İspanya’da Evlenmek

İspanya’da evlenmek ve vatandaşlık haklarından yararlanmak için Türkiye’den evlilik vizesi başvurusu yapılması şartı bulunmaktadır. İspanya vize işlemleri için vize merkezi temsilcileri evlilik işlemleri için gerekli olan bütün rezervasyon ve düzenleme işlemleri için yanınızda olacaktır.

İspanya’da Evlenmek

İspanya vatandaşlık ve evlilik işlemleri için Avrupa’nın en kolay vize veren ülkeleri arasında bulunur. Evlilik ile İspanya vatandaşı olmanız kolay olduğu gibi aile birleşimi işlemleri içinde D tipi uzun süreli vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. İspanya’da evlenmek için başvuru işlemlerine Türkiye’deki İspanya konsolosluğuna başvuru yaparak ‘’Evlilik vizesi’’ seçeneğini tercih etmeniz ve evlilik vizesi formunu eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Aile birleşimi vizesi ve evlilik vizesi farklı kategorilerde değerlendirilmektedir.

İspanya’da evlilikle vatandaşlık; İspanya’da evlenme yoluyla vatandaşlık almak için İspanya vatandaşı ile evlenmeniz ev 1 yıl boyunca aynı ikametgah adresinde bulunmanız şartı vardır. Vatandaşlık almanız için 1 yıllık evlilikle birlikte maddi durum değerlendirmesi ve partnerlerin birlikteliklerinin göçmenler bürosu tarafından denetlenmesi şartlarını da kabul edersiniz.

İspanya’da evlenmeden vatandaşlık; Oturma iznine sahip olan kişinin 10 yıl boyunca ikamet etmesi ve bu süreç içinde oturma iznini düzenli olarak yenilemesi gerekmektedir. İspanya vatandaşıyla evliyseniz ve evliliğiniz devam ediyorsa vatandaşlık almanız çok daha kolay olacaktır.

İspanya’da nasıl evlenilir; İspanya’da evlenmek için öncellikle Türkiye’den vize talebini oluşturmanız ve schengen yasalarına göre D tipi uzun süreli vize başvurunuz onaylandıktan sonra İspanya’da göçmen bürosu üzerinden belediyeye başvuru yaparak evlilik işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. D tipi vize başvurusu için evlilik vizesi formunu da doldurarak, İspanya’ya gitme nedeninizi belirtmeniz ve partnerinizden gelen evrakları da evrak listesiyle birlikte konsolosluğa teslim etmeniz sürecin eksiksiz tamamlanması için oldukça önemlidir.

İspanya Vatandaşı İle Evlenmek

İspanyol partnerinizle İspanya’da evlenmek için öncellikle prosedür şartlarında Türkiye’den vize alarak İspanya’ya gitmeniz ve partnerinizle birlikteliğinizi kanıtlamanız şartları bulunmaktadır. Vize başvurusu evresinde tarafların evlilik kararlarının kesinliği ve birlikteliğini kanıtlaması gerekir. Birlikteliği kanıtlamak için mülakat yapılarak çiftin birbirini ne kadar tanıdığını kanıtlaması ve aile bireyleriyle olan ilişkileri de ispatlaması şartı vardır.

Türkiye’den gidecek olan partnerin İspanya’da mutlaka oturma izni alarak, evlenme işlemlerini başlatması, ikamet edilecek adresi, İspanya vatandaşının mali durumunun bildirilmesi ve evlilik sürecinin belediye üzerinden başlatılması gerekmektedir. İspanya vatandaşı ile evlenmek için vize başvurusu evresinde yapılması gerekenler arasında schengen vize başvuru formundaki maddeleri iyi değerlendirerek konsolosluktan başvuru yapması gerekmektedir.

İspanya’da Evlenmek İçin Vize Başvurusu; Vize başvurusu işlemlerinde İspanya’dan önce Türkiye’de konsolosluk üzerinden vize başvurusunun evlilik vizesi üzerinden yapılması gerekir. Evlilik vizesi için başvuru sahibinin konsolosluğa vereceği evrak listesinin eksiksiz olması ve bütün şart ve koşulları da yerine getireceğine dair güvence vermesi şartı vardır. Evlilik vizesi için D tipi uzun süreli vize verilir.

İspanya evlilik vizesi evrak listesi

 • İspanya’ya evlenmek için giden partnerin, karşı taraftan partner davetiyesi alması sürecin kesinleşmesi için önemlidir.
 • Biyometrik fotoğraf 3 adet
 • Pasaport 3 ay geçerli ve en az 2 sayfasının boş olması şartı vardır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikamet adresiyle birlikte nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği yabancı uyruklu partnerin bilgileri
 • İspanya doğum belgesi ve İspanyol partnerin ikametgah adresiyle mali durumunu ispatlayan belge
 • İspanya’da gerçekleşecek olan işlemler için her iki tarafa ait uluslararası geçerli doğum belgesi
 • Türkiye’deki vatandaşın İspanyolca bildiğini gösteren belge

İspanya konsolosluğuna teslim edilerek vize sürecinin başlatılması gerekmektedir.

