İrlanda Ticari Vize Nedir?

İş amacı ile İrlanda’ya seyahat etmek durumunda olan bir yabancı vatandaş olmanız halinde almanız gereken vizenin adı İrlanda İş Vizesidir.

Esasen İrlanda İş Vizesi İrlanda’nın yabancı vatandaşlara sağlamış olduğu bir kısa süreli vizedir ve İrlanda C Vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize, izin sahibi kişinin sınırda yapılan kontrolde sorun yaşamaması ve kalmak adına izin istemesi gerekli olan İrlanda’ya seyahat etme izni vermektedir. Ancak İrlanda Vizesi’ne sahip olsanız bile otomatik olarak İrlanda’ya giriş hakkınız bulunmamaktadır.

İrlanda Vizesi’ne sahip olmanız durumunda bile girişe dair bir karar mekanizması devreye girer ve burada karar mercii sınır kontrolünde görev yapmakta olan Göçmelik Görevlisi’dir. Öyle ki, seyahati gerçekleştirebilmek adına bir Ireland Business Vizesi almış olma durumunuz bile sürece kesinlik kazandırmayacaktır. Zira, bu durumda bile girişiniz reddedilebilir.

Fakat tüm bunlara ek olarak İrlanda’ya seyahat amacı olan herkesin iş vizesine başvuruda bulunması gerekmemektedir. Çünkü İrlanda’ya İş Vizesi vasıtası ile seyahat etme gibi bir iteğiniz ve planınız varsa hem uymanız gereken çeşitli koşullar hem de karşılamanız gereken birtakım şartlar mevcuttur.

İrlanda İşletme Vizesini Kimlerin Alması Gerekmektedir?

 

İrlanda Hükümeti vizeler konusunda oldukça titiz bir çalışma yürütmektedir ve buradan hareketle kişilerden istenen ve beklenen özel gereksinimler bulunmaktadır. Bahsi geçmekte olan bu gereksinimler uyruğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İrlanda Vizesi gereksinimi durumu ortaya çıktığı zaman aşağıda belirtilmiş olan kategorilerden bir tanesine girebilirsiniz.

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı Ve İsviçre Vatandaşları İçin Durum Nedir?

 

İrlanda, Avrupa Birliği anlaşmasının bir parçası olduğu için bir Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi devleti ile İsviçre vatandaşı olan kişiler İrlanda’ya vizesiz bir şekilde giriş çıkış işlemi gerçekleştirebilme hakkına sahiptir.

Buna ek olarak Avrupa Birliği Serbest Dolaşım Hakkı sınır kontrolündeyken İrlanda’da kalmak adına izin istemenize gerek olmama durumunu doğurmaktadır.

İrlanda Ticari Vizesi Almanız Gerekmemekte Olup Yalnızca Sınır Kontrolüne Tabi Tutulursunuz

 

Belirtilmiş olduğu üzere İrlanda, pek çok Avrupa Birliği üyesi olan ülkeye vizesiz seyahat etme hakkı tanımaktadır. Dolayısı ile İrlanda vizelerinden muaf tutulmakta olan Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı dışında kalan bir ülkede ikamet etmeniz durumunda İrlanda’ya seyahat etmeden önce İrlanda Ticari Vize başvurusunda bulunmanız gerekmemektedir. Fakat elbette sınır kontrolüne kayıt olmanız gerekeceği gibi bir Göçmenlik memurundan İrlanda’da kalma izni istemeniz de gerekecektir.

İrlanda Ticari Vizesi İle Sınır Kontrolü Gerekmektedir

 

Şayet İrlanda Vizesi’nden muaf tutulmayan bir ülkede ikamet etmekte iseniz ve bu şartlar altında iş için İrlanda’ya seyahat etmek istiyorsanız bu durumda İrlanda Ticari Vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Tüm bunlar ek olarak sizden istenen şartlardan biri de sınır kontrolüne kayıt olmanız ve bir Göçmelik Görevlisi tarafından verilen kalma iznine sahip olmanız gerekmektedir.

