Bulgaristan Hava Durumu

Bulgaristan’ın iklim tipi, Kıtasal iklimdir. Kıtasal iklimde kışlar sert ve sıcaklık ise -10 ile -15 derecenin altına düşer. Kışın en sert yaşandığı aylar Aralık ve Ocak aylarıdır. Bu aylarda derece hep sıfırın altında olur yazlar ise sıcaktır yazın en yüksek 30 derecenin üstüne çıktığı görülür

Bulgaristan’da Hava İklimi

Bulgaristan’da Tuna tarafında kışlar sert ve yazları sıcaktır. Bulgaristan yağış durumu genellikle azdır. Balkanlar üzerinde yağış daha yoğun görülse de Karadeniz kıyıları boyunca ülkenin doğu bölümünde yumuşak ve ılıman bir yağış tipi yaşanır. Yıllık sıcaklık farkları Tuna bölgesine bakıldığı zaman yüksektir. Burada kışın -25 dereceye kadar soğukluk yaşanır. Yazın ise 40 derecenin görüldüğü söylenmektedir. Bulgaristan’da en yağmurlu mevsimi mayıs ayından hazirana kadar olan mevsimdir. İlkbahar ayları Bulgaristan’da yağmurlu geçer. Genel olarak 3 yılda 500 ile 600 milimetre oranında değişmektedir. En kurak bölümü doğu kesimidir. Burada yağış çok sık görülmez. En yüksek yağış alanlar ise Balkan dağıdır.

Bulgaristan Başkentinde Hava Nasıl?

Bulgaristan başkenti Sofya’da sıcaklık 30 dereceyi aşmaktadır. Yazları sıcak ve güneşli geçer. Kışları ise soğuk ve karlıdır. Kışları başkent Sofya’da da genel olarak çok soğuktur. Aralık ve ocak en soğuk aylarıdır. Temmuz ve ağustos ayları ise Bulgaristan’ın en sıcak ayları olarak görülür. Nisan ve ağustos aylarında yağmur yaşanmaktadır.

Bulgaristan’a Gitmek İçin En Doğru Zaman Ne Zamandır?

Temmuz ve ağustos ayları Bulgaristan’da bunaltıcı sıcaklardır. Fakat geziler, etkinlikler birçok yapılan faaliyet temmuz ve ağustos aylarında yapılır. Mayıs ve eylül arasında da en sıcak aylar görüldüğü gibi genel olarak gezilebilecek doğru zamanlardır. Bulgaristan’ın hava durumu, keskindir. Yaz aylarına gelirken bir anda bunaltıcı sıcaklara karşılaşabilirsiniz. Kış aylarına gelirken ise bir anda kar yağması mümkün. Türkiye ile belirli bölgelerde benzer niteliğe sahip olsa da Bulgaristan’ın hava durumu sert geçişli hava olarak kabul edilmektedir. Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirmek istediğiniz takdirde mayıs, nisan gibi ayları tercih etmeniz yoğun sıcaklarla karşılaşmanız adına önemli olur.

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×