Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa Vize Randevu İşlemleri

VFS Global vize başvuru işlemlerini kolaylıkla yapabileceğiniz ve randevu oluşturabileceğiniz bir merkezdir. VFS Global ile Avrupa Birliği`ne bağlı olan 13 ülkenin vize başvurusunu VFS Global Ankara merkezinden yapabilirsiniz. Resmi bir kuruluş olan VFS Global, 14`e kadar ülkenin konolosluğu ile çalışma gerçekleştirmektedir. Şirket 2017 yılından beri hizmet vermektedir. Vize randevusu alabileceğiniz şirket, 124 ülkede 2151 adet şube ile konsolosluk hizmetini sürdürmektedir.

Fransa vize randevusu almadan önce doğru vize tipini seçmeniz gereklidir. Vize tipini seçimi yaparken hangi tip vizeye ihtiyaç duyduğunuzu da doğru belirlemelisiniz. Fransa vize tipini seçtikten sonra başvuru işlemi için gerekli evrakları hazırlamalısınız. Aynı zamanda başvurunun süresi ve ödenilecek tutarı da bilmelisiniz.

 

Başvuru yapmak için gerekli evrakları hazırladıktan sonra Fransa Büyükelçiği`nin internet sitesini ziyaret ederek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapacağınız zaman “Vize Başvuru Formu” cihazınıza indirilmelidir. Formu bilgisayarınıza indirdikten sonra doldurmalısınız. Doldurduğunuz formu ise yazdırabilirsiniz. Fotokopisini çıkardığınız formu Vize Başvuru Merkezine gittiğiniz zaman yanınızda getirmelisiniz.

Tüm bu prosedürleri tamamladıktan sonra Fransa vize randevusu alabilirsiniz.

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

VFS global ile Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize başvurusunu başarıyla tamamladıktan sonra Vize Başvuru Merkezine gitmelisiniz. Vize Başvuru Merkezine giderek parmak izlerinizin alınması ve fotoğrafınızın çekilmesi için önceden randevu almanız gereklidir.

VFSglobal ile Fransa vize randevusu almak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki şekildedir.

1 – Fransa vize randevusu almak için ilk önce visa.vfsglobal.com/tur/tr/fra adresine gitmelisiniz. Açılan sayfada “Şimdi Randevu Al” yazısına tıklayarak sıradaki adıma geçiş yapmalısınız.

2 – Sonraki pencerede aşağı kısımda yer alan “Vize Başvurunuzu Başlatın” yazısının üzerine tıklamalısınız. Bu bölüme tıkladıktan sonra “Vize Başvurusuna Erişin” yazısına tıklamalısınız.

 

3 – Ardından açılan sayfada kendi bilgilerinizi girerek hesap oluşturmalısınız. Hesap oluşturmak için girmeniz gereken bilgiler aşağıdaki şekildedir.

 • Soy isim
 • İsim
 • E-posta
 • E-posta tekrar
 • Dil
 • Doğrulama Kodu

Belirtilen kısımları girdikten sonra “Create Account” yani hesap oluşturmak butonuna tıklamalısınız. Son olarak e-posta adresinize gelen link ile hesabı onaylamalısınız.

Son olarak parolanızı yazıp “Save” butonuna tıklamalısınız. Sonraki kısımda ise güvenlik sorusu ve cevap yazmalısınız.

4 – Üyelik oluşturduktan sonra otomatik bir şekilde form sayfasına yönlendirilecekseniz. Bu kısımda başvuru formunu eksiksiz ve gerçek bilgiler ile doldurmalısınız. Forum sayfasında istenen bilgiler aşağıdaki gibidir.

 • Mevcut Milliyet
 • AEA`dan ya da İsviçre Konfederasyonundan aile üyesiyle mi katılıyorsunuz? (Evet/Hayır)
 • Başvuru teslim yeri
 • Başvurunun yapıldığı şehir
 • Vize türü
 • Ana konaklama yeri
 • Seyahat belgesini düzenleyen makam
 • Yolculuk belgesi
 • Seyahat belge numarası
 • Veriliş tarihi
 • Son kullanma tarihi
 • Planlarınızın
 • Ana kalış amacı

Belirtilen kısımları gerçek bilgiler ile doldurduktan sonra “Doğrulamayı Kaydet” butonuna tıklamalısınız.

5 – Başvuru formunu doldurduktan ve doğrulamayı kaydettikten sonra “Destekleyici Dokümanlar” girmelisiniz. Son işlem olarak ise Randevu almak prosedürünü tamamlamalısınız.

VFS Global Vize Randevusu Alırken Bilmeniz Gerekenler

Fransa veya Schengen ülkelerine seyahat etmek istiyorsanız 180 günden fazla süre kalmamış olmalıdır. 90 Günden az olan konaklamalı seyahat için vize evraklarınızı hazırlayarak başvuru belgelerinizi hazırlayarak başvuru yapmalısınız. Schengen ülkelerinde VİS (vize bilgi sistemi) bilgilerine göre karar vermenin süresi uzayabilir.

