Vize Gerekli Belgeler 2023

Vize Gerekli Belgeler Neler?

Türk vatandaşlarından seyahat etmek istediği bazı ülkeler için vize istenmektedir.. Vize başvuru sürecinde vatandaşlardan bir takım belgeleri tamamlamaları istenir.

Yeşil Kart ( GreenCard ) Sigortası Nedir?

Pasaport hamili vatandaşlara vize için gereken evrakları tamamlama sürecinde yardımcı oluyoruz. Bir dosya halinde hazırlanan belgeler acentemiz tarafından düzenleniyor. Vize için gereken evraklar, gidilecek ülkeye göre değişiklik gösteriyor.

Öğrenci İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen bölgesinde herhangi bir ülkeye eğitim amacıyla gidecek öğrenciler Schengen vizesi almalıdır.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2020?

Schengen vizesi için ülkeye göre hesapta belirli bir miktar para bulunmalıdır.

Schengen Vizesi En Kolay Hangi Ülke Veriyor?

Schengen bölgesinde bulunan ülkeler, evraklar istenilen şekilde hazırlanırsa her birinden vize kolay bir şekilde alınır.

Ayrıca gidilecek ülkeye yapılacak seyahatin amacı da vize için istenen belgeleri belirlemede etkili oluyor. Herhangi bir neden ile yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar bazı belgeleri her vize için bulundurmalıdır.

Bu belgelerin dışında ülke olarak istenen ekstra evraklar ya da kişisel olarak istenen ekstra evraklar yer alabilir. Genel başlıklar olarak vize başvurularında istenen evraklar şu şekilde listelenebilir:

