Bulgaristan Vizesi 2023

Bulgaristan seyahatlerine ilişkin hem vize hem de pasaport şartlarına değinilmesi önem arz ediyor. Bulgaristan vizesi 2023 olarak öncelikle muafiyet anlaşmalarına değiniliyor. Bunun üzerine T.C. vatandaşlarının:

 • Yeşil pasaportlara karşı 180 günde 90 güne kadar muaf oldukları belirtilir.
 • Siyah ile gri pasaportlarda ise 30 günlük muafiyetin üzerinde durulur.

Görüldüğü üzere muaf olan pasaportlar arasında bordo olanlar mevcut değil. Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlara muafiyet tanımayan ülkeler arasında yerini almıştır. Bunun üzerine vizeye tabi tutulan pasaport sahiplerinin belgeleri ile başvurulara geçmeleri beklenir. Aynı zamanda başvuru ödemelerine netlik kazandırmak ve bu adımlar üzerine müracaat etmek gerekir.

Bulgaristan  

Tam olarak adı Bulgaristan Cumhuriyeti olarak geçer ve ülkemizde komşu konumunda yer alır. Hatta bunun için ülkeye seyahatlerde karayolları da tercih edilir. Hem kara hem de havayolu üzerinden ulaşıma uygundur.

Bulgaristan seyahatlerinde söz konusu karayolları olduğu sınır kapılarında vize alınıyor mu sorgulanıyor. Ancak kapı vizesine uygun olmayan ülkeler arasında gösterilir ve bordo pasaport sahiplerinin yetkili merkezlerden vize başvurularına geçmeleri istenir. Ülkeye dair:

 • En büyük ve turist çeken şehri Sofya olarak bilinir.
 • Lev para birimini kabul eder ve Bulgarca dili esas alınır.

Bağımsızlığını 1908 yılında kazanan ülkenin muafiyet anlaşmaları mevcut durumda. Bulgaristan vizesi 2023 yılında da aynı anlaşmalara karşı ele alınacak gibi gözüküyor. Bunun üzerine bordo dışında kalan pasaport türlerinin belirtilen süre zarfında muaf oldukları görülüyor. Belirtilen sürelerin aşılması üzerine de vize başvurularına geçmeleri isteniyor.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Başvurularda önceliğiniz seyahat amacına göre vize türlerine yönelmek olmalıdır. Bulgaristan vizesi 2023 olarak ayrı kategorilere değinilir ve T.C. vatandaşlarının tercihte bulunmaları beklenir. Bunun üzerine:

 • Kısa vadede ticari, ziyaret, akraba ziyareti ve turistik vize kategorilerine değinilebilir.
 • Uzun vadeli olarak ise oturum ya da çalışma izni gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

Tercihleriniz üzerine Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 nelerdir öğrenmeli ve müracaat etmelisiniz. Bunun üzerine başı çeken başvuru formu olacaktır. Forma dair:

 • Konsolosluk resmi sitesinden ücretsiz olarak indirilmesi esas alınır.
 • İndirilen forma istenilen bilgilerin sıralanması ve onaylamanız beklenir.

Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 olarak sadece vize başvuru formunu doldurmanız yeterli olmaz. Formun ardından gelen pasaport için de en az 1 yıllık geçerlilik tarihine değinilir. Bunun gibi olmazsa olmaz şartlar arasında en az 2 sayfasının boş kalması da yer alır.

Önceden alınmış olan vizelerin fotokopilerine dahi ihtiyaç duyuluyor. Bunlara ek kısa süreli seyahatlerde rezervasyon belgelerinin de çıktısını almanız gerekir. Şöyle ki:

 • Uçak biletlerine sahip olanlar gidiş – dönüş tarihlerini belgeleri ile ibraz eder.
 • Uçak biletlerinden ziyade konaklama üzerine de belgelere ihtiyaç duyulur.

Olmazsa olmaz belgeler arasında seyahat sağlık sigortası da bulunur. Bunun gibi banka hesap dökümünün ibraz edilmesi beklenir. Hesap dökümleri:

 • Son 3 ayı içerecek şekilde hazırlanmalı ve ibraz edilmelidir.
 • Yeterli mali güce sahip olduğunuzu belirtmeniz gerekir.

Tüm bu evrakların ardından Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar sorgulanabilir. Zorlayıcı vize prosedürlerine yer verilmediği için en kısa sürede sonucu öğrenirsiniz. Bunun için ortalama olarak 5 iş gününden söz edilir. 5 iş gününü aşan başvurularda daha çok konsoloslukların yoğunluğu veya tatil günleri devreye girer.

