Amerika Nüfusu 2023 Yılında Ne Kadar?

Amerika Nüfusu Verileri

“Fırsatlar Ülkesi” olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri bir göçmen ülkesi olmakla övünmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve bölgelerinden binlerce insan yeni çalışma ve hayat koşullarına ulaşabilmek adına 20. Yüzyıl boyunca Birleşik Devletlere göç etmiştir. Günümüzde de iyi eğitim olanaklarına kavuşmak, daha güzel bir yaşama kavuşmak isteyen kişiler ABD’ye yerleşmeyi düşünmekte ve Amerika nüfusu çeşitliliğine katkı sağlamaktadır.

Bu yazımızda ABD nüfusu hakkında bilgiler verilecek, ülkedeki etnik yapıdan bahsedilecek, Amerika’daki Türk nüfusu yapısına değinilecektir. Birleşik Devletlerdeki demografik yapı hakkında bilgi edinmek bu ülkeye yerleşmeyi düşünenler için faydalı olacaktır.

 

Amerika Nüfusu 2021 Verileri

ABD 300 milyonu aşan nüfusu ile Çin ve Hindistan’ın ardından dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Amerika yüzölçümü 9.525.067 km2 olarak belirlenmiştir, bu yüzölçümü ile dünyadaki en geniş üçüncü ülke olduğu tespit edilmiştir.

Amerika nüfusu kaç sorusu ülke hakkında araştırma yapanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. ABD nüfusu 2015 yılında 319,929,162, 2016 yılında 322,179,605, 2017 yılında 324,459,463, 2018 yılında 326,766,748 olarak tahmin edilmiştir. ABD nüfusu 2019 yılı tahmini 328.239.523 kişidir. 2021 yılında bu sayının 330 milyonu aştığı tahmin edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri nüfus artışı oranı birçok gelişmiş ülkeye göre daha fazladır, bunun en önemli nedeni göç ile açıklanabilir. Ülkede yasal göçmenlerin yanı sıra 11 milyona vardığı tahmin edilen yasa dışı göçmen bulunmaktadır. Amerika’nın en çok göç aldığı ülkeler Meksika, Çin, Hindistan ve Filipinler’dir.

Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar?
Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar?

ABD bir göçmenler ülkesidir, ülke göçmenler tarafından kurulmuştur. 1620-1770 yılları arasında yaşanan ilk göç dalgasında ülkeye ağırlıklı olarak Almanlar ve İskandinavlar gelmiştir. Ülkenin kurulmasında etkili olan bu beyaz ve Protestan grup hala ülke yönetiminde egemendir. Ülkeye ikinci göç dalgası 1870-1920 yılları arasındadır, bu dönemde Katolik ve Ortodoks ülkelerden daha çok göç alınmıştır (Ruslar, Ermeniler, İtalyanlar, Yunanlar, Gürcüler, Sırplar ve Avusturyalılar, İrlandalılar). Üçüncü göç dalgası 1970’lerde başlamıştır ve günümüzde devam etmektedir. Bu yıllarda ülke Ortadoğu’dan, Uzakdoğu’dan, eski Doğu Bloku ülkelerinden göç almaktadır, ancak en büyük göç eden kesim Meksika ve Karayiplerden gelen Hispanik-Latin Amerika göçüdür.

2020 yılında yapılması planlanan nüfus sayımı süreci Pandemi yüzünden durdurulmuştur. Nüfus sayımları resmi olarak on yılda bir yapılmaktadır, 2010 yılı kesin verilerine göre ABD’de 308 milyon kişi yaşamaktadır, bu sayı Amerika nüfusu 2021 yılı için 332 milyon olarak tahmin edilmektedir.

ABD’nin en kalabalık şehri New York’tur, Los Angeles, Chicago, Dallas, Houston, Philadelphia diğer kalabalık şehirlerdir. Ülkenin başkenti Washington D.C. nüfusu ile ancak 7. Büyük şehir durumundadır. Miami, Atlanta ve Boston kentleri en çok nüfuslu 10 şehrin arasındadır.

ABD Nüfus Yapısı ve Konuşulan Diller

ABD nüfusunun büyük çoğunluğu beyaz ve Avrupalıdır (%63), Hispanik-Latin Amerikalı oranı %17’e ulaşmaktadır. Amerika nüfusunun %12’si siyahi Afrikalıdır, %5’i ise Asya kökenlidir. Geriye kalan %3’lük kısmı melezler, Amerikan yerlileri, Pasifik Adaları yerlileri ve diğer ırklar oluşturur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok dil konuşulmakla birlikte ülkenin resmi dili olarak İngilizce kabul edilmektedir, ancak federal düzeyde bir resmi dil bulunmaz. İspanyolca, Çince, Fransızca, Tagalogca, Vietnamca ve Almanca diğer çok konuşulan diller arasındadır. Evlerin %80’inde sadece İngilizce konuşulmaktadır, %12 ile İspanyolca hemen ardından gelir.

Amerika’da birçok dine mensup göçmen yaşamaktadır. Ülkenin büyük çoğunluğu Hristiyan’dır, Müslümanlar ve Museviler de bulunmaktadır. Diğer birçok din ve mezhebe bağlı insanlar Amerika’da yaşamaktadır.

Amerika Türk Nüfusu

Amerika’da 230 bini aşkın Türk’ün yaşadığı 2016 yılında tespit edilmiştir, bugün bu sayının 300 binin üstünde olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının içinde Türkiye’den Amerika’ya göç etmiş kişiler ve ABD’de doğup büyümüş kişiler dahildir. Amerika’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı eyaletler, Kaliforniya, New York, Teksas, Florida, İlinois’tir. Türklerin sayıca çok olduğu şehirler ise New York, Miami, Boston, Chicago, Los Angeles ve Paterson’dır.

Türk nüfusun Amerika’daki izlerine 17. Yüzyılda rastlanmaktadır, Osmanlı Devleti’nden göçler ABD’de köleliğin yasaklanmasından sonra artmıştır. 20. Yüzyılın ilk yıllarında Ford Otomobil Fabrikalarında 7 bin Elazığ kökenli Türk’ün çalıştığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Amerika’dan Türkiye’ye bir geri göç yaşanmıştır, geri göçün yaşandığı bir diğer dönem 1929 yılındaki Büyük Buhrandan sonradır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’den ABD’ye yeniden bir göç dalgası yaşanmıştır, genellikle eğitim ve iş imkanları yüzünden insanlar Amerika’ya yerleşmiştir.

Amerika’daki Türk nüfusundan etkili insanlar Amerikan kültürüne katkı sağlamıştır. Özellikle müzik dünyasında başarılı yapımcılar Ahmet Ertegün ve Arif Mardin birçok yetenekli müzik insanını popüler kılmıştır. Tiyatro sanatçısı Tunç Salman, gazeteci Osman Karakaş, doktor Mehmet Öz, Nobel ödüllü Aziz Sancar ABD’de tanınmış Türklerdendir. Türkler arasında yerel siyasette etkili isimler de bulunmaktadır.

ABD vizesi hakkında bilgi almak ve Amerika vize evrakları listesine ulaşmak için sayfalarımızı ziyaret ediniz.

Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×