Hollanda Bayrağı

Hollanda bayrağı, yatay üç şeritten olmuş ve beyaz, kırmızı, mavi renkler bir arada kullanılmıştır. Dünyanın uzun zamandır kullanılan bayraklarından biridir. Lüksemburg bayrağı ile benzerlik gösteren bayrağın tasarımı Hollanda tarihi esas alınarak tasarlanmıştır.

Hollanda Bayrağı Anlamı

Hollanda bayrağı 16. Yüzyılda I. William tarafından tasarlanan ve dünyanın uzun süre kullanılan bayraklarından biridir. Bayrağa ilk olarak “Prensin Bayrağı” anlamı verilmiştir. İlk tasarımında kırmızı renk yerine turuncu renk kullanılan bayrağın tasarımı daha sonra değiştirilmiş ve kırmızı renk kullanılmaya başlamıştır.

Hollanda bayrağının anlamı, Hollanda’nın önde gelen savaşçılarından biri olan Orange Prensi William’ın armasına dayanır. Hollanda tarihinden esinlenerek tasarlanan bayrağın ilk tasarımında turuncu renk kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan resmi bayrağında ise kırmızı renk bulunmaktadır.

Hollanda Bayrağı Renklerin Anlamı

Hollanda bayrağı tüm ülkelerin bayraklarının tasarımında olduğu gibi Hollanda tarihi esas alınarak tasarlanmıştır. Üç yatay şeridin olduğu bayrakta beyaz, mavi ve kırmızı renkler kullanılmıştır. Bayrağın her renginin farklı bir anlamı ifade ettiği yönünde görüşler vardır.

Hollanda bayrağının renklerinin anlamı, Hollanda ve İspanya arasında verilen Seksen Yıl Savaşları’na dayanmaktadır. Orange Prensliği Hanedanı armasının renkleri, Hollanda bayrağında kullanılmıştır. Bayrağın ilk tasarımında kırmızı renk yerine turuncu renk vardır. Daha sonra yeniden tasarlanan bayrağın renkleri beyaz, kırmızı ve mavidir.  

Hollanda Bayrağı Renkleri

Hollanda bayrağı tasarlanırken tüm ülkelerinde bayrak tasarımında olduğu gibi ülke tarihi esas alınarak tasarım yapılmıştır. Hollanda bayrağında yatay üç şeritten oluşan kırmızı, beyaz ve mavi renkler kullanılmıştır.

Hollanda bayrağının anlamı, Orange Prensliği Hanedanı armasından renkleridir. Hollanda bağımsızlığı için önemli bir yere sahip olan Hanedanlığın armasındaki renklerle bayrak tasarımı yapmıştır. Daha sonra bayrak tasarımında kullanılan turuncu renk, kırmızı ile değiştirilmiştir.

Hollanda Bayrağı Resmi

Hollanda bayrağı, dünyanın en uzun kullanılan bayraklarından biridir. Resmi olarak 16. Yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlayan bayrağın kullanılması, Hollanda’nın Fransa tarafından işgal edilmesi ardından yasaklanmıştır.

Hollanda, bağımsızlık mücadelesini kazanması ardından bayrağının tasarımında kullanılan turuncu rengi kırmızı ile değiştirmiştir. Hollanda bayrağında yer alan kırmızı renk, ülkenin kazanmış olduğu bağımsızlığın sembolüdür.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×