Polonya’da Evlenmek

Polonya’da evlenmek isteyen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Polonya vatandaşının evlilik işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli belgeler bulunuyor. Bu kişiler aşağıda belirtilen belgeler ile Polonya belediyelerine başvurması gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin hazırlaması gereken belgeler:

 • Öncelikle Polonya içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na giderek bazı belgeler alması gerekiyor. Bu belgeler uluslararası doğum kayıt örneği, vukuatlı nüfus kayır örneği, bekar olduğunuzu belirten evlendirme ehliyet belgesi ve evlenme izni almanız gerekiyor.
 • Bunun yanında Polonya içerisinde bulunan geçerli olarak sayılan bir sağlık kuruluşundan ruhen ve fiziken tam sağlık halinde olduğunuzu belirten bir sağlık raporu almalısınız.
 • Varsa vizeniz ya da oturma izninizin fotokopisi ve aslı eklenmelidir.
 • Pasaportunuzun orijinali ve fotokopisi evraklar içerisine eklenmelidir.
 • Kişiler 1 adet fotoğrafını vermesi gerekir.

Polonya vatandaşı olan kişinin ise:

 • Sağlık raporu, evlenmek için Polonya vatandaşlarına geçerli olan belgelerin bir araya getirilmesi,
 • Eğer daha önce evlenme ve boşanma gibi durumlar varsa evliliğin sonlandığına dair belgelerin alınması gerekir.

Tüm bu belgelerle beraber yapılan başvuru sonucunda çiftin Polonya’da evlenmek dilekçesi kabul edilir ve kişiler Polonya belediyelerinde evlenir. Evlenmelerinin akabinde de uluslararası aile cüzdanına sahip olacaklardır.

Polonya’da Evlenmek

Polonya’da evlenmek isteyen kişilerden birinin mutlaka Polonya vatandaşı olmasına gerek bulunmuyor. Polonya’da oturma izni olan iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da Polonya içerisinde evlenebilir. Bu evlilik işlemi için gerekli belgeler ile Polonya Türkiye Konsolosluğu’na başvuruda bulunulması gerekecektir.

Konsolosluğun sunmanızı bekleyeceği belgeler şu şekildedir;

 • Evlenmek isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti nüfus kimliklerinin aslını ve fotokopisini sunması gerekir.
 • Nikah sırasında şahitlik yapacak kişilerin nüfus cüzdanları konsolosluğa verilmelidir.
 • Her iki bireyin de evlenmesine mani olacak fiziki ya da akli bir sağlık probleminin bulunmadığını sergileyen hastaneden ya da doktordan sağlık raporu alınmalıdır.
 • Her iki kişinin de 6 ay içerisinde çekilmiş 3’er adet yani toplamda 6 adet vesikalık fotoğrafı,
 • Eğer evlenen kadın eski soyadını da kullanmak istiyorsa bu duruma ilişkin dilekçe,
 • Kadın daha önce evlenip boşanmışsa iddet süresinin tamamlandığına dair belgeler,
 • Eğer çiftlerden biri ya da ikisi de daha önce evlenip boşandıysa ya da eşi öldüyse ölüme ve boşanmaya dair belgeler sunulmalıdır.

Tüm bu belgelerin teslim edilmesinin ardından kişilere nikah için bir tarih belirlenir. Nikah anında evlenmek isteyen çift ve şahitler hazır olarak bulunmalıdır. Nikahın tamamlanmasının hemen ardından çifte uluslararası evlilik belgesi verilir.

Polonya Vatandaşı İle Evlenmek

Polonya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişinin Polonya içerisinde oturum belgesi bulunuyorsa çiftlerin Polonya belediyelerine evlenme başvurusunda bulunması gerekecektir. Bu durumda çiftlerden istenen belgeler şu şekildedir;

 • Polonya vatandaşı olan eşe ilişkin belgeler: Polonya kimliği, doğum kaydı, sağlık raporu, vesikalık fotoğrafı
 • Türkiye vatandaşı eşe ilişkin belgeler: Kişinin Polonya kimliği ve oturma izni, sağlık raporu, doğum belgesi, nüfus kaydı ve vesikalık fotoğrafı

Bu belgelerin yanında kişilerin evlenmek istediklerine dair bir dilekçe hazırlaması gerekir. Bu dilekçe iki eş tarafından da imzalanarak evlilik başvurusu yapılan belediyeye verilir. Polonya’da evlenmek istediği belirtilen dilekçeye göre belediye belirlenmiş bir randevuda çiftin nikahını kıyar.

Türk vatandaşı olan kişinin zaten oturma izni bulunduğu için nikah öncesinde ve sonrasında herhangi bir vize almasına gerek olmayacaktır.

Polonyalı Biriyle Evlenmek

Polonyalı biriyle evlenmek için mutlaka Polonya’da nikah kıyılmasına gerek bulunmuyor. Dileyen kişiler Türkiye’de de nikahlarını kıyarak uluslararası evlilik cüzdanına sahip olacaktır. Uluslararası evlilik cüzdanı tüm ülkeler için aynı standartlarda verilmektedir.

