Vize Görüşmesin’ de Yapmanız Gerekenler

Vize Görüşmesi Nasıl Olur?

Vize Görüşmesi Sırasında Kaçınılması Gereken En Önemli Hatalar

Bu yazımızda Schengen vizesi mülakatı esnasında hangi hatalardan kaçınmanız gerektiği konusunda değindik. Bu sayede vize alma şansınızın artacağını sizler de göreceksiniz.

Makalemizde verilen tavsiyeler sadece Schengen vize başvuru süreci için tasarlanmamıştır. Dolayısı ile tüm vize başvurularında anlatacağımız tavsiyeler geçerli olacaktır.

Reddedilen bir Schengen vizesinin ardından gerçek bir neden her zaman vardır. Bu nedenle vize için görüşme esnasında kaçınmanız gereken bazı unsurlar olduğunu unutmamalısınız. Schengen vize görüşmesinde diplomatik görevliler ile birebir görüşmek her zaman önemli olamaz. Vize için başvuruda bulunacak kişiler gerekli evrakları bir araya getirmek için büyük zahmete girecektir. Bu sebeple vize görüşmesinde vermeleri gereken önemde başarısız olabiliyorlar.

 

Peki, böyle bir durumda vize başvurusu için görüşme esnasında diplomatik kişileri etkilemenin bir yolu vardır. Schengen vizesi için görevlendirilen kişilere görüşme esnasında iyi bir izlenim bırakmanız ve kendinizi doğru bir şekilde ifade ederek tanıtmanız gerekmektedir. (Vize başvuru evraklarınızın da önemi oldukça büyüktür.)

Vize için başvuru yaptığınız Schengen ülkesinin büyükelçiliği ya da konsolosluğu görevlileri tarafından sizi başarısız adaylardan ayrılmanız için gerekli performans ve belirli mülakat niteliklerini göstermenizi bekleyecektirler.

Vize mülakat adayı olmak, vize mülakatında görüşme sürecini kötü etkileyecek unsurların hangileri olduğunu belirlemenizi gerektirir. Ancak böyle durumlarda vize reddi ile karşılaşmak ve bu durumu yöneterek iyi bir görüşme sağlayabilirsiniz. Dolayısı ile kısa sürede başarılı bir şekilde vize görüşmenizi sonlandırabilirsiniz.

Şimdi Schengen vize reddi konusu hakkında gerekli bilgileri vereceğiz. Aynı zamanda diplomatik yetkililer tarafından Schengen vize reddi damgası vermeye yönlendiren hatalardan nasıl kaçınmanız gerekeceği konusunda bilgilendireceğiz.

Vize Görüşmesin' de Yapmanız Gerekenler
Vize Görüşmesin’ de Yapmanız Gerekenler

Vize Görüşmesinde Gecikme

 

Vize görüşmesi için Schengen büyükelçiliği ya da konsolosluğu tarafından görüşme tarihi ve saati hakkında bilgilendirileceksiniz. Büyükelçilik ile olan randevunuzda gecikme yaşarsanız sizin hakkınızda yarattığı olumsuz düşüncelerden biri ihmalci aday olacaktır.  Bu nedenle randevunuzun olduğu elçiliğe birkaç dakika öncesinde gelmenizde fayda vardır. Bu röportaj da sakinleşmeli ve kendinizi rahatlatıcı cevapları dikkatlice okumalısınız.

Elçilik ile randevunuzda kendi aracınız ile gelerek park sorunu yaşamamak adına taksi ile gelmenizi önermekteyiz. Ayrıca trafik olabileceğini de düşünerek evden erken çıkmanızda fay vardır.

Vize Görüşmesinde Uygunsuz Cevaplar

 

Vize görevlilerinin sizi dikkate almamasının asıl nedeni sizin yapılacak görüşmede yeterli hazırlık yapmamanızdan kaynaklanmaktadır. Schengen vize görüşmesinde yetkililerin nasıl sorular soracağını bilmediğiniz için cevap vermekte zorluk çekebilirsiniz.

Bu doğrultuda gerilerek uygunsuz, eksik, saçma ya da yanlış cevaplar vermeniz yüksek ihtimaldir. Bu sebeple Schengen vize görüşmesi öncesinde görüşme esnasında ne gibi soruların sorulduğu konusunda bilgi sahibi olarak vereceğinizin cevapların planları önceden yapmanızda fayda vardır.

