Fransa Ziyaretçi Vizesi

Fransa Ziyaretçi Vize Başvurusu

Fransa ziyaretçi vizesi Fransa’da yaşayan aile bireyini ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu olan vatandaşların alabileceği bir vizedir. Bu vizeyi alarak aile bireyini ziyaret edebilecek olan kişiler eşler, çocuklar ve ebeveynlerdir.

Bu vizeyi alan kişiler 90 güne kadar ülkede kalarak aile bireyleriyle vakit geçirebilirler. Fransa ile vize muafiyeti olmayan ülkelerin vatandaşlarının Fransa’da bulunan aile bireylerini ziyaret edebilmeleri için mutlaka bu vizeyi almaları gerekir.

Fransa İçin Alınabilecek Ziyaretçi Vizesi Çeşitleri

Fransa ziyaretçi vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki çeşide ayrılırlar. Kısa süreli Fransa ziyaretçi vizelerinde yanına gidilecek aile bireylerinin vatandaşlık durumuna bağlı olarak ülkede kalma süresi ve vize için talep edilen belgeler farklılık gösterir.

Bu nedenle Fransa ziyaretçi vizesini almayı düşünüyorsanız ola hangi grup içerisinde yer aldığınızı tespit ederek başvuru planlamalarınızı ona göre yapmanız lazımdır. Ülkede 3 ay kadar kalmayı düşünüyorsanız kısa süreli ve 12 ay kadar kalmayı düşünüyorsanız uzun süreli ziyaretçi vizelerinden yararlanabilirsiniz.

Fransız Vatandaşıyla Evlenmek İçin Alınabilecek Fransa Schengen Vizesi

Fransa’ya aile ve akraba ziyareti yapmanın dışında evlenmek için gitmekte mümkündür. Evlenme amacı taşıyorsanız Fransa Schengen Vizesi sayesinde Fransa’ya gidebilirsiniz. Bu vizeyi alabilmek için Fransa’da evleneceğini kanıtlayan belgeyi sunmanız gerekir. Söz konusu belge Certificat de publish des bans et de non muhalefet isimli belgedir. Bunun yanı sıra evleneceğiniz kişiyle ilgili istenilen bilgileri vermeniz gerekir. Evlenme amacıyla Fransa Schengen Vizesi’ni 180 gün süreyle alabilirsiniz ancak maksimum kalış süreniz 90 gün olabilir.

Fransa Ziyaretçi Vizesi
Fransa Ziyaretçi Vizesi

Fransa Vatandaşı Olan Kişinin Ailesinin Alabileceği Ziyaretçi Vizesi

Fransa vatandaşı olarak Fransa’nın herhangi bir yerinde ikamet ediyorsanız eşiniz, çocuklarınız ve aile üyeleriniz yanınıza 3 aydan az süre için ziyarete gelebilir. Bunun için aile üyelerinizin Fransa ziyaretçi vizesinden yararlanması gerekir. Çocukların geleceği durumda doğum belgesi sunulur ve çocukların en fazla 21 yaşında olması şartı aranır. Eşin ziyaret için Fransa’ya geleceği durumda ise evlilik cüzdanının sunulması gerekir.

AEA, İsviçre ve AB Vatandaşı Kişinin Ailesinin Alabileceği Ziyaretçi Vizesi

Fransa ziyaretçi vizesini AEA, İsviçre ve AB vatandaşı olan aile bireyinizin yanına gitmek için alabilirsiniz. Bu durumda Fransa vatandaşlığı aranmaz. Ancak söz konusu kişinin Fransa’da ikamet etmesi gerekir. AB, İsviçre ve AEA vatandaşı olan kişinin eşi, 21 yaş altında çocuğu ve ebeveyni iseniz vizeyi alarak yakınınızın yanına gidebilirsiniz. Bu vatandaşlığa sahip olarak Fransa’da ikamet ediyorsanız ve yabancı uyruklu eşiniz varsa eşinizin bakmakla yükümlü olduğu yakınları vize sayesinde yanınıza gelebilir.

