İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Çalışma Vize Başvuru

İtalya’da çalışmak için ihtiyaç duyulan vize, Ulusal veya D-Vizesi olarak adlandırılan bir çeşit İtalyan Uzun Süreli vizesidir. Ancak, bu her ne vize her ne kadar İtalyan çalışma vizesi olarak adlandırılsa da sadece giriş için yeterli oluyor ve size sadece İtalya’ya giriş için yeterli oluyor. Bu nedenle İtalya’da kalmak çalışabilmek için ek izin alınması gerekiyor. Bu izin, oturma izni veya permesso di soggiorno olarak biliniyor.

Fransa Turist Vizesi

İtalya’ya girişi takip eden 8 gün içerisinde permesso di soggiorno için müracaat etmek gerekiyor..

Italya çalışma izni nasıl alınır?

İtalya’da çalışmak isteyen kişilerin konsolosluklar tarafından belirlenen belgeleri eksiksiz bir şekilde yetkili makamlara sunarak çalışma vizelerini almaları gerekmektedir.

Italya çalışma vizesi kaç günde çıkar?

Kişilerin başvuruları tamamlandıktan sonra 15 iş günü içerisinde sonuç çıkmaktadır.

Italya'da oturma ve çalışma izni nasıl alınır?

İtalya’da oturum ve çalışma izni alan kişilerin gerekli belgeleri yetkili konsolosluklara sunması gerekmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olması gerektiği gibi kişilerinde belirlenen kriterlere uygun olması gerekmektedir.

İtalya Çalışma Vizesine Başvurmadan Önce

İtalya Çalışma Vizesine Başvurmadan Önce

İtalyan hükümeti, İtalyanın iş piyasasındaki duruma ve göçmen durumunu dikkate alarak her yıl veya iki yılda bir birkaç aylık bir dönemde çalışma izni için yapılan müracaatları kabul ediyor. Bu nedenle müracaat etmeden önce bu durumu araştırmak ve bu dönem içinde bulunuluyorsa müracaat etmek gerekiyor.

Ayrıca İtalya çalışma izni verirken bir kota uyguluyor.

Çalışma izni işlemleri DecretoFlussi olarak adlandırılıyor. (Bu terim “akış kararnamesi” olarak tercüme edilebilir.). 2019 yılında DecretoFlussi Nisan ayında açıldı ve 2019 yılında verilebilecek çalışma izni sayısı 30850 olarak sınırlandırıldı. 2018 yılında ise DecretoFlussi, mevsimsel ve mevsimsel olmayan işçiler için ayrı ayrı belirlenmişti.

İtalya’nın uyguladığı bu çalışma vizesi sistemine göre aşağıdaki durumlarda İtalya çalışma vizesine müracaat edilebiliyor.

 • DecretoFlussi açık ise
 • Yıllık çalışma izni kotası dolmamış ise
 • İtalya’da çalışma izninize ( NullaOsta) başvuracak bir işvereniniz var ise(*)
 • Önceden çalışma izniniz var ise.

(*)İtalyan çalışma izni Nulla Osta al lavoro olarak anılıyor. Bu vizeyi alabilmek için işvereninizin, kendi eyaletinde bulunan (eyalet teriminin karşılığı Preffetura’s) Göçmenlik Bürosuna SportelloUnicod’Immigrazione – SUI)başvurması gerekiyor.

İtalyan hükümetince, halen İtalya’da ikamet edenler ile sahip olduğu öğrenci veya eğitim ikamet iznini çalışma veya oturma iznine dönüştürmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına da çalışma izni de veriyor.

İtalyan Çalışma Vizesi ve İzni Nasıl Alabilirim?

İtalyan Çalışma Vizesi ve İzni Nasıl Alabilirim?

İtalya’da çalışmak ve oraya yerleşmek istiyorsanız AB üyesi ülkelerden birisinin vatandaşı olmanız gerekiyor. Aksi takdirde Çalışma İznine başvurmanızın için İtalya’da bir iş sahibi olmanız gerekiyor.

AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının İtalya’da yaşayabilmeleri ve çalışabilmeleri için üç etaptan oluşan bir süreci takip etmeleri gerekiyor:

 • Öncelikle sizi işe alabilecek ve sizin için çalışma izni talebinde bulunacak bir İtalyan işveren bularak işe başlamanız gerekiyor. Söz konusu işveren çalışma izni için müracaat edip size izin aldıktan ve bu belgeyi size göndermesini müteakip şu yolu takip etmeniz gerekiyor:
 • Kendi ülkenizde bulunan İtalya Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna Çalışma Vizesi almak için müracaat edin. Bu vizeyi aldıktan sonra yeni bir aşamaya geçmiş oluyorsunuz
 • Kendi ülkenizde bulunan İtalyan temsilciliğinden de çalışma vizesi aldıktan sonra İtalya’ya giriş yaptıktan sonra ülkede kalışınızı yasal hale getirmek ve çalışabilmek için oturma izni başvurusu yapmanız gerekiyor.

İtalya’ya girişin ardından Çalışma Vizesi almak için müracaat süresinin sınırlı olduğunu dikkate almak gerekiyor. Çalışma izninin AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için kotaya tabi unutmamak gerekiyor.

İtalya Çalışma Vizesi başvurumu desteklemek için hangi belgeleri sağlamam gerekiyor?

İtalya Çalışma Vizesi başvurumu desteklemek için hangi belgeleri sağlamam gerekiyor?

İtalya’da çalışmak için vize müracaatı yaparken bazı destekleyici belgelere sahip olmak gerekiyor.

İtalya Çalışma Vizesi almak isteyenlerin şu ek belgeleri hazırlamaları gerekiyor:

 • İtalya’daki işveren ile yapılan İmzalı iş sözleşmenizin kopyası.
 • Çalışma izninizin (NullaOsta) aslı ve bir kopyası.
 • Uzun süreli vize başvuru formu.
 • Vize sürenin bitiminden itibaren asgari üç ay daha geçerli olan ve asgari iki boş sayfası bulunan pasaport.
 • Yeterli miktarda Pasaportunuzda kullanılan resimlerden.
 • İtalya’da konakladığınızı ispat edecek belge.
 • İtalya’da yaşayabilmeniz için yeterli ölçüde mali kaynağınızın bulunduğunun ispatı.
 • Ödenen vize ücretine ait ödeme makbuzu veya banka dekontu.
 • Diplomalar ve durumuzla ilgili diğer sertifikalar.

Yukarıda sıralananların dışında daha fazla belgeye ihtiyacınız olabileceğini unutmamanız gerekiyor. Çalışma vizesi için ülkeden ülkeye ve duruma göre değişebilen zorunluluklar olabileceğini dikkate alarak hazırlıklarınızı tam olarak yapabilmek için başvuruda bulunduğunuz yerdeki makamla iletişime geçmek ve gerekli evrakların tam listesini edinmek işlerinizin aksaksız yürümesi için avantaj sağlayacaktır.

Tüm istenenleri hazırlamanıza rağmen İtalyan makamlarının, uygun gördükleri ilave herhangi bir belgeyi de isteme haklarının bulunduğunun unutulmaması gerekiyor.

İlk müracaatın İtalya’da bulunan işveren tarafından yapılacağını gözden kaçırmadan, işverenin çalışma izni için ihtiyaç duyacağı belgeleri de zamanında göndermek gerekiyor. İllerde bulunan Göçmenlik bürolarının çalışma izni için istedikleri belgeler farklılık gösterebiliyor.

İşveren çalışma iznini bulunduğu bölgedeki Göçmenlik Bürosuna yapacağından farklı belge taleplerine de süratle cevap vermeniz gerekiyor. Bu nedenle işvereninizle sürekli iletişim halinde bulunmanız gerekiyor.

