Havana Küba

Havana Küba Vize

Havana Küba

Havana Küba’nın başkentidir, aynı zamanda ülkenin de en büyük kentidir. Bir diğer özelliği de Karayiplerin en büyük şehri olmasıdır. Kültürel mozaik ile eşsi bir güzelliğe sahip olan bu şehirde hem özgürlüğün hem de görsel şölenin tadını çıkarma imkanını elde edebilirsiniz. Sosyalizmin hüküm sürdüğü nadir noktalardan biri olan Küba’da hala kapitalist sistemin net olarak yaygınlaşmamış olduğunun a bildirilmesi gerekir. Siz de şehirde yer alan hakim olan atmosferden bu durumu net şekilde anlayacaksınız.

Havana Konumu

Havana Küba konumu ile stratejik bir rol üstlenmektedir. Karayiplerde bir ada ülkesi olan bu merkezin sadece haritada kapladığı alan değil simgelediği değerler konusunda da birçok kişiden takdir gördüğü fark edilmektedir. Ülkede hala kapitalist ekonomi hakim bir hal almamıştır. Bağlı bulunduğu coğrafyada bu özelliği sürdüren son devletlerdendir.

Önemli Figürler

Havana Küba denildiği zaman akla ilk gelen kişiler kesinlikle Fidel Castro ve Che’dir. Bu isimlerin simgeledikleri politik ve sosyal görüşlerin bir karşılığı olarak sadece kültürel anlamda değil bu değerlere önem veren kişilerin de sıklıkla ziyaret ettiği bir merkez haline gelmiştir. Şehre girer girmez hem şehir yapılanmasından hem de hakim olan maddi dokudan durumu daha net anlayabilirsiniz. Ülkede toplamda 2 adet para birimi yer almaktadır. Turistler CUC adı da verilen bir para birimi kullanırken yerliler Peso kullanmaktadır. Bu ikili birim kapsamında karışıklık meydana gelmemesi için önceden hazırlıklı olmalısınız. Tur şirketleri ile giden kişilerin bu tip detaylara dair endişelenmelerine gerek yoktur. Gerekli olan tüm datalar size zaten gezi öncesinde sunulacaktır.

Havana Küba
Havana Küba

Gezilecek Yerler

Havana Küba ziyaretinizde muhakkak gezmeniz gereken yerleri sizin için listeledik;

  • Melacon; Havana’nın meşhur sahil duvarı olarak da tanınmaktadır. Bu harika mimari yapının muhteşem bir manzara ile bir araya gelmesi muhakkak görülecekler listesinde yer almasını sağlayacaktır.
  • National Capitol Building; hükümet merkezi olarak da tanımlanabilir. Yapı oldukça görkemli ve etkileyicidir. Herhangi bir yasaklama yoktur. Turların belirli bir alanı ziyaret etmesine imkan verilmektedir.
  • Morro Kalesi; Havana’nın sembol mekanlarından bir tanesidir. Bir deniz kalesi olarak da adlandırılır. Ziyaret eden kişilerin hem manzara hem de kulenin görkemli yapısı sayesinde eşsiz dakikalar geçirecekleri temin ediliyor!
  • Devrim Müzesi; Küba’nın tarihine hakim olmak isteyen kişiler için harika bir uğrak mekan olacaktır. Giriş ücretlerinin oldukça makul seviyede olması da verimliliği artırmaktadır. Sabah 09.30 ile akşam 16.00 saatlerinde açıktır. Çok büyük bir kalabalık ile karşılaşmamak için günün erken saatlerinin tercih edilmesi daha verimli olacaktır.

Havana Küba ziyaretinizde bir Avrupa ülkesinde harcayacağınızdan çok daha makul bir miktar ortaya koyulacaktır. Bu ülkeyi ve şehri ziyaret etmek için çok yüksek bir bütçeye sahip olmanız gerekli değildir.

Sevilen Yemekleri Nelerdir?

Tarihi mekanların yanı sıra Küba mutfağı da göz doldurmaya devam ediyor. Özellikle Küba’nın diğer mutfaklardan farklı ve özgün dokusu aklınıza kazınacaktır. Muhakkak tatmanız gereken unsurlardan bazıları;

  • Hindistan cevizi soslu karides; Karidesin belki de en egzotik hallerinden bir tanesi ile karşı karşıya kalacaksınız. İçerisinde yer alan fresh tatlar ile beraber deniz ürünü yeni bir yorum kazanacaktır.
  • Muz kızartması olarak da bilinen Plantain de muhakkak tadılmalıdır. Sadece muz değil birçok farklı egzotik meyvenin tadına bakabilirsiniz. Havana bu konuda en zengin ülkelerden bir tanesidir.
  • Küba denildiği zaman akla gelen ilk unsur ise kesinlikle kahvedir. Kahve ve Küba Kahvesi terimleri ayrılmaz parçadır. Fakat bu ürünlerin toplu biçimde ülkeden çıkarılmasına izin verilmeyeceğini de bilmelisiniz. Aksi takdirde gümrük kısmında sorun yaşayabilirsiniz.

Bu seçenekleri tadarken seçmiş olduğunuz mekanlar ne derece gösterişli ve güzel olursa olsun çok yüksek bir hesap ile karşılaşmayacağınız da belirtilmelidir. Yine de hangi mekanın ve yemeğin hangi fiyat aralığında sunulduğuna dair inceleme yapmalısınız. Bu şekilde seçmiş olduğunuz mekanların bütçenize uygun olup olmadığını analiz edebilirsiniz.

Küba Hakkında Son Gelişmelerden Haberdar Olun

Havana Küba hakkında en son gelişmeler ve vize koşullarına dair detayları anında Vizerandevu.com üzerinden alabilirsiniz. Ülkelere ve şehirlere dair tüm detayları sizin için bir araya getirdik ve tek bir çatı altında topladık!

vizerandevu.com/kuba-turist-vizesi/

Havana Küba Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×