İtalya İçin Uzun Süreli Vizeler

İtalya İçin Uzun Süreli Vize Başvurusu

Vizesiz olarak serbest bir şekilde seyahat yapılabilen 26 Avrupa ülkesinin oluşturduğu Schengen Anlaşması bünyesinde İtalya’da yer almaktadır. Eğer ülkeler Schengen Anlaşmasının dışında kalıyorlarsa en çok 90 gün olacak şekilde İtalya’ya seyahatte bulunabilirler.

İtalya Öğrenci Vizesi

Eğer İtalya ülkesin 90 günü aşacak şekilde bir kalış planı varsa o zaman kurallarda birtakım değişiklikler meydana gelir.

Bir sebepten ötürü İtalya içerisinde 90 günü aşacak biçimde kalma isteğinde olan yabancı uyruklu insanların bu noktada mutlaka uzun süreli olan vizeye başvurmaları gerekir.

Uzun Süreli İtalya Vizesi Ne Demektir?

Uzun süreli olan İtalya vizesi diğer adıyla Ulusal vize veya D-Visa vize olarak da biliniyor. 90 günden daha uzun süreler İtalya’da bulunma hedefiniz varsa doğrudan bu vizeye başvurmalısınız. Fakat eğer tüm hedefiniz direkt olarak İtalya’da yaşamaksa o zaman tek izininiz uzun süreli olan vize olmayacaktır.

Italya vizesi ne kadar 2021?

İtalya vizesi konsolosluk harç ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir, 12 yaşından küçük çocuklar vize ücretinden muaftır.

Italya vizesi ne kadar sürer?

İtalya seyahati için yapılacak vize başvurularında sonuçlanma süresi başvuru işleminin tamamlanmasının ardından 5 iş günüdür.

Italya vizesi kaç günde çıkar 2020?

İtalya Schengen vize başvuruları için tahmini sonuçlanma süresi 3 ile 10 iş günü arasında değişmektedir. VIP başvurular ise 48 ila 72 saat arasında sonuçlanır.

İtalya İçin Uzun Süreli Vizeler
İtalya İçin Uzun Süreli Vizeler
 • İtalyan uzun süreli vizesiyle bu ülkeye giriş yapmanız mümkündür. Ancak burada kalış konusunda 90 günü de geçecek bir durum elde etmek için İtalya oturma izni almanıza gereksinim vardır. Kısa süreli olan yani Schengen vizesiyle buraya geldiyseniz, oturma izni başvurusunu yapamazsınız.
 • İtalya’da ne amaçla yaşamak istiyorsanız, uzun süreli vizenin türü de buna bağlı olarak şekillenecektir. Bundan dolayı bu ülkede çalışmak, okumak ya da bir ailenin parçası olmak için İtalya’ya gidecekseniz vize seçimini mutlaka buna göre yapmalısınız.
 • En çok tercih edilen uzun süreli İtalya vizelerinin çeşitleri şunlardır:
 • İtalya Eğitim Vize Türü: 18 yaşında olarak bir İtalya eğitim kurumunda kaydı olan öğrenciler bu vizeye başvurabilirler.
 • İtalya Çalışma Vize Türü: Maaş alarak bir iş kolunda yer almak için İtalya’ya göç etme hedefinde olan yabancı uyruklu kişiler bu vizeden faydalanabilirler.
 • Serbest Meslek Erbabı İtalya Vize Türü: Bir işyeri açma isteği olan veya çalışmayı hedefleyen serbest meslek erbabı kişiler bu vizeye başvurabilirler.
 • İtalya Aile Vize Türü: Kalıcı oturma izni olan veya hali hazırda vatandaş bulunan aile üyelerine dahil olmak için yabancı uyruklu kişilerin başvuracağı vize türüdür.
 • İtalya Emeklilik Vize Türü: Çalışmasalar bile İtalya’da finansal bakımdan ihtiyaçlarını karşılayabilecek kişilere özgü bir vizedir.
 • İtalya Tatil Çalışma Vize Türü: 18 ve 30 yaş aralığında tatil programına dahil İtalya ve ülkelerin diğer ülkelerin vatandaşlarına sunulan vize seçeneğidir.

Uzun Süreli Olan İtalya Vizesine Kimler İhtiyaç Duyar?

Nerdeyse pek çok insanın, İtalya Schengen vizesi durumundan muaf bulunan Schengen ve yine AB üyeliği olmayan vatandaşları da kapsayacak şekilde İtalya uzun süreli vizesine ihtiyacı olur.

Bundan dolayı aşağıdakilere dahil olmadığınız takdirde uzun süreli İtalya vizesine başvuru yapabilirsiniz.

