Amerika Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Green Card Başvuru İşlemleri

ABD 1990 yılında başlayan Green Card-Yeşil Kart uygulaması ile her yıl çeşitli ülke vatandaşlarına Daimi Oturum İzin Kartı-“Parmanent Resident Card” vermektedir. Bir çekiliş ile dağıtılan Green Card 55 bin kişiye dağıtılmaktadır, başvuru yapıp Yeşil Kart sahibi olan kişiler kendi ülke vatandaşlıklarından çıkmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı oturma, çalışma, eğitim ve iş kurma hakkı kazanır. Beş yıllık bir süre sonunda Green Card sahibi kişiler ABD vatandaşlığına başvuru hakkını da kazanmış olurlar. Amerika Green Card başvurusu her yıl Eylül ve Kasım ayları arasında alınmaktadır.

 

Amerika Green Card Başvurusu Şartları

Amerika Birleşik Devletleri her yıl düzenlediği Green Card çekilişi için katılabilecek ülke listesini açıklamaktadır. Çin ve Meksika gibi çok sayıda yasal göçmen veren ülke vatandaşları Yeşil Kart çekilişine katılamamaktadır. Türkiye vatandaşları olağan koşullarda Green Card çekilişine başvuru yapabilmektedir. Türk vatandaşlarının Yeşil Kart kazanma yüzdesi diğer ülkelerden fazladır, her yıl 3 bin Türk vatandaşı Green Card alma hakkı kazanmaktadır.

Amerika Green Card Başvurusu Şartları şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olmak. ABD Green Card başvurusu yapabilmek için bir yaş sınırı olmasa da bu kartı alabilmek için lise mezunu olmak gerekmektedir, bu nedenle 18 yaşından küçükler çekilişe katılıp kazansalar bile Yeşil Kart alamamaktadır.
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak. Green Card alabilmek için başvuru yapanların lise mezunu olması gerekir, lise mezunu olmayanlar için uzmanlık içeren bir işte en az iki yıl tecrübesi olması şartı aranır. Mezuniyet kriteri değerlendirilmesinde resmi okullardan mezun olma şartı vardır, eğitim sertifikaları ve hizmet eğitimleri kabul edilmez. Tüm eğitim belgeleri Amerika vize işlemleri sırasında konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır, değerlendirme sonucu yetersiz bulunan mezuniyet belgeleri yüzünden vize reddi söz konusu olabilir.

Amerika Green Card başvurularında İngilizce bilme zorunluluğu ve yeterli mali gücü bulunması şartı aranmaz. Ancak Yeşil Kart başvurusu yapıp kazanan kişiler ülkede çalışabilecek bir İngilizce seviyesine sahip olmalı ve ABD’de bir süre çalışmadan yaşayabilecek finansal güce haiz olmalıdır. Green Card hakkı kazanmak Amerika’da iş garantisi anlamına gelmez, sadece ülkede oturma ve çalışma izni sağlar.

Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar?
Amerika Nüfusu 2021 Yılında Ne Kadar?

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Green Card çekilişi için başvurular ABD Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu İnternet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Her yıl Ekim ve Kasım ayları arasında başvuru yapmak isteyen kişiler Göçmenlik Bürosu resmi İnternet sitesini ziyaret ederek online başvuru formunu doldurmak zorundadır. Her kişinin bir kez başvuru hakkı bulunmaktadır ve başvuru formu tek oturumda tamamlanıp onaylanmalıdır. Herhangi bir hata yapmak istemeyen kişiler uzman danışmanlarımızdan yardım alabilirler.

