İrlanda Kısa Süreli Vizeler Nelerdir?

İrlanda Kısa Süreli Vize Başvuruları

İrlanda’da kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler bulunmaktadır. İrlanda kısa süreli vizesi C Vizesi olarak da adlandırılmaktadır. İrlanda C vizesi İrlanda’da üç aydan daha kısa bir süre kalmak isteyen ve İrlanda yasalarına göre vize başvurusu yapması gereken yabancı uyruklulara verilmektedir.

İrlanda kısa süreli vizesine dair bilmeniz gereken diğer bir unsur İrlanda vizesinin sadece giriş öncesi bir izin olduğudur ve bu durum, vize sahibinin ülkeye gireceğiniz anlamına gelmemektedir. Bir kişiye İrlanda’da kalma izni verip vermeme durumuna dair karar mercii sınır kontrolünde çalışan göçmenlik memurlarıdır.

Kısa süreli İzlanda vizesi almış olsanız bile bu durum değişkenlik göstermeyecektir. İrlanda kısa süreli vizesi İrlanda’ya seyahat ederek ülkeyi gezmenizi, görmenizi ve ülkede kalmanızı sağlayabilir. Ancak e-mevcut durumunuzu inceleyen kişiler göçmenlik memurudur ve bahsi geçen özelliklerden yararlanma şartlarını karşılama durumuna memurlar karar verecektir.

İrlanda kısa süreli vizeye sahip olmanız durumunda:

 • İş vizesi veya Atipik Çalışma Programı kapsamındaki İstihdam vizesi dışındaki herhangi bir ücretli veya ücretsiz işe başlanamaz.
 • Kamu tarafından finanse edilmekte olan herhangi bir kurumu, devlet hastanesi olarak kullanma hakkına sahip olunabilir.

İrlanda Kısa Süreli Vizeye Kimler Almalıdır?

 

İrlanda’ya gidebilmek adına gerekli olan vize türlerinden biri kısa süreli vizedir. Ancak bahsi geçen ksaı süreli vizeye herkesin başvuru yapması gerekmemektedir.

Bilindiği üzere İrlanda Avrupa Birliği üyesidir. Dolayısı ile Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkesi vatandaşı olmanız durumunda Avrupa Birliği’nin serbest dolaşım hakkından kaynaklı olarak İrlanda’ya vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bu şartı taşımanız durumunda göçmen memurlarından izin almanız da gerekememektedir. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkeleri dışında İsviçre vatandaşları da bu özellikten faydalanabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak bazı ülkeler de Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olmamasına rağmen İrlanda vizesinden muaf tutulabilmektedir. Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı dışında bir ülkede ikamet etmekteyseniz ve aynı zamanda ülkeniz İrlanda vizesinden muaf olan bir ülke ise İrlanda’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz. Elbette burada bir şart bulunmaktadır. Bu haktan sorunsuz bir şekilde faydalanabilmeniz için İrlanda Sınır Kontrolündeki göçmenlik memurlarından kalma izni istemeniz gerekmektedir.

İrlanda Kısa Süreli Vizeler Nelerdir
İrlanda Kısa Süreli Vizeler Nelerdir

 

Ancak İrlanda vizesine tabi olan bir ülkede iseniz, Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı dışında bir ülkede ikamet etmekteyseniz vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu durumda yalnızca vize başvurusu da yeterli olmayacaktır. Vize başvuru işlemlerinin dışında sınır kontrolü sırasında kalma izni istemeniz gerekmektedir.

İrlanda Vizesine ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

İrlanda Kısa Süreli Vize Türleri

 

İrlanda’ya seyahat edebilmenize vesile olan pek çok vize türü bulunmaktadır. İrlanda Kısa Süreli Vizesi bu vize türlerinden bir tanesidir. İrlanda kısa süreli vize türleri de kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır:

 