 • Lihtenştayn,
 • İzlanda,
 • İsviçre,
 • Norveç,
 • Herhangi bir AB üyesi devlet,

Uzun Süreli Olan İtalya Vizesine Başvurular Nasıl Yapılır?

Uzun süreli İtalya vizesi için ülkenizde vize için hangi kurum sorumluysa oraya başvuruda bulunmalısınız.

Bunlar aşağıdakilerden birini kapsayabilir:

İtalyan Bölge Temsilciği (Konsolosluk veya Büyükelçilik),

TLS International, COX and Kings veya VFS Global gibi İtalya’nın vize başvuru işlemleri için dış kaynak temin ettiği vize başvuruları merkezi,

Başvurular nereye gönderilecek, bunu bildikten sonra yapılması gerekenler:

 1. Randevunuzu alın.
 2. İtalya Uzun Süreli Vize Başvurusu Formunu indirerek doldurun.
 3. Başvurunuzu güçlendirecek tüm belgeleri bir araya getirin.
 4. Başvuru formu ve evraklarını randevunun tam tarihinde şahsi olarak teslim edin.
 5. İtalya vizesi işlemleri ödemesini yapın. Ödeme miktarı başvuru yapılan vize türüne göre değişmektedir. Vize almamış olsanız dahi iade gerçekleşmez.

Başvuru süreçleri, ilgili uzun İtalya vizesinin türüne bağlı olarak değişebilir. (Yukarı kısımda yer alan Uzun Süreli İtalya Vizesi türlerine göz atın).

İtalya’ya yönelik vize başvuruları süreçlerine yönelik tam kapsamlı bir rehberlik için buraya tıklayın.

İtalya Uzun Süreli Olan Vize İçin Neler Gereklidir?

Ülkeniz ve seyahat amacınızın niteliğine bağlı olarak uzun süreli İtalya vize başvurusunu destekleyici belgelerde bazı değişkenlikler meydana gelebilir.

Farklı türdeki ülkelere özel olarak yeni ek belgelere gereksinim duyulabilir. Yine başvurulan vizenin türüne bağlı şekilde yetkisi bulunan İtalyan makam ve çeşitli kuruluşlarından izin almanıza ihtiyaç olabilir. (Yukarı kısımda yer verilen listeden uzun süreli İtalya vize seçeneklerine bakın.)

Tüm bunlara ek olarak birçok insanın elinde bulunması gereken standart bazı belgeler vardır, örnek olarak:

 • İmzası olan, doldurulmuş ve tarihli uzun süreli bir vize başvurusu formu,
 • Schengen şartlarına uyan iki adet pasaport resmi,
 • Minimum 2 boş sayfaya sahip geçerli bir pasaport ve seyahat evrakları. 3 ay daha geçerli olan ve İtalya’dan çıkış tarihinden itibaren en son 10 sene içerisinde verilmiş olmalıdır,
 • Önceki tüm vizeler ve pasaport biyo-veri bölümleri fotokopileri,
 • Aciliyet gerektiren tıbbı sorunlara ilişkin minimum 30 bin Euro miktarında bir sağlık sigortası,
 • Evlilik ve doğum belgeleri, birtakım sivil belgeler,
 • Seyahatin niteliğine göre belirlenen vize ücret bedeli.
 • Başvuru yaptığınız İtalya vizesi başvuru noktası veya temsilcilikler, temin etmeniz gereken belgelere ilişkin olarak sizlere gerekli bilgiler verecektir.

İtalya Ülkesine Giriş Yaptıktan Sonra

Uzun süreli türde olan vize ile bu ülkeye girişin akabinde yetkili İtalya makam ve kurumlarına başvuru için yalnızca 8 güne sahipsiniz. Oturma izni alma noktasında da süre 8 gün olarak belirlenmiştir.

Oturma izni veriliş süreleri genel kapsamda başvuru gerçekleştirdiğiniz uzun süreli İtalya kalışı vize çeşidine bağlıdır.

Bir vizeye gereksinimi olmayan AB ülkeleri vatandaşları dahi İtalya’da 90 günden daha çok bulunmak istiyorlarsa bu ülkedeki yerel makamlara ve birimlere burada olduklarını bildirmelidirler. Bu durum aynı şekilde İtalya vatandaşı aile üyesi bireyler adına da geçerlidir. Fakat vizeye ilişkin gereksinimlerin bir geçerliliği bulunuyorsa öncesinde bir uzun süreli İtalya vizesine ihtiyaçları bulunmaktadır.
İtalya Uzun Süreli vize başvurusu yapmak ve hızlı bir şekilde randevu almak için >> vizerandevu.com/italya-vizesi adresini kontrol ediniz ve bize ulaşınız.

İtalya İçin Uzun Süreli Vizeler Video;

İtalya Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×