İspanya’lı Biriyle Evlenmek

İspanya’da evlilik prosedürü birçok Avrupa ülkesine göre daha basit hatlarla ilerlemektedir. Ancak evrak düzenlemeleri dikkate alınarak sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ve vize işlemlerinin Türkiye’deki konsolosluk üzerinden eksiksiz evrakla düzenlenmesi dikkate alınmalıdır. İspanya’lı biriyle evlenmek için konsolosluktan alınan vizeyle birlikte İspanya’da oturma izninin tamamlanması da önemlidir.

İspanya’lı biriyle evlilik prosedüründe aynı zamanda 1 yıl sonra vatandaşlık alma hakkı bulunmaktadır. Vize başvurusu evresinde bu durum evlilik şartlarına uygunluk taşımayı da gerektirir. Partnerin evliliğin gerçekleşeceğine dair de belediye üzerinden işlemleri başlatacağına ve göçmenler dairesinde belge alarak Türkiye’deki partnerine göndereceğine dair süreç devam etmektedir.

İspanya Vatandaşı ile Evlilik

İspanya vatandaşı ile evlilik işlemlerinin tamamlanması için İspanya mali durumunun da partnerler arasında dikkate alınması ve ikametgah adresiyle birlikte çiftin mesleki durumunu da bildiren belgelerin göçmenler dairesine verilmesi gerekmektedir. İspanya’da evlilik işlemleri için öncellikle oturma iznin çıkarılması da İspanya vatandaşı biriyle evlenmek için koşullar arasında bulunmaktadır. Partnerlerin durumu, ikamet edecekleri adresleri ve evliliğin devamlılığıyla ilgili yönetmeliğe uygun davranmaları şartı vardır.

İspanya’da evlilik için ikamet şartları; İspanya’da evlendikten sonra tarafların aynı adreste ikamet ettiklerini ispatlamaları gerekmektedir. Oturma izninin partnerin evine alması ve uzun süreli olarak beraber yaşadıklarını da kanıtlamaları gerekecektir. İspanya vatandaşının süreci kısaltması için mutlaka evraklarda mali durum ve ikamat adresiyle ilgili belgeleri düzenlemesi de önemlidir.

Turist Vizesi ile İspanya’da Evlilik

İspanya’da evlenmek için partnerlerden Türkiye’de olan tarafın mutlaka konsolosluğa gitmesi ve D tipi uzun süreli vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu süreçte evraklarının eksiksiz olarak verilmesi ve partnerinin de İspanya’da göçmenler dairesiyle birlikte belediyeden alması gereken belgeleri Türkiye’ye göndermesi gerekir. Turist vizesi ile İspanya’da evlilik işlemlerinin İspanya’da bulunan bölgede başlatıldığını unutmamalısınız.

 • Vize işlemleri tamamlandıktan sonra oturma izni alınmalıdır.
 • İspanya göçmenler bürosu üzerinden evlilik prosedürünün şartları yerine getirilmelidir.
 • İkamet edilecek adres ve mali durum evrakları eksiksiz teslim edilmelidir.
 • Evlilik gününün ve partnerlerinin uzun süreli ilişkisinin kanıtlanması şartı vardır.
 • İspanya’da evlenmek için öncellikle tarafların mülakatla birlikte tanıştıklarını ispatlaması gerekir.

İspanya vize politikası gereğince schengen yasalarına uygunluk aranır. Vize başvurusu yapılırken, tarafların sabıka kaydının bulunmaması, Türkiye’de evli olmaması ve İspanya’da evlilik işlemlerinin devam ettirilmesi gerekir. Evlilik vizesi alındıktan sonra İspanya’da evlenme gerçekleşmezse, D tipi uzun süreli vize işlemleri sona erince partnerin Türkiye’ye geri dönmesi gerekmektedir.

İspanya Evlilik Vizesi

İspanya evlilik işlemleriniz için öncellikle İspanya konsolosluğu üzerinden alacağınız vize D tipi uzun süreli vize olarak geçmektedir. D tipi vize işlemlerinde 180 günlük vize başvurusu yapılarak, İspanya’da evlilik vizesi için oturma izni de alınması gerekmektedir. Oturma izni için göçmenler bürosuna gidilerek, İspanya’da evlilik sürecinin başlatılması için gerekli olan bütün prosedür şartları yerine getirilmelidir.

Partnerlerin birbirini uzun süre tanıdığı, aile bireyleri ve birbirleriyle ilgili bilgileri İspanya göçmenler bürosu üzerinden gerçekleşecek mülakatın tamamlanması gerekmektedir. Mülakat geçildikten sonra evlilik işlemlerine izin verilecektir.

İspanya’da Düğün

İspanya hükümetinde evlenecek kişilerin, uluslararası evlilik prosedürüne uygun belgeleri düzenledikten sonra İspanya’da düğün hazırlıklarına başlamaları için belediyeden alınan evrakları yanlarında bulundurmaları önemlidir. Düğüne gelecek olan davetlilere İspanya’dan davetiye gönderilmesi gerekmektedir.

İspanya’da aile ziyareti veya arkadaş ziyareti davetiyesiz gönderilerek Türkiye’den düğüne arkadaş ve akrabalar davet edilebilir. Ancak Türkiye’den İspanya’ya gelecek kişilerin konsolosluk üzerinden davetiyeyle birlikte ziyaret vizesi alması, pasaport ve sağlık sigortası teminatıyla birlikte başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekecektir. Bu süreçte İspanya’da ikamet edilecek adres, otel ve uçak rezervasyon belgeleri de istenmektedir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×