İzlanda Turist Schengen Vizesi

İzlanda Turist Schengen Vize Başvurusu

İzlanda turist schengen vizesi almak için belirli evraklarla birlikte belirli prosedürleri tamamlamanız ve konsolosluğa başvuru yapmanız gerekmektedir.

İzlanda Ticari Vizesi Nedir?

Turistlik nedenlerle İzlanda’ya konuklama veya ulaşım amacıyla seyahat etmek isteyenler, İzlanda kültürünü tanımak isteyenler için geçerli olan İzlanda turist vizesi, kısa süreli bir geçerliliğe sahip bir vizedir. Bu vizeye sahip olan kişilerin ülkede yalnızca 3 ay kalma hakları bulunmaktadır. Bununla birlikte İzlanda, Avrupa Birliğinin schengen bölgesine dahil olan bir ülke olmasından dolayı, bu vizeye sahip olan kişiler diğer ülkelere de bu vize yardımıyla giriş sağlayabilirler. İzlanda’ya giriş yaptıktan sonra diğer schengen ülkelerine de seyahat yapmanız mümkündür.

Izlanda turist kabul ediyor mu?

Evet, ülkeye gidecek olan kişiler vize işlemlerini tamamladıktan sonra ülkeye gidebilmektedir.

Izlanda için vize gerekli mi?

Bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alması zorunludur.

Izlandaya Schengen vizesi ile girilir mı?

Evet, çünkü İzlanda bir Schengen ülkesidir.
Schengen ülkelerinden birisi olan İzlanda’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının öncesinde İzlanda vizesi almaları gerekmektedir. İzlanda’nın hâlihazırda Türk temsilciliği olmamasından dolayı, işlemler Danimarka Başkonsolosluğunda gerçekleştirilmektedir. İzlanda’ya seyahat yapmayı planlıyorsanız, turist vizesine başvurmanız şarttır. Belirli prosedürleri yerine getirerek vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

İzlanda Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda Turist Schengen Vizesi
İzlanda Turist Schengen Vizesi
 • İzlanda’ya gitmek için turist vizesi başvurusu yapmak istiyorsanız, öncelikle mevcut durumunuzun vizeyi almaya müsait olup olmadığını belirlemelisiniz.
 • Bununla birlikte ülkeye giriş amacınız uygun olmalıdır.
 • Bununla birlikte başvuruyu mutlaka doğru zamanda yapmalısınız. Vize başvurusunda bulunacağınız konsolosluğu belirlemeli ve İzlanda turist vizesi başvurusu formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.
 • Aynı zamanda sizden istenilen diğer belgeleri de doldurmalısınız. Vize görüşmesi için randevu almalı ve vize ücretini ödemelisiniz.
İzlanda Turistik vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/izlanda-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İzlanda Turist Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İzlanda turist vizesine başvuru yapabilmek için dosyaya eklenmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Banka hesap dökümü bu evraklardan biridir. Aynı zamanda schengen bölgesinden vize bitiş tarihinden önce çıkılmasını taahhüt eden evraklar, seyahatin yapılış amacını ortaya koyan evraklar mutlaka bulunmalıdır.