  • Pasaport:   Vize başvurularında geçerli olacak pasaport seyahat dönüşünde geçerliğini korumalıdır. Bazı seyahatlerde pasaportun 6 ay boyunca seyahat dönüşü geçerliliğini koruması beklenir. Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun son 10 yılda çıkarılmış olması gerekir. Süreç içinde varsa eski pasaportlarınızın da fotokopi şeklinde dosyaya eklenmesi istenir. Vize başvurusu sırasında istenen belgelerden pasaportun karşılıklı iki sayfasının boş bulunması gerekir. Vize için gerekli evraklar arasında bulunan pasaportun sayfalarının yıpranmamış olması önemlidir.
  • Vize Başvuru Formu:  Vize başvurularının hepsi için başvuru formu ya da başvuru dilekçesi istenir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda sizden seyahat amacınızı açıklamanız ve kanıtlamanız istenmektedir. Ayrıca seyahat için gidiş ve dönüş süresi de bu form içinde istenen bilgiler arasında yer alır. Vize başvuru formunda seyahat için gerekli masrafların kim tarafından ve nasıl karşılandığı da istenir. Kendisi ya da başka biri tarafından karşılanan vize masraflarının ispatı da başvuru formunda istenecektir. Uzun süreli vize başvuru talebinde bulunanlar başvuru sebebini açık bir şekilde formda anlatmalıdır. Daha önce alınan vizeler varsa bunu da başvuru formunda göstermenizde fayda vardır. Bu bilgiler ile vize için gerekli evraklar arasında bulunan vize başvuru formu doldurulmuş olur. Form bazı ülkeler için elle doldurulurken bazı ülkeler için online olarak doldurulmalıdır. 
  • Vize Talep Dilekçesi: Bu dilekçe başvuru sahibi tarafından el ile yazılır. Belge, vize almanızı sağlayacak en kritik evraktır. Yapılacak olan seyahatin amacı ve içeriği dilekçe içinde açık bir şekilde anlatılır. Kendinizi özgür bir şekilde ifade edebileceğiniz bir belge olan dilekçe, göçmen olmadığınızı kanıtlama açısından da önemlidir.
  • Vize Ücret Dekontu:  Başvuru merkezlerinden ya da internet üzerinden vize başvuru harçları yatırılabilir. Ücret yatırma şekli tamamen ülke isteklerine göre belirlenir. Vize başvurusu için yatırılan harç dekontu, hazırlanan dosya içinde mutlaka bulunmalıdır. Gidiş sürenize göre ve seyahat amacınıza göre başvuru ücretleri değişir. Bazen vize başvuru ücreti yanında vize merkezi tarafından hizmet bedeli de istenir. Bu ücret belgeleri vize için gerekli evraklar arasında yer almasına gerek yoktur.  Hizmet bedeli danışmanlık sağlayan kurumlara göre de değişiklik gösterir. 
  • Biyometrik Bilgiler:  Biyometrik bilgiler için ilk istenen belge fotoğraftır. Genelde vize başvurularında 2 adet fotoğraf istenir. Fotoğraf boyutları ise genelde 3,5 ile 4,5 arasında olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır. Resmin çekiliş tarihi mutlaka son 3 aya ait olmalıdır. Resimde yüzünüz açık bir şekilde çıkmış olmalıdır. Gerekirse fotoğraf çekiminde makyaja dahi yer verilmemelidir. Fotoğraf dik konumda ve yüzünüz tam karşıda olacak şekilde çekilmelidir. Parmak izi de biyometrik bilgiler içinde istenir. Bu bilgiler bazen direkt başvuru merkezlerinden alınır. Böylece vize için gerekli evraklar başvuru merkezinde tamamlanmış olabilir.
  • Seyahat Bilgileri: Vize başvurularında gerekli olan evraklardan birisi de uçak rezervasyon ya da bilet bilgileridir. Bu bilgiler başvuru sahibinin gidiş amacını ortaya koymaktadır. Özellikle seyahatten dönüş için alınan uçak biletleri önemlidir. Bazı ülkeler bu belgelerin seyahate çıkmadan satın alınmış olmasını ister. Bazı ülkeler ise bu zorunluluğu istemez ve sadece rezervasyonu yeterli görür.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Gidilecek olan ülkenin şartlarına göre hazırlanan seyahat sağlık sigortası da vize için gerekli evraklar arasında yer alır. Sağlık sigortası seyahat sürenizin hemen öncesinde başlayabilir. Sigorta süresi seyahat sonrasında ülkeden çıkış yapılıncaya kadar geçerliliğini korumalıdır. Kimi ülkeler için sigorta ücret limiti de bulunur.
Vize Gerekli Belgeler 20201
Vize Gerekli Belgeler 20201
  • Mesleki Evraklar:  Vize başvurusu yapacak kişilerin mesleklerini ispat eden belgeler de istenir. Seyahat edecek kişi işveren ise buna bağlı olarak belgeler istenir. Memur olanlardan ya da öğrenci ve ev hanımı olanlardan mesleklere göre vize için gerekli evraklar istenir. Meslek konumunuzu ortaya koyan evraklar maddi olarak bulunduğunuz durumu gösterir. Ayrıca bu evraklar ile ülkeye geri dönmeniz için geçerli sebepler de belirlenir.
  • Sahip Olunan Mülk Kayıtları: Başvuru yapan kişiye ait taşınmaz mülklerin yer aldığı kayıtlar da vize başvurusunda istenir. Tapu ya da ruhsatlar aslında zorunlu olarak istenen belgeler arasında yer almaz.  Fakat bu belgelerin dosyada bulunması vize alışınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Banka Hesap Bilgileri: Ülkelere göre değişiklik göstermek ile beraber, ekonomik durumunuzu ortaya koyan banka hesap bilgileri istenir. Bazı ülkeler hesabınızda belli bir limit olmasını ister. Döviz ya da TL cinsinden hesaplarda belli limitlerin gösterilmesi vize için gerekli evraklar açısından önemlidir. Hesap bilgilerinin güncel olması gerekir. Bankada yer alan hesap bilgileri son 5 iş günü içinde alınmış olmalıdır. Bunun yanında hesabınızda son 3 ay içinde gerçekleşen hareketlerin de bilgileri istenir.

Vize Başvurusunda istenen Diğer Belgeler

  Nüfus kayıt örneği pek çok vize başvurusu sırasında istenen belgeler arasında yer alır. İkametgah belgesi ve kimlik fotokopisi de vize için gerekli evraklar arasında bulunmaktadır. İstenen belgeler için konsolosluk ek belge talebinde bulunabilir. Bazen teslim edilen belgelerin yıpranmış olmasından dolayı ya da farklı bir nedenden dolayı belgelerin yenilenmesi de istenebilir. 

Vize Gerekli Belgeler 2023 Video;

 

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×