Yunanistan Para Birimi

Her ülkenin, kendisine ait para birimi vardır. Yunan para birimi eski zamanlarda Drahmi idi. Günümüzde ise Euro olarak kullanılmaktadır. Yunanistan para birimi 2021 güncel olarak, Euro geçerlidir. Fakat ülkenin çok eski yerlileri, köy ya da kasabalarda eski para birimlerini yani drahmi kullanılır.

Yunanistan Para Birimi Nedir?

Yunanistan para birimi, Euro’dur. Fakat 2002 yılına kadar Yunanistan’da drahmi para birimi kullanılmaktaydı. Ülkede küreselleşmenin meydana gelmesi ile birlikte para birimlerinde değişiklik yaşanmıştır. Fakat dönüşüm açısından küresel krizlere göre farklı değişikliklerde, 2005 yılında görülmüştür.

Yunanistan Para Birimi Drahmi

Yunanistan para birimi 2002 yılına kadar drahmi olarak yer almaktaydı. Drahmi, avuç dolusu anlamına gelen bir ifadedir. Bir drahmin, 6 obolos. 6 obolos, avuç dolusu olduğu için para birimine bu ismi verilmiştir. Drahmi diğer bir ifade ile 6 obolos değerindeki gümüş sikke ya da birimlerine verilen farklı bir ifadedir. Antik dönemde kullanılmaya başlayıp son döneme kadar kullanılan farklı yunanistan para birimleri mevcuttur.

  • 6 obolos bir drahmi
  • 100 rahmi bir mina
  • 6000 drahmi 1 talent yani diğer bir ifadeyle atina standardı şeklinde yer alır.

Drahmi, Arabistan ekonomisinde kullanılırken buradaki kullanım biçimi dirhemdir. Yunanistan resmi para birimi 2002 yılından sonra değişmiştir. 28 şubat 2002 tarihinde drahmi para birimi, Yunanistan tedavülünden kaldırılmış. Drahmi yerine Euro kullanılmaya devam etmiştir. Yunan drahmisi Euro’ya çevrilirken 350 drahmi 1 Euro’ya denk gelecek şekilde kabul edilmiş ve bu dönüşüm gerçekleşmiştir. 2008 yılında gerçekleşen küresel ekonomik krizin etkileri, Yunanistan’a da oldukça zarar verdiği için 2013 yılında yunan drahmisi Euro kuru bakımından, 1500 lira drahmi €1 olacak şekilde farklı bir güncelleme yapılmıştır.

Yunanistan Para Birimi Kaç TL?

Yunanistan para birimi, Euro’dur. 1 Euro, 10,27 Türk lirasına eşittir. Yunanistan’da bulunduğunuz zaman Türk parası geçersiz olur. Bu yüzden paranın Euro’ya çevrilmesi gerekir. 10,27 Türk Lirası 1 Euro’ya eşittir. Yunanistan’ın eski para birimi Yunan drahmisi Türk lirasına dönüştürüldüğü zaman bir drahmi, 30,15 Türk lirasına denk gelir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×