 • İrlanda Turist Vizesi. Bu vizeye sahip olmanız durumunda adından da anlaşılacağı gibi İrlanda’yı turist olarak ziyaret edebilirsiniz.
 • İrlanda İş Vizesi. Bu vize kısa vadede bir faaliyette bulunmanıza müsaade etmektedir. Şayet İrlanda’da iş ile ilgili bir faaliyette bulunmak zorunda olan bir yabancı uyruklu iseniz bu vize türünden yararlanabilirsiniz. Ancak İrlanda İş Vizesi ile İrlanda Çalışma Vizesi birbirinden farklı vize türleridir.
 • İrlanda Tıbbi Tedavi Vizesi. İrlanda sınırları dahilinde olan bir tıp kurumunda tıbbi tedavi görmek zorunda olan yabancı uyruklular için geçerli bir vize türüdür.
 • İrlanda Sahne Performansı Veya Turnuva Vizesi. Bu bize türü daha çok sanatçı ve sporcuları kapsamaktadır. Şayet bir performans sahnelemek zorunda olan performans sanatçısı veya İrlanda’da bir spor etkinliğine katılacak sporcu iseniz başvuru yapabilirsiniz.
 • İrlanda İstihdam Vizesi. Bu vize türü Atypical Working Scheme kapsamındadır. İrlanda’da kısa süreli çalışma iznine sahip bir yabancı uyruklu olmanız durumunda başvuru yapabilirsiniz.
 • İrlanda Eğitim Vizesi. Adından da anlaşılacağı üzere İrlanda’dakısa süreli bir eğitime katılacak yabancı uyruklular İrlanda Eğitim Vizesi alabilir.
 • İrlanda Kısa Süreli Staj Vizesi. İrlanda, bireylere üç aydan uzun olmayan bir süre için ücretli staj imkanı vermektedir. Siz de İrlanda’da üç aydan uzun olmayan bir süre için ücretli stajyer olarak istihdam edilmek isteyen bir yabancı uyruklu iseniz başvuruda bulunabilirsiniz.
 • İrlanda Gemi Vizesi. İrlanda sınırları içine giriş yaptıktan sonra 24 saatlik bir süre içerisinde bir gemiye katılacak olan yabancı uyruklu vatandaşlar Gemi Vizesi alabilir.
 • İrlanda Evlilik Vizesi. İrlanda’da evlenmek isteyen yabancı uyruklular için geçerlidir olup bu vizeden yararlanabilmek için İrlanda Sivil Evlilikler Sicil Memurluğu’ndan bir onay almak gerekmektedir.
 • İrlanda Sınav Vizesi. Şayet bir sınava girmek için İrlanda’ya seyahat etmek zorunda olan bir yabancı uyruklu iseniz bu vizeden faydalanabilirsiniz.

Britanya-İrlanda Vize Programı ve İrlanda Kısa Süreli Vize Muafiyet Programı Nedir?

 

İrlanda bir ada ülkesidir ve ülke iki farklı bölgeden oluşmaktadır. Ülkeyi oluşturan bu iki bölgeden biri İrlanda Cumhuriyeti’dir. Burası genellikle İrlanda olarak anılmaktadır. Diğer bölge ise Birleşik Krallık’ın bir parçası olan kısımdır ve buraya da Kuzey İrlanda ismi verilmiştir. Şayet vize almanız gerekmekteyse ve İrlanda’ya seyahat ediyorsanız Kuzey İrlanda’ya girme izni alabilmeniz için Birleşik Krallık vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Ancak burada istisnai bir durum söz konusudur. İngiliz-İrlanda Vize Programı bu istisnaya aracılık etmektedir. Bahsi geçen bu istisnanın sadece sınırlı sayıda yabancı uyruklu kişi için geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Britanya-İrlanda Vize Programı’na kısaca değinecek olursak, bu program kısa süreli bir İzlanda Vizesi’dir. Bu sayede Hindistan ve Çin vatandaşları ayrı bir kısa süreli Birleşik Krallık vizesine ihtiyaç duymamaktadır. Bu sayede Hindistan ve Çin vatandaşları Birleşik Krallık’taki herhangi bir bölgeye seyahat edebilmektedir.

