Amerika Nüfusu 2022 Yılında Ne Kadar?

Amerika Nüfusu Verileri

“Fırsatlar Ülkesi” olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri bir göçmen ülkesi olmakla övünmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve bölgelerinden binlerce insan yeni çalışma ve hayat koşullarına ulaşabilmek adına 20. Yüzyıl boyunca Birleşik Devletlere göç etmiştir. Günümüzde de iyi eğitim olanaklarına kavuşmak, daha güzel bir yaşama kavuşmak isteyen kişiler ABD’ye yerleşmeyi düşünmekte ve Amerika nüfusu çeşitliliğine katkı sağlamaktadır.

Amerika GreenCard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda ABD nüfusu hakkında bilgiler verilecek, ülkedeki etnik yapıdan bahsedilecek, Amerika’daki Türk nüfusu yapısına değinilecektir. Birleşik Devletlerdeki demografik yapı hakkında bilgi edinmek bu ülkeye yerleşmeyi düşünenler için faydalı olacaktır.

ABD kaç nüfus 2022?

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğum hızına göre Amerikan nüfusunda artış azaldı ancak göçler nedeniyle nüfus artışı yükselmeye devam ediyor. 2021 yılı içerisinde ülke nüfusunun 330 milyonu açtığı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin nufusu kac 2022?

TÜİK tarafından açıklanan rakama göre Türkiye’nin 2021 yılı nüfusu 83 milyon 614 bin kişi.  Geçen yıla göre nüfus artışı 459 bin 365 kişi oldu.

2022 dünya nüfusu ne kadar?

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan nüfus tahminlerine göre geçtiğimiz yıl dünya nüfusu 7 milyar 794 milyon 798 bin 729 olarak açıklandı.

Amerika Nüfusu 2021 Verileri

ABD 300 milyonu aşan nüfusu ile Çin ve Hindistan’ın ardından dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Amerika yüzölçümü 9.525.067 km2 olarak belirlenmiştir, bu yüzölçümü ile dünyadaki en geniş üçüncü ülke olduğu tespit edilmiştir.

Amerika nüfusu kaç sorusu ülke hakkında araştırma yapanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. ABD nüfusu 2015 yılında 319,929,162, 2016 yılında 322,179,605, 2017 yılında 324,459,463, 2018 yılında 326,766,748 olarak tahmin edilmiştir. ABD nüfusu 2019 yılı tahmini 328.239.523 kişidir. 2021 yılında bu sayının 330 milyonu aştığı tahmin edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri nüfus artışı oranı birçok gelişmiş ülkeye göre daha fazladır, bunun en önemli nedeni göç ile açıklanabilir. Ülkede yasal göçmenlerin yanı sıra 11 milyona vardığı tahmin edilen yasa dışı göçmen bulunmaktadır. Amerika’nın en çok göç aldığı ülkeler Meksika, Çin, Hindistan ve Filipinler’dir.

Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar?
Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar?

ABD bir göçmenler ülkesidir, ülke göçmenler tarafından kurulmuştur. 1620-1770 yılları arasında yaşanan ilk göç dalgasında ülkeye ağırlıklı olarak Almanlar ve İskandinavlar gelmiştir. Ülkenin kurulmasında etkili olan bu beyaz ve Protestan grup hala ülke yönetiminde egemendir. Ülkeye ikinci göç dalgası 1870-1920 yılları arasındadır, bu dönemde Katolik ve Ortodoks ülkelerden daha çok göç alınmıştır (Ruslar, Ermeniler, İtalyanlar, Yunanlar, Gürcüler, Sırplar ve Avusturyalılar, İrlandalılar). Üçüncü göç dalgası 1970’lerde başlamıştır ve günümüzde devam etmektedir. Bu yıllarda ülke Ortadoğu’dan, Uzakdoğu’dan, eski Doğu Bloku ülkelerinden göç almaktadır, ancak en büyük göç eden kesim Meksika ve Karayiplerden gelen Hispanik-Latin Amerika göçüdür.

2020 yılında yapılması planlanan nüfus sayımı süreci Pandemi yüzünden durdurulmuştur. Nüfus sayımları resmi olarak on yılda bir yapılmaktadır, 2010 yılı kesin verilerine göre ABD’de 308 milyon kişi yaşamaktadır, bu sayı Amerika nüfusu 2021 yılı için 332 milyon olarak tahmin edilmektedir.