Fransız Olmayan Ailenin Yanına Gitmek İçin Alınacak Ziyaretçi Vizesi

Fransa ziyaretçi vizesini sadece Fransız vatandaşı olan aile bireyinizin yanına gitmek istediğinizde alamazsınız. Aynı zamanda Fransız vatandaşı olmayan ancak ikameti Fransa’da bulunan ailenizin yanına gitmek içinde ziyaretçi vizesinden yararlanabilirsiniz.

Aldığınız vizeyle eşinizin, anne veya babanızın yanında 90 güne kadar kalma imkanı elde edersiniz. Diğer bir deyişle Fransa’da yaşıyorsanız eşinizi veya 18 yaşından küçük çocuğunuzu yanınıza getirebilirsiniz. Ancak yakınlarınızı finanse edeceğinizi kanıtlamanız ve yanınıza gelecek yakınlarınızın bu kanıtı başvuru esnasında sunması gerekir.

Fransa Ziyaretçi Vizesi Belgeleri

Fransa’ya ziyaretçi vizesinden yararlanarak gitmek istediğinizde Fransa büyükelçiliklerine veya konsolosluklarına vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak başvurunuz için vizeyi almaya ve Fransa’ya gitmeye uygun olduğunuzu her vize başvurusunda istenilen belgeleri teslim ederek öğrenebilirsiniz.

Fransa ziyaretçi vizesini alabilmeniz için teslim etmenizin gerekli olduğu belgeler şunlardır;

Başvuru formu çıktısı: Başvuru formu eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.

Pasaport: Pasaporta vize yapıştırılması için minimum iki boş sayfasının olması ve pasaportun geçerlilik süresinin dolmamış olması gerekir. Ayrıca pasaportun son 10 yılda alınmış olması şartı aranır.

Finansal kanıt: Finansal kanıt olarak banka ekstresi, kira geliri, maaş, iş sözleşmesi ve banka hesabında bulunan para gösterilebilir. Bunun dışında Fransa’ya ziyaret edildiğinde kişiyi sponsor finanse edecekse bu sponsora ait banka ekstresi, maaş bilgisi ve sponsor olacağını kanıtlayan belge gösterilebilir. Bu finansal kanıt belgelerinin tamamı sizin Fransa’da kalacağınız süre içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağınızın anlaşılmasını sağlamaktır. Maddi durumunuzun yetersiz olması durumunda ziyaretçi olarak kabul edilmeyebilirsiniz.

Seyahat güzergahı kanıtları: Seyahat güzergahı kanıtı olarak Fransa’ya nasıl gelineceği, alınan uçak biletleri, Fransa’da yapılacaklar ve geri dönüş bilgileri verilebilir. Bu belgeler arasında dönüş biletinin yer alması kişinin vize sonunda Fransa’dan ayrılacağını kanıtladığı için vize için olumlu sonuç ihtimalini artırır.

İki adet fotoğraf: Son 3 ayda çekilmiş olması ve pasaport için uygun olması gerekir.

Sabıka kaydı: Sabıka kaydı başvuru sahibinin ülkesinde veya diğer ülkelerde suça karışmadığının anlaşılmasını sağlar.

Eski vizeler: Fransa veya diğer ülkeler için geçmişte vize alındıysa bu vizelerin kopyalarının belgeler arasına eklenmesi gerekir.

Vize ücreti dekont veya makbuzu: Fransa ziyaretçi vizesinin alınması için ödenecek ücret 80 Euro’dur. Bu ücretin ödendiğinin kanıtlanması gerekir. Ayrıca Fransa’ya gidecek kişi ülkenin vatandaşı olan ailesinin yanına gidecekse vize ücreti ödemeyebilir. Vize ücreti ödenip ödenmeyeceği başvuru esnasında anlaşılabilir.

Başvuru sahibi olarak vizeniz için hazırlamanız gereken belgeler genellikle bunlardır. Ancak başvuru yaparken görevlilerin sizden bu belgeler dışında bir belge talebinde bulunabileceğini unutmamanız gerekir.

Fransız Vatandaşı Olan Kişinin Eşi İçin Gerekli Belgeler

Fransız vatandaşı olan ve Fransa’da bulunan kişi eşini ziyaretçi vizesinden yararlanarak yanına getirebilir. Eşin Fransa’ya gidebilmesi için ziyaretçi vizesi başvuru belgelerine ek olarak eş olduğunu kanıtlayan belgelerin sunulması gerekir.

