Fransa Kısa Süreli Çalışma Vizesi

Fransa Kısa Süreli Çalışma Vizesi Başvurusu

Fransız kısa dönem eğitim vizesi, eğitim amacıyla Fransa’ya gelmek isteyen öğrenciler içindir, bu vize ile beraber 3 ay Fransa’da kalmak mümkündür. Ancak söz konusu vize Üniversite veya kolej eğitimi için yeterli süreyi karşılayamadığından bu amaçlarla Fransa’ya gitmek isteyen öğrenciler için uygun değildir.

 • Bir dil kursuna katılmalısınız.
 • Bir kursa öğrenci olarak katılmalısınız
 • Üniversite giriş sınavına girmelisiniz.
 • Üniversiteye giriş görüşmesine katılmalısınız
 • Öğrenci olarak eğitime katılmalısınız

Üç ay ve daha uzun süren bir eğitim kursuna katılabilmek için Fransız Öğrenci Vizesine başvurmalısınız.

Fransa Kısa Süreli Çalışma Vizesi
Fransa Kısa Süreli Çalışma Vizesi

 

Fransa Schengen Vizesine Eğitim Amacı ile Nasıl Başvurabilirim?

Fransa Schengen vizesi için gerekli başvuru aşamaları ve süreci, diğer Fransız vizeleri ile benzerlik gösterir. Ancak başvuruda toplanan evraklar açısından birtakım farklılık olabilir.

Başvuruyu tamamlamak için izlemeniz gereken adımlar aşağıda belirtildiği gibidir;

 • Vizeye ihtiyacınızın olup olmadığını belirleyin.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak toplayın ve randevu alın.
 • Fransız kısa süreli eğitim vizesinin başvuru ücretini ödeyin.
 • Randevuda belirtilen tarihe dikkat edin ve görüşmeye zamanında katılın.

Fransa Schengen Vizesine Başvurmanız Gerekip Gerekmediğini Öğrenin

Fransa’ya veya Fransa’nın denizaşırı bölgelerine eğitim amacı ile gitmek için Fransız kısa süreli vizesine ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmelisiniz. Vizeye ihtiyacınızın olup olmadığı ise vatandaşı olduğunuz ülke ile doğru orantılıdır.

Vatandaşı olduğunuz ülkeniz AB veya Fransa ile vize kolaylaştırma antlaşması bulunmuyorsa muhtemelen Fransa’ya ve Fransa’nın denizaşırı bölgelerine vizesiz seyahat edemezsiniz. Seyahat edebilmeniz için kısa süreli çalışma vizesi gerekecektir.

Başvuru Dosyalarınızı Tamamlayın

Kısa süreli Fransız vizesi için standart belgelerin yanı sıra, vizeye özgü birtakım belgeleri de yetkililere sunmalısınız.

Başvuru belgeleri şöyledir;

 • Okuldan veya eğitim gördüğünüz üniversiteden ayrılış tarihinizi ve kursunuzla alakalı detayları içeren bir mektup.
 • Çalışıyorsanız son 3 aylık maaş bordronuz ve çalışma belgeniz.
 • Serbest meslek sahibi iseniz, kişisel faaliyetlerinizi ve Ticaret Meslek Odasından elde ettiğiniz gelirler. Bunun yanı sıra KDV sertifikasını belirtilen bir mektup.

18 Yaşından Küçükler İçin Gerekli Başvuru Evrakları

 • Anne ve babanın pasaportu.
 • 18 yaşın altındaki çocuğun başvuruda bulunması ve üçüncü bir kişi ile seyahat etmesi durumunda ebeveynleri tarafından imzalanmış resmi izin belgesi.
 • 18 yaşın altındaki çocuk yalnız bir ebeveyni ile seyahat ediyorsa diğer ebeveyni tarafından izin belgesi.
 • Çocuğun anne ve babası ayrı ise mahkeme kararı ile velayet çocuğun kendisine aittir.
 • Çocuğun okuldan ayrılmasına müsaade eden güncel olmak kaydıyla okul mektubu.
 • Fransa ve Schengen bölgesini kapsayan tüm bölgeler için Seyahat Sağlık Sigortası.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak, Fransız büyükelçiliği sizden extra belgeler talep edebilir. Büyükelçilik tarafından talep edilen extra belgeler, yine elçiliğin belirlediği tamamlama süresince tamamlanmalı ve elçiliğe sunulmalıdır.

Fransa Kısa Süreli Çalışma vizesi için hazırlanan en güncel vize evrak listesine >> vizerandevu.com/fransa-vize-evraklari bağlantısını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Fransız Kısa Süreli Çalışma Vizesi Başvuru Ücretini Ödeyin

Fransız Schengen vizesi için belirlenen standart ücret 80 €’dur. Söz konusu vize başvuru ücretinden muaf olan ülkelerin vatandaşları da vardır.

Vize başvurunuz reddedilirse veya mülakata katılmazsanız başvuru ücretiniz geri iade edilmez. Bu sebeple mülakat tarihinin bilinmesi ve mülakat gününde orada olmanız son derece önemlidir.

Mülakata Katılın

Mülakat ortalama 10 dakika sürecektir, Fransız yetkililer neden Fransa’ya seyahat etmek istediğinizle alakalı sorular sorabilir. Aynı zamanda Fransa’da ne yapmayı planladığınız tarzında ki sorularla da karşılaşabilirsiniz.

