İzlanda Ticari Vizesi Nedir?

İzlanda Ticari Vize Başvurusu

Kısa süreli kalış izinlerinden bir tanesi olan İzlanda Ticari Vizesi, bir kişinin İzlanda’ya girmesine ve işle ilgili faaliyetlerde bulunmasına izin vermektedir. İzlanda için bir tür Schengen Vizesi olan İzlanda Ticari vizesi, Sahibinin İzlanda’da ve diğer Schengen ülkelerinde altı aylık bir süre içinde kalmasına olanak sağlamaktadır. Ancak bu 6 aylık süreçte en fazla 90 gün kalmasına izin verildiği unutulmamalıdır.,

Ziyaretçi Vizesi ABD – B1 / B2 Vizesi

İzlanda Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir iş adamıysanız ve bir iş adamı olarak İzlanda’ya girmek için vizeye ihtiyacınız varsa bu vizeye sahip olabilmek adına çeşitli prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir. İzlanda Ticari Vize başvurusu gerçekleştirmek adına yapmanız gereken işlemlerin sıralaması şu şekildedir:

İlk etapta İzlanda’ya girmek için bir iş vizesine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü pek çok ülke Schengen ülkeleriyle vizesiz seyahat konusunda bir anlaşma imzalamıştır. Ancak aynı zamanda imzalamayan ülkeler de bulunmaktadır. Peki, bu ne anlama gelmektedir? Anlaşma imzalamayan ülkelerin bulunması durumu İzlanda da dahil olmak üzere çok sayıda dünya vatandaşının Schengen bölgesine girmek için vizeye ihtiyaç duyduğu anlamına gelmektedir.

Izlanda ya vize gerekiyor mu?

Evet, bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize alması gerekmektedir.

Izlanda vizesi nasıl alınır?

İzlanda vizesi almak isteyen kişilerin konsolosluklar tarafından vize türlerine göre düzenlenmiş olan gerekli evrakları bir araya eksiksiz olarak getirmesiyle beraber bu dosyaları yetkili mercilere sunmaları gerekmektedir.

Vize nasıl alınır?

Vize almak isteyen kişilerin başvuru süreçleri gidecekleri ülkeye, kalacakları süreye ve hangi sebeple o ülkede bulunacaklarına gçre değişim göstermektedir. Bu süreç içerisinde doğru şekilde toplanan evrakları konsolosluklara ya da konsolosluklar tarafından yetki verilen kurumlara sunmak gerekmektedir.

İzlanda’ya ziyaret etmenizin sebebi iş ise ve İzlanda’yı ziyaret ederek iş ile ilgili faaliyetlere katılım göstermek istiyorsanız aşağıdaki durumlarda İzlanda Ticari Vizesine başvurmanız gerekecektir:

İzlanda Ticari Vizesi Nedir?
İzlanda Ticari Vizesi Nedir?
 • Ülkeniz Schengen vizesinden muaf ülkelerden biri olmayabilir
 • Gelmek istediğiniz ülke Schengen vizesinden muaf bir ülke olabilir ancak daha önce yapılan başvurunuz yani İzlanda’ya vizesiz girmeniz reddedilmiş olabilir.

Aktarılmış olan bilgilere göz önüne alındığı zaman İzlanda’ya girmek için vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Diğer bir durumda ise sınır görevlilerinin sorması gibi bir durumda halihazırda kullanmakta olduğunuz pasaportunuz veya yapmakta olduğunu seyahatinizle alakalı belgeler aracılığı ile İzlanda’ya giriş yapabilirsiniz. Şayet vizeye ihtiyacınız varsa sonraki adımlara geçilebilir.

1. İzlanda Ticaret Vizesi ’ne Ne Zaman ve Nereden Başvuru Yapmanız Gerektiğini Kontrol Edin

İzlanda Ticari Vizesi için belirlenmiş olan çeşitli tarihler bulunmaktadır. Dolayısı ile İzlanda Ticari vizesi için istediğiniz zaman başvuruda bulunamazsınız. Başvuruda bulunabileceğiniz en erken tarih planlamış olduğunuz seyahatten altı ay kadar önce olmalıdır. Zira bu, aynı zamanda bir kuraldır. Bir diğer yandan başvuruda bulunabileceğiniz en geç tarih ise planladığınız seyahatten iki hafta kadar öncesine tekabül etmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için nereye başvurmanız gerektiğine değinecek olursak, diplomatik kurumlarla alakalı bilgi vermekte olduğumuz diğer metinlere de göz atabilirsiniz.

İzlanda Ticari vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/izlanda-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

2. İzlanda İş Vizesi İçin Başvuru Formunu Doldurmanız Gerekmektedir

İzlanda ticari vizesi başvuru formunu bilgisayar ortamından doldurmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan formda adınız, soyadınız, kimlik numaranız, pasaport numaranız, doğum tarihini, doğum yeriniz ve bunun gibi sizinle ilgili birtakım sorular yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak planlamış olduğunuz seyahatinizle ilgili ve şayet varsa önceden yapmış olduğunuz seyahatleriniz ile alakalı sorular sorulacaktır.