Eğer görüşme esnasında size yardımcı olacak ise cevapları yazabilirsiniz. (Vize görüşmesinde yanınızda götürmeyin. Cevaplarınızı söylerken programlanmış ya da ezbere konuşuyormuş gibi görünmeyin, doğal olun.)

Bir vize yetkilisi size soru sorduğunda fazla oyalanmadan cevap verin. Aksi halde doğruluk eksikliği olarak algılanması muhtemel olabilir.

Vize Görüşmesinde Soruları ya da Cevapları Atlamak

 

Schengen vizesi için başvuru yaptığınızda yetkili kişiler ile görüşmeye ofise giderek mülakata girmeniz gerekir. Vize başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru ve açık bir şekilde karşı tarafa sunulması gerekmektedir. Vize yetkilisinin sorduğu soruları cevaplamaktan kaçınmak sizin hakkınızda olumsuz düşüncelere sahip olmasına sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda vize başvuru formunda verdiğiniz bilgileri görüşme sırasında da teyit etmeniz ve yanlış bilgiler vermemeniz gereklidir.

Vize yetkilisi ne sorarsa sorsun her zaman doğru ve açıklayıcı cevaplar vermelisiniz. Diplomatik ofisin Schengen bölgesi için seyahat geçmişinizi kontrol etme yetkisine sahip olduğunu unutmamalısınız.

Vize Görüşmesinde Uygunsuz Görünüm

 

Vize başvurunuzda yetkililerin sizin hakkınızda olumsuz düşünmesine neden olan bir diğer etken de uygunsuz kıyafetler, ayakkabılar, makyaj, mizaç, vücut duruşu ve hatta parfüm miktarı da görünme bicimizde büyük role sahiptir. Unutmayın ki ilk izlenim çok önemlidir. Çoğunlukla ilk izlenimi elde etmek için ikinci bir şansınız yoktur. Bu nedenle görünümünüze ilk görüşme esnasında özen göstermenizde fayda vardır.

Vize görüşmesi için dikkatsiz, gayri resmi, gösterişli kıyafetler, aksesuarlar ve kravatlar takmanız ile kılık-kıyafetinize önem vermeniz görüşme sırasında olumsuz etkilere neden olabilir. Aksesuarı az kullanmak, uygun resmi kıyafet ve ayakkabı tercihinde bulunmalısınız. Böylece görüşme sırasında yetkili kişi için olumlu etkiler bırakabilirsiniz. Ayrıca az makyaj ve az hafif parfüm tercih ederek vize görüşmesi için ilgili olduğunuzu bu sayede gösterebilirsiniz.

Schengen vize görüşmesinde diğer bir unsurda soru-cevap sırasında vücut duruş pozisyonunuz ve mimiklerinizdir. Korku ve belirsizliği ifade eden bir yüz ifadesi, vücudunuz, düzgün olmayan bir duruş ile vize yetkilileri sizin değersiz ve dürüst olmayan bir aday olarak düşünmelerine sebep olabilirsiniz. Geriye yaslanırsanız kibirli, öne eğilirseniz saldırgan, gevşek durursanız tembel olarak algılanabilirsiniz. Bu tür davranışlardan kaçınarak vize yetkilisine güvenilir ve doğru bir vize sahibi olacağınızı kanıtlamanız gerekir.

Bunların aksine açık ve adil bir görüşmeye hazır olduğunuzu dik oturarak ve kollarınızı açık tutarak nötr bir vücut duruşu sergilemelisiniz. Bu davranışa özellikle dikkat etmenizde fayda vardır.

Vize görüşme sırasında yetkili kişi ile göz temasından kaçınmak da olumsuz unsurlara neden olabilir. Bu durum sizi vize almak için uygunsuz bir aday kılmaktadır. Ayrıca bu durum ciddiyet eksikliği olarak da algılanabilir.

Bu doğrultuda soruları dinlerken ve cevaplarken tuhaf tutarlı bakışlardan kaçınmalı, normal bir göz teması kurmaya özen göstermelisiniz.

Vize Görüşmesinde Eksik Destekleyici Belgeler

 

Diplomatik ofis sizi vize görüşmesi için davet ettiğinde vize başvurunuz ile ilgili doğru ve net bilgiler verdiğinizi kanıtlamalısınız. Vize başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgileri doğrulamak için gerekli belgeleri görüşme sırasında hazır etmeniz gerekir. Eğer uygun olmayan belgeler ile başvuru yaparsanız Schengen vizesini alma ihtimalinizde azalacaktır. Bu tür davranışlar vize için gerekli özen ve önem vermediğinizi gösterir.

