Yunanistan Haritası

Her ülkenin denizleri, gölleri, dağları ve birçok yanını gösteren haritası mevcuttur. Yunanistan haritası adalarıyla ön plandadır. Yunanistan haritası detaylı olarak incelendiği zaman ülkenin bir çoğunluğunun dağlardan oluştuğu görülebilir. Ege denizi, Türkiye ile Yunanistan’a bağlayan ortak bir konumdur.

Yunanistan Haritası Türkçe Anlatım

Yunanistan haritası üzerinden de görüldüğü gibi 31.444.000 kare alana sahip olan ülkedir. İyon denizi, ege denizi ve adaları karşılıklı olarak Yunanistan haritasında coğrafi bölgede ayrılmıştır. Güneydoğu Avrupa’da bulunan Yunanistan Akdeniz’de düzensiz şekilli bir yarımada oluşturmuştur. 2.ek büyük yarımadadan oluşur. Yunan adaları genellikle iki gruba ayrılır. İyon adaları Yunanistan’ın batısında bulunur. Ege ve Saronic adaları ise kuzey ve güney bölgelerdedir. Kuzey ve orta Yunanistan ile Epirus, Makedonya ve Batı Yunanistan ise tamamen dağlarla kaplıdır.

Yunanistan Haritası Google

Yunanistan, balkan Yarımadası’nın en güney kısmında bulunur. Akdeniz’in güneydoğusunda yer alır. Bulgaristan, Arnavutluk ve kuzey Yunanistan sınır komşusudur. Türkiye ile Doğu’da sınırları mevcuttur. Yunanistan’ın batısında İyonya denizi, doğusunda ise ege denizi yer alır. Güneyde Libya denizi bulunur. Yunanistan’ın gölleri, nehirleri, ve dağları daha çok coğrafi haritalar üzerinde görülür. Yunanistan’ın coğrafyası dağlık alanlardan oluşmaktadır. Yunan adalarının büyük bir kısmı Türkiye ile bağlantılı olarak Ege Denizi’nde bulunur. İyonya Denizi’nde çok az sayıda adası mevcuttur. Akdeniz’in 3. Bölümünde bulunduğu için yaz ayları kuru ve sıcak kış ayları ise ılıman etkiye sahiptir. Yunanistan Avrupa, Asya ve Afrika gibi üç kıtaya komşu ve bu yüzden stratejik açıdan ciddi bir konumu vardır. Antik çağdan beri önemli kültür ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Türkiye ve Yunanistan ticari işlerde birçok serüven gerçekleştirir. Yunan topraklarını tarih boyunca birçok imparatorluk almaya çalışmıştır. 15 bölgeye ayrılan Yunanistan, en büyük adası Girit adasıdır.

Yunanistan Bölgeler Haritası

Yunanistan genel olarak yoğun bir yerleşim alanına sahip değildir. Ülke nüfusu yaklaşık olarak 11 milyondur. Ülke dağlık alanlardan oluşur. Yunanistan’ın coğrafyası hakkında farklı çizimler oluşur. Bu adaların ayrık bir biçimde gerçekleşmesinden dolayıdır. Yunanistan haritası üzerinde Ege Denizi’nde de fazlasıyla bulunan adaları yer alır.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×