Fransa Nüfusu 2023

20 Ocak 2021 verilerine göre Fransa nüfusu 68 milyondur. Fransa nüfusunun %75’lik kısmı şehirlerde yaşamaktadır. Fransa demografik yapısı kozmopolittir. Farklı ırkların bir arada yaşadığı ülkede Avrupa ülkelerinden göç edenlerin sayısı fazladır.

Fransa Nüfusu 2021

Fransa nüfusu yıllara göre değişiklik göstermiştir. Fransa, en çok göç alan Avrupa ülkelerinden biridir. Ülkenin nüfus patlaması 18. Yüzyıldan sonra durmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ülkenin doğum oranı azalmıştır. 1960 yılına kadar Fransa nüfusu durağan bir döneme girmiştir.

Fransa nüfusu ve yüzölçümü; Fransa nüfusu 68 milyon, yüzölçümü 632.734 km’dir. Fransa, sanayinin gelişmesi ile göç almaya başlamıştır. Nüfusu durağan bir döneme girmesi ardından nüfus yoğunluğu azalan ülke, göç alarak nüfusunda artış yaşamıştır.

Fransa Nüfusu Kaç?

Fransa nüfusu 2021 yılında 68 milyondur. Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Fransa, sanayi sektöründeki gelişmeler ardından yoğun bir göç almaya başlamıştır. Ülkeye Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden göç eden birçok insan vardır. Asya, Latin Amerika ve Kanada ülkelerinden de göç almaktadır.

Fransa’da tahmini 1.52 milyon göç oranı vardır. 2007 yılının verilen göre İspanyol, Portekizli, İtalyan sayısı ülkenin göçmenlerinin büyük kısmını oluşturmaktadır. Fransa günümüzde Avrupa ülkelerinden en çok göç alan ülkelerden biridir.

Fransa Nüfusu Kaç 2021?

Fransa nüfusu 20 Ocak 2021 verilerine göre 68 milyondur. Ülke nüfusunun yaklaşık 1 milyonu göçmendir. Fransa Orta Doğu ve Kanada’dan göç almıştır. Aynı zamanda İtalya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden de göç almaya devam etmektedir. Fransa nüfusu yaş ortalaması 40,2’dir.

Fransa’da yaşlı nüfus oranı 5,5’dir. Yaşlı nüfusun yoğun olduğu ülkenin nüfusu durağan bir dönemdedir. Göç alarak nüfusunu dengeleyen ülkede yaşlı sayısı fazla, doğum oranı ise düşüktür.  

Fransa Nüfusunun Yüzde Kaçı Siyahi?

Fransa nüfusu yıllara göre değişiklik göstermiş ve oldukça fazla göç almıştır. Fransa nüfusunun %2.2’si Cezayir ve Fas göçmenidir. %1.9’u İtalyan, %1,5’i Portekizlidir. Fransa, Orta Doğu ülkelerinden de göç almıştır. Ülke nüfusunun %76,9’u Fransız’dır. Göç almaya devam eden Fransa, Avrupa’nın en çok göç alan ülkelerinden biridir.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×