İrlanda İçin Uzun Süreli Vizeler Nelerdir?

İrlanda Uzun Süreli Vize Başvuruları

Şayet İrlanda’ya giriş yapabilmek adına İrlanda vizesi almanız gereken bir ülkenin vatandaşı iseniz ve İrlanda ziyaretinizi 90 günden daha uzun süre tutmak istiyorsanız İrlanda Uzun Kalma Vizesi için başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Uzun süreli seyahat ve kalmak için gerekli olan İrlanda Uzun Süreli Konaklama Vizesi aynı zamanda “D” vizesi olarak da bilinir. Uzun süreli bir ziyaret için eğitim, bir aile üyesine katılma, istihdam ve bunun gibi bir unsur gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır:

İrlanda vizeleri kısa süreli veya uzun süreli olması fark etmeksizin giriş öncesi basit bir onay işlemini içermektedir. Bu durum uzun süreli bir vizeye sahip olabileceğiniz anlamına gelmektedir. Fakat İrlanda’ya giriş yapabilmenize muhakkak izin verileceği anlamını taşımamaktadır.

İrlanda vizesine sahip olmanız durumunda Sınır Kontrolünden geçmeniz gereken İrlanda’ya seyahat etmenize izin verilir ancak asıl önemli olan kısım göçmenlik görevlisinin ülkeye giriş yapıp yapmama durumuna karar vermesidir.

Bahsi geçen bu durum hem İrlanda uzun süreli vizeleri için hem de kısa süreli İrlanda vizeleri için geçerlidir. Fakat uzun süreli ve kısa süreli vize arasındaki tek fark İrlanda’ya hangi amaçla girdiğiniz konusunda Göçmenlik Memurlarının bilgilendirilmesidir.

İrlanda Uzun Konaklama Vizesini Kimler Almalıdır?

İrlanda İçin Uzun Süreli Vizeler Nelerdir? 2 – rlanda icin uzun sureli vizeler nelerdir 1 1
İrlanda İçin Uzun Süreli Vizeler Nelerdir?

İrlanda’ya girişe dair kurallar vatandaşların yabancı uyruk durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Burada önemli olan hangi amaç ile başvuru yapıldığı değil yabancı uyruk durumudur. Burada çeşitli kategoriler yer almaktadır:

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomi Alanı ve İsviçre Vatandaşları

 

Bilindiği üzere İrlanda Avrupa Birliği üyesidir. Dolayısı ile tüm Avrupa Birliği üye ülkelerine, Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerine ve İsviçre vatandaşlarına İrlanda’ya vizesiz seyahat etme olanağı tanımaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı üyesi veya İsviçre vatandaşı iseniz ve İrlanda’ya indikten sonra ve Sınır Kontrolünden geçerseniz, kalmak için izin istemenize gerek yoktur.

Bahsi geçen durumlarda 90 güne kadar İrlanda’da rahatlıkla kalabilirsiniz. Bu süreçte hiçbir koşul aranmaz. Ancak 90 günden daha uzun süreli bir konaklama durumunda kendinizi ve sizinle birlikte gelen aile üyelerini maddi olarak destekleyebileceğinizi kanıtlamanız istenmektedir.

İrlanda Uzun Süreli Kalış Vizelerinden Muaf Ancak AB Veya AEA Vatandaşı Değilseniz

 

Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomi Alanı üyesi olmayabilirsiniz. Ancak bazı ülkeler AB veya AEA üyesi olmamasına rağmen İrlanda’ya vizesiz giriş gerçekleştirebilmektedir. Bahsi geçen bu duruma İrlanda uzun süreli kalış vizeleri de dahildir.

Belirtilmiş olduğu üzere bu ülkelerden birindeyseniz, uzun süreli vize olmadan İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. Fakat yere varış yaptığını anda Sınır Kontrolündeki bir göçmenlik memurundan kalma izni almanız gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak İrlandalı bir eğitim kurumuna kayıt mektubu veya bir iş sözleşmesi ve onlara ibraz etmek için gerekli diğer belgeler gibi çeşitli belgeler istenmektedir. Bunun sebebi seyahat nedeninizi kanıtlamanızın istenmesidir.

İrlanda Uzun Süreli Kalış Vizesine Sahip Olan Ancak AB Veya AEA Vatandaşı Olmayanlar İçin

 

İrlanda seyahati için İrlanda Vizesi’ne sahip olması gereken bazı ülkeler bulunmaktadır.

Siz de vatandaşları İrlanda Vizesi alması gereken bir ülkedeyseniz bunu dikkate almalısınız.