Hangi ülkelerin vatandaşlarından İrlanda Vizesi başvurusu istenmekte olduğunun listesine bakmanız gerekmektedir.

İrlanda İşletme Vizesi Alma İşlemleri

 

İrlanda Ticari Vizesi için çeşitli belgeler istenmektedir. İstenen bu belgeleri belirtilmiş olan vize başvuru ofisine teslim etmek gerekmektedir. Ancak bu işlemi yapmadan öce vize başvuru ofisine başvuru yapmalısınız. Başvuru işlemini çevrimiçi ortamda gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

İrlanda İşletme Vizesi almak istiyorsanız, süreç içerisinde herhangi bir sorun yaşamamak adına aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 1. Online ortamda başvuru formunu doldurmanız istenmektedir.
 2. Başvuru belgelerinizi nereye göndermeniz gerektiğini kontrol etmeniz gerekmektedir.
 3. İstenen belgeleri tamamlayın ve dosyalayın.
 4. İstenen ücretleri ödeyin.
 5. Son olarak biyometrik verilerinizi gönderin.

Online Başvuru Formunu Doldurma İşlemi

 

Bir İrlanda Ticari Vize başvuru formunu doldurmanız için İrlanda Vatandaşlığa Kabul ve Göçmenlik Servisi (INIS) web sitesini ziyaret etmelisiniz. Bahsi geçen web sitesinde yer alan Çevrimiçi Başvuru Tesisi AVATS aracılığı ile başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Online başvuru formu doldurma işlemi sırasında başvurmayı planladığınız vize türünü seçmeniz istenmektedir. Bu durumda İrlanda İşletme Vizesi için şu seçenekler karşınıza çıkar:

 • Kısa Süreli (C) vizesi
 • Size en uygun olan tek veya çoklu giriş
 • Seyahat nedeni olarak: İş

Bu işlemleri gerçekleştirirken bir sonraki adıma geçmeden önce çevrimiçi başvuru formunun sayfalarını eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuruyu online ortamda tamamlamanız durumunda bir özet başvuru formu da alacaksınız. Yazdırmış olduğunuz form, pasaportunuz ve diğer istenen belgeler ile özet başvuru formunu göndermeniz gerekmektedir.

Başvuru Nereye Gönderilir?

 

Belirtilmiş olan özet başvuru formu üzerinde İrlanda Ticari Vizesi alabilmek adına istenen belgeleri nereye göndermeniz gerektiği hususunda bilgiler yer almaktadır. Başvuruyu göndermeniz gereken yer, bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Örnek üzerinden gidecek olursak:

 • Dublin Vize Bürosu
 • Uluslararası Vize Başvuru Ajansı
 • Ülkenizdeki bir İrlanda Büyükelçiliği veya Konsolosluğu

Buna ek olarak, bulunmakta olduğunuz konuma bağlı olmakla birlikte belgelerinizi teslim etmeniz istenen yöntem de değişmektedir. Duruma göre belgeleri şahsen getirmeniz istenebileceği gibi posta yolu ile de gönderim işlemi yapmanız mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. belgeleri göndermeden önce tüm bölgeleri büyük bir zarfa yerleştirmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız zarf kolay yıpranmayacak cinsten olmalıdır.

İstenen İrlanda Ticari Vize Belgelerini Sunma İşlemi

 

Aktarılmış olduğu üzere İrlanda’ya giriş yapmadan önce vize ve göçmenlik memurları İrlanda’ya giriş için izin vermektedir. Ancak bu görevliler izin vermeden hemen önce İrlanda İşletme Vizesi gerekliliklerini karşıladığınızdan emin olmak istemektedir. Bu doğrultuda İrlanda ticari vizesi için gerekenler şunlardan oluşmaktadır:

 • İmzalı ve tarihli çevrimiçi başvuru formu özeti istenmekte.
 • Geçerli bir pasaport ve vize bulundurulmalıdır.
 • Seyahat nedenlerinizi belirten imzalı bir mektup gerekmektedir.
 • Kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli mali araçlar bulundurulmalı ve bu kanıtlanmalıdır.
 • Aile bağları, iş sözleşmesi, ev sahipliği, kira / kira sözleşmesi gibi bir belge aracılığı ile vizeniz bittikten sonra ülkenize döneceğinizi kanıtlayabilmelisiniz.
 • Dönüş uçak bileti rezervasyonu yaptırmanız gerekmetedir.
 • Otel rezervasyonu, ev sahibinizden gelen mektup ve bunun gibi bir konaklama kanıtı gerekmektedir.
 • Daha önce almış olduğunuz veya reddedildiğiniz vizelerin ayrıntıları istenmektedir.
 • Daha önce ödemiş olduğunuz İrlanda vize ücretinin kanıtı gerekmektedir.
 • Eğer aktif bir çalışansanız: 
  • İşvereniniz tarafından yazılmış olan bir mektup gerekmektedir:
   • Başlıklı bir kağıda yazılmalı ve imzalı olmalıdır.
   • Şirket adına geziye çıktığınızı ve ayrıca gezi nedenlerinizi içermelidir.
   • Bu süreçte oluşacak devamsızlık tarihinizi ve işe ne zaman döneceğinizi detaylandırır nitelikte olmalıdır.
   • Yapacağınız gezinin masraflarını kimin karşılayacağını açıklamalıdır.
  • Belgeleri imzalama yetkisini onaylayan bir şirketin İmza Sirkülerinin bir kopyası bulundurulmalıdır.
  • Şirketin Vergi Sicil sertifikası istenmektedir.
  • Şirketin Ticaret Odasındaki kaydının bir kopyası mevcut olmalıdır.
  • Şirketin Ticaret Sicilindeki bülteninin bir kopyası gerekmektedir.

Eğer serbest meslek sahibiyseniz:

  • Başlıklı kağıda yazılmış, tarihli ve imzalı bir mektup olmalıdır. Bu mektup avukatınızdan, muhasebecinizden veya vergi danışmanınızdan alınabilir.
  • Şirketinizin mektubu ya da kuruluş belgesi gerekmektedir.
  • İşletme banka hesabınızın son altı aya ait banka ekstreleri bulundurulmalıdır.
  • Serbest mesleğinizle ilgili olarak son zamanlarda ülkenizdeki ilgili devlet kurumuyla yaptığınız yazışmalar da yer almalıdır.
 • İrlandalı şirketten size ev sahipliği yapan bir mektup gerekmektedir:
  • İş gezisini ve sizi ağırlayacaklarını onaylar olmalıdır.
  • İş sözleşmesinin ayrıntılarını belirtir niteliktedir.
  • Gezinin tarihlerini onaylamalıdır.
  • Gezinin masraflarını karşılayacak devletler yer almalıdır.
 • Bir konferansa, toplantıya veya masraflarınız için seyahat etmekteyseniz seyahat nedeninizi açıklamanız gerekmektedir.

İrlanda Ticari Vize İşlem Süresi Ne Kadardır?

 

İrlanda Ticari Vize sahibi olabilmeniz için bahsedilen bu işlemlerin süresi sekiz hafta ile sınırlandırılmış durumdadır. Fakat elbette bazı durumlar süreyi etkileyebilir. Başvurunuzu ele alan özel vize ofisi, tatil sezonu gibi belirli bir yıl zamanı ve gerekli tüm bilgileri dahil edip etmediğiniz gibi farklı faktörler süreyi etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

İrlanda Ticari Vizemi Uzatabilmek Mümkün Mü?

 

Esasen İrlanda Ticari Vizesi uzatma durumunda karar merci İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi’dir. Kararlar genelde vaka bazında değerlendirilir ve uzatma verilip verilmeyeceği sonucu çıkar. Genellikle İrlanda Ticari Vizesi uzatmak pek mümkün değildir. Ancak diğer kısa süreli vize türlerinde olduğu gibi hastalık gibi olağanüstü durumlarda uzatma işlemi gerçekleştirilir.

