İngiltere Asgari Ücret 2023

İngiltere’de ödenen maaşlar için farklı meslek gruplarına yönelik çok ciddi farklar bulunuyor. İşe yeni başlayan, tecrübesiz ve vasıfsız işçiler tarafından alınan tutar İngiltere asgari ücret ödemesi olan 1598 Euro seviyesindedir. Ülkede asgari ücretle çalışanların oranı Avrupa ortalamasına yakın seviyede olduğu için, halkın büyük bir kesimi geçimle ilgili sorun yaşamıyor. Çoğu meslek grubunda ödenen maaşlar ise genellikle asgari ücretin 2 katı şeklinde oluyor.

İngiltere’de 2021 Asgari Ücret

Avrupa Birliği üyeliğinden çıkan İngiltere’de 2021 yılında verilen asgari ücret 1598 Euro olarak açıklanmıştır. Ülkenin Avrupa’da en yüksek asgari ücret veren devletlerden biri olmadığını söylemek mümkündür. İskoçya asgari ücret için aylık ödeme tutarı belirtilen ülkeler arasında yer almıyor fakat saatlik 8,20 Sterlin tutarında ödeme yapılacağı biliniyor.

Amerika Asgari Ücret

İngiliz vatandaşları tarafından çeşitli meslek gruplarında çalışılarak elde edilen asgari ücret 1598 Euro alt limitine sahiptir. İngiltere’de asgari ücret ile geçinmek isteyen kişiler, şehre yakın bölgelerde konut tutabilir ve orta düzeyde yaşam sürdürebilirler. Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde asgari ücret için saatlik ödemeyi 15 Dolar baz alarak hesap yapmak mümkündür.

İngiltere’de Asgari Ücret Kaç Pound 2020

İngiltere’de garsonluk, kasiyerlik, tezgahtarlık yaparak kazanabileceğiniz tutar minimum 1598 Euro civarında olacaktır. Çoğu şirket tarafından özellikle birkaç aydan sonra maaşta iyileştirme yapılıyor ve 2000 Euro’nun üzerine çıkarılıyor. Fransa asgari ücret ile işçi çalıştırma konusunda, Avrupa’nın orta sıralarında yer alan ülkelerden biridir. Fransa’da işçiler tarafından alınan asgari ücret Euro olarak belirlenmiştir. Ülkedeki asgari ücretli çalışan oranı ise %8,4 seviyesindedir.

Türkiye asgari ücret bakımından Avrupa’nın en yüksek oranına sahip ülkesidir. Avrupa’daki 30’dan fazla ülkeyi geride bırakan Türkiye bu konuda liderliği elde etmiştir. Halkın %50’den fazlasının asgari ücretle çalıştığı biliniyor. Bazı meslek gruplarında ve emeklilerde asgari ücretin altında maaş alındığı da istatistiklere yansımıştır.

Almanya Asgari Ücret

Almanya’da yaşayanların aldığı asgari ücret tutarı, 2020 yılı itibariyle 1584 Euro olarak açıklanmıştır. İngiltere asgari ücret yaklaşık olarak 1600 Euro seviyesindeyken, minimum işe başlama ve orta kademe pozisyonlarda çalışarak kazanılan ücret tutarı 2500 Euro’nun üzerindedir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×