                        80 Euro
 • Yunanistan Aile Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti               80 Euro
 • Yunanistan Eğitim Vize Ücreti                                      80 Euro

Yunanistan vize ücretleri hakkında sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vize başvuruları eksiksiz ve hatasız biçimde yapıldıktan sonra genellikle 15 gün içerisinde Yunanistan dış temsilcilikleri vize başvuru sonuçlarını bildirmektedir. Bu süre Konsoloslukların çalışma tempolarına, resmi tatil günlerine göre değişebilmektedir. Bazı durumlarda vize başvuruları erken sonuçlanırken bazı durumlarda iki haftalık vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Yunanistan vize başvuruları için uzman vize danışmanlarımızdan yardım alabilir, kısa süreli Yunanistan vize başvurularınızı vize merkezimiz üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×