Green Card başvurusu formunda doldurulması gereken alanlar şunlardır:

 • Soy isim, isim- Başvuru yapan kişi pasaportunda yazılan şekilde önce soy ismini sonra ismini ilgili alana girmelidir.
 • Başvuru yapan kişinin doğum tarihi- Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak forma işlenmelidir.
 • Başvuru yapan kişinin cinsiyeti- İlgili alan işaretlenmelidir.
 • Doğum şehri- Başvuru yapan kişi doğduğu şehri pasaportunda bulunduğu şekilde yazmalıdır.
 • Doğum ülkesi- Çekilişe katılmak isteyen kimse doğduğu ülkeyi İngilizce olarak yazmalıdır.
 • Diversity Immigrant Visa Programına katılım için uygun olan ülke- Türkiye’den katılım yapılan kişiler İngilizce olarak ülke ismini girmelidir-TURKEY-.
 • Biyometrik Fotoğraf- Forma yüklenecek olan fotoğraflar beyaz arka zeminli ve biyometrik nitelikte olmalıdır.
 • İletişim Adresi- İkametgâh ettiğiniz ev adresi ilgili alana girilmelidir, İş adresi de verilebilir.
 • Yaşanılan Ülke- İlgili alana ikametgâh edilen ülke ismi girilmelidir.
 • Telefon numaraları- Telefon numarası verilmek zorunda değildir, ancak bazı durumlarda iletişim kurulması açısından yararlıdır.
 • Aktif E-mail adresi- İletişim adresi olarak güncel ve kullanılan bir mail adresi vermek gerekir. Çekiliş merkezi ile iletişim kurmak ve Başvuru numarası unutulduğunda bu mail adresi kullanılacaktır.
 • Medeni Durum- Başvuru sahibi kendi durumunu gösteren alanı işaretlemelidir.
 • Çocuk sayısı-Başvuru yapan kişi 21 yaşından küçük çocuklarının bilgilerini vermelidir. Çocuklar ABD seyahatinde bulunmayacak olsa bile bu zorunludur. Beraber ikametgah edilen veya edilmeyen tüm çocukların bilgileri verilmelidir.

İlgili tüm alanlar eksiksiz ve hatasız doldurulduktan sonra başvuru sistemi bir onay numarası-Confirmation Number verecektir. Çekiliş sonuçları bu numara ile kontrol edileceğinden numara saklanmalıdır, numara unutulduğunda sistem üzerinden aktif e-mail adresi kullanılarak tekrar ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Green Card sonuçları Mayıs ve Eylül ayları arasında Göçmenlik Bürosu sitesinden açıklanmaktadır. Onay numarası ile sonuçlara ulaşılabilmektedir, başvuru yapan kişilerin mail adresine veya posta adresine bir bildirim yapılmaz.

Green Card Çekilişini Kazananların Yapması Gerekenler

Green Card çekilişleri sonuçlandığında kazananların posta adresine ABD resmi evrakları gönderilir. Çekilişi kazananların hazırlaması gereken evrak listesi de bu zarfta bulunmaktadır. Green Card hakkı kazananlar ABD dış temsilcilikleri vize mülakatına bu gönderilen belgelerle birlikte vize için gerekli evraklarını hazırlayarak giderler. ABD vize talebiniz kabul edilirse altı aylık bir süre içinde Amerika’ya giriş yapmanız gerekmektedir, böylelikle Yeşil Kart hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Green Card hakkı kazananlar ABD’ye hemen yerleşmek zorunda değildir, ilk altı ayda giriş yapılarak geri dönülebilir, sonraki her yıl bir kez ABD’ye giriş çıkış yapmak da yeterlidir. Böylelikle Yeşil Kart hakkı devam eder. Green Card kazanan kişiler bu süre içinde gerekli koşulları oluşturarak Amerika’ya yerleşmeyi düşünebilir.

Green Card hakkında bilinmesi gereken diğer önemli noktalar şunlardır:

 • Green Card başvuru ücreti mevcut değildir, çekilişe katılmak için bir ücret ödenmez. ABD Vize Mülakatı için ise ücret ödenmektedir.
 • Green Card başvuruları için her dönem tek başvuru hakkı vardır, birden fazla başvuru kabul edilmez. Sonraki çekilişlere tekrar katılmak mümkündür.
 • Green Card başvuru formunda tüm aile fertleri bilgileri eksiksiz girilmelidir. Ayrı yaşayan eş veya çocuklar bile bildirilmelidir. Çocukların 21 yaşın altında ve bekar olmaları gerekmektedir.

Green Card başvurusu için uzman danışmanlarımızdan yardım alabilir, tüm süreçte destek sağlayabilirsiniz. ABD vize başvuruları hakkında Amerika vizesi sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Amerika Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır Video;

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×