Eşin başvuru yapması durumunda Fransa’da geçerli olan evlilik cüzdanı (Livret de Famille) başvuru esnasında verilebilir. Ayrıca Fransa’da yaşanan eşe ait olan kimlik kartı veya pasaport belgeleri konsolosluk birimlerine sunulur. Böylelikle evlilik ve eş durumu kanıtlanır ve ayrı olan eşler ziyaretçi vizesiyle 90 güne kadar beraber yaşama şansı bulabilirler.

Fransız Vatandaşı Olan Kişinin Çocukları İçin Gerekli Olan Belgeler

Fransa’da yaşayan ve Fransız vatandaşı olan bir kişi diğer ülkelerde bulunan çocuğunun yanına gelmesini Fransa kısa süreli ziyaretçi vizesinden yararlanarak sağlayabilir. Ancak çocuğun vize için başvurmasında temel vize belgelerinin dışında ek belgeleri hazırlaması ve başvuru sırasında teslim etmesi gerekir.

Çocuğun Fransa’ya ebeveyni yanına ziyaret için gelmesini sağlayacak ek belgeler şunlardır;

 • Ebeveyn pasaportu (her iki ebeveyne ait)
 • İlişki kanıtı (Çocuk ile Fransa’da bulunan kişinin anne çocuk veya baba çocuk olduğunu kanıtlayan belge)
 • Vesayet kanıtı (anne ve babanın 18 yaş altındaki çocuklarının Fransa’ya gelebilmesi için üçüncü bir kişiye vesayet verilmesini ve bunun belgeyle kanıtlanmasını kapsar)
 • Konaklama yeri (Fransa’da yanına gidilen anne veya babanın çocuğun konaklama ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olduğunu kanıtlamasını ifade eder. Bu kanıt kişinin kaldığı evin çocuğunda kalabileceği durumda olduğunun belediye tarafından kanıtlanmasını kapsar. Otel rezervasyonu varsa otel masraflarının karşılanabileceğinin de kanıtlanması gerekir.)
 • Mahkemenin kararı (Çocuğun velayetinin tek ebeveynde olması durumunda çocuğun Fransa’ya ebeveyni yanına gidebileceği velayetle kanıtlanabilir.)

Bu belgelere ek olarak konsoloslukta yanına gidilecek Fransız, AB veya AEA vatandaşının yanına gelecek çocuğunun masraflarını karşılayacağını kanıtlaması gibi ek belgeler istenebilir.

Ebeveyn Belgeleri (Fransız Çocuğun)

Fransız olan bir çocuğun ebeveyninden ayrı olarak Fransa’da yaşaması durumunda ebeveyn olan kişi çocuğunun yanına Fransa’ya gitmek istediğinde ziyaretçi vizesinden yararlanabilir. Vizeyi almak için ebeveynin kendisinden istenilen ve çocukla bağını kanıtlayan belgeleri teslim etmesi gerekir.

Bu belgeler;

 • Fransız çocuk ile ebeveynin arasındaki bağı kanıtlayan belge (doğum belgesi vs)
 • Yanına gidilmek istenilen çocuğun Fransız vatandaşı olduğunu kanıtlayan belge (pasaport, CNIS veya kimlik belgesi fotokopileri)
 • Fransa’da çocuğa katılacağının kanıtı

Bu belgeler vize almak için istenen belgelere ek olarak hazırlanır ve teslim edilir. Ayrıca ebeveynlerin Fransa’daki çocuklarının yanına gidebilmeleri için seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu da vardır.

Fransa’da 3 Aydan Fazla Kalmak İçin Yapılabilecekler

Fransa ziyaretçi vizesi genellikle kısa süreli olarak verilen bir vize türüdür. Bu vize için verilmiş süre 3 ay yanı 90 gündür. Bu sürenin dolması durumunda Fransa’dan ayrılmanız gerekir. 90 günün Fransa’da bulunmak için size yeterli gelmeyeceğini düşünüyorsanız uzun süreli Fransa ziyaretçi vizesine başvurmanız gerekir. Bu vize 1 yıla kadar geçerliliği olan vizedir ve bu süre içerisinde Fransa’da bulunma amacınızı gerçekleştirebilir, ülkeyi gezebilir veya yakınlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca eğer rahatsızlığınız varsa bu süre içerisinde Fransa’da tedavi olabilirsiniz.

