İrlanda Oturma İzni Nedir?

İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda da 90 günden fazla kalacak AB ve AEA harici yabancı uyruklu vatandaşlar göçmenlik izni ve ikamet kağıdını almak zorundadır.

İrlanda oturma izni (IRP) ülke de 90 günden kalabilmeniz için verilen izindir. Eğer İrlanda da ikamet edeceğiniz gün sayısı 90′ ı geçmeyecek ise bu izni almanıza gerek yoktur.

Önemli: Eskiden yabancı uyruklu bir vatandaşın İrlanda da uzun süre kalabilmesi için GNIB kartı verilmekteydi. Bu kart IRP kartı ile değiştirildi. Dolayısı ile günümüzde ülkede ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara IRP kartı verilmektedir.

İrlanda’ da Oturma İznine (IRP) İhtiyacım Var Mı?

İrlanda da oturma izninize kimin ihtiyacı olduğu aşağıda yer almaktadır.

 • AB, AEA ve İsviçre vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişiler,
 • İrlanda da 90 günden fazla kalacaksanız,
 • 16 yaş üzerindeyseniz,
 • 16 yaşından küçük kişilerin ülkeye girişinde oturma izni için kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Ancak 16 yaşına giren herkes oturma izni için kayıt yaptırmalıdır.

İrlanda Oturma İzninin Amacı Nedir?

 

İrlanda oturma izni ile ülke de 90 gün ve daha fazla gün sayısında kalmanıza izin verilir.

Oturma izni verilen kişilere kredi kartı büyüklüğünde IRP kart verilir.

Oturma izni için verilen IRP kartın da adınız, soyasınız, fotoğrafınız, doğum tarihiniz ve diğer kişisel bilgileriniz kartın üzerinde yer almaktadır. Aynı zamanda kartın verildiği tarih ve geçerlilik süresi hakkında bilgi yer almaktadır.

IRP kartı aynı zamanda göçmenlik iznini de belirtmektedir. Örneğin; çalışma izni olan kişiler ne tür İrlanda tescil damgasına sahip olduğunuzu belirtir.

Buna ek olarak AB ülkelerine seyahat konusunda İrlanda vatandaşı aile aynı haklara sahip olamazsınız. Kendi ülkenizde geçerli olan göçmenlik kuralları dahilinde hareket edilmektedir.

İrlanda Oturma İzni Belgeleri Nelerdir?

 

İrlanda kayıt bürosuna gitmeden önce pasaportunuzu, sağlık sigortanızın kanıtı ve mali kaynaklarınızın kanıtını sunmalısınız.

Daha sonra seyahat nedeniniz, gerekli belgeleri (çalışma izni, oturma izni vb.) almanız gerekmektedir.

İrlanda aile birleşimi konusunda INIS’ ın size göndermiş olduğu kayıt talimatlarını içeren bu mektubu ve diğer belgeleri yanınıza getirmeniz gerekmektedir.

İrlanda öğrenci vizesine sahip kişiler aşağıda yer alan belgeleri düzenlemelidir.

 • Okuduğunuz kurumdan kabul edildiğinize dair mektup,
 • Okul ücretini ödediğinize dair kanıt belgesi,
 • Eğer varsa burs finansman kanıtı,
 • Özel sağlık sigortası kanıtı,
 • Yeterli mali kaynakların kanıtı (6 aydan uzun kalan kişiler 3.000 €, 6 aydan az kalacak kişiler 500 € aylık ödeme yapmalıdır.)

İrlanda oturma izni için yukarıda yer alan belgeler başvuru yapacağınız kuruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu doğrultuda önemli olan mektupta yazan talimatlardır. Eğer hangi belgeleri getireceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz INIS ile iletişime geçebilirsiniz.

İrlanda Oturma İzni Nedir?
İrlanda Oturma İzni Nedir?

İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

 

İrlanda oturma iznini alabilmeniz için öncesinde ülke de belirli bir süre kalmanıza izin verilmektedir.

İrlanda’ ya gitmeden önce

İrlanda vizesi için AB, AEA ve İsviçre vatandaşı değilseniz İrlanda’ ya gitmeden önce D vizesi (uzun kalış) için başvuru yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ülkede çalışmaya ya da bir aile üyesine katılmak için İrlanda’ ya gelecekseniz yerine getirmeniz bazı koşullar vardır.

