Bulgaristan Başkenti

Büyüyor ancak yaşlanmıyor sloganlarıyla Sofya, Bulgaristan’ın en büyük şehri olduğu gibi aynı zamanda başkentidir. Ülkedeki nüfusun fazlalığı Sofya’da bulunur. Sofya’nın tarihi bakıldığı zaman eski çağlara kadar uzanmaktadır. Günümüzde Bulgaristan’ın başkenti olarak yer alır. Sofya 19. yüzyılın son çeyreğine kadar Osmanlı Devleti’nin egemenliğindedir. 14 yüzyılın sonlarına doğru ise ismini alır.

Bulgaristan’ın Başkenti Neresidir?

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Sofya aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük kentidir. Sofya gerek doğal güzellikleri, gerekse tarihi güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Bölgeye turizm ve diğer etkinlikler için binlerce kişi gelir. Sofya ülkenin başkenti olmakla beraber en turistik rotadır. Tarihi güzellikler, doğal güzellikler, yapılan etkinlikler birçok resmi törenin başkentte yapılması gibi farklı etmenlerden dolayı ülkenin büyük bir kesimi Sofya’da yaşamaktadır. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın nüfusu 1.000.000 civarındadır. Metropol bir şehirdir. Bulgaristan’ın batısındaki, Sofya havzasında yer alır.

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya, yaklaşık olarak 1 milyon nüfusa sahiptir. Balkan Yarımadası’ndadır. Sofya havzasında bulunur. Tosya Vadisi’nin büyük bir alanını kapsayan şehridir. Doğusunda ve güneydoğusunda farklı dağlar yer alır. İskar Nehri’nin ve soldaki kollarının şeritleri üzerinde bulunmaktadır. Başkentin kendine has arması bulunur. İslami eserler ve birçok doğal güzellik Sofya’dadır. Külliyenin terkibinde yer edinen en önemli abide Mimar Koca Sinan tarafından yapılmış, Sofya’da bulunan en güzel eserler içerisinde yer edinmektedir. Sofya’da 32 Cami, 2 türbe, 13 Han, 7 Kervansaray ve 3 imarat eseri bulunmaktadır. Sofya ikliminde en yüksek sıcaklık haziran, temmuz, ağustos aylarında yaşanmaktadır. Türkiye ile yakın bir iklimi mevcuttur. Ülke yazları sıcak, kışın ise serin olur. 24 adet Beldesi bulunmaktadır. Her beldedeki nüfus dağılımı farklıdır.

Bulgaristan Başkenti Ve Dili

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, 28 şehir bulunur. Resmi dili Bulgarcadır. Fakat ülkede Romanca ve Türkçe’de tanınan ve bilinen diller içerisindedir. Türk nüfusu da mevcuttur. Fakat çoğunluk romanlardan oluşur. Bulgaristan’ın başkenti Sofya, en büyük kentleri içerisindedir ve birçok doğal güzelliğe sahiptir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin aylarca bulunduğu bir şehirdir.

 

Vize Bilgi Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp
  • ×