Fransa Para Birimi

Fransa, 2002 yılında resmi olarak Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. 2002 yılı öncesinde Fransız para birimi Frank’tır. Frank, Euro biriminin yürürlüğe girmesinden önce Fransa ile birlikte Belçika ve Lüksemburg ülkelerinde kullanmıştır.

Fransa Para Birimi Nedir?

Fransa para birimi günümüzde Euro’dur. Fransa, 2002 yılında resmi olarak Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. 2002 yılından önce ülkenin resmi para birimi Frankt’tır. Fransa Frangı, Fransa’dan gelerek Avrupa ülkelerinin bir kısmına yayılan para birimidir.

Frank, ilk olarak 1360 yılında sikkeler üzerinde yer alan isimlerden doğmuştur. 16. ve 17. Yüzyıllarda Avrupa ülkelerinde ve Fransa sömürgesi altında olan ülkelerde kullanılan para birimi, günümüzde Cibuti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ülkelerinde kullanılmaktadır.

Fransız para birimi nedir: Fransa para birimi günümüzde Euro’dur. Resmi olarak Euro para biriminin kullanılmaya başlamasından sonra Frank kullanımı ortadan kalkmıştır. Fransa’nın eski para birimi olan Frank günümüzde bazı ülkeler tarafından kullanılmaya devam etmektedir.  

Fransa Para Birimi Kaç TL?

Fransa para birimi 2002 yılında Euro olarak kabul edilmiş ve ülke resmi olarak Euro para birimini kullanmaktadır. Fransa para birimi, Türkiye para biriminden daha değerlidir. Günümüzde 1 Euro, 10,27 TL’dir.  

Fransa Para Birimi Hakkında Bilgi

Fransa, 2002 yılına kadar Frank kullanmıştır. Frank, tarihi 1300’lere dayanan bir para birimidir. Fransa’da kullanılmaya başlaması ardından Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlamıştır. Frank günümüzde bazı ülkeler tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

Fransa, 2002 yılında Euro para birimini kullanmaya başlamıştır. Fransa para birimi TL cinsine göre daha değerlidir. Günümüzde 1 Euro, 10, 27 TL’ye eşittir. Fransa’nın kullanmayı bırakmış olduğu Frank para birimi günümüzde Cibuti, Komorlar, Ruanda gibi ülkelerde kullanılmaya devam etmektedir.

Fransa Para Birimleri CFP Frangı

Fransa para birimleri Euro olarak belirlendikten sonra ülkede Frank kullanılmamaktadır. Fransa, 2002 yılında resmi olarak Euro kullanmaya başlamıştır. Fransa’da ortaya çıkan para birimi olan Frank, günümüzde farklı ülkelerde kullanılmaya devam etmektedir.

CFP Frangı, Fransız Polinezyası, Yeni Kaledonya, Wallis, Futuna ülkelerinde kullanılmaktadır. Madagaskar, CFB frangını 2004 yılında kullanmayı bırakmış, Ariary para birimini kullanmaya başlamıştır.  

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×