İrlanda’da Kalabilme Süresi

 

İrlanda Ticari Vizesi 90 gün için geçerlidir ve bu süre aynı zamanda maksimum süredir. Diğer işlemlerde olduğu gibi kalmanıza izin verilen gün sayısının belirleyicisi İrlanda sınır kontrolünde görev yapmakta olan göçmenlik memurlarıdır. Göçmenlik memurları pasaportunuza seyahatinizin amacını ve vizenizin geçerliliğini belirten bir damga koyar.

Bir Ticari Vize ile İrlanda’yı Kaç Kere Ziyaret Edilir?

Bu sorunun yanıtı da değişkenlik göstermektedir. Tek girişli bir İrlanda Vizesi alabileceğiniz gibi çok girişli İrlanda Vizesi almanız da olanak dahilindedir.

Tek girişli İrlanda İş Vizesi İrlanda sınırlarına yalnızda bir kez girmenize müsaade eder. İrlanda’da kalabilmek adına hala süreniz olsa bile sınırdan çıkış yapmanız durumunda tekrar giriş yapamazsınız.

Çok girişli İrlanda Ticaret Vizesi ise İrlanda’ya dilediğiniz kadar giriş ve çıkış yapma imkanı vermektedir. Elbette burada belirleyici unsur vizenizin geçerlilik tarihidir. Çok girişli İrlanda Vizesi’ni sadece belirli durumlarda alabilmeniz mümkündür. Örnek verecek olursak, toplantılara katılmak için sıklıkla ülke içi ve dışında seyahat etmeniz gerekiyorsa çok girişli vize alabilirsiniz. İrlanda çok girişli vizesi alabilmenizin diğer bir yolu ise daha önce almış olduğunuz bir İrlanda Vizesi’dir.

İrlanda Ticari Vize başvuru işlemleri ile ilgilenmekte olan memurlar, talep etmiş olmanıza rağmen size çoklu giriş vizesi vermeyebilirler.

İrlanda Ticari Vizesi İrlanda’da Çalışmanıza Olanak Sağlar Mı?

 

İrlanda Ticari Vizesi ile uzun süreli özelliğine sahip olan İrlanda Çalışma Vizesi farklı vize türleridir. Eğer İrlanda Ticari Vizesi’ne sahipseniz sadece işinizle veya işinizle ilgili nedenlerle İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. Bu seyahatiniz 90 günü aşamaz. Bunlara ek olarak, çalışmanıza müsaade edilen süre ile ilgili olarak belirlenmiş olan farklı ve özel şartlar da bulunmaktadır.

İrlanda İşletme Vizesi İle Çalışmaya Dair Kurallar Nelerdir?

 

İrlanda Ticari Vizesi’ne sahip olmanız durumunda kesintisiz 14 günlük tek bir süre içerisinde maksimum 14 gün çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek üzerinden gidecek olursak, 14 günlük bir vizeye sahipseniz seyahatin başında 10 gün, verilen bir haftalık ardından 4 gün daha çalışma yürütmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca seyahatinizin tamamı ne olursa olsun 14 günden daha fazla sürede çalışamazsınız.

Ancak bazı durumlarda İrlanda Ticari Vizesi’nin izin vermekte olduğu zaman diliminden daha uzun süre ve farklı aralıklarla çalışma gerçekleştirme durumu söz konusu olabilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşma ihtimaliniz varsa Atipik Çalışma Programı kapsamında bir İstihdam Vizesi için başvurmanız gerekebilir.

Çalışma izni ile ilgili olan kararı verecek kişiler sınır kontrolünde çalışmakta olan göçmenlik memurlarıdır. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman, sınır kontrolünde göçmenlik memurlarının önüne çıktığınız zaman iş sözleşmesi gibi istihdamınızla ilgili herhangi bir belgeyi yanınızda bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

İrlanda Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×