Mülakat esnasında heyecanlı olmanız görüşmenin olumsuz geçmesine neden olabilir. Fransız yetkililer tedirginliğinizi hissederse bir şeyler sakladığınızı düşünebilir ve bu da vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeple son derece rahat görünmeye özen göstermelisiniz.

İlk izlenim açısından doğru kıyafet seçimi son derece önemlidir, temiz ve düzenli giyindiğinizde bu durum Fransız yetkilileri etkileyebilir ve görüşmenizin olumlu geçmesine sebep olabilir. Bu sebeple fazla resmi ve fazla rahat olmamak kaydı ile bir orta yol bulmalı ve kendinizi en iyi hissettiğiniz şekilde giyinmelisiniz.

Fransa Dil Kursu İçin Kısa Süreli Vize

Fransa dil kursu vizesi tek seferliktir ve 3 ay süreyle geçerlidir. Fransa’ya gelerek başta Fransızca olmak üzere bir dil öğrenmek için alınması gereken vizedir, diğer vizelerde olduğu gibi dil kursu vizesinde herhangi bir başvuru ücreti ödenmemektedir. Aynı zamanda dil kursu vizesi ile oturma izni almanıza gerek yoktur, ancak diğer öğrenci vizelerinde olduğu gibi vize süresi dolduktan sonra vizenin yenilenmediği unutulmamalıdır.

Fransa’da Bulunan Bir Kursa Kısa Süreli Katılmak İçin Gereken Vize

Fransa’da bulunan herhangi bir kursa (aşçılık, mimarlık vs.) katılmak için Fransa kısa süreli çalışma vizesi alınmalıdır. Söz konusu vize alındıktan sonra ikamet vizesi yani oturma izni alınmasına gerek yoktur.

Fransa Etudient Concours Vizesi

Fransa’da bulunan bir eğitim kurumuna (Üniversite, Kolej vb.) katılmak istiyorsanız ve söz konusu kurumlar için giriş sınavına girmeniz gerekiyorsa Fransa Etudient Concours vizesini almanız gereklidir. Söz konusu vize giriş sınavında başarılı olmanız durumunda bir yıllık yenilenebilir oturma iznine başvurabilirsiniz. Bu durumda ikamet izni için, eğitim göreceğiniz kurumun bulunduğu il veya ilçe otomatik olarak atanır. İkamet izni için Fransız yerel idaresine veya idari ofisine başvurmanız gereklidir.

Üniversiteye Giriş Görüşmesine Katılabilmeniz İçin Gerekli Vize

Fransa’da eğitim görmek adına bir Üniversiteye veya başka bir kuruma başvurduysanız ve kabul edilebilmeniz için giriş görüşmesine katılmanız gerekiyorsa Fransa vizesine başvurmalısınız. Bu durum yukarıda belirttiğimiz giriş sınavı ile tamamen aynı durumdur. Giriş görüşmesinde başarılı olur ve başvurduğunuz kurum tarafından kabul edilirseniz, bir yıllık yenilebilir oturma iznine başvurmanıza imkân tanınacaktır.

Fransa’da Öğrenci Olarak Eğitime Katılabilmeniz İçin Gerekli Fransa Vizesi

Söz konusu vize Fransa’da öğrenci olarak eğitime katılabilmek için alınması gereken vizedir.

 • Başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkede bir eğitim kuruluşunun parçası olması ve Fransa’ya gitmesini gerektiren bir projede yer alması.
 • AB iş birliği programı kapsamında herhangi bir projede yer alması.
 • Başvuru sahibinin ülkesi ile Fransa hükümetinin eğitim, kültür vb. alanlarda yaptığı antlaşma kapsamında bir programın parçası olmak.

Fransa’da katılmayı planladığınız eğitim programının 90 günü aşması durumunda uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bir eğitim programı kapsamında Fransa’ya seyahat edebilmek için sunmanız gereken temel belgeler arasında eğitim sözleşmesi en önemlisidir.

Fransa Genç Au Pair Vizesi

Fransızca öğrenebilmek adına Fransa’da bir ailenin yanında kalmak isteyen 17 ile 30 yaş arasındaki kişiler Fransız Genç Au Pair vizesine başvurabilir.

Fransa Genç Au Pair Vizesi için gerekli görülen şartlar şöyledir;

 • Başvuru sahibinin aileye vermesi gereken hizmetler belirlenir.
 • Başvuru sahibinin günlük çalışma saatleri belirlenir, başvuru sahibinin maksimum çalışma süresi 5 saat olabilir.
 • Başvuru sahibinin kurulu ve pansiyonu ile ilgili detaylar.
 • Başvuru sahibinin tatil günleri. Başvuru sahibinin tatil günü ayda bir olmak zorundadır.
 • Başvuru sahibinin Fransa’da kalacağı aileden alacağı cep harçlığı.

Başvuru sahibinin son 3 aydan eski olmamak şartıyla Tıbbi raporunu da sunması gereklidir, söz konusu rapor Fransızcaya tercüme edilmelidir ve yetkili bir tercüman tarafından onaylanmalıdır.

Fransa Kısa Süreli Çalışma Vizesi Video;

Fransa Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×