İrlanda Turist Vizesi Nedir?

İrlanda Turist Vizesi 2021

İrlanda turist vizesi ile ülkede kısa süreli kalmanıza izin verilmektedir. Aynı zamanda turist vizesi, İrlanda ziyaret vizesi ve C vizesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu vizeye sahip kişiler sınır kontrolünden geçerken ülkeye girişte izin istemesi gerektiği için İrlanda’ya seyahat etmeden önce giriş için izin alınmalıdır.

İrlanda turist vizesini alan kişiler ülke de sadece 90 gün kalabilir. Ancak seyahati biten kişiler erkenden ülkeyi terk edebilir. İrlanda da ne kadar süre kalacağınız göçmenlik memurları belirlemektedir.

Bu doğrultuda İrlanda vizesini almak ülkeye yapılacak seyahatte ve ülke de kalmak için yeterli değildir. Dolayısı ile ülkeye girişte sınır kontrolünden geçirileceksiniz ve ülkeye giriş yaparak orada kalmanız için izin verilip verilmemesi durumu ile göçmenlik memuru ilgilenmektedir.

İrlanda vizesini alan yabancı uyruklu kişiler ülkeye giriş yaparak turist olarak seyahat edecek ise İrlanda turist vizesi için öncesinde başvuru yapması gerekir.

İrlanda Turist Vizesine Başvuru Yapmalı Mıyım?

 

İrlanda turist vizesine ihtiyacınızın olup olmaması hangi ülke vatandaşı olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Dolayısı ile hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz aşağıdaki 3 kategori de yer almaktadır.

İrlanda Turist Vizesine Gerek Yok!

İrlanda Avrupa Birliğine bağlı bir ülkedir. Siz de AB ve AEA ülkelerine bağlı bir ülke vatandaşıysanız ya da İsviçre vatandaşıysanız vize başvurusuna gerek olmadan ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Aynı zamanda AB dolaşım hakkına sahip kişilerin ülkeye girişte kayıt olmasına ve ülkede kalmak için izin istemesine gerek yoktur.

İrlanda Turist Vizesine Gerek Yok Fakat Sınır Kontrolünden Geçeceksiniz!

AB veya AEA vatandaşı olmayan kişiler haricinde İrlanda’ da vizesiz seyahat edecek ülkeler vardır. Siz de bu ülke vatandaşlarından biriyseniz İrlanda’ya girişte turist vizesini almanıza gerek yoktur.

İrlanda Turist Vizesi Nedir?
İrlanda Turist Vizesi Nedir?

Hem İrlanda Turist Vizesi Hem de Sınır Kontrolünden Geçeceksiniz!

İrlanda’ya seyahat edecek ülkelerin bazıları turist vizesine başvuru yapmalıdır. Aynı zamanda vize sahibi kişiler İrlanda sınır kontrolünden geçerken göçmenlik memurlarından ülkede kalacağına dair izin alması gerekmektedir.

İrlanda Turist Vizesi İçin Başvuru

 

İrlanda turist vizesi için çevrimiçi olarak başvuru yapabilirsiniz. Online vize formunu doldurarak yazdırmanız gerekmektedir. Pasaportunuz ve İrlanda turist vize başvuru merkezine götürmeniz gerekmektedir.

İrlanda turist vizesi için adımlar aşağıda yer almaktadır.

 • Online vize başvuru formunu doldurmak,
 • Başvurunuzu nereye götüreceğinizi öğrenmek,
 • Belgeleri bir araya getirmek,
 • Vize ücretini ödemek,
 • Biyometri göndermek,

İrlanda Turist Vizesi İçin Çevrimiçi Başvuru Yapmak

 

İrlanda turist vizesi başvuru formunu çevrimiçi AVATS’ da doldurabilirsiniz. Vize başvurunuzu ülkeye seyahat nedeninize göre vize türünü seçmelisiniz. Örneğin i; turist olarak ülkeye seyahat edecekseniz turist vizesini (C vizesi) almalısınız.

İrlanda vize başvuru formunu doldururken gerekli ve doğru bilgileri yazmalısınız. Aksi halde başvurunuz reddedilebilir ve 5 yıl İrlanda vizesi için başvuru yapmanız engellenir.

Online İrlanda vize başvuru formunu okunaklı bir doldurduğunuzda yazdırırken formun özetini göreceksiniz. Ardından pasaportunuz ve diğer belgelerinizi nereye gönderileceği konusunda sizlere bilgi verilecektir.

İrlanda Turist Vizesi Başvurumu Nereye Göndermeliyim?

 

İrlanda turist vizenize dair belgeleri teslim edeceğiniz yer hangi ülke vatandaşı olduğunuza göre değişkenlik göstermektedir

 • Dublin vize bürosu,
 • Uluslararası vize başvuru ajansı,
 • Ülkenizde bulunan İrlanda büyükelçiliği ya da konsolosluğu,

Bazı büyükelçiler veya konsolosluklar başvuruyu bizzat giderek yapmanızı ya da çevrimiçi olarak yapıp posta ile göndermenizi istemektedir.