Fransa’da 90 günden uzun kalmayı düşünüyorsanız uzun süreli ziyaretçi vizesinden iki türde faydalanabilirsiniz. Bu türlerin seçimini ülkede kalmayı planladığınız süreye bağlı olarak yapabilirsiniz. İlk seçenek 4-6 ay aralığında Fransa’da kalmayı sağlayan uzun süreli ziyaretçi vizesidir ve bu vizeyi seçtiğinizde süreyi uzatamazsınız. İkinci seçenek ise 4-12 ay aralığında Fransa’da kalmayı sağlayan vizedir. Durumunuza göre bu seçenekleri belirleyip belgelerinizi hazırlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Uzun Süreli Alınacak Ziyaretçi Vizesinde Teslim Edilen Belgeler

Fransa’da 3 aydan daha fazla kalmak istiyorsanız Fransa uzun süreli ziyaretçi vizesini almanız gerekir. Bu vizeyi almak için kısa süreli vize başvurularında hazırladığınız belgelere ek olarak sizden istenilen gerekli belgeleri hazırlayarak ilgili birimlere teslim etmeniz gerekir.

Uzun süreli ziyaretçi vizesini alabilmek için teslim etmenizin zorunlu olduğu belgeler şunlardır;

 • Fransa’yı neden ziyaret ettiğinizi açıklayan bir yazı
 • OFII başvuru formu
 • Konaklayacağınız yer (Fransa’da bulunacağınız zaman boyunca nerede konaklayacağınızı kanıtlamanız gerekir. Kanıt olarak kiraladığınız yerde kalacaksanız kira sözleşmesini gösterebilirsiniz. Arkadaş veya bir yakınınızla kalacaksanız söz konusu yakınınıza ait adres, ad, soyad ve telefon numarası bilgileri ile birlikte davet mektubunu sunmalısınız. Bu sayede Fransa’da konaklama konusunda bir sorun çıkarmayacağınız anlaşılabilir.)
 • Yeminli beyan (Yeminli beyan Fransa’da bulunduğunuz süre içerisinde çalışmayacağınıza veya ücretli olan diğer faaliyetlerine katılmayacağınıza dair vermeniz gereken bir beyandır. Bu beyanı vermenizin sebebi ise alacağınız uzun süreli ziyaretçi vizesinin Fransa’da çalışma iznine imkan vermemesidir.)
 • Yaşadığınız ülkedeki faaliyetleriniz (Çalışmanız durumunda maaş, iş sözleşmesini kanıt olarak gösterebilirsiniz. Öğrenciyseniz okul bilgilerini sunabilirsiniz. Emekliyseniz emeklilik belgesi sunabilirsiniz. Bu kanıtlar sizin ülkenize döneceğinizi gösteren belgeler olmalıdır. Böylelikle ziyaret sonucunda geri döneceğiniz anlaşılarak vizeniz verilebilir.)

Vize için gerekli olan tüm belgeleri Fransa konsolosluğu, büyükelçiliği veya vize başvuru işlemlerinin yapıldığı merkezlere teslim edebilirsiniz.

Tedavi İçin Alınabilecek Uzun Süreli Ziyaretçi Vizesi

Fransa’nın herhangi bir şehrinde hastalığınız sebebiyle tedavi olmanız gerekiyorsa uzun süreli ziyaretçi vizesi alabilirsiniz. Bu vizeyi tedavi sürenizin uzun olması durumunda alarak tedaviniz sonuçlanana kadar ülkede kalmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Tedavi olma süreniz uzun süreli olan ziyaretçi vizesi aldıracak kadar uzun olacaksa sağlık masraflarınızın sahip olduğunuz sağlık sigortası tarafından karşılanmayacağını bilmeniz gerekir. Hastane ve bakım ücretlerini sigortadan bağımsız olarak kendinizin ödemeniz gerekir.

Fransa Ziyaretçi Vizesi Video;

Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×