Bu doğrultuda vize için gereklilikleri önceden hazır etmeniz ve kontrollü hareket etmeniz gerekir. Diplomatik ofiste eğitiminiz, medeni durumunuz, rezerve ettiğiniz konaklayama yeri, dil becerinizi, uçak bileti rezervasyonunuzu ve diğer kanıtlayıcı belgeleri daha öncesinde öğrenmelisiniz. Tüm bu belgeleri görüşmeden 1 gün önce dosya içerisinde hazır bulundurmalısınız. Ayrıca bu gerekli belgeleri unutmadığınızdan emin olmanız için gerekli belgelerin kontrol listesini gözden geçirebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz belgelerin fotokopisine sahip olarak dosya aracılığı ile görüşme sırasında yanınızda götürmelisiniz. Vize yetkilisine gerekli belgeleri sırayla sunarak vize için gerekli belgeleri bildiğinizi ve tüm belgeler hakkında bilgi sahibi olduğunuzu bu şekilde ispatlayabilirsiniz. Ancak dosya içerisindeki belgelerin ne olduğunu bilmemek olumsuz düşüncelere neden olacaktır.

Vize Görüşmesinde Gereksiz Bilgiler

 

Vize yetkilisi size bir soru sorduğunda dikkatli bir şekilde dinleyerek soruyu iyi anladığınıza emin olmalısınız. Görüşme esnasında gereksiz ve abartılı cevaplardan kaçınmalısınız. Vize yetkilisi sizin vereceğiniz gereksiz cevaplar ile ilgilenmeyecek ve bu şekilde zaman kaybetmeyecektir. Yetkili kişi sizden doğru ve net bir cevap vermenizi ister.

Vize yetkilisi ile fazla konuşmak ve yetkili kişiyi etkilemek için konuşma duygunuzu kaybetmekten kaçınmalısınız. Bu doğrultuda görüşme sırasında cevaplarınızı kısa, basit ve değerlendirilebilir tutmalısınız. Dolayısı ile görüşme de doğal görünmenizden fayda vardır.

Vize Görüşmesinde Sinirlilik

 

Görüşme esnasında verdiğiniz cevapları etkileyen şey sizin gergin ve sinirli görünmenizdir. Vize başvurunuz da destekleyici belgeler, fiziksel görünüm ne kadar önemli ise kötü enerji, gerginlik ve sinirlilik mülakatınızın olumsuz geçmesine neden olabilir.

Mülakat sırasında yaşadığınız gerilme nedeni ile başarılarınızdan çok fazla bahsetmek, kendinizi ve görevli kişiyi parmakla göstermek, titreyen ses tonu, dengesiz göz teması ve diğer olumsuz hareketleriniz yetkilinin mülakatınızı hızlı bir şekilde bitirmesine yol açabilir.

Bu tür istenmeyen durumlardan kaçınmak için görüşme öncesinde kendinizi sakinleştirmeyi denemelisiniz. Görüşme için endişelenmeyin ve sakin olarak mükemmel bir görüşme yapmayı hedeflemelisiniz.

Vize Yetkilisi İle Anlaşmazlık

 

Schengen vize görüşmesinde yetkili kişi ile tartışmak bu süreci olumsuz etkilemektedir. Vize yetkilisine karşı ses tonunuzu yükseltmeniz ve kötü yaklaşımınız ile vize ofisinde yetkili kişinin otoritesine karşı saygısızlık yapışınız sizi yıkıcı bir birey olarak gösterebilir.

Bunun yerine resmi diyalogların ne olduğunu bilerek karşı taraf ile görüşme sağlamalısınız. Görüşüme sürecinde sofistike bir dil ve sakin bir tonu ile görüşme yapmanızda fayda var.

Vize almak için bankada ne kadar para olmalı?

Uçak ve otel ücretleri ödendikten sonra vize başvurusu yapacak olanların banka hesabında en az 15 bin TL bakiye bulunması tavsiye edilmektedir.

Vize ücreti ne kadar 2020?

Konsolosluklar tarafından belirlenen ve güncellenen vize başvuru ücretleri her ülkede farklıdır. Konsolosluk harç ücretinin yanı sıra aynı zamanda servis ücreti de alınmaktadır.

Vize bitince ne olur?

Ülkeden ayrılmadan önce vize süresinin bitmesi halinde yerel resmi makamlardan vizenin geçerlilik süresi uzatılabilir.

Vize Görüşmesin’ de Yapmanız Gerekenler Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×