ABD’nin en kalabalık şehri New York’tur, Los Angeles, Chicago, Dallas, Houston, Philadelphia diğer kalabalık şehirlerdir. Ülkenin başkenti Washington D.C. nüfusu ile ancak 7. Büyük şehir durumundadır. Miami, Atlanta ve Boston kentleri en çok nüfuslu 10 şehrin arasındadır.

ABD Nüfus Yapısı ve Konuşulan Diller

ABD nüfusunun büyük çoğunluğu beyaz ve Avrupalıdır (%63), Hispanik-Latin Amerikalı oranı %17’e ulaşmaktadır. Amerika nüfusunun %12’si siyahi Afrikalıdır, %5’i ise Asya kökenlidir. Geriye kalan %3’lük kısmı melezler, Amerikan yerlileri, Pasifik Adaları yerlileri ve diğer ırklar oluşturur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok dil konuşulmakla birlikte ülkenin resmi dili olarak İngilizce kabul edilmektedir, ancak federal düzeyde bir resmi dil bulunmaz. İspanyolca, Çince, Fransızca, Tagalogca, Vietnamca ve Almanca diğer çok konuşulan diller arasındadır. Evlerin %80’inde sadece İngilizce konuşulmaktadır, %12 ile İspanyolca hemen ardından gelir.

Amerika’da birçok dine mensup göçmen yaşamaktadır. Ülkenin büyük çoğunluğu Hristiyan’dır, Müslümanlar ve Museviler de bulunmaktadır. Diğer birçok din ve mezhebe bağlı insanlar Amerika’da yaşamaktadır.

Amerika Türk Nüfusu

Amerika’da 230 bini aşkın Türk’ün yaşadığı 2016 yılında tespit edilmiştir, bugün bu sayının 300 binin üstünde olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının içinde Türkiye’den Amerika’ya göç etmiş kişiler ve ABD’de doğup büyümüş kişiler dahildir. Amerika’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı eyaletler, Kaliforniya, New York, Teksas, Florida, İlinois’tir. Türklerin sayıca çok olduğu şehirler ise New York, Miami, Boston, Chicago, Los Angeles ve Paterson’dır.

Türk nüfusun Amerika’daki izlerine 17. Yüzyılda rastlanmaktadır, Osmanlı Devleti’nden göçler ABD’de köleliğin yasaklanmasından sonra artmıştır. 20. Yüzyılın ilk yıllarında Ford Otomobil Fabrikalarında 7 bin Elazığ kökenli Türk’ün çalıştığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Amerika’dan Türkiye’ye bir geri göç yaşanmıştır, geri göçün yaşandığı bir diğer dönem 1929 yılındaki Büyük Buhrandan sonradır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’den ABD’ye yeniden bir göç dalgası yaşanmıştır, genellikle eğitim ve iş imkanları yüzünden insanlar Amerika’ya yerleşmiştir.

Amerika’daki Türk nüfusundan etkili insanlar Amerikan kültürüne katkı sağlamıştır. Özellikle müzik dünyasında başarılı yapımcılar Ahmet Ertegün ve Arif Mardin birçok yetenekli müzik insanını popüler kılmıştır. Tiyatro sanatçısı Tunç Salman, gazeteci Osman Karakaş, doktor Mehmet Öz, Nobel ödüllü Aziz Sancar ABD’de tanınmış Türklerdendir. Türkler arasında yerel siyasette etkili isimler de bulunmaktadır.

ABD vizesi hakkında bilgi almak ve Amerika vize evrakları listesine ulaşmak için sayfalarımızı ziyaret ediniz.

ABD Nüfusu 2022

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan ve nüfusu her geçen gün artan Amerika’da yaşamak ya da seyahat etmek hemen hemen herkesin hayalleri arasında yer almaktadır. Vatandaşlarına güzel imkanlar tanıyan ve aynı zamanda en güzel şehirleri bünyesinde barındıran bu ülkeye dair pek çok şey merak edilmektedir. Bunların başında da, Amerika nüfusu verileri yer almaktadır.

Son yağılan araştırmalar dahilinde ABD nüfusu 2019 yılında 328.239,523 kişi olduğu belirtilmişti. Ancak her geçen gün artan insan sayısı, göçler, ülkeye olan uzun süreli yerleşimler işin içine dahil edildiğinde bu sayıda ciddi yükselmeler meydana gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri var olduğu sürece de bu rakamlarda hep bir yükselme durumunun da var olacağı düşünülmektedir.

