Bulgaristan Nüfusu 2023

Bulgaristan nüfusu, 6.000.000 civarındadır. Fakat istatistiksel verilere göre ülke nüfusundaki artış yüzdesinin düşüşe geçtiği görülüyor. Hükümet yüzünden bu durumun gerçekleştiği yönünde açıklamalar mevcut. Avrupa ülkesi olan Bulgaristan’da Bulgarlar göçüp yaşam şartlarını değiştirmektedir. Bulgar göçleri için yaşam şartları Avrupa Birliği’ne uygun değildir. Bu yüzden Romanya, Almanya, Amerika gibi ülkelerin işgali ile maruz kalmamak adına göçlerin arttığı görülmektedir. Bununla beraber doğurganlık ve evliliklerde en aza indirgenir.

Bulgaristan’ın Nüfusu 2021  Kaçtır?

Bulgaristan’ın nüfusu 2021 yapılan son verilere göre 6.905.483 kişidir. Bulgaristan’da nüfusu 2020 yılına bakıldığı zaman %0,75 oranında azaldığı görülür. Ülke nüfusunun azalması ekonomik nedenlere bağlansa da yetişkin grubunun farklı ülkelere iş bulma amacıyla gittiği de söylemiyor. Bulgaristan nüfusunun oranının geçtiğimiz yıllara göre artışta olması, fakat son zamanlarda bu durumun azalması iş-eğitim-evlilik gibi birçok etmenlere göre ayrılır. 2020 yılında, 2019 yılına göre 35.000 kişinin azaldığı görülüyor. 2020 yılından günümüze ise %0,75 oranında bir düşüş yaşanmıştır.

Bulgaristan Nüfusu Azalıyor Mu?

Bulgaristan milli istatistik enstitüsünün yaptığı açıklamalara göre ülke nüfusunun 2020 yılına göre ciddi oranda azaldığı görülmektedir. 2020 yılı ile 2019 yılı karşılaştırıldığı takdirde 2 yıl arasındaki nüfus dağılımı 34.934 kişi azaldığı yönündedir. Bir yılda yaklaşık 35.000 kişi Bulgaristan nüfusunda azalmıştır. Ülkenin etnik yapısı ve birçok durumu olumsuz yönde değiştiği için ilerleyen zamanlarda Bulgaristan’ın nüfusu en hızlı azalan ülkeler içerisinde olması da beklenmektedir. Bulgaristan’da işsizlik, ekonomik kriz, siyasi süreçler gibi birçok etmen farklı ülkelere göç yaşanmasına neden olmuştur.

Yıllara Göre Bulgaristan Nüfusu

Bulgaristan nüfusu 1980’li yıllarda %0,15 oranında bir artıştaydı. Fakat 80’li yılların sonuna doğru gelirken bu oranlar arttığı gibi düşüşe geçmeye başlamıştır. Ciddi düşüşün yaşandığı yıl 2007 yılıdır. Bulgaristan yıllara göre nüfus dağılımında 2007 yılında yüzde 2,0 oranında bir düşüş görülmüş. Bu dönemde ülkenin ekonomik kriz yaşaması, ölümleri de beraberinde getirdiği gibi farklı ülkelere göç yaşanmasına da neden olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda ise %0,60 oranında bir düşüş yüzdesi yaşanmaktadır.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×