İzlanda vize başvuru formu ile vize için mutlaka düzenlenmesi gereken dilekçe örneklerine >> vizerandevu.com/izlanda-vize-formu adresinden ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

3. İzlanda Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeleri Toplama Aşaması

Bahsi geçen aşamaları gerçekleştirdikten sonra sıra İzlanda’ya Ticari vize için gerekli belgeleri toplama aşamasına gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta her bir belgenin Schengen yetkilileri tarafından belirlenen kriterlere uyması gerektiğidir.

İzlanda İşletme Vizesi için olması gereken çeşitli belgeler bulunmaktadır. Bahsi geçen bu birkaç belge davanız hakkında karar verebilmesi için gereklidir. Anlaşılacağı üzere bu belgelerle ilgili olarak vize almanız gerekip gerekmediğine bakılmaz.

Gerçekleştirilmesi planlanan İzlanda İşletme Vizesi için istenen belgeler şunlardır:

 • Ticari Vize Başvuru Formu: Bu belgelerden biri İzlanda Ticari Vize Başvuru formudur. Bu form için iki çıktı alınmalıdır ve her ikisi de imzalanmış olmalıdır.
 • İki Adet Vesikalık Fotoğraf: Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise burada kullanılacak olan fotoğrafın diğer Schengen Vizesi fotoğraf kuralları ve şartnamelerine uygun olmasıdır.
 • Geçerli Pasaport: Pasaportunuzda en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Ayrıca, İzlanda’dan ayrıldığınız ve son 10 yıl içinde yayınladığınız tarihten sonraki minimum üç ay daha geçerlilik en çok dikkat edilen unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Pasaport Sayfalarının Kopyası
 • Seyahat Güzergahı: Yolcudan beklenen belgelerden biri de İzlanda seyahatiniz için eksiksiz seyahat güzergahıdır. Elbette istenilmekte olan bu belge uçuş adınızı, kalkış ve varış zamanlarınızı, tarihleri, uçuş kodunuz ve uçuş rezervasyon ve rezervasyon numaralarınızı içermelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bahsi geçen bu sigorta İzlanda’daki tüm konaklamanızı kapsamalıdır. Sigortanın kapsama alanı ise İzlanda’daki ve tüm Schengen bölgesindeki herhangi bir sağlık olayı için minimum 30.000 € olmalıdır.
 • İstihtam Durumu Kanıtı: İzlanda Hükümeti bu belgelerin yanı sıra istihdam durumunun kanıtı, iş sözleşmesi, banka ekstreleri ve bunun gibi belgeler de istemektedir.
 • Finansal Araçların Kanıtı: İzlanda Hükümeti kişilerden finansal araçların kanıtını da talep etmektedir. . Her giriş için minimum 145 € gerekmektedir. Ayrıca İzlanda’da harcamayı planladığınız her gün için yaklaşık 29 € ‘luk bir paraya sahip olduğunuzu doğrulayan banka ekstreleri oldukça önemlidir.
 • Gönderen Kuruluş Bilgileri: Gönderen kuruluş ve şirketten çeşitli bilgileri içeren bir kapak mektubu da istenmektedir. Bu mektup üzerinde adınız ve unvanınız ile seyahat programınızın bir özeti, ziyaret amacı, ziyaret etmeyi düşündüğünüz şirketlerin isimleri ve adresleri, planlanan kalış süresi ve yeri muhakkak yer almalıdır.
 • Davet Mektubu: Tüm bunlara ek olarak imzalı bir davet mektubu gerekmektedir. Bu imzalı davet mektubu İzlanda’daki şirketten adınızı, ziyaret amacınızı, planlanan kalış tarihlerini ve karşılanan masrafların niteliğini içermektedir.
İzlanda vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/izlanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

4. Vize Randevusu Ayarlama İşlemi

İzlanda Vizesi alabilmek için mülakat yapılmaktadır ve çoğu ülkede online vize mülakatı için randevu alınabilmektedir. Elbette bu fırsatı sunmayan çeşitli ülkeler de bulunmaktadır. Bu tür ülkelerden birinde olmanız durumunda şahsen randevu almanız gerekmektedir. İkamet etmekte olduğunuz ülkede yer alan İzlanda Konsolosluğu veya İzlanda Büyükelçiliği gibi diplomatik organlara konu ile alakalı olarak başvurabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5. İzlanda İş Vizesi Ücreti Ödeme İşlemi

İzlanda İş Vizesi işlemlerinin ücretleri de bulunmaktadır. İzlanda İşletme vizesi ücreti 80 € olarak belirlenmiştir ancak ödenecek olan ücret, ödemeyi nasıl yapacağınıza ve ikamet ettiğiniz ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak ödemeyi çevrimiçi olarak gerçekleştirebilmeniz de mümkündür. Bahsi geçen şekillerde ödeme yapılamamışsa son ihtimal olarak vize görüşmesi esnasında ödeme yapma imkanı da bulunmaktadır.