Bulgaristan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Ulusa vize olarak oturum izni başı çeker ve uzun süreli seyahatlere ilişkin ele alınır. Bu anlamda aile birleşimine yönelen T.C. vatandaşlarına şartlar belirtilir. Bulgaristan vizesi 2023 adına öncelikle belgelere değinmeniz istenir. Söz konusu aile birleşiminde:

 • Bulgaristan vize başvuru formuna resmi platformdan ulaşmanız esas alınır.
 • Forma ulaşanlar istenilen bilgileri arka arkaya sıralamalıdır.

Bulgaristan aile birleşimi gerekli evraklar arasında başı çeken başvuru formu oluyor. Bunun yanı sıra eşe dair adliyeden alınan sabıka kaydı da önem arz eder. Apostilli olarak ibraz edilen sabıka kaydına tüm adliyelerden ulaşılabiliyor.

Aynı zamanda Bulgaristan aile birleşimi gerekli evraklar olarak biyometrik fotoğrafları da es geçmemek gerekir. Beyaz fonda ve güncel tarihte çekilmiş olan fotoğraflar kabul ediliyor. Devamında gelenler ise:

 • Nüfus Müdürlüğü onaylı olan evlilik kayıt örneğine ihtiyaç duyulur.
 • Noter tasdikli olacak şekilde taahhütnamelerin de ibraz edilmesi beklenir.

Olmazsa olmaz vukuatlı nüfus kayıt örneğini de es geçmemek gerekir. Ardından da geçerlilik süresi minimum 2 yıl olan pasaportlar gelir. Pasaportlara ek banka hesabınızın fotokopisini almanız ve yeterli mali güce sahip olduğunuzu belirtmeniz istenir. Tüm bu belgelerin hatasız bir şekilde ibrazına karşı sonuç alınabilir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Uzun vadede Bulgaristan vizesi 2023 olarak sadece aile birleşiminin üzerinde durulmaz. Aile birleşimi kadar çalışma izni de d tipi vize seçenekleri arasında gösterilir. Bu yönde tercihte bulunanların:

 • 90 günü aşacak seyahatlere dair belgelerini hazırlamaları istenir.
 • Başvuru ödemelerine karşı müracaat edilmesi esas alınır.

Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar nelerdir sorgulayanlara ilk etapta pasaportlar belirtilir. Tekrardan minimum 2 yıl kadar geçerli olması ve de 10 seneden eski olmaması gibi hususlara değinilir. Ardından gelen biyometrik fotoğraflar için de:

 • Başvurularda kabul gören fotoğraflar 35 x 45 mm ebatlarında ibraz edilir.
 • 3 ay içerisinde çekilmesi halinde ibraz etmeniz beklenir.

Bulgaistan çalışma vizesi gerekli evraklar arasında vize takip belgesi dahi bulunur. Başvuru sahibinin bilgileri ve de ıslak imzası bu belge çerisinde bulunmalıdır. Arkasından da:

 • Sabıka kaydının ve de çalışma izni belgesinin alınması gerekir.
 • Bulgaristan Çalışma Bakanlığı tarafından verilen belgeler kabul edilir.

Olmazsa olmaz nüfus kayıt örneğinin de tam tekmil olarak paylaşılması istenir. Hem kaşeli hem de imzalı olarak ibraz edilen kayıt örnekleri kabul edilir. Buna ek çalışan sözleşmesinin de hazırlanması üzerine vize başvurularına geçmeniz kısa sürecektir. Yaklaşık olarak 4 hafta neticesinde de sonuca netlik kazandırmanız sağlanacaktır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan eğitim programlarına katılmak isteyen öğrencilere uzun vadeli vize seçenekleri belirtilir. Bulgaristan vizesi 2023 olarak öğrenci kategorisine yönelenler tekrardan hazırlanması gereken belgeleri öğrenmeli ve her birini teslim etmelidir. Bunlar arasında öne çıkan başvuru formunun:

 • Konsolosluk resmi sitesinde ücretsiz olarak bulunması ulaşmanızı kolay hale getirir.
 • Sadece başvuru sahibi tarafından imzalanmış olarak paylaşılması esas alınır.

Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında pasaportlar da yer alır ve vize formu gibi tekrardan şartlara uygun olup olmamasına değinilir. Özellikle de geçerliliğinin en az 2 yıl olması halinde pasaport üzerinden müracaat edilmesi önem arz eder. Bunun gibi boş sayfaları bulunan pasaporta öğrenci vizesi işlenebilir.

Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar olarak biyometrik fotoğraflara da ihtiyaç duyulur ve son 6 aylık süreçte çekilmiş olması dikkate alınır. Buna ek okul kabul belgesine dair:

 • Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onayına yer verilir.
 • Udostovorenie şeklinde anılan belge için kaşe ile imza sirkülerine değinilir.