Günümüze geldiğimizde ABD nüfusu 2022 yılında ne kadardır merak edenler için her ne kadar bu konuda henüz kesin bir sayı belirtilmese de, nüfusun bu yıl içerisinde 330 milyonu aştığı düşünülmektedir.

Peki, süper güç kabul edilen bu ülkeden sonra ülkemizdeki nüfus verileri nedir? Yani Türkiye nüfusu son zamanlarda özellikle bu yıl içerisinde ne kadar artış gösterdi ve hangi sayıya ulaştı?

Türkiye nüfusu 2022 yılında 459.365 kişilik bir atış gösterdi ve bu artışla beraber bu yıl içerisinde nüfus sayısı 83 milyon 614 bin kişiye yükseldi. Ve yine tıpkı diğer ülkeler gibi ilerleyen yıllarda bu sayının daha da artması beklenmektedir.

Peki, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak ün salmış Hindistan nüfusu nedir? Bilindiği üzere hemen hemen her dinden ve her milletten insan bulunduran bu ülkenin nüfusu da gün geçtikçe artış göstermektedir.

Yapılan araştırmalara göre Hindistan nüfusu 2021 yılında toplamda 1.376. 238 bin olarak açıklanmıştır. Bu sayı, dünya nüfusunun %17’si anlamına gelmekte olup, bu şekilde düşünüldüğünde çok ciddi bir rakam olduğu anlaşılmaktadır. Çin ise, bildiğimiz üzere dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilinmektedir. Ki bu ülkenin de nüfusu yine dünya nüfusunun yaklaşık %17′ sini karşılamaktadır diyebiliriz.

Son olarak dünya nüfusu 2021 yılı için de 8 milyara yakın insan olduğu tahmin edilmektedir.

Amerika Nüfusu 2021

Dünyanın en gelişmiş ve en kalabalık ülkelerinden olan Amerika, her sene aldığı binlerce göç ile büyümeye ve nüfustaki artışını yükseltmeye devam etmektedir. Amerika’ya her yıl binlerce göç yapılmakta ve bu bağlamda Amerika nüfusu sayısal verileri de, kişiler tarafından merak edilmektedir. Ayrıca sadece Amerika için de değil, pek çok ülkenin nüfus sayısı araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Merak edenler için öncelikle Amerika nüfusu 2019 yılında ne kadar insan barındığını sizlere hemen söyleyeyim. 2019 yılında açıklanan verilere göre bu yılda Amerika’da yaşayan insan sayısının 328.239 bin kişi olduğu söylenmekteydi.

Peki, günümüze geldiğimizde Amerika nüfusu 2021 yılı için ne kadar olduğunu düşünüyorsunuz? Bunun için ilgili kurumlardan henüz kesin bir açıklama gelmese de, 2021 yılı için Amerika nüfusunun 330 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

Amerika’dan bahsettikten sonra sıra dünyanın en kalabalık ülkesine geliyor; Çin. Bu ülkenin nüfus sayısının, tüm dünya nüfusunun %17′ sine denk geldiğini hemen hatırlatalım. Peki, Çin nüfusu için belirtilen sayısal veriler nedir? Bu ülkenin 2020 yılı için belirtilen nüfus sayısı 1.407. 962 bindir.

Bunun arkasından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak kabul edilen ve yine dünya nüfusunun yaklaşık %17’sini de bu ülkenin karşıladığı Hindistan nüfusu hakkında bilgi verelim. Her milletten, her dinden insanın bulunduğu bu ülkedeki nüfus 2020 verilerine 1.376. 238 bin olarak belirlenmiştir.

Peki, bize epey yakın ve en sık gittiğimiz ülkeler arasında yer alan Rusya nüfusu açısından neler söylenebilir? Son zamanlarda yani 2020 yılında nüfusunda düşüş gözlemlenen Rusya’da 2019 yılındaki sayısal veriler 146 milyon 750 bin kişi idi. Fakat 2020 yılında ülkedeki nüfusun 146 milyon 240 bin kişiye gerilediği görülüyor.

Son olarak evimiz olarak gördüğümüz gezegenimiz yani dünya nüfusu ne kadardır diye sorulacak olursa, o zaman dünya nüfusunun sayısal olarak şu an için yaklaşık 8 milyara yakın olduğu söylenebilir. Her geçen gün milyonlarca artış görülen bu durum için kısa sürede 8 milyara net bir şekilde ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar Video;

Vize Bilgi Bankası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×