Bulgaristan Vize İstiyor mu 2023

Bulgaristan, her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak rotasıdır. Doğal güzellikleri, tarihi güzellikleri gibi birçok gezilmesi görülmesi gereken yerler bulunur. Bulgaristan seyahati gerçekleştirmeden önce vize işlemlerinizi hazır hale getirmelisiniz. Peki, Bulgaristan vize istiyor mu? Bulgaristan belirli ülkeleri vizeye tabi tuttuğu gibi belirli ülkeleri de vizeden muaf tutar. Türkiye vatandaşları, Bulgaristan seyahati gerçekleştireceği sırada pasaport türlerine göre vize işlemlerini gerçekleştirir.

Bulgaristan’da Vize Gerekli Midir?

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için pasaport türlerine göre vize politikaları uygulanır. Yeşil pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 90 gün kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulurlar. Fakat gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşların yalnızca 30 gün süreyle vizeden muaf tutulur. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için seyahatlerinde vize almaları kesinlikle mecburi bir durumdur. Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan’da seyahat nedenine göre 5 kategoride ayrılmış vize türleri bulunur. Bunlar;

  • Turistik vize
  • Ticari vize
  • Aile arkadaş akraba ziyareti vizesi
  • Transit vize
  • Ve uzun vadeli D vizedir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize işlemleri için ilk olarak başvuru yapılması gerekir. Türk vatandaşları seyahat nedenine göre alması gereken vize türünü belirlemeli. Bulgaristan konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne müracaat gerçekleştirildiği zaman tarafınızdan belirle evraklar istenir. Bu evraklar tamamen sizden istenilen doğrultuda hazır hale getirilmeli. Randevu zamanı evraklarınızla birlikte Bulgaristan Konsolosluğu’na müracaat etmeniz istenir. Bu süreçten sonra herhangi bir eksiklik olmadığı takdirde Bulgaristan vize işlemleri yapılır. Bulgaristan vizesi yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Oluşabilecek herhangi bir aksaklıkta bu süreç 2 haftaya kadar uzayabilir. Bulgaristan vizesinde yasal işlemler yapılmadığı takdirde hukuki işlem başlatılır. Turistik vizelerde 150 euro ücret istenir. Turistik vize dışındaki diğer vize tiplerinde Bulgaristan vize ücreti 200 avro.

Bulgaristan Kapıda Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapılacağı zaman bordo pasaport sahipleri transit vizesine tabi tutulur. Bulgaristan kapıda transit vize uygulaması gibi bir etmen kesinlikle bulunmaz. Bulgaristan üzerinden schengen bölgesindeki bir ülkeye gidileceği takdirde transit vizeye gerek kalmadan geçiş uygulanır.

 

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×