 • Aşağıda İrlanda vize türleri yer almaktadır.
 • İrlanda çalışma vizesi için gerekli belgeler,
 • İrlanda öğrenci vizesi için gerekli belgeler,
 • İrlanda aile birleşimi vizesi için gerekli belgeler,
 • İrlanda tatilde çalışma vizesi için gerekli belgeler,

Eğer İrlanda vizesine ihtiyacınız yok ise ülkeye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Ancak çoğu durumda olduğu gibi vize sahibi kişilerin göçmenlik izni için başvuru yapması da gerekmektedir.

İrlanda’ ya Giriş Yaptıktan Sonra Neler Olacak?

 

İrlanda vizesine sahip kişiler ülkeye girişte sınır kontrolünden geçmektedir. Aynı zamanda ülke de kalmak için izin talebinde bulunarak seyahatinizi sürdürmelisiniz. Sınır kontrolünde bulunan göçmenlik memurları ülkeye girişinize izin verir ise pasaportunuzun üzerine ülkede ne kadar süre kalacağınıza dair damga basmaktadır.

AB ve AEA vatandaşları harici diğer yabancı uyruklu vatandaşlar İrlanda da oturma iznine sahip değil ise sadece 90 gün ülkede ikamet edebilir. Bu doğrultuda pasaportunuzun üzerinde yer alan damga süresi dolmadan İrlanda ikamet izni için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Lütfen Unutmayın!

İrlanda vizesi ülkeye giriş için gerekli bir belgedir. Vize sahibi kişilerin ülke de en fazla 90 kalmasına izin verilmektedir. Fakat İrlanda oturma iznine başvuru yapmanız için İrlanda uzun süreli (D) vize sahibi olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda İrlanda da ikamet için C vizesi de gereklidir.

İrlanda Oturma İzni İçin Başvurumu Nereye Yapmalıyım?

 

İrlanda oturma izni için yapacağınız başvuru da nerede ikamet ettiğiniz önemlidir.

 • İrlanda da yaşayan kişiler Burgh Quay kayıt bürosundan çevrimiçi randevu alarak bizzat gitmelidir.
 • İrlanda harici diğer ülkede yaşıyorsanız randevu için Garda kayıt bürosuna giderek oturma izni için başvuruyu bizzat yapmalısınız.

Sahip olduğunuz tescil damgası ile ülke de eğitim, iş ve etkinliklere katılma imkanını elde edebilirsiniz.

Kayıt randevunuzun olduğu gün vize için ücret ödemeniz gerekmektedir. İrlanda oturma izni kişi başı 300 €’ dur.

İrlan’da Kayıt Süreci

Dublin’ e Kayıt Yaptırmak

 

Dublin de bulunan Burgh Quay kayıt bürosunda hizmet veren göçmenlik memuru İrlanda oturma kartınızı postalayarak size ulaştıracaktır.

IRP kartınızı 5 ile 10 gün içerisinde almanız gerekir.

Dublin Harici Kayıt Yaptırmak

 

Dublin harici kayıt yaptıran kişiler IRP kartınızı teslim almanız için bir gün belirleyerek büroya gelmenizi isteyecektir. Dublin harici kayıtları olan kişiler IRP postalanamaz.

İrlanda Oturma İzni Yenileme

 

İrlanda oturma iznini yeniletmek isteyen yabancı uyruklu kişiler en fazla 7 hafta öncesinden yenileme için randevu oluşturmalıdır. Ülke de bulunma izni süreniz bitmeden 2 hafta önce randevu almış olmalısınız.

İrlanda oturma izninizi aldığınız Dublin de veya Dublin harici kayıtlı büroda yeniletebilirsiniz.

İrlanda Oturma İznine Sahip Kişiler Birleşik Krallığa Seyahat Edebilir Mi?

 

İrlanda oturma iznine sahip kişiler Birleşik Krallığa ya da diğer Avrupa ülkelerine seyahatte bulunamaz. Eğer diğer ülkelere giriş yapmak istiyorsanız pasaportunuza bağlıdır. Bu doğrultuda seyahat etmek istediğiniz ülkenin girişte istediği belgeleri gözden geçirmelisiniz.

Birleşik Krallık vizeleri hakkında tüm bilgiyi sitemizden edinebilirsiniz.

İrlanda Daimî Oturma İzni Nedir?

 

İrlanda da 60 ay (5 yıl) ikamet eden kişiler daimî oturma izni için başvuru yaparak ülkede kalıcı bir şekilde yaşam sürdürebilir.

Fakat Uluslararası öğrencilik izinlerinde daimî oturma izni söz konusu olamaz.

İrlanda Vatandaşı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İrlanda da yeterli gün sayısında ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar hesaplanabilir ikamet ile İrlanda vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.

Nasıl İrlanda vatandaşı olabileceğiniz konusunda sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

İrlanda Oturma İzni Nedir Video;

İrlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×