Kayıt yapılmış olan okuldan da öğrenci belgesinin alınması istenir. Bunlara ek adli sicil kaydı ve de tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi özlük belgelerinin ibrazına geçilir.

Vize başvurularında öğrencilerin yeterli mali güce sahip olup olmaması da değerlendirilir. Bunun için adına açılmış olan hesap dökümleri talep edilir. Euro olarak yeterli bakiyeye sahip olanların vizelerine kısa süre içerisinde yanıt verilir. Hatta ek gelir belgeleri olarak kira kontratlarının dahi üzerinde durulabilir. Son olarak ise 18 yaşından küçük olanlar için noter onaylı ebeveyn izinlerinin çıkartılması istenir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti 2023

Bulgaristan C vizesi nasıl alınır araştıranlara öncelikle turistik ve aile / akraba ziyareti gibi vize kategorileri sıralanacaktır. Seyahat nedeninize en uygun olanı seçmeniz ve de gerekli belgeleri öğrenmeniz esas alınır. Belgelere netlik kazandırdıktan hemen sonra ise Bulgaristan vizesi ücreti 2023 nasıl değerlendirmek gerekir.

Ücretlerin hem kalınacak gün sayısına hem de vize tipine göre netleştirilmesi söz konusudur. Bulgaristan vizesi 2023 yılına dair zam oranlarının dikkate alınması ve de bunun üzerine ödemelere geçilmesi önem arz eder. Son olarak:

 • Turistik seyahatlerde geçerli toplam ücret 150 Euro şeklinde belirtilir.
 • Aylık olarak tahsis edilen ticari vizede ise 200 Euro bedeline işaret edilir.

1 ya da çok girişli olan vize türlerinde de ayrı ücretlere değinilir. Bulgaristan vizesi ücreti 2023 adına önceliğiniz girişe ve vize tiplerine netlik kazandırmak olmalıdır. Bunun üzerine başvuru bedellerini öğrenir ve:

 • Anlaşmalı bankalar üzerinden yatırım işlemlerine geçilir.
 • Ödemelere karşılık dekont veya makbuz talebinde bulunmanız istenir.

Vize başvurularında gerekli evraklar olarak dekont ile makbuzlara da işaret edilir. Ödemelerin eksiksiz olacak şekilde yapılması dikkate alınır. Bunun üzerine yaklaşık olarak 5 iş gününe kadar vize sonucunu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Bulgaristan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Bulgaristan vizesi 2023 olarak uzun vadeli alternatiflere değinmek ve de tercihte bulunmak size bırakılır. Söz konusu seyahatlerin 90 günden uzun süreli olması halinde Ulusal Vize seçeneklerine yönelmek gerekir. Bu şekilde aile birleşimi tercihinde bulunanlara:

 • Hazırlamaları gereken belgeler ve başvuru merkezleri belirtilir.
 • Yatırılması istenilen harç ile başvuru tutarlarına yer verilir.

Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 için öncelik Bulgaristan vize başvuru formuna verilmiştir. Formun arkasından ise tüm adliyelerden temin edilen sabıka kaydı gelir. Bunun gibi biyometrik fotoğraflar da diğer vize türlerinde olduğu gibi 35×45 mm ebatları dahilinde tahsis edilmelidir.

Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 için dikkate alınan bir diğer belgenin evlilik kayıt örneği olduğu açık durumda. Söz konusu evlilik üzerine aile birleşiminden faydalanmak isteyenler:

 • Nüfus Müdürlüğü tarafından verilen Evlilik Kayıt Örneğini ibraz etmek zorundadır.
 • Bulgarca tercüme ile ve noter tasdikli bir şekilde paylaşılması istenir.

Bunun yanı sıra olmazsa olmaz taahhütnamelerin de es geçilmemesi faydalı olacaktır. Üstelik Bulgaristan noterleri üzerinden tasdikli olarak ibraz edilmesi istenir. Her bir belgenin prosedürlere uygun olup olmaması dikkate alınır.

