Muvafakatname Nedir ve Nasıl Alınır?

Muvafakatname nedir

Muvafakatname nedir sorusunun cevabı, 18 yaşından küçük çocuğun yurtdışına çıkışı esnasında istenen, ebeveynlerinin onayı ile noter aracılığı ile düzenlenen bir resmî belgedir olarak cevaplanabilir. Seyahat muvafakatnamesi tek başına yurtdışı seyahati yapacak ya da ebeveynlerinin biri ile yurtdışına çıkacak 18 yaşından küçük çocuklar için mutlaka düzenlenmelidir.

Seyahati tek başına yapacak çocuklar için iki ebeveyn-anne ve baba- tarafından onaylanmalıdır, bu durumda uçuş rezervasyonlarının önceden yapılması gerekir. Noter onaylı seyahat muvafakatname pasaport ile yetkili personele sunulur, personel küçük çocukların uçağa kabulüne dek ona eşlik eder. 18 yaşın altındaki çocuklar bir ebeveynleri ile yolculuk edecekse diğer ebeveyn tarafından noter aracılığı ile onaylanmış Muvafakatname yetkililere sunulmalıdır. Yurtdışı seyahatlerinde istenen muvafakatnamenin son 6 ay içinde alınmış olması gereklidir, küçük çocuklar ebeveynleri izin verdiği takdirde üçüncü bir şahıs ile de yolculuk yapabilir.

Muvafakatname Nedir, Nasıl Alınır? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Muvafakatname nedir sorusu yurtdışına çıkacak 18 yaş altı çocukların izin seyahati hakkında sıkça sorulan bir sorudur. Muvafakat belgesi kesinlikle noter tarafından onaylanmalıdır, ebeveynlerin bu esnada noter huzurunda olması gerekmektedir. 18 yaş altı çocuklar için seyahat muvafakatnamesi düzenlenmesi zorunludur.

Muvafakatname alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Muvafakatname tek tip olarak düzenlenmeli ve noter onaylı olmalıdır.
 • Muvafakat belgesi 18 yaşından küçük çocuklar için ebeveynlerinin imzası ile düzenlenmelidir.
 • 18 yaşının altında yolculuk yapacak kişinin ebeveynleri hala evli ise ikisi birden noterde bulunmalıdır. Seyahat esnasında bir ebeveyn çocuğa eşlik edecekse diğer ebeveyn mutlaka noter huzurunda olmalıdır.
 • 18 yaş altındaki çocuğun nüfus cüzdanı-kimlik kartı ve öğrenci belgesi notere sunulmalıdır.
 • Boşanmış eşler için muvafakat verilebilmesi için çocuğun velayetine sahip ebeveyn notere gitmeli ve yanında boşanma ilamını da bulundurmalıdır.
 • Eğer ebeveynlerden biri vefat etmiş ise bu durum belgelendirilmelidir, gerekli belgeler notere sunulmalıdır.
 • 18 yaş altındaki çocuk bir vasi gözetiminde ise vasi olan kişi vesayet belgesini notere vermelidir, mahkeme vesayet belgesi onaylı olarak verilmelidir.
 • Muvafakatname nedir ve nasıl düzenlenir sorularının arasında en merak edilen nokta izin belgesinde geçmesi gereken ibarelerdir. Muvafakatname belgesinde seyahat durumunu açıklayan ibare mutlaka yer almalıdır. “Yalnız seyahat edebilir.”, “Annesi ya da babası ile seyahat edebilir.”, “Üçüncü bir şahısla yolculuk edebilir.” İbareleri muvafakatnamede bulunmalıdır.
 • Bazı ülkeler ülkeye giriş ve çıkışlarda muvafakatname seyahat izin belgesinin tercümesini istemektedir, gidilen ülkenin dilinde örneği düzenlenecek muvafakatnamenin yeminli tercümanlar tarafından tercümesi yapılmalıdır.

Gerekli koşullara uygun düzenlenmeyen Muvafakatname seyahat izin belgesi geçerli sayılmamaktadır. Bu nedenle ebeveynler 18 yaşından küçük çocuklar için düzenlenen muvafakatnamenin düzgün bir şekilde noter onaylı olarak hazırlanmasını sağlamalıdır. Noter tarafından talep edilen muvafakatname için gerekli belgeler eksiksiz olarak onaylı bir şekilde notere sunulmalıdır. Belgelerdeki eksiklik seyahat izin belgesinin verilmemesi ile sonuçlanabilir, bu nedenle tüm sürecin dikkatle tamamlanması gerekmektedir.

Muvafakatname Alınması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

18 yaşından küçüklerin yurt dışına çıkış şartları arasında ilk öncelikli olanı Muvafakatname düzenlenmesidir. Küçük çocuklar için ebeveynsiz yurtdışına çıkış mümkündür, bunun için bir seyahat izin belgesi gerekli şartlar tamamlanarak düzenlenmelidir. Ebeveynler muvafakatname için gerekli belgelerle notere başvurmalıdır.

Muvafakatname nedir ve nasıl alınır gibi merak edilen konular arasında gerekli belgelerin neler olduğu da bulunmaktadır. Muvafakatname alınması için gerekli belgeler şunlardır:

 • Yurtdışına seyahat edecek 18 yaşından küçük çocuğun nüfus cüzdanı-kimlik kartı ve okuldan onaylı öğrenci belgesi
 • Ebeveynlerin kimlik kartları
 • Boşanmış eşler için çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararı ve boşanma ilamı
 • Ebeveynlerden biri vefat etmiş ise ölüm belgesi
 • Çocuk bir vasi korumasında ise Vesayet Belgesi için Mahkeme Kararı

Gerekli belgeler ebeveynler ya da vasiler tarafından sunulduktan sonra Noter onaylı olarak bir Muvafakat Yazısı oluşturulur ve onaylanır.

Noter Muvafakatname Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Muvafakatname seyahat izin belgesi yurtdışına gidecek 18 yaşından küçük çocuklar için seyahat süresince düzenlenir. Küçük çocuklar tek başlarına seyahat edeceklerse seyahat rezervasyonlarının önceden yapılması gerekmektedir. Okul gezileri gibi yurtdışı seyahatlerinde okulun yetkili kişisinin ismi muvafakatname belgesinde bulunmalıdır. Bu durumlarda hem anne hem de baba tarafından izin belgesi imzalanmalıdır.

Tüm Schengen vize bölgesi ülkeleri için muvafakatname düzenlenmesi gereklidir. İspanya seyahatlerinde muvafakatnamede İspanya ibaresi mutlaka bulunmalıdır, Çekya seyahatlerinde Çekya vize başvuruları için özel muvafakatname düzenlenmelidir. İspanya vize başvuruları için İspanya vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ABD ve Kanada gibi ülkeler için muvafakatnamenin İngilizce yeminli tercüman tarafından onaylanmış bir tercümesi sunulmalıdır. Seyahat edilen ülke giriş çıkışlarında 18 yaşının altında bulunan küçük çocuk Muvafakatname belgesini yanında bulundurmalıdır.

ABD vizesi için gerekli evraklar hakkında bilgi almak için ABD vize evrakları bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

blogVize Bilgi Bankası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×