 • Vize talep dilekçesi ıslak imzalı olarak hazırlanmış olmalıdır. Kişinin pasaport geçerliliği dönüş tarihinden en az 3 ay sonraya kadar geçerli olmalıdır. Bununla birlikte kişinin yapmış olduğu otel rezervasyonları, uçak biletleri dilekçede yazan tarihlerle uyumlu olmalıdır. Tarihler arasında mutlaka tutarlılık olmalıdır. Aksi taktirde vize sonucunuz olumsuz olabilir.
 • İzlanda turist vizesi başvurusu için gerekli evraklar arasında başvuru sahibi çalışıyorsa işverenin çalışana yazmış olduğu izin mektubu gereklidir. Çalışan kişiler için son dört ayın maaş bordrosu, SGK bildirileri, işveren tarafından verilen faaliyet belgesi, vergi levhası, SGK işe giriş belgesi, İmza sirküleri gibi belgeler gereklidir.
 • Serbest meslek sahibi olan başvuru sahipleri için farklı belgeler istenmektedir. Bu kişi kendi şirketinin antetli kağıdında yazılı bir dilekçe yazmalıdır. Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, yetki belgesi gibi belgelerin hazır olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi eğer öğrenciyse; mevcut eğitim kurumundan öğrenci belgesi almalıdır. Aynı zamanda seyahat süresi kapsamında olan sağlık sigortası bulunmalıdır.
 • Birden çok kişiyle seyahat edilmesi ve seyahat masraflarının tek bir kişi tarafından karşılanması durumunda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Masrafları ödeyecek olan kişinin banka bilgilerinde kullanılabilir bakiyesinin belirtilen limitten daha yüksek olması gerekmektedir. Özellikle ailenizle seyahate çıkacaksanız, bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir.

İzlanda turist vizesi için teslim edeceğiniz standart evraklarla birlikte mutlaka teslim edilmesi gereken birkaç evrak daha bulunmaktadır.

 • İzlanda turist vizesi başvuru formunuz bulunmalıdır. İmzalanmış iki adet başvuru formunu teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Güncel pasaportunuz olmalı ve pasaportunuzda en az karşılıklı iki boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport geçerlilik sürenizin seyahatin sonlanacağ
 • ı süreden en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • İki tane vesikalık fotoğraf verilmesi gereken belgelerdendir. Fotoğrafınızın fotoğraf gereklilik şartlarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Seyahat sağlık sigortası, tüm schengen bölgesinde geçerli olan herhangi bir sağlık olayı için gereklidir.
 • Seyahat güzergahı hazırlanmış olmalıdır. Uçuş adı, kalkış ve varış zamanları, uçuş kodu, rezervasyonlar bu kapsam içindedir.
 • Kişinin banka ekstreleri ve iş sözleşmesi gibi istihdam durumunu gösteren belgeler olmalıdır.
 • Finansal belgeler; İzlanda da kalacağınız her bir gün için 29 euro harcayabileceğinizi doğrulayan banka ekstresi gerekli belgelerden biridir.
 • Mektup ile kendinizi ayrıntılı olarak tanıtmalı, İzlanda seyahatinizin amacını ve planlarınız anlatmalısınız.
 • İzlanda konaklama belgesi; İzlanda da kalacağınız süre boyunca bulunacağınız yeri belirtmeniz gerekmektedir. Bunun için otel ya da pansiyon rezervasyonunuz varsa bildirebilirsiniz. Bu belgeyi vermeniz gerekmektedir. Otelinizin adresini ve kalacağınız tarihleri belirtmelisiniz. Ya da evde kalacaksanız mülk sahibi ile kira sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Kiralanacak evin adresi ve süresi belirtilmelidir. Ya da İzlanda da evi olan birinden alacağınız davet mektubunu belgeleriniz arasına koyabilirsiniz. İzlanda da bir arkadaşınızda ya da akrabanızda kalacaksanız, bu kişi tarafından imzalanmış davet mektubunuz bulunmalıdır.

Küçükler İçin İzlanda Turist Vizesinde Gerekli Evraklar

 • 18 yaşından küçük, İzlanda seyahati geçirecek olan küçükler için ayrı olarak düzenlenmiş evraklar bulunmaktadır.
 • Küçüğün anne ya da babası ile seyahat etmesi durumunda her iki ebeveyn tarafından imzalanmış olan noter onaylı muvafakatname gerekmektedir.
 • Orijinal belge ibraz edilmelidir. Aynı zamanda küçükler için doğum belgesi gerekmektedir.
 • İzlanda seyahati başvuru formu ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır. Eğer ebeveynlerden biri çocuk üzerinde velayet sahibi ise o halde mahkeme kararı gerekmektedir.
 • Ailesi ile birlikte seyahate çıkacak çocukların onaylı kimlik fotokopileri gerekir. Kişinin başka schengen ülkelerine seyahat etmesi durumunda diğer ülkelerdeki konaklama bilgileri de gereklidir.
İzlanda Turist vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/izlanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İzlanda’da Akraba veya Arkadaş Ziyareti İçin Gerekli Evraklar