VFS Global vize randevu alacağınız zaman Fransa ve Türkiye`deki resmi tatil günlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca yaz dönemi ve sömestr öncesi günler de yoğun olduğu için vize randevusu almak daha zor olabilir. Bu sebeple Fransa randevusu almak isteyen kişiler 1 ay öncesinde başvuru yapmalıdır. Aksi halde başvuru kısmında sorun yaşayabilirsiniz.

Randevu almadan önce çalışma durumunuz ve seyahat amacınıza uygun olarak belgelerinizi hazır hale getirmelisiniz. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra randevu günü şirketin ofisine götürmelisiniz. Belgeler ofis yetkilileri tarafından inceledikten sonra eksik taraflar size bildirilecektir. Ayrıca Fransa Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliği vize başvurusu aldığınız zaman değerlendirme bölümünde ilave belge talep edilebilir.

VFS Global Fransa vize randevu sistemine giriş yapmak için bilgilerinizi sisteme girmeniz gereklidir. Bilgilerinizi girdikten sonra sisteme giriş yapmış olacaksanız. Bu kısımda seyahat ve size uygun olan randevu tarihi almalısınız. Tarih belirledikten sonra randevu bilgileriniz tekrar sizinle paylaşılacaktır. Eğer son 59 ay içerisinde Fransa veya farklı Schengen ülkesine parmak izi verdiyseniz, tekrardan parmak izi vermenize ihtiyaç duyulmayacaktır.

Fransa Vize Başvuru Rehberi

Fransa vize başvurusu yapmak için izlemeniz gereken temel adımlar aşağıdaki şekildedir.

 • Durumunuz hakkında bilgi toplamak
 • Online başvuru doldurmak
 • Randevu almak
 • Dosyanızı göndermek
 • Başvurunuzu takip etmek

Belirtilen adımları sırası ile yerine getirdiğiniz zaman vize başvuru işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Durumunuz hakkında bilgi toplamak – Bu kısımda çevrimiçi vize başvurusunu göndermeden önce size gerekli olan bilgi ve evrakları bir araya getirmelisiniz. VFSglobal sitesinin “vize sihirbazı” bölümünü ziyaret ederek hangi belgelerin hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vize başvuru formunu doldurmak – Fransa vize başvuru formu doldurmak için seyahat belgesine ihtiyacınız vardır. Seyahat belgesinin özellikleri ise aşağıdaki şekilde olmalıdır.

 • Schengen bölgesinden ayrılmayı düşündüğünüz gün itibaren minimum üç ay geçerli olmalı,
 • Minimum iki boş sayfası olmalı,
 • 10 Yıldan daha kısa süre önce düzenlenmiş olmalı,
 • İyi durumda olmalı.

Başvuru formu için ISO / ECI formatında olan 2 yeni kimlik resminiz (pdf) olmalıdır. Durum ve planınıza göre destekleyici belgeler de istenebilir.

Başvuru ücretinizi ise başvuru sırasında ödemeniz gereklidir. Eğer ülkenize uygunsa online başvuru formunu da doldurabilirsiniz. Ülkeniz uygun değilse başvuru yaptığınız ülkenin prosedürlerini öğrenmelisiniz.

Randevu almak – Fransa vize randevusu almak için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Dosyanızı göndermek – Randevu aldıktan sonra ofise giderek pasaport ve kimlik sayfalarının her birinin fotokopisini takdim etmelisiniz. Konsolosluk tüm belgeleri sizden alarak başvurunuzu inceleyecektir. Aynı zamanda bu kısımda vize ücretini ödemeli, biyometrik verilerinizi (yani parmak izi ve fotoğraf) vermeli ve pasaport gibi tüm destekleyici belgelerin kopyalarını sunmalısınız. Vize merkezinde tüm bu işlemler tahmini 20 dakika devam edecektir.

Başvurunu takip etmek – Tüm işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuzu takip etmeli ve sonrasında pasaportunuzu teslim almalısınız. VFSglobal sitesinin ilgili sayfasını ziyaret ederek başvuru takibinizi yapabilirsiniz.

Başvurunuzu takip etmeseniz bile pasaportunuz hazır olduğu zaman vize merkezinden bildirim alacaktır. Ayrıca bazı durumlarda pasaportunuz posta yoluyla da gönderilebilir.

Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Vize başvuru ücretleri aşağıdaki kısımlardan oluşmaktadır.

 • Başvurunuzun işleme alınması için idari masraflar ödemeniz gereklidir. Bu ödeme vizeniz reddedilse bile idare tarafından alınmaktadır. Yetişkin bireylerin schengen vizesi almak için ödeyeceği işlem masraf tutarı ise 80 Euro olarak belirlenmiştir.
 • Eğer başvuru ücretleri harici bir hizmet sağlayıcısı ile alınırsa, bu zaman daha uygun ücretler ile işlem yapılabilir. Servis ücretleri genellikle ülkeye göre farklılık gösterebilir. Anca vize başvurusu genel olarak kişi başına 40 Euro şeklinde belirlenir. Bunun dışında dış hizmet sağlayıcılarının ekstra hizmetlerini ne kadar maliyet karşılığında sunacağı idare tarafından belirlenir. Vize başvurusu sırasında ek hizmetler olanağından yararlanarak işlemleri daha hızlı yapabilir ve diğer hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır Video;

Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×