Almanya Çalışma İzni

Almanya çalışma izni ülkemizde en çok talep gören alanların başında gelmektedir. Özellikle kısa bir süre içerisinde iş bulma ve maddi durumunu iyileştirmek isteyen kişilerin 1950lerden bu yana tercih ettikleri merkez Almanya olmuştur. Almanya’nın nüfusunun önemli bir bölümünün Türklerden oluştuğunun da ayrıca bildirilmesi gerekir. 50li yıllarda yoğun biçimde işçi göçünün olması ve bu durumun ekonomik olarak işçi açığını karşılasa da ilerleyen aşamalarda demografik sorunlar doğurabileceği düşünüldüğü için, bir kısıtlama getirilmiştir. Bu kısıtlama ile beraber çalışma izni almak daha zor bir hal almıştır.

Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya çalışma izni için yapılacak olan başvurularda kişinin kendi yazısı ile doldurduğu bir başvuru formunun eklenmesi gerekmektedir. Son salgın süreci sebebi ile bu alanda elektronik şekilde formun doldurulmasına da imkan verilmektedir. Başvuru kapsamında 2 adet fotoğraf da sunulmalıdır. Fotoğrafın biyometrik özelliklere sahip olması ve kesinlikle son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Alman otoriterleri giriş çıkışlarda oldukça hassas olduğu için özellikle görsel dokümanlarda çok dikkat etmeniz gerekir. Kişilerin sahip olduğu tüm eğitim belgelerini eklemeleri gerekir. Bu eğitim belgelerine diplomalar ve sertifikalar da dahildir. Verilen bilgilerde bir yanıltma yapıldığı ve otoriterlerin yanlış yönlendirildiği fark edildiği anda bir daha başvuru yapmamak üzere başvurunuzun reddedileceği de eklenmelidir.

Başvuru Şirket Tarafından Yapılabilir Mi?

Almanya çalışma izni başvurularının daha kolay şekilde devam etmesi için kabul aldığınız şirket üzerinden gerekli olan başvuruların yapılması çok daha mantıklı olacaktır. Bir şirket üzerinden pozisyonunuzun hazır olduğuna dair de bilgilendirme sunulursa, başvurunun kabul görme olasılığı oldukça yüksek seviyeye çıkacaktır. Ayrıca çalışmak için henüz bir şirket ile iş birliği kurmadıysanız bunun için aracı kurumlar da mevcuttur. Hem vize hem de çalışma izni için başvuruların aracı firmalar ile yapılması kabul alma şansını artıran unsurlar arasında kendini göstermektedir.

Diplomalar İçin Denklik Almak Gerekir Mi?

Diplomalar İçin Denklik Almak Gerekir Mi?

Almanya çalışma izni alacak olan kişilerin vasıflı işlerde çalışmaları durumunda diplomalarının geçerli olması için kesinlikle denklik almaları gerekecektir. Bu noktada öğretmen, doktor ya da avukat gibi meslek gruplarında sahip olduğunuz diplomanın geçerli olması için denklik alınması bir zorunluluktur. Ayrıca sertifikaya tabi olan zanaatlarda da denklik alınmalıdır. Bu tür denklik başvuru adımlarında prestijli üniversitelerin şansının çok daha yüksek olduğu da belirtilmelidir. Denklik başvurularının da aynı şekilde vize gibi bir aracı şirket tarafından tamamlanması olumlu sonuç alma olasılığını artıracaktır.

Hangi Koşullarda Ulusal Vize Alınması Gerekir?

Almanya çalışma izni ve vize gibi hususlarda en temel belirleyici kesinlikle süredir. Kalacağınız süreye göre alacağınız vize ve belgelerin de değişim arz edeceği belirtilmelidir.

  • Kişilerin Almanya’da 90 günden az kalmaları durumunda ulusal vize almalarına gerek olmayacaktır.
  • 90 günden uzun kalacak olan kişilerin ise kesinlikle ulusal vize için başvuruda bulunması gerekir. Daha karmaşık bir prosedürü olduğu ve şartlarının da sert olduğunun belirtilmesi gerekir.
  • Sadece Almanya değil tüm Avrupa ülkelerinde detaylı bir biçimde gezmek ve varlık göstermek isterseniz Schengen daha uygun olacaktır. Bu şekilde Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler için girişlerde ayrıca bir vize talebinde bulunmanız gerekmeyecektir.

Almanya çalışma izni kapsamında kişilerin başvuruları için gerekli olan belgeleri Vizerandevu.com üzerinden öğrenebilirler. Ayrıca vizeye dair gerekli olan tüm detaylar da bu merkezde tarafınıza sunulacaktır.

Salgının Sürece Etkisi

Salgının Sürece Etkisi

Covid 19 salgını hem işçi alımlarını hem de vize durumlarını köklü biçimde değiştirmiştir. Bu değişimin en temel noktalarının başında kişilerin sınırlamalara tabi olması gelir. Öncelikli olarak son senelerde salgının da etkisi ile yabancı şirketlerin yurtdışından çalışan kabul etme oranında düşüş olduğu görülmektedir. Ayrıca bir ülkeye başvurmadan önce kapanma kurallarının ne olduğuna dair de bilgi almalısınız. Almanya salgın sebebi ile sıklıkla tam kapanma adımlarını uygulayabilmektedir. Bu nedenle başvuru sürecinin olumsuz yönde etkilenmemesi için kesinlikle salgın tedbirlerine dair bilgi almalısınız. İlerleyen aylarda salgına karşı aşısı olmayan kişilerin birçok Avrupa ülkesine girişinin mümkün olmayacağı da bildirilmelidir. Hatta bu sürece de aşı pasaportu adı verilmektedir. Aşı pasaportu için henüz resmi bir adım atılmamıştır.

vizerandevu.com/almanya-oturma-izinleri/

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×