İzlanda seyahatinizi bir akrabanızı ya da arkadaşınızı ziyaret etmek için düzenliyorsanız, seyahatiniz için ekstra belgeler gerekebilir. İzlanda da akraba veya arkadaş ziyareti için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Davet mektubu; İzlanda’da ev sahibi olan bir arkadaşınızı ya da akrabanızı ziyaret edecekseniz o halde bir davet mektubu gerekmektedir. O kişi tarafından yazılmış olan bir davet mektubu bulunmalıdır. Aynı zamanda kişinin ev adresi, kimlik bilgileri ve kalış süresi gibi ayrıntıların da mektupta bulunması gerekmektedir.
 • Ev sahibinin kimlik fotokopisi gerekli olan belgelerden biridir.
 • Ev sahibinin ikamet izninin fotokopisi de gerekli evraklar arasındadır.
 • Öz yazı ile kendinizi tanıtmalı ve seyahat amacınızı yazmalısınız. İzlanda seyahatiniz boyunca kalacağınız süreyi belirtmelisiniz. Ziyarette bulunacağınız ev sahibi ile ilişkinizi ve İzlanda’da yapmak istediğiniz planlardan bahsetmelisiniz.

İzlanda Turist Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

İzlanda’ya gitmek isteyen kişilerin alması gereken İzlanda turist vizesi başvurusunun işleme alınması ortalama 15 güne kadar sürmektedir. Ülkemizde İzlanda elçiliği olmadığından dolayı başka ülkelerin konsolosluğundan başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru yapacağınız konsolosluğa göre süre değişse de yaklaşık 15 gün içinde başvurunuz sonuçlanacaktır. Vizeniz maksimum 90 gün için çıkmaktadır. Bu en fazla olan süredir.

Vize işleme kuruluşu eğer İzlanda’da kalmanız için 10 gün verirse vizeniz yalnızca 10 gün geçerli olacaktır. Aynı zamanda ilgili büyükelçilik ya da konsolosluk, İzlanda’ya kaç kez gideceğinize de karar vermektedir.

Vize etiketinde tüm bu bilgiler bulunmaktadır. İzlanda seyahati sürenizi yalnızca mücbir sebepler dahilinde uzatmanız mümkündür. Bunun dışında vize süresini uzatmak pek mümkün değildir.

İzlanda Turist Vizesi İçin Genel Prosedürler

 • İzlanda vizesi almak için öncelikle vize görüşmesi için randevu almalısınız. Şahsen ya da çevrimiçi olarak randevu almanız mümkündür.
 • Turist vizesi ücretini ödemeniz gerekmektedir. 80 euro olan turist vizesi ücretini nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında ücreti ödemeniz mümkündür.
 • Görüşmeye gidin. Sizden istenilen belgeleri topladıktan sonra belirlenen tarihte görüşmeye gitmeniz gerekmektedir. Belirtilen gün ve saatte mutlaka orada olmalısınız. Görüşmede size kendinizle ilgili ve seyahatiniz ile ilgili sorular sorulmaktadır. Yaklaşık on beş dakika süren bu görüşmeden sonra vize başvurunuzun işleme konulmasını beklemeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra turist vizesi başvuru sonucu ile ilgili cevap alabilirsiniz. Olumlu yanıt alırsanız, vizeniz pasaportunuzla yapışık olarak size gönderilecektir. Ortalama 15 gün içinde tüm prosedürler tamamlanacak ve başvuru yaptığınız konsolosluğa göre size geri dönüt gelecektir.

İzlanda Turist Schengen Vizesi Video;

İzlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×