6. Vize Görüşmesine Katılma Aşaması

Geçilen tüm aşamaların ardından sıra vize görüşmesi mülakat aşamasına gelmektedir. Bu aşamada da dikkat etmeniz gereken çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bu şamaya dair size vereceğimiz ilk tavsiye, randevu günü geldiği zaman mülakata gideceğiniz yere vaktinde gitmeniz doğrultusunda olacaktır. Görüşme tahmini olarak dakika kadar sürecektir. Görüşme esnasında vize konsolosluğundan görevli biri tarafından tarafınıza birkaç soru yöneltilecektir. Bu görüşme sırasında belgelerinizi de teslim edeceksiniz.

Gerçekleştirilen Vize görüşmesinin ardından vize işleme kurumu başvurunuzu işleme aldıktan sonra çıkan kararı size bildirecektir.

İş Vizesi ile İzlanda’da Kalabilme Süresi Ne Kadardır?

İzlanda İş Vizesi aldıktan sonra İzlanda’da kalabileceğiniz süre 6 aylık bir zaman dilimi içerisinden en fazla 90 gündür. Fakat elbette bu, ülkeye üç ay geçerli olan bir vize verileceğini ifade etmemektedir. Alınmış olan vizenin geçerlilik durumuna, izin verilen geçerlilik süresine ve izin verilen giriş sayısına karar veren kuruluş İzlanda’yı temsil eden ve vize başvurunuzu ikamet ettiğiniz ülkede işleme koyan diplomatik kurum. Bahsi geçen diplomatik kurumlar İzlanda Büyükelçiliği ile İzlanda Konsolosluğu’dur. Konuyla alakalı dikkat edilmesi gereken ana unsur ise şunlardır:

 • Kalma süresi: kalma süresi ile kast edilen, İzlanda’da ve tüm Schengen bölgesinde kalmanıza izin verilen gün sayısıdır. Burada yazılan sayı ölçüt olarak kabul edilir. Örneğin 15 gün yazması durumunda en fazla 15 gün kalma hakkına sahip olursunuz.
 • Vize geçerliliği: vize geçerliliği ile aktarılmak istenen İzlanda’da kalabileceğiniz süredir. Yine örnek ile hareket edecek olursak, 1 Mart – 30 Mart arasında geçerliyse, ancak kalış süresi 15 gün ise size tanınan 15 günlük hakkı 1. Mart – 30 Mart tarihleri arasında kullanmanız gerekmektedir.
 • Giriş sayısı: giriş sayısı ile anlatılmak istenen ise vize ile İzlanda’ya kaç kez girebileceğinizi belirten sayıdır. Örnek verecek olursak, giriş sayısı iki ise ancak kalış süresi 15 gün ise, bu her girişinizde İzlanda’da 15 gün geçirebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Burada yer alan 15 günlük hak, İzlanda’da toplam 15 gün geçirebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bahsedilmiş olan bu bilgiler pasaportunuzda yer alan vize etiketinde bulunmaktadır. İzlanda Schengen vize etiketinizi nasıl okuyacağınızı bilmiyorsanız konuya dair metinlere ulaşmanız gerekmektedir.

İzlanda Çoklu Girişli İşletme Vizesi Alma Yöntemleri

İzlanda’ya sıklıkla seyahat etmekte olan ve her bir seyahat esnasında vize başvurusunda bulunmaktan kaçınmak isteyen çeşitli insanlar bulunmaktadır. Siz de bu insanlardan biriyseniz çoklu giriş vizesine başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu vize çoğunlukla 2-3 yıl içinde sıklıkla İzlanda’ya veya Schengen ülkelerine giriş yapan işadamlarına verilmektedir.

Fakat son zamanlarda İzlanda’ya seyahat etmeye başlamış olan kişiler de bu vizeyi almayı denemektedir. Siz de son zamanlarda İzlanda’ya gitmişseniz ve önümüzdeki aylar içinde de önceden planlanmış olan işle ilgili faaliyetler kapsamında bu vizeyi almayı deneyebilirsiniz. Elbette bu faaliyetlere ilişkin kanıtlar sunmanız gerekmektedir. Bu kanıtlar şunlardır:

 • Aktivitelere davet
 • İzlanda’ya yapacağınız seyahatler için uçuş rezervasyonu
 • Yapılan her gezi için otel rezervasyonu

Bunları yapmanız durumunda elçilik, uzun geçerliliğe sahip olan İzlanda Çok Girişli Vizesi’ni size de verebilir.

İzlanda Ticari Vizesi Nedir Video;

İzlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×