Muvafakatname Ne Anlama Gelmektedir?

Muvafakatname Vize İşlemleri

18 yaşını doldurmamış bireylerin, tek başlarına veya aile bireylerinden birinin gözetimi ile ülke ziyareti gerçekleştirebilmesi için noter huzurunda hazırlanan bir belgedir. Bu bireylerin tek başına ziyaret ettikleri süre boyunca daha önceden rezerve edilmiş uçak bileti ve otel odası bulunması gerekmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Noter huzurunda gerçekleştirilen bu dosya nedeniyle 18 yaşını doldurmamış bireyler uçağa gidişinden, uçakla seyahat ettiği zaman boyunca görevli personellerin refakati ile hareket etmek zorundadır. Reşit olmayan birey aile bireylerinden biri ile seyahatini gerçekleştirecekse, bu belge yurt içinde kalan ebeveyn tarafından çıkarılmalıdır.

Muvafakatname için ne gerekir?

Muvafakatname verilmesi için kimlik ile işlem yapılması yeterli olmaktadır.

Muvafakatname neden gerekli?

Kişinin şahsi işlemlerini bir başkası yapacaksa kişiler tarafından bu belge düzenlenmektedir.

Muvafakatname süresi var mı?

Belirli bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

Ayrıca Muvafakatname, 18 yaşından küçük bireylerin, sadece ebeveynleri ile değil, aynı zamanda üçüncü şahıslarla da yolculuğa çıkabilmesini sağlayan bir izin belgesidir. Bu durumlarda, ebeveynlerin noter huzurunda imzaladıkları belge geçerli olacaktır. Son olarak muvafakatname belgesinin Emniyet Karakollarından da çıkarılabileceğini belirtmekte fayda var.

Muvafakatname Ne Anlama Gelmektedir?
Muvafakatname Ne Anlama Gelmektedir?

 Muvafakatname Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Belgenin düzenleme hakkı yalnızca bulunduğunuz yerin noterine aittir. Belge hazırlanırken emsalsiz olmalı ve amaca hitap etmeli.

Ayrıca düzenlemenin tamamlanması için ebeveynlerin üzerinde düzenleme yapılması istenmektedir. Aile bireylerinin verdiği bilgilerin doğru ve eksiksiz olması şarttır. İzin alacak çocuğunda bu belge hazırlanırken izin alacak kişilerle beraber notere getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocukla beraber öğrenci belgesinin de yanında getirilmesi gerekmektedir.

Çünkü verilen bilgilerin doğruluğu, belgelerle kanıtlanmak zorundadır. Ebeveynler birbirlerinden ayı durumda ise velayet sahibi olan aile üyesi notere gitmek zorundadır. Ebeveynlerden biri hayatta değilse diğer aile bireyi kendi ve eşinin nüfus cüzdanı ile muvakafatname başvurusunu gerçekleştirebilir. Son olarak notere verilen her bilginin eksiz ve doğru olması gerektiğini unutmayın. Gerekli olan kurallara uyulmadığı taktirde yaptınız başvuru geçersiz sayılacaktır.

Muvafakatname Ne Anlama Gelmektedir Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×