İrlanda Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeleri Sunmak

 

İrlanda turist vizesini almak istiyorsanız bazı belgeleri düzenlemeniz ve ilgili kuruma teslim etmeniz gerekir. Aynı zamanda İrlanda giriş sınırında kontrolü sağlayan göçmenlik memurları ülkeye girişiniz için görüşme sağlamalısınız. Çevrimiçi başvurunuzu yaptıktan sonra 30 gün içerisinde ilgili kuruma vize belgelerinizi götürmeniz gerekmektedir.

Başvuru için gerekli belgeleri, pasaportunuzu ve form özetini bir zarfın içerisine koyarak ilgili memura teslim etmelisiniz.

Aşağıda yer alanlara sahip olmalısınız.

 • Geçerli bir vize ile pasaport,
 • İmzalı turist mektubu, (ülkeye seyahat nedeninizi gösteren mektup imzalı),
 • Otel rezervasyonu ya da arkadaşınızda ev sahibinin sizi ağırlayacağına dair mektup (konaklama kanıtı),
 • İrlanda da bir ev sahibiniz var ise ya da aile üyesine dahil biriyseniz davet mektubu kanıtı,
 • Finansal yönden mali kaynak kanıtı,
 • Uçak bileti rezervasyon kanıtı,
 • İrlanda turist vize süreniz bittiğinde kendi ülkenize döneceğinize dair kanıtlayıcı belge, (iş sözleşmesi, aile bağları, devam eden çalışmalar, mülk sahipliği vs.),
 • Sabıka kaydınızın olmadığına dair kanıt,
 • Daha önce başvuru yaptığınız ve reddedilen vizeler,
İrlanda Turist vizesi için hazırlanan en güncel evrak listesine >> vizerandevu.com/irlanda-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vize Ücretini Ödeyin!

 

İrlanda turist vizesi için büyükelçiliğin ya da konsolosluğun belirlediği ücreti ödemeniz gerekmektedir. İrlanda tek kişilik vize ücreti 80 €’ dur. Aynı zamanda çok girişli vize alacak kişiler kişi başı olarak 100 € ödemelidir.

İrlanda vize ücretleri, konsolosluk ve aracı kurum hizmet bedelleriyle birlikte >> vizerandevu.com/irlanda-vize-ucreti sayfamızda açıklanmıştır.

Biyometri Bilgilerinizi Gönderin!

 

Biyometrik bilgilerinizi ilgili kuruma göndermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda başka hangi belgeleri teslim edeceğinizi başvuru ofisi/merkezi aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

İrlanda Turist Vizesi İşlem Süresi Nedir?

 

İrlanda turist vize işlemi ortalama 8 hafta içerisinde işleme alınır.

Aynı zamanda İrlanda vize türlerinde işlem süresi başvuru yaptığınız ofise ve başvuru yılına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer eksik ya da yanlış bilgileriniz var ise İrlanda başvuru süreci uzayabilir. Bu doğrultuda seyahat etmeye karar verdiğinizde bir an önce başvuru sürecini başlatırsanız herhangi bir gecikme yaşamazsınız.

İrlanda da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

 

İrlanda’ ya turist olarak seyahat eden kişiler 90 güne kadar kalabilir. Bu duruma AB ve AEA ülke vatandaşları ile AB ve AEA ülke vatandaşı olmayan kişiler dahildir.

AB ve AEA ülke vatandaşı olmayan kişiler İrlanda da 90 günden daha fazla kalmak istiyor ise İrlanda uzun sürekli kalma vizesi ile oturma iznine başvuru yapması gerekmektedir.

AB ve AEA ülke vatandaşlarının ülkeye seyahat etmesi ve kalması için vize ya da oturma iznine başvuru yapmasına gerek yoktur. Fakat ülkede kalacağı sürece finans kaynağını kanıt olarak sunması gerekmektedir.

Geçerli Turist Vizesi İle İrlanda’ ya Tekrar Girebilir Miyim?

 

İki tür İrlanda turist vizesi vardır.

 1. Tek girişli,
 2. Çok girişli,

İrlanda tek girişli turist vizesi ülkeye sadece 1 kez giriş yapabilirsiniz. Ülkeden ayrıldıktan sonra hala gün sayınız var ise tekrar giriş yapamazsınız.

İrlanda çok girişli turist vizesi ile ülkeye çok kez giriş-çıkış yapabilirsiniz. Fakat çoklu giril vizesi bazı durumlarda verilmektedir. Örneğin; daha önce İrlanda vizesi alan kişiler ya da iş amaçlı ülkeye sürekli giriş-çıkış yapacak kişiler için geçerli bir vize türüdür.

İrlanda Turizm Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

 

İrlanda küçük bir ülke olmasına rağmen gezilecek yerleri oldukça fazladır. Hareketli ve pitoresk şehir sokaklarında bulunan müzeler gezilebilir. Ardından tarihi anıtlar, 30.000 kalesi ya da Emerald lsle adı verilen doğa manzaraları olan yerler ziyaret edilebilir.

İrlanda, küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça popüler, gezilecek yerleri olan ve milyonlarca turisti kendi çeken nezih bir ülkedir. 2018 yılında 11,2 milyonu aşkın turist ülkeyi ziyaret için gelmiştir.

İrlanda Turist Vizesi Nedir Video;

İrlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×