Vize Başvurusu İçin Ücretsiz İzin Dilekçesi

Vize Başvuru İzin Dilekçesi Ücretsiz 2021

Vize Başvurusu İçin Ücretsiz İzin Mektup Örneğini Nasıl Elde Ederim?

Schengen vizesi de diğer vize türleri’ nin de başvuru süreci oldukça streslidir. Dünya’ yı dolaşmak, arkadaşlarınızı ziyarete gitmek veya ailenizi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Fakat vize başvuru süreci sizleri korkutabilir. Özellikle başvuru sürecinde istenen evrakların çokluğu size fazla gelebilir.

Schengen vizesi sizlere AB ülkelerine seyahat etmenizi ve farklı ülkelerin farklı kültürlerini görmeniz için gereklidir. Fakat Schengen vize süreci oldukça yıpratıcı ve zordur. Özellikle seyahat sonrası ülkenize tekrar döneceğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.

Schengen vize gün sayısını aşmayacağınızı, yasalara uygun şekilde herhangi bir AB ülkesinde kalmayacağınızı destekleyici belgeler ve çözümler vardır. Bunun için ‘’İtiraz Yok Dilekçesi’’ yazılmasıdır.

İzin Dilekçesi Nedir?

İzinlidir Dilekçesi, okulunuzdan, iş vereninizden ya da üniversiteden gelen bir mektup türüdür. Bu mektuba göre kendi ülkenize geri döneceğinize dair sözleşme yükümlülüklerini belirten bir mektup türüdür. Bu sebeple, otel rezervasyonu kanıtı ya da uçak bileti kanıtı sunmanızın yanı sıra ‘’İzin Dilekçesi’’ gönderebilirsiniz.

Aynı zamanda İzinlidir Dilekçesi vize için İzin yok sertifikası ve İzin Dilekçesi olarak da bilinmektedir. Bu mektup bazı ülkeler için zorunludur. Fakat çoğunlukla isteğe bağlı bir mektup türüdür. İsteğe bağlı olarak yazılmasında vize başvuru sürecini hızlandırır ve Schengen vizesini alma şansını daha da yükseltmektedir.

Vize Başvurusu İçin Ücretsiz İzin Dilekçesi
Vize Başvurusu İçin Ücretsiz İzin Dilekçesi

İzin Dilekçesi Türleri Nedir?

Öğrenci ve çalışan kişiler için 2 çeşit İzinDilekçesi vardır. Bunlar;

  1. Öğrenciler için İzin Dilekçesi
  2. Çalışan için İzin Dilekçesi

Çalışanlar için  İzin Dilekçesi iş veren tarafından yazılmalıdır. Bu sebeple Schengen vizesi için başvuru yapan kişidir. İş veren kişi çalışanı’ nın işine geri döneceğini ve çalışanın gittiği süre boyunca finansal masrafları karşılayacağına dair kanıtlayıcı bir belge olarak nitelendirilebilir.

Öğrenciler için İzin Dilekçesi okuduğu kurumda sorumlu bir kişi tarafından yazılmalıdır. Bu Dilekçesi bölüm danışanı, diğer bir bölüm başkanı ya da okulun dekanı aracılığı ile yazılmalıdır. Mektup da öğrencinin okula kayıtlı olduğunu ve eğitimini tamamlaması için ülkesine geri döneceğini belirtmelidir. Eğer öğrenci bir burs sahibi ise okul’ un öğrencisi için finansal desteğini belirtmesi gerekmektedir.

İşveren ya da Üniversiteden İzin Dilekçesi Nasıl Alınıyor?

İzin Dilekçesini almanız için çeşitli yöntemler vardır. Ancak en kolay yöntem sormaktır. Eğer işinizden izniniz onaylanmış ise amirinize giderek Dilekçesini isteyebilirsiniz. Büyük ihtimalle hem fikir olarak amiriniz size Dilekçesini yazacaktır. Ancak öğrenciyseniz ve seyahatiniz okulların tatil olduğu zamanlarda gerçekleşiyorsa ve seyahatinizde kaçırdığınız dersler için özel izin aldıysanız danışanınıza ya da üniversite sorumlu kişiye sorarak İzin Dilekçesini yazdırabilirsiniz.

Vize başvuru süreci oldukça uzun sürmektedir. Çoğu insan iş yerinde ya da üniversiteler de vize başvurusu yaptığını söylememektedir. Genellikle önce vizeyi almak ve ardından iş yerinden ya da okuldan izin almayı tercih eder. Bu durum da İzin Dilekçesi sahibi olmanızı biraz zorlaştırabilir.

İzin Dilekçesi isteyen çalışan kişiler önce iş verenden vize başvurusu için onay Dilekçesi almanız gerekmektedir. Ancak bunu taahhüt etmek de oldukça zordur. Eğer önceden bir otel rezervasyonu ya da uçak bileti rezervasyonu yaptırdıysanız seyahatinizin geçici tarihlerini biliyorsanız bir izin talebi gönderebilirsiniz. Daha sonra iş verenden bir İzin Dilekçesi isteyebilirsiniz.

Hiyerarşinin büyük olduğu bir şirkette çalışıyorsanız ve talepte bulunmak için bir mail gönderemiyorsanız şirketiniz de bulunan İnsan Kaynakları Departmanı inceleyerek İzin verileceğine dair sertifika için nasıl başvuruda bulunacağınızı öğrenebilir ve izin onay Dilekçesini vize amaçlı işvereninize kolaylıkla iletebilirsiniz.

