Bulgaristan Aile Birleşimi: Başvuru (2023)

Bulgaristan Aile Birleşimi Başvurusu

Bulgaristan aile birleşimi vizesi, evli eşlerin veya çocukların Bulgaristan’da kalabilmek için talep ettiği oturma iznidir. Aile birleşimi ise iki şekilde olabilir. Birincisi, Bulgaristan vatandaşı birisiyle evlenmek ve evlilik üzerinden oturum izni almaktır. İkincisi ise, Bulgaristan’da herhangi bir nedenden dolayı oturum izni olan Türk vatandaşının eşini veya çocuklarını yanına almasıdır.

Bulgaristan Aile Birleşimi: Başvuru (2021)
Bulgaristan Aile Birleşimi: Başvuru

Bulgaristan aile birleşimi vizesi ile oturum izni alabilmek için vize adayının Bulgaristan’da refah içerisinde yaşayabileceğini kanıtlaması gerekir. Bulgaristan tarafından belirlenen maddi yeterlilik minimum asgari geçim sınırının üstünde olmalıdır.

Evlilik Üzerinden Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik Üzerinden Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Bulgaristan vatandaşı olan birisiyle evlendiyseniz ve oturum iznine başvurmak istiyorsanız Türkiye’de ve Bulgaristan’da karşılamanız gereken birtakım evraklar vardır.
 • Türkiye’de Hazırlanması Gereken Evraklar: Uluslararası Evlilik Belgesi, İkametgâh Belgesi, Sabıka Kaydı, Nüfus Kayıt Örneği, Seyahat Belgesi ve İki Adet Biyometrik Fotoğraf.
Bulgaristan’da Hazırlanması Gereken Evraklar: Eş adına bankadan alınan Banka Referans Mektubu, Türk eşin bakım ve masrafları karşılayabileceğini kanıtlayan taahhütname, Kira Kontratı, Pasaport, evliliğin sahte olmadığını gösteren taahhütname

Belirttiğimiz evraklardan herhangi birinin eksik olması veya evrakın Bulgaristan Konsolosluğunun kriterlerini karşılamaması halinde vize başvurunuz reddedilecektir.

Çocuk Olması Durumunda Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çocuk Olması Durumunda Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Bulgaristan’da oturma izni almak istediğinizde ve yanınızda çocuğun var ise karşılamanız gereken evraklar farklılık gösterebilir.

Çocuk olması durumunda oturma izni için temin etmeniz gereken evraklar şöyledir;

 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Türkiye’den Çocuğa Alınan Doğum Kayıt Belgesi
 • Başvuru Sahibinin Çocuğun Giderlerini Karşılayacağını Temin Eden Taahhütname (Bulgaristan noterinden tasdik edilmelidir)
 • Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Eş ve Çocuğun Masraflarını Karşılayacağını Temin Eden Taahhütname
 • Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişinin Banka Hesap Özeti
 • Başvuru Sahibinin Bulgaristan’da Konaklayacağı Adresi Gösteren Konaklama Belgeleri
 • Sabıka Kaydı
 • Söz konusu evrakları eksiksiz olarak karşılamalı ve vize başvurunuzda yetkili kuruma ibraz etmelisiniz.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan Aile Birleşimi vizesine başvurduğunuzda başvuru sürecinin diğer vize türlerine göre biraz daha farklı ilerlediğini söyleyebiliriz. Aile Birleşim vizesi uzun süreli oturum iznine dayandığından Konsolosluk yetkilileri her evrakı tek tek kontrol etmektedir. Bu nedenle vize başvurusunun sonuçlanması diğer vize türlerine göre daha uzun sürebilir.

Oturum izni başvurularında başvuru talebinin alınması Bulgaristan Konsolosluğunun elindedir. Ancak başvuru talebini karara bağlamak ve incelemek Bulgaristan Dışişleri Bakanlığını tarafından gerçekleşir.

Vize başvurusunun sonuçlanma süresi ise 45-60 gün arasında değişebilir. Bu süre daha uzun olabildiği gibi daha kısada olabilir. Burada inisiyatif tamamen Bulgaristan yetkili kurumlarının elindedir. Bu sebeple vize başvurusunda bulunduğunuzda kararın olumsuz olma ihtimalinin her zaman bulunduğunu kabul etmelisiniz.

Başvuru evraklarını temin ederken de söz konusu ihtimali göz önünde bulundurmalı ve evraklarınızı özenle hazırlamalısınız. Başvuru koşullarının karşılanması halinde vize başvurunuz büyük olasılıkla kabul edilecektir.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan Aile Birleşimi vizesi dahil olmak üzere tüm vize türlerinde vize başvurusunun reddedilme ihtimali her zaman vardır. Aile birleşim vize başvurularında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı çiftin evliliklerinin sahte olup olmadığını inceler. Evliliğin sahte olması durumunda vize başvurusu kesinlikle reddedilir.

Bu durumun dışında başvuru evraklarından herhangi birinin eksik olması veya Bulgaristan Konsolosluğunun kriterlerini taşımaması da başvurunun reddedilme gerekçeleri arasındadır. Oturum izninin daha kapsamlı belgeler istemesi ve Bulgaristan’ın oturum izni başvurularında daha hassas davranması başvuru evrakları toplanırken hiçbir hataya yer olmadığını gösterir.

Bu nedenle Vize Ofisimizden yardım isteyebilir ve vize süreci ile alakalı her konuda sorularınızı alanında uzman personellerimize sorabilirsiniz. Vize Ofisi olarak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için gerekli adımları atmanızı sağlayarak vizenizin
olumlu sonuçlanmasına vesile olmaktayız.

Bulgaristan Aile Birleşimi: Başvuru (2023) Video;

Bulgaristan Vize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
 • ×