Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı, soldan sağa doğru üç dikey şeritten oluşmuştur. Fransa bayrağının renkleri mavi, beyaz ve kırmızıdır. Bu renklerin yan yana sıralandığı bayrak, Fransa tarihi dikkate alınarak tasarlanmıştır. Tüm ülkelerin bayraklarının anlamı olduğu gibi Fransa bayrağı da tarihi bir anlam taşımaktadır.

Fransa Bayrağı Anlamı

Fransa bayrağı sırasıyla mavi, beyaz ve kırmızı renklerin olduğu üç şeritten oluşmuştur. Bayrağın kabul tarihi 1800’dür. 2:3 oranında tasarlanmıştır. Bayrakta bulunan renkler farklı anlamlarda yorumlanır. Bayrağın anlamı temel olarak Fransız Devrimi’ni sembolize eder.

Bayrağın ilk şeridinde bulunan koyu mavi rengin Hürriyet sloganını temsil ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda adalet, bireycilik, liberalizm gibi farklı anlamlarda da yorumlanmıştır. Fransız bayrağının mavi rengi, Fransız Devrimi sırasında hükümdar olan Bourbon Hanedanı’nı temsil etmektedir.

Fransız bayrağının ortasında yer alan beyaz renk, eşitliği sembolize etmektedir. Aynı zamanda barış, ılımlılık, halkçılık ile de bağdaştırılır. Farklı şekillerde yorumlanan beyaz renk, bazı tarihçilere göre Krallık Dönemi Fransa bayrağını temsil etmektedir.

Fransa bayrağının solunda yer alan kırmızı renk, kardeşliği sembolize eder. Milliyetçilik, cesaret, kan, kolektif bilinç gibi farklı anlamlar şeklinde de yorumlanır. Aynı zamanda kırmızı rengin Paris şehrini temsil ettiği de öne sürülmüştür.

Fransa Bayrağı Rengi

Fransa bayrağı Fransa tarihine göre farklı renklerden oluşmaktadır. Her renk için yapılan farklı yorumlar vardır. Fransa bayrağının anlamı Fransız Devrimi’ne dayanır. Fransız Devrimi ile birlikte Fransa tarihindeki Krallığı temsil ettiği de bilinmektedir.

Fransa bayrağında mavi, beyaz ve kırmızı renkler kullanılmıştır. Koyu mavi renk hürriyet, beyaz renk ılımlılık, kırmızı renk ise cesareti temsil eder. Bu renklerin anlamları oldukça farklı şekilde de yorumlanmıştır.

Fransa Bayrağı Nasıldır?

Fransa bayrağı resmi olarak 1800 yılında kabul edilmiştir. Bayrağın tasarımında yan yana üç şeritten oluşan renkler kullanılmıştır. Bayrakta kullanılan renkler, mavi, beyaz ve kırmızı renklerdir.

Fransa Bayrağı Renkleri

Fransa bayrağına benzeyen bayrak Hollanda bayrağıdır. İki bayrağın tasarımında beyaz, kırmızı ve mavi renkler kullanılmıştır. Aynı zamanda Rusya, Sırbistan, Slovenya, Lüksemburg, Slovakya ülkelerinin bayraklarında kullanılan renklerle Fransa bayrağında kullanılan renkler benzerlik gösterir.  

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×