Türkiye’de gerçekleştirilecek evlilik işlemi için Polonyalı olan eşin Türkiye’de bulunan Polonya Konsolosluğuna giderek bazı belgeleri alması beklenmektedir. Evlilik için sunulması beklenen belgeler şu şekildedir:

 • Apostilli olarak alınmış evlenme izni, kişinin bekar olduğuna ve evlenmesine bir engel bulunmadığına ilişkin belge ve kişinin doğum belgesi alınmalıdır.
 • Kişinin varsa oturma izni yoksa vizesinin aslı ve fotokopisi verilmelidir.
 • Kişinin sahip olduğu pasaportun aslı ve fotokopisi verilmelidir.
 • Kişinin 2 adet 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı bulunmalıdır.
 • Türkiye içerisinde kabul edilen hastanelerden alınmış kişinin evlenmek için engel olacak herhangi bir akli ya da fiziki engeli bulunmadığına dair sağlık raporu alınmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan eş ise normal evlilik için gerekli tüm belgelerini bir araya getirmelidir. Ardından çiftler evlenmek istediklerini belirten bir dilekçe yazarak iki eşin de imzalaması sağlanmalıdır.

Başvurunun yapılmasının ardından ilgili belediye nikah için bir tarih belirleyecektir. Bu tarihte kişilerin şahitleriyle beraber giderek evlilik işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Nikahın yapılmasının ardından ise hemen uluslararası evlilik cüzdanı kişilere verilir.

Polonya Vatandaşı İle Evlilik

Polonya vatandaşı ile evlilik yapılması için ilk önce kişilerin evlilik vizesi alması ve Polonya’ya seyahat gerçekleştirmesi gerekir. Bu seyahat içerisinde gerekli belgeler temin edilmeli ve nikah tamamlanmalıdır. Daha sonra kişiler Polonya’da evlenmek ile elde ettikleri belgeleri kullanarak oturma izni için başvuruda bulunabilir.

Evliliğini tamamlayan kişiler dilerse Türkiye’de yaşamaya başlayabilir. Bunun için Polonyalı eşin Türkiye Konsolosluğu’ndan randevu alarak oturma izni için başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvurunun ardından izin onaylanırsa çift Türkiye’de yaşamaya başlayabilir.

Turist Vizesi İle Polonya’da Evlilik

Turist vizesi ile Polonya’da evlilik gerçekleştirilmesi gibi hakka sahip olunmaz. Bu vize turistik seyahatlerin yapılması için verilen bir vize türüdür ve kişilerin ülke içerisinde çalışmak, evlenmek ve başka faaliyetler göstermek gibi hakkı bulunmaz.

Polonya’da evlilik yapmak isteyen kişilerin Türkiye’de bulunan Polonya Konsolosluğu’ndan evlilik vizesi alması gerekiyor. Bu vize için gerekli evrakların sunulması yeterli olacaktır.

Polonya Evlilik Vizesi

Polonya evlilik vizesi Polonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak alınabilir. Bu vizenin alınması için kişilerin konsolosluğa şu belgeleri sunması gerekir:

 • Kişisel bilgiler: kimlik, pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği belgeleri bulunmalıdır.
 • Seyahate ilişkin belgeler: uçak rezervasyonu, otel rezervasyonu, konaklama ve diğer işlemler için yapılmış ödemeler ve benzeri belgeler eklenmelidir.
 • Eşe ilişkin belgeler: Polonya’da bulunan eşin kimliği, maaş bordrosu, ikamet ettiği adres, gönderdiği dilekçe gibi belgeler burada eklenmelidir.
 • Maddi duruma ilişkin belgeler: Başvuruyu yapan kişinin 3 aylık banka hesap dökümü, banka hesap cüzdanı, sahip olduğu taşınmazların tapusu vb. belgeler eklenmelidir.
 • Evliliğe ilişkin belgeler: Evlilik ehliyeti, evlenmenin gerçekleştirileceği tarih vb. evliliğinizin gerçekleşeceğine ilişkin belgeler sunulmalıdır.
 • Başvuru belgeleri: Vizenizi neden istediğinize ilişkin başvuru formu, dilekçe ve taahhütnameniz.

Tüm bu belgeler ile Polonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak evlenme vizenizi alabilirsiniz.

Polonya’da Düğün

Polonya’da düğün yapmak istiyorsanız ülke içerisindeki istediğiniz bir kutlama mekanında dilediğiniz gibi bir düğün yapabilirsiniz. Bunun için herhangi bir kısıtlama ya da engel bulunmuyor. Ancak davetlilerinizin pasaport türüne göre yapması gereken işlemler bulunuyor.

Hususi, hizmet ya da diplomatik pasaporta sahip olan davetlileriniz herhangi bir vize almadan yalnızca pasaportları ve kimlikleri ile düğününüze gelebilir. Ancak Umuma mahsus pasaporta sahip olan davetlilerinizin Polonya Konsolosluğu’na belgeleri ile beraber turistik vize başvurusunda bulunması gerekir. Bu belgelerin içerisine ise mutlaka düğününüze ve sizin oluşturduğunuz davete ilişkin belgelerin bulunması gerekir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×