Yunanistan Nüfusu 2023

Yunanistan diğer bilinen ismi ile Helen Cumhuriyeti’dir. Yunanistan nüfusu yaklaşık olarak 10.000.000 civarındadır. Nüfusu diğer bilinen yıllara göre sabit bir oranda devam ettiği görülmektedir. Nüfus oranı birçok ülkede yükselişe geçerken, Yunanistan için bu durum tersinedir. Artış yüzdesi düşüşe geçmiştir. Bu demek oluyor ki, Yunanistan nüfusu azalıyor.

Yunanistan Nüfusu 2021

2021 yılında Yunanistan nüfusu, Birleşmiş Milletler verilerine göre 10.375.781’dir. Birleşmiş Milletler verilerine göre her yıl çok düşük oranlarda Yunanistan nüfusunun arttığı görülmektedir. Yıl ortasında 10.423.054 kişi olacağına dair tahminler bulunur. Yani bu 100.000 doğumun gerçekleşeceği üzerine doğum tahminidir. Yunanistan nüfusunda geçmiş yıllara göre artış yüzdesi düşmektedir. 2016 yılından 2020’ye kadar %0,60 oranında bir düşme görülmüş. Ülkede doğurganlığın az olması ve çeşitli sebeplerden dolayı birçok kişinin her yıl göç etmesinden dolayı, Yunanistan nüfusu 2021 verilerine göre düşük oranlı bir artışa sahiptir.

Yunanistan Nüfusu Neden Az?

Yunanistan’da evlilik ve doğum oranlarındaki artış, son yıllarda gerilemeye başlamıştır. Bu nedenle ülke nüfusunun gittikçe azaldığı da görülüyor. Yunanistan İstatistik Kurumu tarafından yapılan verilere göre 2018’de ölenlerin sayısı doğanların sayısının oldukça fazla üzerine çıkmaktadır. Evlilik oranlarındaki azalma ile birlikte Yunanistan nüfusunun her geçen yıl daha azalacağı görülüyor. Yunanistan’da 2018 yılında 86.440 kişi doğmuştur. Bu yıl içerisinde 120297 kişi hayatını kaybetmiş. Buradaki ülke nüfusu da 33.857 kişi azaldı. 5,4 oranındaki düşüş, diğer yıllardaki doğurganlığın az olması ve evliliklerinde gerilemesi ile itibaren Yunanistan nüfusunun azaldığı söylenebilir.

Yunanistan Nüfusu Ne Kadar?

Yunanistan nüfusu son güncel istatistik verilere göre 10.072.000’dir. Ülkenin en büyük şehri Atina aynı zamanda ülkenin başkentidir. Yunanistan resmi ismi ile Helen Cumhuriyeti olarak ifade edilir. Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Aynı zamanda Türkiye’nin komşu olduğu ülkeler içerisinde bulunur. Yunanistan’ın nüfusu Yunanistan resmi İstatistik Kurumu tarafından yapılan verilere göre ciddi oranda bir düşüş yaşamaktadır. Bu durum doğurganlığın azalıp, ölümlerin artması ile birlikte gerçekleşir. Aynı zamanda evliliğinde geri planda kalması gibi etmenler, Yunanistan nüfusunun artış yüzdesinin de gerilediğini gösterir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×