Aile birleşimi vizesine ilişkin ortalama süre 45 iş günü olarak belirtilir. 45 günün ardından D tipi vize türünün sonucunu öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bulgaristan Konsolosluğu başvuru sürecini sürdürür. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde sürecin 45 iş gününü de aştığı görülür. Bu nedenle en az 2 ay öncesinden uzun vadeli vize türleri için başvurulara geçilmesi uygun olacaktır. Olası vize reddine karşı da zamana ihtiyaç duyulur ve tekrardan başvuru aşamalarına geçmeniz beklenir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi 2023

Bulgaristan vizesi 2023 yılına dair Ulusal Vize kategorilerinde sadece aile birleşimi yer almaz. Buna ek yine D tipi olarak çalışma vizesinin de üzerinde durulabilir. T.C. vatandaşları 90 günü aşan seyahatlerine dair tercihini bu yönde yapabilir. Bulgaristan çalışma vizesi 2023 için:

 • Vize onayına karşı çalışma, kimlik ve seyahat evraklarının hazırlanması gerekir.
 • Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden başvurulara geçmeniz beklenir.

İş amacı ile seyahat edecek T.C. vatandaşlarının çalışma iznine özel prosedürlere değinmeleri gerekiyor. Bulgaristan çalışma vizesi 2023 şartları olarak ülkeye giriş yapanların oturum iznine de yönelmeleri istenir. Bu durum Yabancılar Şubesi üzerinden alınan randevulara karşı netlik kazanır.

Vize işlemleri sırasında ibraz edilecek belgelere de göz atmak gerekir. Pasaport ve de biyometrik fotoğraf gibi standart evraklara öncelik verilir. Bunların arkasından gelenler ise:

 • Vize talep belgesine ve de sabıka kaydına ihtiyaç duyulur.
 • İmzalı olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini ibraz etmeniz istenir.
 • Çalışma Bakanlığı onaylı olarak izin belgesinin de alınması gerekir.

Bulgaristan İş Arama Vizesi 2023

Bulgaristan vizesi 2023 kategorileri arasında iş arama vizesi yer almaz. Bunun yerine uzun vadede çalışma vizesine değinilir. İsteyenler kısa vadeli vize türlerine yönelebilir ve sonuca göre seyahat edebilir. Seyahatleri sırasında da iş ilanlarına göz atabilir.

Bulgaristan iş arama vizesi 2023 adına T.C. vatandaşlarının kimlik ve seyahat belgelerini hazırlamaları istenir. Nitekim vize başvurularında pasaport, seyahat sağlık sigortası ve kimlik fotokopisi gibi standart belgelere değinilir. Bulgaristan iş arama vizesi 2023 için:

 • Kısa süreli vizelerden tercihleriniz ile belgelerinizi hazırlamaya başlarsınız.
 • Bulgaristan Konsolosluğu randevuları üzerine müracaat edersiniz.

Bulgaristan Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Eğitim programları farklı süreçleri içerebilir. Gerek 3 gerekse 12 aylık olacak şekilde paylaşılabilir. Bunun üzerine Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 yaygın olarak değerlendirilir ve şartlara uygun olanların seyahate geçmelerine izin verilir. Şöyle ki:

 • 90 günden uzun süreli seyahatler için eğitim programlarına kabul edildiğini belirtmelisiniz.
 • Kimlik, seyahat ve finansal belgelerin her birini de paylaşmanız beklenir.

Öncelikle Erasmus programlarına kabul edildiğinizi Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgeler ile belirtmeniz önem arz eder. Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 için ardından eğitim gördüğünüz okuldan da öğrenci belgesini almanız beklenir. Diğerlerine gelecek olursak:

 • 18 yaşından küçük olan öğrencilere dair ebeveyn onayının alınması istenir.
 • Eğitim masraflarına ilişkin noter onaylı taahhütnamelere ihtiyaç duyulur.

Bulgaristan Vize Reddi 2023

Bulgaristan seyahatleriniz sırasında turistik ya da transit gibi vize türlerinden seçiminizi yapmanız önem arz ediyor. Bulgaristan vize reddi 2023 olarak öncelikle seyahat amacına uygun olan vizeye yönelmek önem arz eder. Şöyle ki:

 • Seyahat nedenine uygun olan belgelerin paylaşılmaması vize reddine neden olur.
 • Seyahat belgelerinin eksik ya da hatalı olması üzerine de olumlu sonuç alınamaz.

Sadece seyahat nedenine ve de belgelere değinilmez. Bunlar kadar finansal durumun da önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bulgaristan seyahat masraflarınızı karşılayacağınızı belirtmeniz önem arz eder. Eğer ki yetersiz finansal duruma sahipseniz tekrardan vize reddine maruz kalabilirsiniz. Bu anlamda bakiyenizi yüksek tutmanız en doğrusu olacaktır. Geriye ise banka hesap dökümlerini ibraz etmeniz kalır. Hatta varsa ek gelir belgeleri üzerinden mali gücün ispatlanması da faydalı olacaktır. Bu şekilde vize reddine maruz kalmadan seyahatlere geçilebilir.

Bulgaristan Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×