İtalya Çalışma Vizesi İçin Nereye ve Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

İtalya Çalışma Vizesi İçin Nereye ve Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

İşvereniniz tarafından Göçmenlik Bürosundan alınacak çalışma izni belgesinin size ulaşması gerekiyor. Bu izin bazı durumlarda elektronik ortamdan da gönderilebiliyor. Ayrıca, çalışma izninize dair durum başvuru yaptığınız ülkede bulunan İtalyan temsilciliğine de İtalyan Hükümeti vasıtasıyla ulaştırılıyor.

Her ülkede İtalyan Temsilciliği bulunmayabiliyor. Bu durumda olan bir ülkeden başvuru yapılacaksa İtalya için Vize Başvuru Merkezine veya İtalya vizesi için başvuru yapılabilen başka bir Schengen ülkesinin başvuru yaptığınız ülkedeki temsilciliğinden işlemlerinizi sürdürebiliyorsunuz.

İhtiyaç duyulan tüm belgeler toplandıktan ve İtalya Vize Başvuru Formu doldurduktan sonra formun ve diğer evrakların şahsen ilgili temsilciliğe şahsen götürülerek teslimi gerekiyor..

Başvurunun ardından İtalyan makamları vize şartlarını karşıladığınıza karar verdiklerinde vizenizi alabiliyorsunuz. Vizeniz onaylandıktan sonra vizeyi teslim almak ve İtalya’ya gitmek için toplam 6 ay bir süreniz bulunuyor.

İtalya’ya taşınmak istiyorsanız ve uluslararası para göndermeniz gerekiyorsa, Transferwise, bankanızdan 8 kat daha ucuza harika bir seçenektir.

Transferwiseborderless hesapla, İtalya’daki banka bilgilerini alabilir, böylece vardığınız anda yerel bir banka gibi ödeme alabilirsiniz.

TransferwiseBorderless Hesabı hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

İtalya Çalışma Vizesine Alarak İtalya’ya Girdikten Sonra

İtalya Çalışma Vizesine Alarak İtalya’ya Girdikten Sonra

Çalışma vizesi almayı müteakip İtalya’ya girdikten sonra, oturma iznine müracaat etmek için (Permesso di Soggiorno) sekiz günlük bir süre bulunuyor. İkamet izni almak için müracaatınızı İtalya’da bulunduğunuz şehrin yerel postanesine yapmanız gerekiyor. Başvuru sırasında çalışma izni ile durumunuzu gösteren diğer destekleyici belgeleri de birlikte vermeniz gerekiyor.

Daha sonra, size İtalya’da oturma izninizi veren ve İtalya’da yaşamanıza ve çalışmanıza izin veren bölgedeki İtalyan Polis Karargahı(Questura) ve Dışişleri Bakanlığına(UfficioStranieri) müracaat ediyorsunuz..

İtalyan Oturma İzinleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

İtalya Çalışma Vizesi ne kadar süreyle geçerlidir?

Çalışma süresinin geçerliliği iş sözleşmesinin süresiyle sınırlı olmakla birlikte azami 2 yıl ile sınırlandırılmıştır. Ancak bu süre beş yıla kadar uzatılabiliyor.

AB Üyesi Ülke Vatandaşlarının İtalya’da Çalışma Şartları

İtalya’da üç aydan daha kısa süreli olmak kaydıyla, AB ülkesi vatandaşları herhangi bir izin almadan çalışabiliyor. Ancak bu serbesti yerel bir polis ofisinden veya Questura’dan bir “varlık beyanı” almaları gereğini ortadan kaldırmıyor.

İtalya’da üç aydan fazla kalmak isteyen AB üyesi ülke vatandaşlarının ise ikamet izni almaları gerekiyor.

İtalya Çalışma vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/italya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İtalya Çalışma Vizesi Video;

İtalya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×