Yunanistan Bayrağı

Her ülkenin kendi milliyetine özgü bir bayrağı mevcuttur. Bayraklar anlamları, renkleri ve üzerindeki simgeler ile birlikte ülkeyi temsil etmektedir. Yunanistan bayrağı mavi ve beyaz renklerden oluştuğu gibi haç işareti de mevcuttur.

Yunanistan Bayrağı Anlamı

Yunanistan bayrağı, Yunanistan’ın bilinen birçok ulusal simgeleri içerisinde yer edinir. Cumhuriyetin ilanından sonraki süreçte kullanılmaya başlamıştır. Bu sürece kadar krallık bayrağı yer almaktaydı. Krallık bayrağının yerine mavi ve beyaz renklerde tasarlanmış bir bayrak almıştır. Yunanistan bayrağının sol üst köşesinde bir hac bulunur. Ve 9 yatay çizgiden oluşan bayraktır. Mavi ve beyaz Ege Denizi’nin dalgalarının köpüklerini temsil ettiği bilinir. Mavi Helen uygarlığı anlamındadır. Yunanistan’ın diğer bir ismi Helen Cumhuriyeti’dir. Helen uygarlığının rengi olarak mavi kullanılmıştır. Yunan Bağımsızlık Savaşı’nda o dönem mücadele eden denizcilerin kıyafetleri mavi ve beyaz renklerdedir. 1822’den 1978 yıllarına kadar donanma sancağı, 1969’dan 1970 yıllarına kadar ise milli bayrak şeklinde kullanılmıştır. 22 aralık 1978’de ise donanma sancağı ve diğer bilinen bayrakları kaldırılıp, tek milli bayrak olarak resmiyete geçmiştir. Yunanistan bayrağının kabul tarihi 22 Aralık 1978 yılıdır.

Yunanistan Bayrağı Değişti Mi?

Yunanistan bayrağının resmi olarak kabul edilmesinden önce donanma sancağı bayrak olarak kullanılmaktaydı. Ülke farklı bayraklar kullanmıştır. Ancak günümüzde kullanılmakta olan bayrağının resmi kabul ediliş tarihi 1978 yılıdır. Bayrağın kabul edildiği tarihten itibaren herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve günümüze kadar resmi bayrak olarak birçok resmi törende yer alır.

Yunanistan Bayrağı Nasıl Bir Şey?

Yunanistan bayrağı yalnızca mavi ve beyaz renklerden oluşur. Bayrağın hemen sol üst köşesinde mavi bir zeminde eşit beyaz şeritli hac bulunur. Geriye kalan alanlarda 9 adet mavi ve beyaz yatay çizgiler yerleştirilmiştir. Bayrağın en üstündeki ve en altındaki çizgiler daima mavidir. Bu yüzden 5 mavi şerit ve 4 beyaz şerit bulunur. Yunanistan bayrağı ege Denizi’nin dalgalarının köpürmesinden rengini almıştır. Bayrağın resmi bayrak olarak kabul edilme süresine kadar donanma sancağı, bayrağı olarak bilinmekteydi. Fakat 1978 yılından sonra Yunanistan bayrağı, resmi bayrağı olmuştur. Bu bayrak dışında herhangi bir bayrak bulunmaz.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×