Çalışma Belgesi Vize İzin Yazısı Nedir?

Çalışma Belgesi Vize İzin Yazısı 2021

Çalışma vize izni, bir ülkeye seyahat eden bireylerin ülke içerisinde 90 günden fazla kalmalarını sağlayan bir vize türüdür. D tipi vize olarak anılmaktadır. Bu vize yazısını konsolosluğa sunabilmek için öncelikle gideceğiniz ülkenin yerel bir şirketi tarafından davet mektubu almanız gerekmektedir.

Vize Randevu 2021

Bu sayede konsolosluğa çalışma vizesi ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca çalışma izin yazısı oluşturmak isteyen bireylerin konsolosluğa parmak izi sunması, 2018 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Çalışma belgesi izin vize izin yazısı hazırlayacak olan bireylerin, fotoğrafları veya parmak izleri, VIS olarak değer görmemektedir. Bu yüzden daha sonra bir başvuru daha yapacak olan kimseler, vize belgelerinde yeni çıkartacakları biyometrik fotoğraflarını ve parmak izlerini kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca bu vize türleri için çıkartılan hiçbir fotoğraf ve parmak izi, başka uygulamaların oluşturulabilmesi için kullanılamamaktadır. Paylaşılması, çoğaltılması ve dağıtılması konsolosluklar tarafından tamamen yasaklanmıştır.

Çalışma Belgesi e devletten alınır mı?

Evet, gerekli bilgilerin girilmesiyle beraber çalışma belgeleri elektronik ortam üzerinden alınmaktadır.

Çalışma belgesi nereden alınır?

Çalışma belgesi e-devlet üzerinden alınmaktadır.

Çalışma belgesi nedir word?

Çalışma belgesi, işçinin ne kadar süredir çalıştığını ve ne iş yaptığını gösteren belgedir.
Çalışma Belgesi Vize İzin Yazısı Nedir?
Çalışma Belgesi Vize İzin Yazısı Nedir?

  Çalışma Belgesi İçin İzin Yazısı Hangi Vizelerde Gereklidir?

 Çalışma izin belgesi, yurt dışında 90 günden fazla kalmanızı gerektiren her vize türü için dosyanızda bulunması gereken bir eklentidir. Çünkü bu zamanı geçen her ziyaret, çalışma vizesi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca göçmenlik için başvurulan vizelerin hepsinde, çalışma izin yazısı bulunmak zorundadır. Çünkü göçmenlik için yurt dışı seyahati planlayan her birey, çalışma izni için başvurmuş gibi kabul edilmektedir. Ayrıca bu kategoriler içerisinde bağımsız çalışma izni ve istisnai çalışma izinleri de bulunmaktadır. Profesyonel iş sahibi, bağımsız bir çalışan veya bir davet üzerine çağırılan tüm bireylerin çalışma izin belgesini vize başvurularında sunması gerekmektedir. Ayrıca bu çalışma izin belgesinin içerisinde, şahsınıza ait bütün bilgilerin tam ve doğru olarak bulunması gerektiğini de unutmamak gerekir.

Çalışma İzin Belgesi

Çalışma izin belgesi sayesinde vize alabilmek mümkündür. Vize için yurt dışında bulduğunuz işten size bir davet mektubu gelmelidir. Orada çalışacağınıza dair bir mektup olmalıdır ve birçok ayrıntı burada yer almalıdır. Bu sayede vize alabilmeniz mümkün olacaktır.

Çalışma izin belgesi nasıl alınır sorusu sık sık sorulsa da aslında almak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bulduğunuz iş yerinden size bu mektup gelmelidir. Eğer sürece hakim değiller ise konsolosluktan yardım alabilmeleri mümkündür. İnternette örnekleri de bulunmaktadır. Bu sayede çalışma belgesi alabilir ve ülke dışına çıkabilirsiniz.

E-Devlet çalışma izin belgesi alamıyorum dense de bu belgenin E-Devlet üzerinden alınması mümkün değildir. Size bir internet dosyası olarak ya da kargo ile gönderilmelidir. Bu belge ise muhakkak vize dosyasına eklenmelidir. Çalışma vizesinin en önemli parçası bu belge olmaktadır. Davet mektubunun kopyasını alıp dosyayı vermeden kendinizde tutmanız ve kaybetmemeniz tavsiye edilir.

SGK çalışma izin belgesi ise yurt dışında çalışacağınız için geçerliliğe sahip değildir. Yani sizin sigorta sürecinize SGK bakmamaktadır. Ancak isterseniz yurt dışında olsanız da oradan kazandığınız para ile SGK ödemesi yapabilirsiniz. Buna dışarıdan ödeme denmektedir ve bu sayede sigortalı olan pek çok insan bulunmaktadır. Bu nedenle büyük bir avantajdır ve sizler de faydalanmaya açık olursunuz.

E-Devlet çalışma izin belgesi örneği aransa da bu pandemi kısıtlamaları nedeni ile alınan bir izin belgesi olup vize ile alakası bulunmamaktadır. Vize çalışma belgesi için iş yeriniz kendisi bir mektup yazmalı ve sizleri davet etmelidir. Sürecin vize ile alakalı olması için sizin yapacağınız bir şey yoktur.

Yurt dışında bulduğunuz iş yeri tarafından ve bir uzman tarafından bu evrak hazırlanmalıdır. Eğer konu hakkında bilgi sahibi olan kimse yok ise konsoloslukta bu konuda deneyimli kişilerin olması mümkündür. Burada sizin hakkınızda bilgiler belirtilmelidir ve eksiksiz olmalıdır. Aynı zamanda başlama tarihi gibi bilgiler de yer lamalıdır ve yetkili kişinin adı soyadı ve imzası gibi ekler de bulunmalıdır.

Çalışma Belgesi Vize İzin Yazısı Nedir Video;

Vize Bilgi Bankası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×