İrlanda seyahati için İrlanda Vizesi’ne sahip olması gereken ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız , kendi ülkenizden İrlanda uzun süreli vizesine başvurmanız istenmektedir. Uzun süreli İrlanda Vizesi sahibi olduktan sonra ülkeye seyahat için vizeyi kullanabilirsiniz. Daha sonra ülkeye indiğiniz zaman Sınır Kontrolündeki göçmenlik memurlarından da kalma izni istemeniz istenmektedir.

Şayet göçmenlik memurları giriş koşullarınızı karşılamadığınızı belirtirse uzun süreli vizenizin içeriği fark etmeksizin ülkeye giriş yapmanız mümkün olmayacaktır.

İrlanda Uzun Süreli Vize Türleri

 

İrlanda uzun süreli vize türleri İrlanda’da yaşamak istediğiniz nedene bağlıdır.

 • İrlanda Eğitim Vizesi. İrlanda’ya bir yükseköğrenim kurumunda veya benzeri bir eğitim programında okumak için seyahat etmek istiyorsanız, İrlanda eğitim vizesine başvurabilirsiniz.
 • İrlanda Çalışma Vizesi. Bu vizeye başvuru yapabilmeniz için İrlanda’da bir iş sözleşmenizin veya iş teklifinizin olması gerekmektedir.
 • İrlanda Aile Birleştirme Vizesi. İrlanda’da yaşayan bir aile üyesine katılmak istiyorsanız ve bir Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı değilseniz İrlanda aile vizesine ihtiyacınız olacaktır.
 • İrlanda Tatilde Çalışma Vizesi. İrlanda ile Çalışma Tatili sözleşmesi olan bir ülkenin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bu durumda yalnızca İrlanda Çalışma Tatili Vizesine başvurabilirsiniz.
 • İrlanda Staj Vizesi. Ücretli stajyer olarak çalışmak için İrlanda’ya gelmek isteyen insanlar başvuru yapabilir.
 • İrlanda Araştırmacı Vizesi. Bir barındırma sözleşmesi kapsamında araştırılmış olarak çalışmak üzere İrlanda’ya gitmek istemeniz durumunda başvuru yapabilirsiniz.
 • Din Bakanı Vizesi. Nitelikli bir dini kurum veya inanç topluluğu ile bir Din Bakanı olarak çalışmak üzere İrlanda’ya gitmek istiyorsanız, bu vizeyi almayı deneyebilirsiniz.
 • Gönüllü Vizesi. Bir yardım kuruluşunda veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışmak gibi gönüllü çalışma amacıyla İrlanda’ya gitmek istiyorsanız bu seçeneği değerlendirmelisiniz.

İrlanda Uzun Süreli Vize Başvurusu

 

İrlanda uzun süreli vize alma ve İrlanda’da uzun süreli kalma izni alma süreci beklenenden uzun sürebilmektedir. Ancak Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olanlar için durum biraz daha farklı ilerlemektedir. Bu aşamada yerine getirilmesi gereken belirli ön başvuru ve varış sonrası gereklilikler vardır.

Ön Başvuru Gereksinimleri Nelerdir?

 

İrlanda uzun süreli vizesine başvurmadan önce doldurmanız gereken şartlar vardır. Bu şartlar başvurduğunuz vize türüne göre farklılık gösterir. Örnek üzerinden gidecek olursak bir İrlanda eğitim vizesi için kuruma kaydınızın olması ve kursun ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Çalışmak istemeniz durumunda çalışmak için gerekli olan göçmenlik iznini almanız istenmektedir.

İrlanda uzun süreli vize başvurusu esnasında ek belge ve kanıt istenildiği zaman istenilenleri karşılamanız gerekmektedir.

İrlanda Uzun Süreli Kalış Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Bu aşamada İrlanda uzun süreli vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu form çevrimiçi ortamda doldurulmaktadır. Bunun için Çevrimiçi İrlanda Vize Başvuru Tesisi AVATS aracı olur. Daha sonra karşınıza çıkacak olan özet formu yazdırmanız ve ardından başvuruyu göndermeniz istenmektedir.

Gelinen son aşamada çevrimiçi vize başvurunuzu gönderdikten sonra belgeleri teslime dair bilmeniz gereken talimatlar size iletilecektir. Uzun süreli vize başvurusunda bizzat gideceğiniz yer ülkeden ülkeye göre farklılık göstermektedir. Başvuru noktaları şunlardan bir tanesi olabilir:

 • Dublin Vize Bürosu
 • Uluslararası Vize Başvuru Ajansı
 • Ülkenizdeki bir İrlanda Büyükelçiliği veya Konsolosluğu

İrlanda Uzun Süreli Vize Belge Dosyasını Derleme Aşaması

 

İrlanda uzun süreli kalış vizesi başvuru sırasında bazı destekleyici belgelere sahip olmanız istenmektedir:

 • Online başvurunun ardından yazdırdığınız imzalı başvuru formu özeti gerekmektedir.
 • İrlanda fotoğraf gerekliliklerine uygun olmak koşulu ile pasaport boyutunda iki fotoğraf istenmektedir.
 • Orijinal pasaportunuz olmalıdır.
 • Önceki pasaportların kopyaları da bulundurulmalıdır.
 • İrlanda’ya seyahat etme nedeninizi belirten bir başvuru mektubu olmalıdır ve bu mektup tarafınızca yazılmalıdır. İrlanda’da olan aile üyelerinizi ve vizenize özgü tüm ayrıntıları içermesi gerekmektedir.
 • İrlanda’da geçireceğiniz süre sırasında kendinizi desteklemek için yeterli paranın kanıtı bulunmalıdır.
 • Şayet daha önce reddedilişseniz reddedilmiş olduğunuz önceki vizelerin detayları istenmektedir.
 • Son olarak istenen belgelerden biri de sağlık sigortasıdır. Vize başvurusu ile zorunlu olmamasına rağmen ülkeye gittiniz zaman sınır kontrolüne girişte yanınızda bulunmalıdır.

Tüm bunlara ek olarak başvuru yaptığınız vize türüne özel birkaç belgenin bulunması istenmektedir.

Sınır Kontrolü Aşaması

 

İrlanda uzun kalış vizesine sahipseniz ülkeye seyahat edebilme iznine sahip olursunuz ancak gittiniz zaman göçmenlik memurundan kalma izni almak adına sınır kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada uzun süreli kalış vizesi, pasaport, bir okula kayıtlı iseniz okul kaydı kanıtı, iş sözleşmesi veya teklifi gibi amacınızı belirten belgeler bulundurulmalıdır.

Ancak tüm bunlara rağmen göçmenlik görevlisi ülkeye giriş yapmanıza izin vermeyebilir. Elbette bu durumda kendi ülkenize dönmeniz beklenmektedir. Talebinizin onaylanması durumunda pasaportunuzun üzerine ülkede kalabileceğiniz gün sayısını belirtir damga yer alacaktır. Bu damgadan sonra ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Göçmenlik Bürosuna Kayıt İşlemi

 

İrlanda’ya girmişseniz, giriş yaptıktan sonra göçmenlik bürosuna kayıt olmanız ve oturma izni başvurusunda bulunmanız hususunda zorunlu tutulmaktasınız. Bunun için İrlanda’da yer alan bir göçmenlik bürosunda bir kayıt randevusu almanız gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta Dublin’deyseniz, Dublin’deki Göçmenlik Bürosundan bir randevu almanız gerekmekte iken Dublin dışında yaşıyorsanız, yaşadığınız yere en yakın Göçmenlik Bürosundan bir randevu almanız gerekmektedir.

10 haftalık bir başvuru süreciniz bulunmaktadır.

İrlanda için Uzun Süreli Vizelerin İşlenmesi Ne Kadar Zaman Alır?

 

İrlanda uzun süreli vize başvuru işleme süresi sekiz haftadır ancak eksik belgelerin olması durumu ya da yoğun seyahat sezonu başvurusu gibi nedenler süreci uzatabilir.

 • İrlanda Çalışma Vizesi için:
  • İşler, Girişimcilik ve İnovasyon Bakanlığı’ndan Çalışma İzni istenmektedir.
  • İş sözleşmeniz veya teklifiniz istenir.
  • İrlandalı işvereninizden, istihdamınızı onaylayan ve maaşınızı belirten bir mektup yer almalıdır.
  • Varsa önceki iş deneyimi ve niteliklerinin kanıtı belgelenmelidir.
 • İrlanda Aile Birleştirme Vizesi için:
  • Aile üyenizin size maddi anlamda destek olmaya uygun olduğunun kanıtı.
  • Aile üyenizle olan ilişkinizin kanıtı olan bir belge.
  • Varsa, aile üyenize hangi açıdan bağımlı olduğunuzun kanıtı istenmektedir.
 • İrlanda Eğitim Vizesi için:
  • İrlandalı bir eğitim kurumuna kaydolduğunuza dair bir belge gerekmektedir.
  • İstenen kayıt ücretlerini ödediğinizin kanıtı gerekmektedir.
  • Kayıt yaptırmış olduğunuz kursu takip etmeye uygun olduğunuzun kanıtı istenmektedir.
  • Kayıt yaptırmış olduğunuz kursun türüne bağlı olarak yeterli düzeyde İngilizce veya İrlandaca’nın kanıtı gereklidir.

İrlanda İçin Uzun Süreli Vizeler Nelerdir Video;

İrlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×