Öğrenciler üniversite de bulunan profesörlerden ya da danışanlar aracılığı ile onaylı bir izin talebi göndermeli ve sizi derslerinden çıkararak seyahat süresince belirli bir süreliğine derslere katılmayacağınızın iznini vermelidir. Aynı zamanda öğrenciler için en kolay çözüm seyahatinizi üniversite tatillerinde planlamak ve bu planlarınızı ilgili kişilere bildirilmesi gerekir. Danışanınıza üniversite tatili sırasında seyahat planınız hakkında bahsederek sizin için bir İzin Dilekçesi yazmasını isteyebilirsiniz.

İzin Dilekçesi Formatı Nasıldır?

Vize başvurusu için (İzin Dilekçesi) oldukça basittir. Bu Dilekçesin uzun ya da karmaşık olmasına gerek yoktur. Yalnızca üniversitelerin ve şirketlerin çalışanları ya da öğrencilerinin seyahat edebilmesi için Schengen vize başvurusuna engel olmadığını ve izin verildiğine dair dair mesaj içermelidir. Bu yükümlülükleri yerine getireceğinize ve kendi ülkenize geri döneceğinize dair üniversitelerin belirlediği vize başvuru merkezlerinde işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Bir İzin Dilekçesi aşağıda yer alan unsurları içermelidir.

  • Dilekçesin yazılma tarihi
  • Vize Başvuru Merkezinin Adresi
  • Çalışanın – öğrencinin adı
  • Danışman – akademik danışmanın adı
  • Danışman – akademik danışmanın adres ve iletişim bilgileri
  • Şirketin ya da üniversitenin seyahate itirazı olmadığını belirten bir paragraf yazılmalı

Örnek İzin Mektup

Tüm bilgileri dikkate alarak aşağıda hem çalışanlar için hem de öğrenciler için 2 adet örnek İzinDilekçesi yer almaktadır.

Örnek İzin Dilekçesi 1: Çalışanlar İçin

[Tarih Girin] [Vize Başvuru Merkezinin Adresini Girin]

Re: İzin Dilekçesi

Sevgili Beyefendi / Hanımefendi

Bu mektup 1 Ocak beri şirket XYZ olarak çalışmaktadır Sn X, referans olduğu st , 2000 Sn X etik kusursuz işi var ve yaptığı iş için onun maaş olarak yılda 70.000 $ ile telafi edilir.

XYZ şirketi adına ve Bay X’in amiri olarak, Bay X’in işyerinde onaylanmış izni sırasında seyahat etmek için Schengen Vizesi almasına itirazımız yok. Ayrıca Bay X’in şirketimizdeki tazminat paketi ile seyahat sırasında kendisini maddi olarak destekleyebildiğini doğruluyoruz. Ekte, Bay X’in yıllık gelirinin kanıtı bulunmaktadır.

Başka sorularınız var ise, lütfen e-postam ya da aşağıda ayrıntıları verilen telefon numaram aracılığıyla benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İçtenlikle,

[İmza] [Dilekçesi yazan denetçinin adı] [Şirketteki amir pozisyonu] [Şirketin adresi] [Dilekçesi yazan gözetmenin telefon numarası] [Dilekçesi yazan gözetmenin e-postası

Örnek İzin Dilekçesi  2: Öğrenciler için

[Tarih Girin] [Vize Başvuru Merkezinin Adresini Girin]

Re: İzin Dilekçesi

Sevgili Beyefendi / Hanımefendi

Bu mektup 1 Eylül üniversite XYZ öğrencisi olmuştur Bayan Y, referans olduğu st , 2016 yılına Bayan Y Bilgisayar Bilimleri ve akademik başarıları mükemmel okuyor. Bu başarılar için, üniversiteden aldığı üniversite ve yaşam masraflarını karşılayan bir bursla da finanse ediliyor.

XYZ üniversitesi adına ve Bayan Y’nin akademik danışmanı olarak, Bayan Y’nin onaylı üniversite tatili sırasında seyahat etmek için Schengen Vizesi almasına itirazımız yok. Ayrıca Bayan Y’nin burs fonuyla seyahat sırasında kendisini maddi olarak destekleyebildiğini de doğruluyoruz. Ekte, Bayan Y’nin yıllık gelirinin kanıtı bulunmaktadır.

Başka sorularınız varsa, lütfen e-postam veya aşağıda ayrıntıları verilen telefon numaram aracılığıyla benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İçtenlikle,

[İmza] [Dilekçesi yazan akademik danışmanın adı] [Üniversitede danışman pozisyonu] [Üniversitenin adresi] [Dilekçesi yazan danışmanın telefon numarası] [Dilekçesi yazan danışmanın e-postası]

Vize Nedir Ne İşe Yarar?

Herhangi bir ülkeye seyahat gerçekleştirileceği sırada vize alınmalıdır.

Vize Bitince Ne Olur?

Vize bitince tekrardan yenilenmesi gerekir.

kimler vize alamıyor?

Yasal olarak istenilen evraklar hazırlanmadığı takdirde vize alınamaz.

Vize Başvurusu İçin Ücretsiz İzin Dilekçesi Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×