Bu durumun tersi de geçerlidir. Eğer kısa süreli Birleşik Krallık vizesine sahipseniz ve Hindistan veya Çin vatandaşı iseniz İrlanda vizesine başvuru gerçekleştirmeye gerek kalmadan İzlanda’ya rahatlıkla seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

İrlanda Kısa Süreli Vize Muafiyet Programı ise daha çok geçerliliği olan kısa süreli Birleşik Krallık vizesine sahip olan bazı yabancı uyruklu vatandaşları kapsamaktadır. Bu durumda kişinin hala kalan günlerinin de olması koşulu aranmaktadır. Birleşik Krallık vizesine sahip kimi yabancı uyruklu vatandaşlar İrlanda kısa süreli vizesine başvurmak zorunda kalmadan İrlanda’ya seyahat edebilirler.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Çünkü bu program karşılıklı değildir. İrlanda kısa süreli vizesine sahip olan ve programa dahil olan yabancı uyruklular İngiltere’ye seyahat gerçekleştirememektedir.

Şayet Britanya-İrlanda Vize Programı ve İrlanda Kısa Süreli Vize Muafiyet Programı’ndan herhangi birine başvuru yapma gibi bir ihtimaliniz bulunmakta ise detaylarına ulaşmanız yararınıza olacaktır.

İrlanda Kısa Süreli Vizesi İşlemleri

 

İrlanda kısa süreli vizesi için gerekli olan çeşitli belgeler bulunmaktadır. ancak bu belgeleri göndermeden önce vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Çevrimiçi Başvuru

 

İrlanda kısa süreli kalış vizesi için çevrimiçi başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için Çevrimiçi Başvuru tesisi olan AVATS aracılığını kullanmak gerekmektedir. İrlanda vize başvuru formunu doldurma işlemi esnasında karşınıza farklı vize türleri çıkacaktır. Bunlar:

 • Kısa Kalma veya Uzun Konaklama
 • Tek Giriş veya Çoklu Giriş

Buna ek olarak seyahat amacınızı da seçmelisiniz. Burada amaçtan kastedilen ihtiyaç duyulan İrlanda kısa süreli vize türünü de seçmektir.

Bu işlemlerden sonra ise başvuru formunda yer almakta olan diğer soruları yanıtlamanız istenmektedir. Bu soruları yanıtladıktan sonra 30 gün içinde gerekli belgelerin geri kalanıyla birlikte göndermeniz gereken bir özetini yazdırmanız istenmektedir.

Belgelerin İbraz Edilmesi Nedir?

 

Bu aşamada başvurunuzun basılı özeti bulunmaktadır ve bu özet pasaportunuzu nereye göndermeniz gerektiğini, basılı başvuru formunu ve gerekli destekleyici belgelerin geri kalanını içermektedir. Başvuru basılı özeti bu bilgileri bilmenize yardımcı olur.

Tüm bunlara ek olarak İrlanda kısa süreli kalış vizesi almak için belirli şartlar bulunmaktadır ve bu şartları yerine getirmeniz istenmektedir. Örnek üzerinden gidecek olursak:

 • Ziyareti tamamladıktan sonra kendi ülkenize dönüş yapacağınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Burada iş, aile, eğitim ve bunun gibi bir bağınızı göstermeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak bir dönüş bileti veya ileriye dair herhangi bir seyahat bileti de gösterebilirsiniz.
 • Gerçekleştirmekte olduğunuz İrlanda gezisini karşılayabilmek için yeterli ve gerekli olan mali imkanlara sahip olduğunuzu veya buna alternatif bir seçenek olarak İrlanda’daki ev sahibinizin sizi maddi anlamda destekleyebileceğini kanıtlamalısınız.
 • İrlanda’da kalacak bir yeriniz olduğunu göstermeniz gerekmektedir.
 • Herhangi bir cezai suçunuz olmamalıdır ve siciliniz temiz olmalıdır.
 • Açık veya uygun bir göçmenlik ya da diğer ülkelere seyahat geçmişinizin olması istenmektedir.
 • Burada vize görevlilerini ikna etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. İrlanda’yı Birleşik Krallık’a veya başka bir Avrupa Birliği ülkesine yasa dışı yollar ile girme aracı olarak kullanmadığınıza dair beyanda bulunmalısınız.

