Yunanistan Asgari Ücret 2023

Her ülkenin kendi ekonomik sistemine göre asgari ücreti bulunur. Yunanistan asgari ücret geçmiş dönemlere göre daha düşük miktardadır. Bu durumun ülkede ciddi problemlerin neden olacağı söyleniyor.

Yunanistan Asgari Ücret 2023

Türkiye’nin çeyreğinden daha az nüfusa sahip olan Yunanistan, Ege Denizi’nde yer alır. Gelişmiş bir Avrupa ülkesi olarak bilinir. Yunanistan’da işsizlik oranları yapılan son verilere göre yüzde 20’lere çıkmıştır. Fakat buna rağmen halen ülkede kişi başına düşen milli gelir oranı 20 bin dolar seviyesindedir. Yunanistan’da Euro para birimi kullanılır ve Avrupa birliği ülkesidir. Geçmiş zamanlarda kişi başına düşen gelir 30 bin doları aşan bir ülke olmasına rağmen son dönemlerde ekonomik kriz yaşamıştır ve ekonomik kriz Yunanistan’ın ekonomisini düşürmekle beraber kişi başına düşen geliri de ciddi oranda düşürmüştür. İşsizlik oranlarının yüzde yirmilere çıkması, Yunanistan’ın halkanın farklı ülkelere çalışmak amacıyla gitmesine neden olmuştur. Şu anda Yunanistan 758 avro asgari ücrete sahiptir.

Yunanistan Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Yunanistan geçtiğimiz dönemlerde ciddi bir şekilde ekonomik kriz yaşamış. Ülke nüfusunun oldukça az olması sebebiyle kişi başına 30 bin dolar düşmektedir. Fakat ekonomik krizden sonra bu durum 10 bin dolar geriye sararak kişi başına düşen miktar 20.000 dolar olmuştur. Yunanistan asgari ücret alan kişi sayısı yapılan son istatistiklere göre 3,8 milyon civarıdır. Bunun dışında çalışan kişiler özel kurumlarda çalışmaktadır ya da ülkede ekonomik kriz yaşanmasından dolayı genç nüfus farklı ülkelerde iş arayışındadır. Ve bu da ülkenin nüfusunun azalıp gerilemesine neden olur.

Yunanistan Asgari Ücret Çalışma Oranı

Özel sektör işçisinin yarısı asgari ücretle çalışmaktadır. Asgari ücret ve altındaki ücretlerde çalışan özel sektörler bulunur. Yunanistan asgari ücret çalışma oranı %20’nin altındadır. Ülkenin bir çoğunluğu kendi işini yapıp bir çoğunluğu da özel sektörlerde çalışıyor. Fakat asgari ücretin düşük olması ülkede geçimi sağlayamadığı için farklı ülkelere göç yaşanmıştır. Yunanistan asgari ücret ile normal bir ailenin geçimi mümkün değildir. Ülkedeki nüfusun azalması ekonomik krizin yaşanması gibi etmenler, asgari ücreti de etkilemiştir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×