İrlanda vizesi gereksinimlerini karşıladığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için destekleyici belgelerin bir listesine sahip olmanız istenmektedir. Tüm bunlara ek olarak sağladığınız tüm bilgiler doğru olmalıdır. Süreç içerisinde herhangi bir yanıltıcı veya yanlış bilgi vermeniz durumunda, beş yıl süre ile İrlanda vizesine başvurmanızın yasaklanması ihtimal dahilindedir.

Belgeler Nereye Teslim Edilir?

 

Belgelerin teslim noktası ülkeden ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle belirli bir nokta bulunmamaktadır. Ancak genelde şu yerler tercih edilmektedir:

 • Dublin Vize Bürosu
 • Uluslararası Vize Başvuru Ajansı
 • Ülkenizde yer alan bir İrlanda Büyükelçiliği veya Konsolosluğu

Sizden istenen tüm belgeleri tek bir zarfta toplamalısınız ve zarfınız yıpranmalara karşı dayanaklı olmalıdır. Zarfı belirtilen adrese posta yolu ile gönderebileceğiniz gibi özet formda belirtildiği üzere şahsen gönderim işlemi de yapabilirsiniz. Bu sırada biyometrik bilgileriniz de istenebilir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce başvurduğunuz vize başvuru ofisi ya da merkezi ile ilgili bilgi almalısınız.

İrlanda Kısa Süreli Vize İşlem Süresi

 

İrlanda kısa süreli vize işlem süresine gelecek olursak, belgeleri ibraz tarihinden itibaren sekiz haftalık bir zamana sahipsiniz. Elbette yılın zamanına göre vize işlem süresi değişebileceği gibi ek belgelerin istenme durumu da belirleyici olmaktadır.

Sınır Kontrolü Nedir?

 

Şayet vizeniz onaylanırsa pasaportunuzda yer alan boş sayfalardan birine konulacaktır. Daha sonra vizeni vize başvuru merkezine veya vize başvuru ofisine iade edilecektir. Daha sonra ise vizenizi Sınır Kontrolünde kalmak için izin istemeniz gereken İrlanda’ya seyahat etmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kısa süreli İzlanda vizesine başvuru yaptığınız zaman sizden istenenler arasında vize, uçak bileti, seyahat planı ve seyahat ile ilgili diğer belgelerin kopyaları ve pasaportunuz bulunmaktadır. bunları göstermenizin ardından göçmenlik memuru belgelerinizi inceledikten sonra İrlanda’ya giriş için istenen şartları karşılama durumunuzu inceleyecek ve karar verecektir.

İrlanda’ya giriş yapmanıza izin verilmesi durumunda göçmenlik görevlisi pasaportunuzun üzerine iniş pulu yapıştıracaktır. İniş pulu üzerinde kalmanıza izin verilen günler ile ziyaretinizin nedeni yer almaktadır.

Giriş Sayısına Göre İrlanda Kısa Süreli Vizeler Nelerdir?

 

İrlanda kısa süreli vizeleri giriş sayısına göre ikiye ayrılmaktadır ve İrlanda’ya kaç kez girip çıkmak istediğinize bağlı olarak seçim yapma imkanı tanımaktadır:

 • Tek girişli İrlanda vizesi. Bu vize, İrlanda’ya sadece bir kez girmenize izin vermektedir. Ülkeden ayrılmanız durumunda, hala günleriniz olsa bile tekrar ülkeye giriş yapamazsınız. Tek girişli İrlanda vizesi, en yaygın olarak verilen İrlanda vizesi türü olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Çok girişli İrlanda vizesi. Çok girişli İrlanda vizesi, vizeniz geçerli olduğu zaman diliminde İrlanda’ya istediğiniz kadar girip çıkmanıza müsaade etmektedir. Çoklu giriş vizesi normal koşullarda daha önce vizesi olan veya iş toplantılarına katılmak gibi kısa süreler için sıklıkla seyahat etmesi gereken yabancı uyruklu vatandaşlara verilir. Dolayısı ile, İrlanda için çoklu giriş vizesine başvurmuş olsanız bile, vize görevlilerinin şartları karşılamadığınızı düşünmesi durumunda çok girişli İrlanda Vizesi yerine size tek girişli vize vermeye karar verebilirler.

İrlanda Kısa Süreli Vizeler Nelerdir Video;

İrlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×